Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

Ποσά MHz έχουν αφήσει στο 3G ?

5mhz

Από Σεπτέμβρη θα ξεκινήσει να κλείνει και μέχρι τέλος του χρόνου θα έχει κλείσει παντού.

Δεν καταλαβαίνω βέβαια τι έργα μπορεί να γίνονται στις συγκεκριμένες περιοχές που χρειάζεται να κλείσει εντελώς για ένα διήμερο.

Link to comment
Share on other sites

5mhz

Από Σεπτέμβρη θα ξεκινήσει να κλείνει και μέχρι τέλος του χρόνου θα έχει κλείσει παντού.

Δεν καταλαβαίνω βέβαια τι έργα μπορεί να γίνονται στις συγκεκριμένες περιοχές που χρειάζεται να κλείσει εντελώς για ένα διήμερο.

 

Να δοκιμάσουν το νέο configuration και να δούνε τα kpis μάλλον.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να δοκιμάσουν το νέο configuration και να δούνε τα kpis μάλλον.

 

Μάλλον για να δουν πόσο θα αυξηθεί η κίνηση στο call center από κόσμο που έχει κλειδώσει το κινητό σε 3G «για να μην τρώει μπαταρία» :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για να δουν πόσο θα αυξηθεί η κίνηση στο call center από κόσμο που έχει κλειδώσει το κινητό σε 3G «για να μην τρώει μπαταρία» :lol:

 

Υπάρχουν ακόμα αυτοί;

 

6eef666d23d324017c7ccd177b4dec9e.jpg

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για να δουν πόσο θα αυξηθεί η κίνηση στο call center από κόσμο που έχει κλειδώσει το κινητό σε 3G «για να μην τρώει μπαταρία» :lol:

 

Μόνο εγώ ξέρω 10 άτομα . Άτομο με s20 και κλειδωμένο σε 3G

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε σοβαρά τώρα;

Κλειδωμένο σε 3g;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε εποχές προ VoLTE και εγώ το κλείδωνα σε 3G μόνο, γιατί η ομιλία σε 2G που έπεφτε συνέχεια ήταν τραγική και το κινητό μου τότε δεν είχε 3G/4G επιλογή.

Πλέον με αποκλειστικά 4G/5G mode νομίζω οτι δεν θα υπάρχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε εποχές προ VoLTE και εγώ το κλείδωνα σε 3G μόνο, γιατί η ομιλία σε 2G που έπεφτε συνέχεια ήταν τραγική και το κινητό μου τότε δεν είχε 3G/4G επιλογή.

Πλέον με αποκλειστικά 4G/5G mode νομίζω οτι δεν θα υπάρχει θέμα.

 

Είναι κρυμμένη επιλογή, αλλά πλέον από S20 και πάνω μπορείς να τα καρφώσεις σε 4G/5G μόνο

photo-2021-07-04-13-33-51.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ήξερα ότι η επιλογή υπήρχε πχ μόνο σε Xiaomi μέσω του κρυφού μενού, τώρα πρόσφατα έμαθα με το θέμα των διαρροών ότι άρχισαν και οι άλλες εταιρίες να βγάζουν αντίστοιχες επιλογές.

Με το καλό και σε iPhone που μας έχει ταράξει με την άλλη εταιρία στα 3G και 2G :p

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ήξερα ότι η επιλογή υπήρχε πχ μόνο σε Xiaomi μέσω του κρυφού μενού, τώρα πρόσφατα έμαθα με το θέμα των διαρροών ότι άρχισαν και οι άλλες εταιρίες να βγάζουν αντίστοιχες επιλογές.

Με το καλό και σε iPhone που μας έχει ταράξει με την άλλη εταιρία στα 3G και 2G :p

Που είναι το κρυφό μενού στα Xiaomi;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πληκτρολογείς στο πληκτρολόγιο κλήσης το *#*#4636#*#*, αν θυμάμαι καλά.

Ναι αυτό είναι... Ευχαριστώ!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

https://www.speedtest.net/my-result/i/4657719082

Απίστευτο ! Massive μέσα στο σπίτι μου στην Θεσσαλονίκη , μιλάμε για εξερετικα δύσκολο σημείο μέσα σε στενάκια . Οι άλλες προσπαθούν να βγάλουν καμία φορά κλήση . Άρε τι κάνουν τα ///

Link to comment
Share on other sites

https://www.speedtest.net/my-result/i/4657719082

Απίστευτο ! Massive μέσα στο σπίτι μου στην Θεσσαλονίκη , μιλάμε για εξερετικα δύσκολο σημείο μέσα σε στενάκια . Οι άλλες προσπαθούν να βγάλουν καμία φορά κλήση . Άρε τι κάνουν τα ///

 

Μια χαρά είναι η επίδοση. Αν και εδώ θα έκαναν διαφορά τα radios με uplink booster +10dB στο uplink. Η Ελλάδα και γενικότερα οι μεσογειακές χώρες είναι πολύ πυκνοκατοικημένες και έχουν αρκετές ιδιαιτερότητές στο uplink performance.

Φυσικά με την κατάλληλη πυκνότητα δικτύου το "λύνεις" το πρόβλημα με το uplink performance.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η επίδοση. Αν και εδώ θα έκαναν διαφορά τα radios με uplink booster +10dB στο uplink. Η Ελλάδα και γενικότερα οι μεσογειακές χώρες είναι πολύ πυκνοκατοικημένες και έχουν αρκετές ιδιαιτερότητές στο uplink performance.

Φυσικά με την κατάλληλη πυκνότητα δικτύου το "λύνεις" το πρόβλημα με το uplink performance.

 

Βασικά δεν είναι τόσο η πυκνότητα (που είναι και αυτή θέμα), όσο τα σούπερ ντουβάρια που φτιάχνουμε, τίγκα στο σίδερο κτλ.

Στην βόρεια Ευρώπη που δεν σχεδιάζουν για σεισμούς και είναι τα κτήρια πιο «ψεύτικα» υπάρχει καλύτερη διάδοση.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν είναι τόσο η πυκνότητα (που είναι και αυτή θέμα), όσο τα σούπερ ντουβάρια που φτιάχνουμε, τίγκα στο σίδερο κτλ.

Στην βόρεια Ευρώπη που δεν σχεδιάζουν για σεισμούς και είναι τα κτήρια πιο «ψεύτικα» υπάρχει καλύτερη διάδοση.

 

Να προσθέσω τα μικρά σχετικά παράθυρα που είναι το κερασάκι στην τούρτα. :wacko:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ποιά ντουβάρια είναι τίγκα στο σίδερο? Έχετε μπερδέψει την αρχιτεκτονική με τα σπινττεστς νομίζω. Στην τοιχοποιία δεν χρησιμοποιούν οπλισμό, πουθενά στον κόσμο.
Link to comment
Share on other sites

Στις κολόνες δεν είναι τα σίδερα σε μια οικοδομή;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στις κολόνες δεν είναι τα σίδερα σε μια οικοδομή;
Για ντουβάρια έγραψε κάποιος. Οπλισμό βάζουν παντού στα μπετά. Πουθενά στους τοίχους. Η τοιχοποιία είναι πρόβλημα όσο ανεβαίνει η συχνότητα, όχι ο οπλισμός της που δεν υπάρχει, ούτε τα ανοίγματα είναι μικρά στην εξωτερική πλευρά των κτιρίων.

Ακόμα και τα τζάμια είναι εμπόδιο όσο ανεβαίνει η συχνότητα.

Link to comment
Share on other sites

Για ντουβάρια έγραψε κάποιος. Οπλισμό βάζουν παντού στα μπετά. Πουθενά στους τοίχους. Η τοιχοποιία είναι πρόβλημα όσο ανεβαίνει η συχνότητα, όχι ο οπλισμός της που δεν υπάρχει, ούτε τα ανοίγματα είναι μικρά στην εξωτερική πλευρά των κτιρίων.

Ακόμα και τα τζάμια είναι εμπόδιο όσο ανεβαίνει η συχνότητα.

 

Με την ευρεία έννοια ντουβάρια, προφανώς τα σίδερα είναι στον σκελετό. Δημιουργείται κλωβός Faraday, γνωστό φαινόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Με την ευρεία έννοια ντουβάρια, προφανώς τα σίδερα είναι στον σκελετό. Δημιουργείται κλωβός Faraday, γνωστό φαινόμενο.
Καμμία σχέση ο κλωβος φαραντει με γειωμένους αγωγούς. Ότι κι ότι. Κάνε μία αναζήτηση πρώτα. Ντουβάρι λέγεται ο τοίχος. Ο οπλισμός ενός κτιρίου δεν έχει σχέση. Αν δηλαδή κάνεις Speed Test σε ένα γιαπί που δεν έχει κτιστεί, λειτουργεί κλωβός Φαραντέι? :lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...