Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επίσης φέρνουν θόρυβο. Έχει κάποιες στο κέντρο διάσπαρτες. Αλλά στο λιμάνι προς τα ανατολικά έχεις λήψη από Σωρό. Τραγικό.

Μόλις ξαναπέρασα από την COSMOTE , και έχει 3 massive panel περιμετρικά . Σήμερα πάνω στο πηλιο από μακρινιτσα μέχρι και κάτω Βόλο το δίκτυο ήταν κατά 99% λειτουργικότατο . Γιατί παίζουν τόσο ραδιόφωνο όλες :(

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ξαναπέρασα από την COSMOTE , και έχει 3 massive panel περιμετρικά . Σήμερα πάνω στο πηλιο από μακρινιτσα μέχρι και κάτω Βόλο το δίκτυο ήταν κατά 99% λειτουργικότατο . Γιατί παίζουν τόσο ραδιόφωνο όλες :(

 

Γιατί δεν αφήνουν να μπουν σταθμοί μέσα στην πόλη. Θα μπούνε όμως εν καιρώ.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φιλαδέλφεια με 5G

 

https://www.speedtest.net/my-result/i/4666286919

 

Ελπίζουμε να δούμε και κάνα speedtest σε περιοχή που η Cosmote παίζει καλά. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζουμε να δούμε και κάνα speedtest σε περιοχή που η Cosmote παίζει καλά. :rolleyes:

 

Σε όλη την Αθήνα μια n78 δεν έχει η COSMOTE ρε παιδί μου . :)

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζουμε να δούμε και κάνα speedtest σε περιοχή που η Cosmote παίζει καλά. :rolleyes:

 

Δεν θα δεις από μένα. Θα δεις από τους άλλους που κάνουν ακριβώς το ανάποδο. Sorry πάντως αν χαλάω το story.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλη την Αθήνα μια n78 δεν έχει η COSMOTE ρε παιδί μου . :)

 

Περιμένουν φαντάζομαι και τα νέα radios για massive deployment N78. Το βασικό είναι ότι αναβαθμίζεται η βάση του δικτύου.

 

Σε ένα δίκτυο υπάρχουν καλές και κακές περιοχές. Ένα speedtest χωρίς πληροφορίες για τις συνθήκες στις οποίες έτρεξε είναι απλά μια μέτρηση tcp throughout, ping και jitter μια στιγμή της ημέρας σε ένα συγκεκριμένο σημείο κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα δεις από μένα. Θα δεις από τους άλλους που κάνουν ακριβώς το ανάποδο. Sorry πάντως αν χαλάω το story.

 

Άρα απο εσένα θα βλέπουμε την προβληματική πλευρά του δίκτυου .

Link to comment
Share on other sites

Άρα απο εσένα θα βλέπουμε την προβληματική πλευρά του δίκτυου .

 

Εχω παρατηρήσει ότι το ίδιο ακριβώς κανείς και εσυ. Συμφωνώ ότι η cosmote γενικά είναι 5 level πιο πάνω από τις άλλες αλλά για την μια ανεβάζεις μόνο κορυφαία τεστ και για την άλλη πάντα με ταχύτητες adsl. Αυτό δεν ισχύει.

 

Επίσης σε οποίο κακό τεστ ανεβάζει κάποιος φταίει πάντα η συσκευή του, το δίκτυο ποτέ.

GATE 13...TILL THE END OF THE WORLD...
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρήσει ότι το ίδιο ακριβώς κανείς και εσυ. Συμφωνώ ότι η cosmote γενικά είναι 5 level πιο πάνω από τις άλλες αλλά για την μια ανεβάζεις μόνο κορυφαία τεστ και για την άλλη πάντα με ταχύτητες adsl. Αυτό δεν ισχύει.

 

Επίσης σε οποίο κακό τεστ ανεβάζει κάποιος φταίει πάντα η συσκευή του, το δίκτυο ποτέ.

 

Να τα κρουμε με την σειρά .

1ον) αναφέρω την συσκευή γιατί το δίκτυο της COSMOTE για να δεις την πραγματική απόδοση θέλεις συσκευή η οποία να υποστηρίζει όλους τους συνδιασμους . Αναφέρω το παλιό δίκτυο vs καινούργιο δίκτυο γιατί οι διάφορες είναι τεράστιες , δεν την διξαιοκογω σε Καμία περίπτωση . Το έχω ξαναπει με σκέτες 800αρες , άντε το πολύ 1800+800 τι διαφορά θα δεις με ένα iPhone 12 και με ένας redmi αρκετά φθηνότερο .

2ον) Αν περνάς από αυτές τις περιοχές και έχεις διαφορετική αποψη μπορείς ελεύθερα να με διορθώσεις για το κόκκινο δίκτυο . Ένα ταξίδι έκανα , στα μέρη που εξανα τεστ για την COSMOTE έκανα και την Vodafone . Δεν έχει καλό και κακό Speedtest . Βασικά να σας το πω διαφορετικά . Η κυρία μου κάρτα είναι COSMOTE , οππτε καθημερινά σπάνια μετράω Vodafone . Μετραω όταν αλλάζω περιοχή . Ξαι επίσης πάνε ξαι στο θέμα της Vodafone , τα τεστακια με 1300 εγώ τα ανέβασα όχι ένας κούκος

Σεα Σκοτινας με 5G:

Μιλάμε το δίκτυο είναι πίτα

https://www.speedtest.net/my-result/i/4667284962

Γενικά σε κάποια σημεία στα παραλία πιεριασ Το παλιό διξτυο δεν τραβάει καθόλου .

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

Άρα απο εσένα θα βλέπουμε την προβληματική πλευρά του δίκτυου .

 

Από μένα θα βλέπετε τις μετρήσεις που κάνω. Όπως πχ σε εσένα όλες οι μετρήσεις είναι Tbps ενώ σε άλλο δίκτυο πάντα bps.

Link to comment
Share on other sites

Από μένα θα βλέπετε τις μετρήσεις που κάνω. Όπως πχ σε εσένα όλες οι μετρήσεις είναι Tbps ενώ σε άλλο δίκτυο πάντα bps.

 

Εγώ κανω όντως αυτό . Έιτε το πιστευτέ είτε όχι . Με το καλό πάντως να έρθετε στα βόρεια να δείτε πραγνατικα ότι έτσι είναι τα πράγματα .

Δεν έχω να κρίψω ότι σήμερα αντιμετώπισα πολύ σοβαρά θέματα και με την COSMOTE . Ακόμα και σε 5G υπήρχαν μέρη στην Πιερία και στον Βόλο που απλά θέλουν σταθμούς . Αλλά αυτό ισχύει και για τις δυο. Και αν εν τελει δεν μπορεί να πει κανεις ότι η COSMOTE δεν προσπαθεί . Δεν μένει απλά στην διαφήμιση και σε έναν ορισμό . Βλέπω καθημερινά διάφορες , μεγάλες διάφορες . Τώρα το άλλο δίκτυο δεν μου διχνει και πολλα . Όταν ήρθαν Σέρρες πέταξαν ένα 5G logo και έφυγαν . Ναι και η COSMOTE το κάνει αλλά τουλάχιστον το βλέπω σπάνια

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

Από μένα θα βλέπετε τις μετρήσεις που κάνω. Όπως πχ σε εσένα όλες οι μετρήσεις είναι Tbps ενώ σε άλλο δίκτυο πάντα bps.

 

Δεν ξέρω αν κάποιος προσπαθεί σκόπιμα να αναδείξει την Cosmote ως καλύτερη. Αλλά δεν θέλει και πολλή προσπάθεια, γιατί σίγουρα το 5G της είναι από τα καλύτερα της Ευρώπης. Το πρόβλημα είναι ότι μάλλον υπάρχουν κάποιοι που προσπαθούν να αποδείξουν το αντίθετο...

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

το να έχεις 5g σε ένα σοκάκι δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα σε πανελλαδική γεωγραφική βαση,είτε υπέρ είτε κατά!!!

το 4g είναι εδώ και θα βασιλεύει για αρκετό καιρό ακόμα!!!

όλα τα άλλα είναι λόγια του αέρα

για τους κάθε είδους λαγνους.... ξύδι,η πραγματικότητα είναι εκεί έξω όχι εδώ μέσα,και μετακόμιση δεν θα κάνω σας το λέω με όλη μου την ειλικρίνεια ....χαχα!!!

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Το ότι εσύ προσωπικά έχεις πρόβλημα δε λέει τίποτα.

 

Η Cosmote δεν έχει αντίπαλο, καλώς ή κακώς.

Οι άλλες δεν την πλησιάζουν καν. Αυτό είναι αντικειμενική αλήθεια και όχι άποψη μας.

 

Μακάρι ο ανταγωνισμός να τις βελτιώσει όλες.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

το να έχεις 5g σε ένα σοκάκι δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα σε πανελλαδική γεωγραφική βαση,είτε υπέρ είτε κατά!!!

το 4g είναι εδώ και θα βασιλεύει για αρκετό καιρό ακόμα!!!

όλα τα άλλα είναι λόγια του αέρα

για τους κάθε είδους λαγνους.... ξύδι,η πραγματικότητα είναι εκεί έξω όχι εδώ μέσα,και μετακόμιση δεν θα κάνω σας το λέω με όλη μου την ειλικρίνεια ....χαχα!!!

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Για το 5G σε ένα σοκάκι μάλλον εννοείς τη Vodafone. Η Cosmote στην Πάτρα που βρίσκομαι και όπου κινούμε έχει παντού 5G

Link to comment
Share on other sites

το να έχεις 5g σε ένα σοκάκι δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα σε πανελλαδική γεωγραφική βαση,είτε υπέρ είτε κατά!!!

το 4g είναι εδώ και θα βασιλεύει για αρκετό καιρό ακόμα!!!

όλα τα άλλα είναι λόγια του αέρα

για τους κάθε είδους λαγνους.... ξύδι,η πραγματικότητα είναι εκεί έξω όχι εδώ μέσα,και μετακόμιση δεν θα κάνω σας το λέω με όλη μου την ειλικρίνεια ....χαχα!!!

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Ένα σοκάκι 50% + πληθυσμιακή κάλυψη; Εκτός αν το μπερδεύουμε με άλλη εταιρία . Το 4G βασιλεύει και για αυτό κάποιες φροντίζουν να το βελτιώνουν .

Link to comment
Share on other sites

μάλλον εσύ έχεις μπερδευτεί και εξοικοιωθει με τα κόλπα των εταιρειών συν το hype,διότι αν δεν είχες δεν θα έτρεχες σε βουνά και λαγκάδια να χτυπάς τεστς τον καθένα από εμάς τον ενδιαφέρει να κάνει την δουλειά του που η δουλειά του δεν είναι εκει που χτυπάς εσύ

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

μάλλον εσύ έχεις μπερδευτεί και εξοικοιωθει με τα κόλπα των εταιρειών συν το hype,διότι αν δεν είχες δεν θα έτρεχες σε βουνά και λαγκάδια να βρεις 5g

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Τι ακριβώς λες ; Τι εννοείς ειλικρινά . Δεν γίνεται να κανείς ένα κλικ και να έχει Όλη η Ελλάδα 5G .

Link to comment
Share on other sites

δηλ αν σε ένα στενό καλύψουμε 1000 πελάτες στο επόμενο κανένα άρα μέσο όρο 500,δηλ 50%

έχει καμια σχέση αυτο με το να καλύψω όλη την γεωγραφική περιφέρεια της Αττικής για παράδειγμα η της Κρήτης !

ας πάμε τώρα στο 4g από Άγιο Νικόλαο Κρήτης έως Ηράκλειο,περίπου 70χλμ, σε ελάχιστα σημεία δεν έχει κάλυψη στον βόρειο οδικο άξονα απ'ολες τις εταιρείες,και μάλιστα σε σημεία που δικαιολουγουνται και οι τρεις λόγω ανάγλυφου......

αυτό είναι γεωγραφική κάλυψη

αν δεν το καταλαβαίνεις σορυ δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά,όταν λοιπόν φτάσει σε αυτό το σημειο το 5g όπως το 4g τότε θα μιλάμε για κάλυψη 5g

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

δηλ αν σε ένα στενό καλύψουμε 1000 πελάτες στο επόμενο κανένα άρα μέσο όρο 500,δηλ 50%

έχει καμια σχέση αυτο με το να καλύψω όλη την γεωγραφική περιφέρεια της Αττικής για παράδειγμα η της Κρήτης !

ας πάμε τώρα στο 4g από Άγιο Νικόλαο Κρήτης έως Ηράκλειο,περίπου 70χλμ, σε ελάχιστα σημεία δεν έχει κάλυψη στον βόρειο οδικο άξονα απ'ολες τις εταιρείες,και μάλιστα σε σημεία που δικαιολουγουνται και οι τρεις λόγω ανάγλυφου......

αυτό είναι γεωγραφική κάλυψη

αν δεν το καταλαβαίνεις σορυ δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά,όταν λοιπόν φτάσει σε αυτό το σημειο το 5g όπως το 4g τότε θα μιλάμε για κάλυψη 5g

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Αυτό είναι τελείως φιλοσοφικό . Ξέρουμε ότι η Αττική ολόκληρη έχει 5G πλύνω ελάχιστα εξερεσεων , νησιά , χωρια πόλεις ακόμα ξαι οδικοί αξωνες καλύπτει η COSMOTE . Δεν μπορώ να καταλαβω γιατί απλά δημιουργεί hype .

Link to comment
Share on other sites

δηλ αν σε ένα στενό καλύψουμε 1000 πελάτες στο επόμενο κανένα άρα μέσο όρο 500,δηλ 50%

έχει καμια σχέση αυτο με το να καλύψω όλη την γεωγραφική περιφέρεια της Αττικής για παράδειγμα η της Κρήτης !

ας πάμε τώρα στο 4g από Άγιο Νικόλαο Κρήτης έως Ηράκλειο,περίπου 70χλμ, σε ελάχιστα σημεία δεν έχει κάλυψη στον βόρειο οδικο άξονα απ'ολες τις εταιρείες,και μάλιστα σε σημεία που δικαιολουγουνται και οι τρεις λόγω ανάγλυφου......

αυτό είναι γεωγραφική κάλυψη

αν δεν το καταλαβαίνεις σορυ δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά,όταν λοιπόν φτάσει σε αυτό το σημειο το 5g όπως το 4g τότε θα μιλάμε για κάλυψη 5g

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Και στο 4G και οι 3 αυτό που διαφημίζουν είναι η πληθυσμιακή κάλυψη όχι η γεωγραφική.

Η cosmote γεωγραφική 4G έχει γύρω στο 90%(κάπου υπάρχει θαμμένο στο σαιτ τους με λίγο ψάξιμο) αλλά το 99% που διαφημίζουν είναι πληθυσμιακή όχι γεωγραφική.

 

Τώρα όσον αφορά την γεωγραφική κάλυψη του 5G εξαρτάται που είσαι.

Σε κάποιες πόλεις δεν έχει καθόλου οπότε είναι στο 0%:lol:

Σε άλλες πάλι όπως Αθήνα, Πάτρα,Θεσσαλονίκη είναι στο 90%

Σε Πάτρα και περίχωρα που κινούμαι πχ είναι δύσκολο να πετύχεις σημείο που να μην έχει 5G.

 

Η οποία πληθυσμιακή κάλυψη είναι πολύ πιο μπροστά από τις άλλες 2 τόσο στην πράξη από αυτό που βλέπουν οι χρήστες αλλά και με βάση τα νούμερα που λένε οι ίδιοι.

 

Η cosmote λέει ότι πάνω από το 50% του πληθυσμού καλύπτεται από το δίκτυο 5G της και μέχρι τέλος του 2021 θα καλύπτεται πάνω από το 60%.

Όσοι ανήκουν στο ποσοστό που δεν καλύπτεται υπομονή.

 

Επειδή δεν έχει εκεί που είμαστε δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει πουθενά.

Αλλιώς με την αντίθετη λογική, αν έχει 5G σε όλα τα μέρη που κινείται κάποιος, αυτός ο κάποιος μπορεί να πει ότι καλύπτεται όλη η χώρα πέρα από μερικά στενά.

Edited by pan24
Link to comment
Share on other sites

ok οι υπόλοιποι είναι μακακες το κατάλαβα

ευχαριστώ για την υπομονή σου να μου εξηγείς την πολιτική των εταιρειών την οποία ήδη ξέρω

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ok οι υπόλοιποι είναι μακακες το κατάλαβα

ευχαριστώ για την υπομονή σου να μου εξηγείς την πολιτική των εταιρειών την οποία ήδη ξέρω

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Δηλαδή day one ήθελες να έχει σε όλη την Ελλάδα ; Ποια εταιρία σε ποια περιοχή του κόσμου . Δεν είναι πολιτική είναι λογική . Υπάρχει προτεραιότητα στο ποια περιοχή θα αναβαθμιστεί

Link to comment
Share on other sites

των εταιρειών προφανώς,τα ίδια εκαναν και με το 4g .....τα χαιρετίσματα μου

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...