Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρκουδι. N78 (δεν νομίζω να είναι από Ζάκυνθο βάση στατιστικών). Βλέπω ότι φέτος προχωρούν πολύ το Ν78 σε διάφορες περιοχές τουριστικές και μη και όχι μόνο στα αστικά κέντρα.

 

IMG_6222.png

IMG_6221.png

IMG_6223.png

IMG_6224.png

Edited by Mitsos_The_Great
Νέο τεστ
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Mitsos_The_Great said:

Αρκουδι. N78 (δεν νομίζω να είναι από Ζάκυνθο βάση στατιστικών). Βλέπω ότι φέτος προχωρούν πολύ το Ν78 σε διάφορες περιοχές τουριστικές και μη και όχι μόνο στα αστικά κέντρα.

 

IMG_6222.png

IMG_6221.png

IMG_6223.png

IMG_6224.png

Η Cosmote στην Ηλεία έχει κάνει πολλή δουλειά, το Πάτρα-Κυλληνη που κανω με ΚΤΕΛ Κεφαλονιάς παίρνει άριστα. Μηδέν κολλήματα σε κλήσεις & δεδομένα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Mitsos_The_Great said:

Αρκουδι. N78 (δεν νομίζω να είναι από Ζάκυνθο βάση στατιστικών). Βλέπω ότι φέτος προχωρούν πολύ το Ν78 σε διάφορες περιοχές τουριστικές και μη και όχι μόνο στα αστικά κέντρα.

 

IMG_6222.png

IMG_6221.png

IMG_6223.png

IMG_6224.png

Μεσα στο Αρκουδι ειναι (4510), χαμηλος, 9 μετρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Αεροδρόμιο Βενιζέλος από φίλο στο Aegean lounge 

 

IMG_7005.png

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε iPhone 14 κοντινού συγγενικού προσώπου στο αεροδρόμιο «Μακεδονία». 

IMG_4277.png

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Cosmote δεν μας τα λες καλα...

Ο ανταγωνισμός ανοιξε Carrier Aggregation εν ωρα VoLTE κλήσης.

Ο ανταγωνισμός άνοιξε Carrier Aggregation απο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΆ κελιά ΚΑΙ σε 4G Bands ...

Ο ανταγωνισμός δεν κλείνει τα Secondary Bands για οικονομία ρεύματος πλέον.

 Ο ανταγωνισμός κανει Optimize στους δρόμους και τις πλατείες και κοιτάει ΟΛΑ τα KPIs....

 

Απο ταχύτητες καλά πας ακομη και με MIMO 2 επειδή έχεις .... πολυ φασμα...

 

Για ποσο ακομη ομως στους πελατες με 4G θα παιζεις με παλιες κεραίες και MIMO 2 ?

 

Άλλαξε κεραίες !!! ΧΤΕΣ !!

1727141634_Screenshot_20240331_221014_ServicemodeRIL.thumb.jpg.9a2f41d6cd9e0d6c403158fe1d5fe723.jpg

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, HORGRAP said:

Cosmote δεν μας τα λες καλα...

Ο ανταγωνισμός ανοιξε Carrier Aggregation εν ωρα VoLTE κλήσης.

Ο ανταγωνισμός άνοιξε Carrier Aggregation απο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΆ κελιά ΚΑΙ σε 4G Bands ...

Ο ανταγωνισμός δεν κλείνει τα Secondary Bands για οικονομία ρεύματος πλέον.

 Ο ανταγωνισμός κανει Optimize στους δρόμους και τις πλατείες και κοιτάει ΟΛΑ τα KPIs....

 

Απο ταχύτητες καλά πας ακομη και με MIMO 2 επειδή έχεις .... πολυ φασμα...

 

Για ποσο ακομη ομως στους πελατες με 4G θα παιζεις με παλιες κεραίες και MIMO 2 ?

 

Άλλαξε κεραίες !!! ΧΤΕΣ !!

1727141634_Screenshot_20240331_221014_ServicemodeRIL.thumb.jpg.9a2f41d6cd9e0d6c403158fe1d5fe723.jpg

Όλες οι κεραίες αλλάζουν σταδιακά.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Roaming με ΤΙΜ σε Ιταλία . Πολύ χαλί ρε παιδί μου , μέχρι και σε Vodafone it με γύρισε μέχρι να το κλείδωσω σε ΤΙΜ . Στην Τοσκάνη όλα αυτά . Με τα  τρένα είναι η ίδια φάση μα την Ελλάδα ζορίζεται τρέλα . Έχουμε σίγουρα καλύτερα δίκτυα στην Ελλάδα και πολύ περισσότερο 5G 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, georgebad said:

Roaming με ΤΙΜ σε Ιταλία . Πολύ χαλί ρε παιδί μου , μέχρι και σε Vodafone it με γύρισε μέχρι να το κλείδωσω σε ΤΙΜ . Στην Τοσκάνη όλα αυτά . Με τα  τρένα είναι η ίδια φάση μα την Ελλάδα ζορίζεται τρέλα . Έχουμε σίγουρα καλύτερα δίκτυα στην Ελλάδα και πολύ περισσότερο 5G 

Άντε ρε. Τι να πω. Οσες φορές εχω πάει στη Βόρεια Ιταλία και τη Ρωμη η ΤΙΜ ήταν εξαιρετική. Δεν έχει παντου 5G όντως, μόνο η WINDTRE δεν ξεκολλαει ποτέ από 5G παρά μόνο για κλήσεις

Επισης αν δεν κάνω λάθος η Cosmote δίνει και VoLTE μέσω ΤΙΜ. Όποτε νομίζω με Cosmote στην Ιταλία επιβαλλεται να εισαι στην ΤΙΜ, είναι ατού το VoLTE. Ειδάλλως WINDTRE που έχει 5G παντου αλλα για κλήσεις πέφτει 3G. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Πώς τα πάει η Cosmote στη Χίο;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, panos.k2 said:

Άντε ρε. Τι να πω. Οσες φορές εχω πάει στη Βόρεια Ιταλία και τη Ρωμη η ΤΙΜ ήταν εξαιρετική. Δεν έχει παντου 5G όντως, μόνο η WINDTRE δεν ξεκολλαει ποτέ από 5G παρά μόνο για κλήσεις

Επισης αν δεν κάνω λάθος η Cosmote δίνει και VoLTE μέσω ΤΙΜ. Όποτε νομίζω με Cosmote στην Ιταλία επιβαλλεται να εισαι στην ΤΙΜ, είναι ατού το VoLTE. Ειδάλλως WINDTRE που έχει 5G παντου αλλα για κλήσεις πέφτει 3G. 

H TIM στη μισή Ιταλία έχει Νοκια και στη μισή Ericsson. Αν πάτε βόρεια (///) η κατάσταση είναι καλή. Αν πάτε Ρώμη και νότια η κατάσταση είναι αστα να πάνε. Δε ξέρω τι έχει κάνει η Νοκια εκεί αλλά θέλουν δουλειά…

η windtre έχει 100% /// το ίδιο και fastweb.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, mixtri said:

η windtre έχει 100% /// το ίδιο και fastweb.

Λες να γυρίσει σε /// και την Vodafone IT που εξαγόρασε;;;;

 

4 ώρες πριν, MIKU said:

Πώς τα πάει η Cosmote στη Χίο;

Σε κάποια σημεία σε γυρνάει σε turkcell

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εδώ και λίγες μέρες ένα νέο enb μυστήριο στη Θεσσαλονίκη, το 101226. Υποτίθεται είναι micro στη Μπότσαρη γωνία με Δελφών που δεν υπάρχει εδώ και χρόνια (το τοποθέτησα προσωρινά εκεί στο cellmapper) αλλά το έχω πιάσει στο Ωραιόκαστρο και στην Ηλιούπολη μέχρι τώρα οπότε υποπτεύομαι ότι είναι κάπου στον άνω Εύοσμο.

Link to comment
Share on other sites

iPhone 14 σε κεραία 103009 Μουδανιά. 
Το Redmi Note 13 5G και το δικό μου 12 mini τζίφος.

IMG_4291.png

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Σε κάποια σημεία σε γυρνάει σε turkcell

Αυτό αποφεύγεται με χειροκίνητη επιλογή δικτύου.

Ή απενεργοποίηση του roaming με τηλ στην εξυπηρέτηση.

Link to comment
Share on other sites

On 31/3/2024 at 9:32 ΜΜ, HORGRAP said:

Cosmote δεν μας τα λες καλα...

Ο ανταγωνισμός ανοιξε Carrier Aggregation εν ωρα VoLTE κλήσης.

Ο ανταγωνισμός άνοιξε Carrier Aggregation απο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΆ κελιά ΚΑΙ σε 4G Bands ...

Ο ανταγωνισμός δεν κλείνει τα Secondary Bands για οικονομία ρεύματος πλέον.

 Ο ανταγωνισμός κανει Optimize στους δρόμους και τις πλατείες και κοιτάει ΟΛΑ τα KPIs....

 

Απο ταχύτητες καλά πας ακομη και με MIMO 2 επειδή έχεις .... πολυ φασμα...

 

Για ποσο ακομη ομως στους πελατες με 4G θα παιζεις με παλιες κεραίες και MIMO 2 ?

 

Άλλαξε κεραίες !!! ΧΤΕΣ !!

1727141634_Screenshot_20240331_221014_ServicemodeRIL.thumb.jpg.9a2f41d6cd9e0d6c403158fe1d5fe723.jpg

Το CA μένει επίτηδες κλειστό σε VoLTE κλήσεις για τα KPI της φωνής. Αλλιώς γίνεται αρκετό reordering των RTP πακέτων κατά τη μεταφορά.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα δοκιμή με το premium Netmonster που κάνει ποιό εύστοχο εντοπισμό τής κεραίες

Ανεβάζω το database

https://drive.google.com/file/d/1TAReL36RyWh3jxqaEf0cvwb6XklD0J2D/view?usp=drivesdk

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, maarinos said:

Έκανα δοκιμή με το premium Netmonster που κάνει ποιό εύστοχο εντοπισμό τής κεραίες

Ανεβάζω το database

https://drive.google.com/file/d/1TAReL36RyWh3jxqaEf0cvwb6XklD0J2D/view?usp=drivesdk

Πως το βλέπεις; Πόσο ακριβής είναι ο εντοπισμός;

Προσωπικά δεν νομίζω πως αξίζει τα 25€ τον χρόνο όμως.

Link to comment
Share on other sites

Η νέα 101226 σε ταχύτητες, γύρω στα 250-300 down 100-150 up. Μου φαίνεται σαν ψέμα το ότι μπαίνουν στη Θεσσαλονίκη κεραίες μετά από χρόνια, μακάρι να βγάλουν άδειας για προβληματικά σημεία που έχουν χοντρό θέμα.

20240402_112150.jpg

20240402_113004.jpg

20240402_111949.jpg

Edited by VasilisSam
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, maarinos said:

Έκανα δοκιμή με το premium Netmonster που κάνει ποιό εύστοχο εντοπισμό τής κεραίες

Ανεβάζω το database

https://drive.google.com/file/d/1TAReL36RyWh3jxqaEf0cvwb6XklD0J2D/view?usp=drivesdk

Τα μονα στοιχεια (στιγμα) που εχει μεσα ειναι τα δικα μου, ολα τα καινουργια ειναι μηδενικα.  Οποτε ΤΙ ακριβως πληρωνεις;

Το οτι διανεμω τη βαση μου μεσω του download των εφαρμογων, δεν σημαινει κιολας οτι συναινω στη δημοσιευσή της απο τριτους!  Φυσικα ο καθενας μπορει να βγαλει (ελευθερα) αντιγραφο, προς ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΧΡΗΣΗ ΜΟΝΟΝ ομως.  Η εστω και των φιλων του.  ΟΧΙ προς δημοσια δημοσιευση / public upload.

Σε παρακαλω λοιπον (και οποιον διαβαζει), στο επομενο upload σου να στελνεις μονο τα καινουργια cells (γραμμες).  Ειναι δικια σου εργασια (war driving), και εχεις αυτο το δικαιωμα προφανως.  Ειναι πολυ ευκολο να τα δεις, ΔΕΝ εχουν περιγραφη, π.χ.  [ARGOSTOLI-TOP.L].  Σε/σας παρακαλω να σεβαστειτε τον κοπο μου.

Αναμενω να δω (δουμε) και αλλα τετοια καινουργια στοιχεια, που εκτος του οτι με βοηθανε να ενημερωνω την βαση (και θα τα δεις με σωστες περιγραφες και στιγμα στην επομενη ανανεωση),  θα δουμε και "τι ψαρια πιανει" το διαφημιζομενο αυτο feature (που ειναι και η αρχικη σου προθεση πιστευω).

 

Σε ευχαριστω.

 

Υ.Γ.

Η γραμμη

4G;202;1;21;4503;105788;327;38.166585;20.437355; KEF-SOULLARI-OUT.L;3050

που μαρκαρεται (απο την εφαρμογη) με το συμβολο στην αρχη της περιγραφης, ειναι αλλαγη, δηλ. προστεθηκαν και τα 2600 στον συγκεκριμενο σταθμο (cell: 21 - channel: 3050) και εμπιπτει στις δημοσιευσιμες πληροφοριες, στελνε τις.

 

Edited by d_alex
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, VasilisSam said:

Η νέα 101226 σε ταχύτητες, γύρω στα 250-300 down 100-150 up. Μου φαίνεται σαν ψέμα το ότι μπαίνουν στη Θεσσαλονίκη κεραίες μετά από χρόνια, μακάρι να βγάλουν άδειας για προβληματικά σημεία που έχουν χοντρό θέμα.

20240402_112150.jpg

20240402_113004.jpg

20240402_111949.jpg

Οι νέες τεχνολογίες το απαιτούν! Τώρα με το 5G SA αναμενόμενο! Θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα εάν δεν υπήρχαν οι Mao Mao να τις κατεβάζουν και να κονομάνε δικηγοράκια της σειράς. 

6 ώρες πριν, VasilisSam said:

Η νέα 101226 σε ταχύτητες, γύρω στα 250-300 down 100-150 up. Μου φαίνεται σαν ψέμα το ότι μπαίνουν στη Θεσσαλονίκη κεραίες μετά από χρόνια, μακάρι να βγάλουν άδειας για προβληματικά σημεία που έχουν χοντρό θέμα.

20240402_112150.jpg

20240402_113004.jpg

20240402_111949.jpg

https://www.ditikostipos.gr/leioyrgia-tis-keraias-cosmote-ston-tretimo-toy-oikismoy-tis-deskatis/

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Chrischal1908 said:

Θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα εάν δεν υπήρχαν οι Mao Mao να τις κατεβάζουν και να κονομάνε δικηγοράκια της σειράς. 

Συμφωνώ μαζί σου και ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω.

Πώς γίνεται να την κατεβάζουν αν είναι όλα οκ με άδειες κλπ; 

Τι ρόλο παίζει η άδεια αν είναι ο κάθε πολίτης να μπορεί να σου την κατεβάσει με έναν δικηγόρο;

Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2024 at 6:22 ΜΜ, zurabi_97 said:

iPhone 14 σε κεραία 103009 Μουδανιά. 
Το Redmi Note 13 5G και το δικό μου 12 mini τζίφος.

IMG_4291.png

καλησπέρα με τι εφαρμογή βλέπεις για το sa στο iPhone φιλε μου?

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Maevrios said:

Συμφωνώ μαζί σου και ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω.

Πώς γίνεται να την κατεβάζουν αν είναι όλα οκ με άδειες κλπ; 

Τι ρόλο παίζει η άδεια αν είναι ο κάθε πολίτης να μπορεί να σου την κατεβάσει με έναν δικηγόρο;

Μπορεί να στήνουν την κεραία πριν βγουν οι άδειες και να πατουν εκεί.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...