Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, georgeavl3 said:

Και όμως άλλος το τοποθέτησε

Ναι η αλήθεια είναι ότι δεν είδα τον user, γτ μπαίνω από το κινητό. Και Θεσσαλονίκη τις έχει φτιάξει άλλος; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι η αλήθεια είναι ότι δεν είδα τον user, γτ μπαίνω από το κινητό. Και Θεσσαλονίκη τις έχει φτιάξει άλλος; 
Θεσσαλονίκη από εμένα είναι όλες, εκτός από 2 που τις έβαλε κάποιος άλλος.

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, VasilisSam said:

Θεσσαλονίκη από εμένα είναι όλες, εκτός από 2 που τις έβαλε κάποιος άλλος.

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μία χαρά και πολύ καλή δουλειά με τις φώτο 👌🏻

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, johnny_htc said:

Ο φίλος που λογικά μας διαβάζει, ασχολείται με το cellmapper και έχει τοποθετήσει τις κεραίες στο section του NR σαν άλλος mastermind της Cosmote 😛, ας κάνει τον κόπο την κεραία με gNB 410656 να επιβεβαιώσει ότι είναι όντως εκεί η τοποθεσία της και να της αλλάξει τη φώτο, γτ εκεί είναι το Τ/Κ του Φαλήρου και δεν είναι αυτό το κεραιοσυστημα που έχει πάνω του. 

Η κεραία φαίνεται να είναι τοποθετημένη σωστά βλέποντας το pci, για την φωτογραφία νομίζω ίσως να βιάστηκε.

Φαίνεται όμως πως γίνεται άψογη δουλεία και με τις τοποθεσίες και με τις φωτογραφίες, σας ευχαριστούμε για την προσπάθεια σας!

Όλοι οι σταθμοί θα γίνουν και SA σιγά σιγά και με τον ίδιο εξοπλισμό που έχουν;

Link to comment
Share on other sites

Μία χαρά και πολύ καλή δουλειά με τις φώτο
Το ευχάριστο είναι ότι τις βάζει μόνο του το cellmapper τις φώτο οπότε βοηθάει στον εντοπισμό πολύ.

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Just now, VasilisSam said:

Το ευχάριστο είναι ότι τις βάζει μόνο του το cellmapper τις φώτο οπότε βοηθάει στον εντοπισμό πολύ.

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αλήθεια;

Νόμιζα πως έμπαιναν χειροκίνητα από χρήστες.

Οπότε στην ουσία κοιτάει το pci και απλά δείχνει την φώτο;

Χρήσιμη αυτή η πληροφορία

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες μπαίνουν χειροκίνητα και μπορείτε πάντα να δείτε τον χρήστη που τις ανάβασε αν πατήσετε στην φωτο, δεν γίνεται τίποτα αυτόματα. Κάθε φωτογραφία έχει συνδεθεί με gNB και eNB που όμως κάποιος έχει καταχωρήσει και για αυτό μπορεί να φαίνεται "αυτόματα".

 

Σωστά το είπες @Arinos

Συνήθως οι φωτογραφίες είναι σωστές αλλά πάντα θέλει έλεγχο PCI και τοποθεσίας!

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

PCI και TAC νομίζω κοιτάει, όπως και το database που χρησιμοποιεί το Netmonster. Γιατί για παράδειγμα ο 3085 της Δράμας και ο 3155 της Ξάνθης μοιράζονται PCI.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω και ο Κορινός προστέθηκε στο cellmapper 3048. Κάθε μέρα από αυτή την κεραία καλύπτομαι αλλά δεν βλέπω κάτι εγώ, το κλειδώνω και σε nr only, αλλά τίποτα, δεν έχει σημα

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, SAgr said:

Μόνο όσοι έχετε ενεργοποιημένο το SA mode μόνο τότε φαίνεται.

1ος τρόπος: *#*#726633#*#* για να εμφανιστεί η επιλογή και μετά στις ρυθμίσεις ανοίγεις την αυτόνομη λειτουργία. Επίσης το VoNR ενεργοποιείται μέσω *#*#8667#*#* και μετά εμφανίζεται κι αυτό στις ρυθμίσεις.

2ος τρόπος μέσα από το μενού προγραμματιστή εμφανίζεται η επιλογή NSA+SA.

Εφόσον έχουν γίνει όλα αυτά και συνεχίζεται να μην εμφανίζεται τίποτε στο NR only απαιτείται μια επανεκκίνηση.

Αυτό είναι για Android????

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι για Android????
Ναι απλά δεν λειτουργούν σε όλους τους κατασκευαστές. Πχ στο Samsung με one UI έχει διαφορετικό νούμερο.
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κάνω κάτι σε αυτό το μενού για ενεργοποίηση του 5g SA. Μήπως είναι ήδη ενεργοποιημένο;

 

Screenshot_20231116-143401.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cris4524 said:
1 hour ago, aektzhs 1 said:
Αυτό είναι για Android????

Ναι απλά δεν λειτουργούν σε όλους τους κατασκευαστές. Πχ στο Samsung με one UI έχει διαφορετικό νούμερο.

Ξέρεις πιο είναι για Samsung;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πιο είναι για Samsung;;;;
Δεν το ξέρω. Εγώ μπαίνω μέσω αυτής της εφαρμογής:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.xsquarestudio.forcelte
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, SAgr said:

Μόνο όσοι έχετε ενεργοποιημένο το SA mode μόνο τότε φαίνεται.

1ος τρόπος: *#*#726633#*#* για να εμφανιστεί η επιλογή και μετά στις ρυθμίσεις ανοίγεις την αυτόνομη λειτουργία. Επίσης το VoNR ενεργοποιείται μέσω *#*#8667#*#* και μετά εμφανίζεται κι αυτό στις ρυθμίσεις.

2ος τρόπος μέσα από το μενού προγραμματιστή εμφανίζεται η επιλογή NSA+SA.

Εφόσον έχουν γίνει όλα αυτά και συνεχίζεται να μην εμφανίζεται τίποτε στο NR only απαιτείται μια επανεκκίνηση.

Πάλι το ίδιο, δεν βρίσκει σήμα, τιποτα

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, SAgr said:

Μόνο όσοι έχετε ενεργοποιημένο το SA mode μόνο τότε φαίνεται.

1ος τρόπος: *#*#726633#*#* για να εμφανιστεί η επιλογή και μετά στις ρυθμίσεις ανοίγεις την αυτόνομη λειτουργία. Επίσης το VoNR ενεργοποιείται μέσω *#*#8667#*#* και μετά εμφανίζεται κι αυτό στις ρυθμίσεις.

2ος τρόπος μέσα από το μενού προγραμματιστή εμφανίζεται η επιλογή NSA+SA.

Εφόσον έχουν γίνει όλα αυτά και συνεχίζεται να μην εμφανίζεται τίποτε στο NR only απαιτείται μια επανεκκίνηση.

Τα Samsung πρέπει στο τέλος να εχουν οπωσδήποτε # γιατί αν έχουν * πάει σε κλήση. Αλλά και με δίεση δεν δουλεύει το παραπάνω. S23Ultra & Tab S8 Ultra 5G

Τα μυαλά, όπως και τα αλεξίπτωτα, δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά!
Link to comment
Share on other sites

Πάλι το ίδιο, δεν βρίσκει σήμα, τιποτα
Σε περίπτωση που έχεις 2 sim στην συσκευή σου θα πρέπει να την απενεργοποιήσεις ή να την βγάλεις τελείως και να κρατήσεις ενεργεί μόνο την Cosmote. Επίσης θα πρέπει να έχεις κλειστό WiFi. Να προσπαθησει να πιάσει μόνο από την sim.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνει κάτι η Cosmote με τις Πιταρισμενες B20 . Έτσι και μπεις σε prime band 20 , ακόμα και 5Ca να έχεις δεν περνάει κίνηση ούτε για δείγμα . Με το που βάλεις οποιαδήποτε άλλη prime band πάει τρένο με 20-30mbps . Αίσχος πραγματικά… θα ανεβάσω βίντεο σε λίγο για να καταλάβετε τι λεω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...