Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

30 minutes ago, doganos said:

Εντάξει τώρα. Όλα καλά!!! Ειδικά για αυτούς που έχουν απεριόριστα.

Για να καταλάβουν μερικοί πώς σκέφτεται η εταιρεία και τις μας θεωρεί...

Screenshot_20240220_132231_Messages.jpg

Καταξοδεύτηκαν. Δώρο το μισό πάγιο έπρεπε να κάνουν στα συμβόλαια.

Το κράτος φυσικά αγρόν αγοράζει όπως και η δικαιοσύνη για τα νούμερα εκτάκτου ανάγκης.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Εκεί έχει σήμα άλλη εταιρεία πέρα από Cosmote?

Έχει ναι και οι δυο , απλά δεν παίζουν LTE παντού . Η COSMOTE παίζει παντού με LTE όταν έχει καλο ήλιο 

Στα της Θεσσαλονίκης τωρα 

Πάρκο Ευθιμιου Καουδη

IMG_5731.thumb.png.46c108f9c78c6b60dd774b5abf8247c1.png

Δελφων στο ύψος του 81ου δημοτικού σχολείου 

IMG_5732.thumb.png.41f84aae00b3479444b1f40637bee8f1.png

Απο εκεί και κάτω αρχίζει το πρόβλημα δις Μάρτιου . Αν και τα βλέπω κλτρ Ρα πράγματα θέλει σταθμό. Τουλάχιστον κάτι γίνεται απομα και στα στενάκια (που και που)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, georgebad said:

Έχει ναι και οι δυο , απλά δεν παίζουν LTE παντού . Η COSMOTE παίζει παντού με LTE όταν έχει καλο ήλιο 

Στα της Θεσσαλονίκης τωρα 

Πάρκο Ευθιμιου Καουδη

IMG_5731.thumb.png.46c108f9c78c6b60dd774b5abf8247c1.png

Δελφων στο ύψος του 81ου δημοτικού σχολείου 

IMG_5732.thumb.png.41f84aae00b3479444b1f40637bee8f1.png

Απο εκεί και κάτω αρχίζει το πρόβλημα δις Μάρτιου . Αν και τα βλέπω κλτρ Ρα πράγματα θέλει σταθμό. Τουλάχιστον κάτι γίνεται απομα και στα στενάκια (που και που)

Στο πάρκο είναι καλή, γιατί πιανει από σταθμούς στη Χαριλάου. Στο detox στην 25ης Μαρτίου 100 μέτρα πιο πάνω από τη μέτρηση σου βλέπεις και 800-1000 μέχρι την Παπαναστασιου. 
Όσο για τη Δελφων, μια χαρά είσαι εκεί. Όλες παίζουν μέτρια χωρίς μεγάλες διαφορές.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, georgebad said:

Έχει ναι και οι δυο , απλά δεν παίζουν LTE παντού . Η COSMOTE παίζει παντού με LTE όταν έχει καλο ήλιο 

Στα της Θεσσαλονίκης τωρα 

Πάρκο Ευθιμιου Καουδη

IMG_5731.thumb.png.46c108f9c78c6b60dd774b5abf8247c1.png

Δελφων στο ύψος του 81ου δημοτικού σχολείου 

IMG_5732.thumb.png.41f84aae00b3479444b1f40637bee8f1.png

Απο εκεί και κάτω αρχίζει το πρόβλημα δις Μάρτιου . Αν και τα βλέπω κλτρ Ρα πράγματα θέλει σταθμό. Τουλάχιστον κάτι γίνεται απομα και στα στενάκια (που και που)

Πάνελ έχουν αλλάξει παντού εκεί;;

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβουμε όλοι πόσο προσπάθησαν τελευταία να βελτιώσουν το SNR στην Cosmote ακομη και σε High Traffic High Overlapping περιοχές δείτε το παρακάτω.

 Η Cosmote με έχει εντυπωσιάσει τελευταία διότι πάλεψε αρκετά με την Band 20 για να " επιβιώνει " ακομη και σε .... διαδηλώσεις 😉

Δείτε πόσο καλα επιβιώνει το SNR στην ταράτσα του Public Store με κίνηση σε επίπεδα ...Νεας Υόρκης.

...και επιτέλους " τσιμπάει " ευκολότερα Band N78 .

ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ!

 

IMG_20240220_171245.thumb.jpg.45c0263494990f4bcc4a0aad021b1f3c.jpgScreenshot_2024-02-20-17-03-25-59_852d9ab5d1afb8981047556cdc8c5f40.thumb.jpg.1ae5dd1621478a8ede423fb0883f0531.jpg

 

IMG20240220174040.thumb.jpg.f9bf20f78c4579ff79c7ee0845bed194.jpgIMG20240220174000.thumb.jpg.e0f411b2d930000db92d8fa49e253e97.jpg

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχει παρατηρήσει κιαλλος, την τελευταία εβδομάδα στιγμιαία για 2 δευτερόλεπτα με πετάει εκτός δικτύου βγάζει και το 🚫 στην ένδειξη σήματος και επανέρχεται μόνο του. Το κάνει είτε σε σημείο με τέλεια κάλυψη είτε με κακή, σε διάφορες περιοχές μέσα στη Θεσσαλονίκη. 2-3 φορές την μέρα το παρατηρώ εγώ γιατί αν είμαι σε κάποιο app βγάζει κατευθείαν notification ότι είμαι εκτός σύνδεσης.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, VasilisSam said:

Δεν ξέρω αν το έχει παρατηρήσει κιαλλος, την τελευταία εβδομάδα στιγμιαία για 2 δευτερόλεπτα με πετάει εκτός δικτύου βγάζει και το 🚫 στην ένδειξη σήματος και επανέρχεται μόνο του. Το κάνει είτε σε σημείο με τέλεια κάλυψη είτε με κακή, σε διάφορες περιοχές μέσα στη Θεσσαλονίκη. 2-3 φορές την μέρα το παρατηρώ εγώ γιατί αν είμαι σε κάποιο app βγάζει κατευθείαν notification ότι είμαι εκτός σύνδεσης.

Δεν το έχω παρατηρήσει σε iPhone 15 series ούτε στο s10+

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, VasilisSam said:

Δεν ξέρω αν το έχει παρατηρήσει κιαλλος, την τελευταία εβδομάδα στιγμιαία για 2 δευτερόλεπτα με πετάει εκτός δικτύου βγάζει και το 🚫 στην ένδειξη σήματος και επανέρχεται μόνο του. Το κάνει είτε σε σημείο με τέλεια κάλυψη είτε με κακή, σε διάφορες περιοχές μέσα στη Θεσσαλονίκη. 2-3 φορές την μέρα το παρατηρώ εγώ γιατί αν είμαι σε κάποιο app βγάζει κατευθείαν notification ότι είμαι εκτός σύνδεσης.

Εμενα μου το κανει αυτο η Nova τις τελευταιες 10 μερες (Αθηνα, β.προαστεια).

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, VasilisSam said:

Δεν ξέρω αν το έχει παρατηρήσει κιαλλος, την τελευταία εβδομάδα στιγμιαία για 2 δευτερόλεπτα με πετάει εκτός δικτύου βγάζει και το 🚫 στην ένδειξη σήματος και επανέρχεται μόνο του. Το κάνει είτε σε σημείο με τέλεια κάλυψη είτε με κακή, σε διάφορες περιοχές μέσα στη Θεσσαλονίκη. 2-3 φορές την μέρα το παρατηρώ εγώ γιατί αν είμαι σε κάποιο app βγάζει κατευθείαν notification ότι είμαι εκτός σύνδεσης.

Σαν πρόβλημα τηλεφώνου ακούγεται. Είναι κανονική sim or esim?

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, mixtri said:

Σαν πρόβλημα τηλεφώνου ακούγεται. Είναι κανονική sim or esim?

Είναι φυσικές sim cosmote και οι 2 σε galaxy s23. Την 2η την έχω μόνο για data αλλά γίνεται ταυτόχρονα και στις 2 όταν συμβαίνει.

@csmt και με κλείδωμα μόνο σε 4g μου το κάνει.

Edited by VasilisSam
Link to comment
Share on other sites

Σε SIMs και eSIMs συμβαίνει .

Στην Cosmote συνήθως το Disconnect  είναι σε επίπεδο APN session .

Σε Vodafone και TelestetTIMWindNovaQTellasYellas συμβαίνει οταν είσαι σε περιοχές με ανάμεικτες Basebands απο ξεχασμενα Micros 4G Only με Overlapped νέους σταθμούς 5G.

 

Παράδειγμα : ( Περίπτωση  Vodafone )

Πατησίων και Ιουλιανού γωνία στο "Beast " και σε εμβέλεια 150 μετρα όπου μπορει να σε τσιμπήσει η παλια Micro απο την ξεχειλωμενη 4G Only πλατείας Βικτωρίας ... μέσα σε άλλα κελιά στα Εξάρχεια  με νέες 5G Massive.

 

    Στην Cosmote αυτο συμβαίνει συνήθως για άλλους λόγους ομως σπάνια μπορεί να συμβεί και οπως στην Vodafone μονο που δεν την προδίδει κανενα SIM Toolkit restart οπως το γνωστο "  Welcome to Vodafone " της κόκκινης.

 

Ενας Network Guru να ανοίξει κανενα KPI ρε παιδιά !

@mixtri

@georgemv

@Notus

  Το SSB Boosting στην Αθηνα το έκλεισαν στα Micro ?  Ολο πειράματα κάνουν.

 Το TCP rampup στην επιτάχυνση του Download η OTEGlobe το έχει ακομη χαμηλά . Αν σου τύχει Download εκτός Ευρώπης μπλέκεις με Internet Exchanges policy που σε έχουν στην κυριολεξία γραμμένο σε Low priority.

 

Ενα καλό νέο της ημέρας ειναι οτι επιτέλους ασχολούνται περισσότερο με Cluster Optimization στην Αθηνα .  Η Band 20 παιζει καλύτερα.

 Γενικα το MIMO 2 επιβιώνει στην B20 πλέον.

Για τις υπόλοιπες Bands και ... συνολικά θα πρέπει σιγά σιγά να αλλάζουν και κεραίες . Οχι μονο Basebands και Radios  !

 

Ο ΝΕΟΣ Optimization ΠΟΝΟΚΈΦΑΛΟΣ ΣΤΗΝ Cosmote λέγεται .... System Information Block 24 (SIB24 )

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2024 at 11:16 ΜΜ, ap1986 said:

Όχι, με το Redmi Note 11 Pro 5G έκανα την αναζήτηση για NR only

 Οκ και χαρηκα για μια στιγμη..

On 9/2/2024 at 8:06 ΠΜ, johnny_htc said:

Δυστυχώς όταν είσαι σωστός ουσιαστικά σ' αυτό που προσφέρεις ως υπηρεσία εδώ και χρόνια και σέβεσαι όρια εκπομπής κλπ, αυτά παθαίνεις. Οπότε όπως καταλαβαίνω, η 4519 είναι ακόμα στη θέση της. Κάποιος την έχει αφαιρέσει κιόλας από το cellmapper, μόνο αυτός ξέρεις γιατί το έκανε 😏Παραδόξως όμως μιας και το μιλάμε, κάποιοι ανταγωνιστές δεν παθαίνουν τίποτα απ όλα αυτά. Μόνο για δύο εταιρείες ακούμε κατεβάσματα, ειδικά για τον πρώτο έχουν λυσσάξει 😏Τώρα θα πει κανείς βέβαια ότι για να κατεβάσεις, πρέπει πρώτα να έχεις ανεβάσει και κάποιον ικανό αριθμό σταθμών. Άρα γι αυτό δεν κινδυνεύει ο εν λόγω ανταγωνιστής 🤣🤣🤣

Την ειχα βαλει decomissioned για να φαινεται οτι ειναι εκτος αλλα καποιος την πατησε delete... 🤔

 

λιγο αργοπορημενες απαντησεις.. 😅

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την 4519, επειδή πέρασα πρόσφατα, έχουν όλο το κτήριο με πανί καλυμμένο, πιθανόν να το ανακαινιζουν κτλ. Ακριβώς απέναντι είναι η κεραια της vodafone/wind που παίζει κανονικότατα.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, VasilisSam said:

Δεν ξέρω αν το έχει παρατηρήσει κιαλλος, την τελευταία εβδομάδα στιγμιαία για 2 δευτερόλεπτα με πετάει εκτός δικτύου βγάζει και το 🚫 στην ένδειξη σήματος και επανέρχεται μόνο του. Το κάνει είτε σε σημείο με τέλεια κάλυψη είτε με κακή, σε διάφορες περιοχές μέσα στη Θεσσαλονίκη. 2-3 φορές την μέρα το παρατηρώ εγώ γιατί αν είμαι σε κάποιο app βγάζει κατευθείαν notification ότι είμαι εκτός σύνδεσης.

Το κάνει και σε εμένα που το είχα dual sim με Nova, αλλά σε εμένα συμβαίνει πάνω από χρόνο σίγουρα. Πέφτουν και οι δύο για κάποια δευτερόλεπτα και επανέρχεται. Τώρα έβγαλα τη SIM της Nova εδώ και κάποιες μέρες και πάλι μου το έκανε. Υπόψιν ότι έχω το Poco X3 Pro (ακόμα...). Εικάζω ότι είναι πρόβλημα των Xiaomi...

Edited by georgeavl3
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, itsmeorestis said:

 Οκ και χαρηκα για μια στιγμη..

Την ειχα βαλει decomissioned για να φαινεται οτι ειναι εκτος αλλα καποιος την πατησε delete... 🤔

 

λιγο αργοπορημενες απαντησεις.. 😅

Δεν πειράζει φίλε. Κάλλιο αργά παρά ποτέ. Το ξεδιαλυναμε τι της συνέβη 😛

9 ώρες πριν, cocu said:

Σχετικά με την 4519, επειδή πέρασα πρόσφατα, έχουν όλο το κτήριο με πανί καλυμμένο, πιθανόν να το ανακαινιζουν κτλ. Ακριβώς απέναντι είναι η κεραια της vodafone/wind που παίζει κανονικότατα.

Άρα το έχουν κλείσει για σοβατισματα, μπογιατισματα κλπ. Πιθανότατα να έκοψαν απλά ηλεκτροδοτηση λοιπόν. 😏

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, georgeavl3 said:

Το κάνει και σε εμένα που το είχα dual sim με Nova, αλλά σε εμένα συμβαίνει πάνω από χρόνο σίγουρα. Πέφτουν και οι δύο για κάποια δευτερόλεπτα και επανέρχεται. Τώρα έβγαλα τη SIM της Nova εδώ και κάποιες μέρες και πάλι μου το έκανε. Υπόψιν ότι έχω το Poco X3 Pro (ακόμα...). Εικάζω ότι είναι πρόβλημα των Xiaomi...

Obviously a configuration conflict. Αλλά στην περίπτωση του φίλου λέει ότι έχει δύο ΚΟΣΜΟΤΕ;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, VasilisSam said:

141978 το enb της καινούργιας στον περιφερικό (Θεσσαλονίκης) 

20240222_134412.jpg

Ωπ. Καλορίζικη! Άρα αυτή που είχε κάποιος αναφέρει εδώ μέσα ήταν της Cosmote τελικά (μάλλον εσύ ήσουν, δεν θυμάμαι 😛). Για να δούμε τι ψάρια πιάνει όταν την ανάψουν να μας πείτε. 

Link to comment
Share on other sites

Το πάνω μόνο του πάνελ πάντως κοιτάει προς την 101299 δεν ξέρω τι θέλουν να καλύψουν γιατί ήδη η κάλυψη είναι άριστη εκεί τριγύρω. Έχει ανάψει θα φανεί και στο cellmapper σύντομα. Για μέτρηση ίσως κάποια άλλη στιγμή σε κάποιο μποτιλιάρισμα αλλά υποθέτω θα παίζει ένα τυπικό μάξιμουμ 500mbps αν βάλουν 3 μπάντες και χωρίς N78 μιας και τι να τις κάνεις εκεί.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, VasilisSam said:

Το πάνω μόνο του πάνελ πάντως κοιτάει προς την 101299 δεν ξέρω τι θέλουν να καλύψουν γιατί ήδη η κάλυψη είναι άριστη εκεί τριγύρω. Έχει ανάψει θα φανεί και στο cellmapper σύντομα. Για μέτρηση ίσως κάποια άλλη στιγμή σε κάποιο μποτιλιάρισμα αλλά υποθέτω θα παίζει ένα τυπικό μάξιμουμ 500mbps αν βάλουν 3 μπάντες και χωρίς N78 μιας και τι να τις κάνεις εκεί.

Σε ποιο σημείο είναι περίπου; Για να μπω να δω την άδεια. Ίσως της βάλουν μελλοντικά N78. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...