Jump to content

LG G7


_NikitaS_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 788
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ειστε ευχαριστημενοι απο το κινητο? Εχει αρνητικα?

 

Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημένος, παει σφαιρα και στα ματια μου τουλαχιστον το ui φαινεται μια χαρα συγχρονο , βεβαια δεν ειχα αντροιντ 8 συσκευη πριν. Οσον αφορα την αναβάθμιση σε pie, οντως θα επρεπε να την ειχε πάρει ήδη, αλλά να σου πω την αλήθεια αν τυχον βγει θα αναβαλλω να την περασω προς το παρον μονο και μονο γιατι δε βλέπω ουσιωδη λογο και βαριεμαι να το ξανα στήνω.

Οσον αφορα τη μπαταρια βγάζει με μικτη χρήση γυρω στις 4 - 4.5 ωρες οθόνη, μαλλον και λίγο παραπανω αλλα εχω μονιμα ανοικτα δεδομενα wifi και Bluetooth με τουλαχιστον μια συσκευη συνδεδεμενη μονιμα. Βεβαια το bluetooth δεν καιει τιποτα απο οτι εχω δει, πρέπει να κανει δουλεια η πεμπτη έκδοση. Επισης δεν εχω ριξει την ανάλυση σε full hd αλλα την εχω στο μέγιστο, καθως μου φαινεται οτι υπάρχει μια διαφορα στην καθαροτητα της εικόνας, αν και πιξελ δε βλεπω σε καμια περιπτωση. Αυτή τη στιγμη που γραφω το έχω βγάλει από την πριζα 16 ωρες περίπου, έχει γραψει 2 ωρες και 9 λεπτα οθονη, και εχω μπαταρια 48%.

Αν τυχον δεν το χρησιμοποιήσω πολυ λογω δουλειας φτανει στο τελος της δευτερης μερας με γυρω στις 2-2.5 ωρες οθόνη. Βασικα οταν εχω 36ωρα στη δουλειά και δεν εχω πολυ χρονο να το χρησιμοποιήσω, συνηθως δε χρειάζομαι φορτιστή.

edit: Τελικά έκανα λάθος, το έχω σε ανάλυση full hd μάλλον ξεχασμένο από κάποιο σκάλισμα. Τα νούμερα που αναφέρω είναι με αυτή την ανάλυση. Σε 1440 x 3120 ίσως να επηρεάζεται αρνητικα.

Η κάμερα πολυ καλυτερη απο την προηγούμενη συσκευη μου , δεν μπορω να συγκρίνω με τις αλλες ναυαρχιδες. Η μπροστινη επισης καλη χωρις αυτα τα beautify effects που δεν απενεργοποιούνται που έχουν σε μεγαλο βαθμό αλλες εταιρειες. Και τα bokeh effects μια χαρα μου φαίνονται, αν και δεν τα πολυχρησιμοποιω.

Γενικα ειναι πολυ γρήγορο, δε μασαει πουθενά, και η μπαταρια δε μου εχει δημιουργησει προβλημα στην καθημερινότητα μου.

Βαλε μεσα σε αυτα 3.5 Jack, ράδιο, αδιαβροχοποιηση, wide καμερα.

Το εχω προτείνει ήδη σε αρκετους φίλους, νομιζω αξιζει τα χρηματα του.

 

edit2: Μια βλακεια που εχω παρατηρησει ειναι ότι όταν πατήσω την ώρα στο widget καιρου/ωρας ανοιγει ο καιρος και οχι το ρολοι για να ρυθμισω ξυπνητηρι. Σε προγούμενες συσκευες ανοιγε η ανάλογη εφαρμογη αναλογα το τι πατουσες. Χαζομαρα μεν αλλα με αναγκασε να βαλω το εικονιδιο της εφαρμογης του ρολογιου στη home screen. Επίσης κάτι παίζει με την αναζητηση επαφων μεσω του αριθμητικου πληκτρολογιου, γράφοντας το ονομα της επαφης και οχι τον αριθμο της. Πρέπει να πατησω στην μπάρα αναζητησης και να γραψω με το κανονικο πληκτρολογιο για να κανω τη δουλεια μου. Ειλικρινα ειναι τα μονα πράγματα για τα οποια ενοχληθηκα λίγο, κάτι που μάλλον λέει πολλά.

Edited by vag1989

Motorola RAZR XT910 -> Nokia Lumia 820 -> Oneplus One -> LG G7 -> Oneplus 8T

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε.Απο service παντως ακουω οτι η procordia αργει πολυ να επισκευασει κινητα γιατι τα ανταλλακτικα τα φερνει απο το εξωτερικο και αργουν πολυ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για hardware προβλήματα, για software που χρειαστηκα αρχικά - δες προηγουμενα ποστς- ηταν άψογοι, με εξυπηρετησαν επί τοπου

Motorola RAZR XT910 -> Nokia Lumia 820 -> Oneplus One -> LG G7 -> Oneplus 8T

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε.Απο service παντως ακουω οτι η procordia αργει πολυ να επισκευασει κινητα γιατι τα ανταλλακτικα τα φερνει απο το εξωτερικο και αργουν πολυ.

 

Δεν υπαρχει LG mobile Hellas γιαυτο,κοινως τα κινητα δεν ερχονται επισημα στην χωρα μας οπως των αλλων εταιρειων.

Αυτο επισης εχει ως αποτελεσμα αν στο μελλον χρειαστει να γινει αντικατασταση στο κινητο λογω βλαβης που δεν διορθωνεται,να μην υπαρχει τετοια δυνατοτητα.

 

Περαν τουτου για την εν λογω συσκευη στα χρηματα που την βρισκεις τωρα,το μοναδικο αρνητικο που εχει ειναι η υποστηριξη απο την εταιρεια σε updates(το λιγοτερο απαραδεκτη)και σε δευτερη μοιρα η αυτονομια της συσκευης αν την δουλευεις στην full αναλυση.

 

Σε ολα τα αλλα για 320ευρω εχει ισως το καλυτερο πακετο.

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτο επισης εχει ως αποτελεσμα αν στο μελλον χρειαστει να γινει αντικατασταση στο κινητο λογω βλαβης που δεν διορθωνεται,να μην υπαρχει τετοια δυνατοτητα.

 

 

 

.

 

Σου έχει συμβεί αυτό η το λες έτσι ?, γιατί θεωρώ ότι απ την στιγμή που σε καλύπτει 100% σε εγγύηση δεν υπάρχει περίπτωση να σε αφήσει έτσι.

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Γύρισα μετά απο τρείς μήνες στην συσκευή και πάλι και βλέπω την ίδια έκδοση λογισμικού με τότε,έχει ακουστεί τίποτα για pie;

 

Στάλθηκε από το LM-G710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γύρισα μετά απο τρείς μήνες στην συσκευή και πάλι και βλέπω την ίδια έκδοση λογισμικού με τότε,έχει ακουστεί τίποτα για pie;

 

Στάλθηκε από το LM-G710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχουμε μείνει ότι μέχρι τέλος Q1 2019 θα την έδινε. Μέχρι τέλος Μαρτίου δηλαδή... Για γέλια απλά.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σου έχει συμβεί αυτό η το λες έτσι ?, γιατί θεωρώ ότι απ την στιγμή που σε καλύπτει 100% σε εγγύηση δεν υπάρχει περίπτωση να σε αφήσει έτσι.

 

Αυτο το ανεφερε συμφορουμιτη σε διπλανο forum απο θεμα που του εβγαλε το G6 του που παρολο που στο service της procordia που πηγαινε,μετα απο λιγο καιρο του εμφανιζε παλι το ιδιο θεμα με αποτελεσμα να απευθυνθει αναγκαστικα στον πωλητη/καταστημα αγορας για επιστροφη χρηματων(αφου πρωτα ειχε μιλησει με ΓΓΚ γιατι του τα μασαγε το καταστημα).

 

Υπαρχει βεβαια και η επιλογη να αγοραστει το κινητο απο Amazon που αυτοι ειναι σπαθι στην εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε μείνει ότι μέχρι τέλος Q1 2019 θα την έδινε. Μέχρι τέλος Μαρτίου δηλαδή... Για γέλια απλά.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν πειράζει,υγεία :p

 

Στάλθηκε από το LM-G710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Έσκασε μύτη η 9... Καλές πρώτες εντυπώσεις!!

LG Optimus L3--> Galaxy S III mini-->LG G3s-->LG G Flex 2-->LG G6—>LG G7 -->1+ 8-->Pixel 6 Pro 

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΙΟΣ-ΠΟΥ-ΠΩΣ

Σου ήρθε εσένα OTA?

Γιατί στο https://lg-firmwares.com/lg-lmg710em-firmwares/#tab=firmwares ακόμα δεν βλέπω κίνηση!

:worry:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ήρθε OTA χτες και εγώ δεν το περίμενα. 1,5GB περίπου αν δεν κάνω λάθος. V20b-EUR-XX συγκεκριμένα στη συσκευή μου Edited by Dimitris842

LG Optimus L3--> Galaxy S III mini-->LG G3s-->LG G Flex 2-->LG G6—>LG G7 -->1+ 8-->Pixel 6 Pro 

Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα "EM20" τελικά εμφανίστηκαν στο

https://lg-firmwares.com/lg-lmg710em-firmwares/#tab=firmwares

:O

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμισα.

1) Όταν μπαίνω Google Maps ή Android Auto, δεν εμφανίζονται χάρτες. Η εφαρμογή δεν σκάει, δεν έχω κάποιο μήνυμα, απλά....δεν υπάρχουν χάρτες. Tα Google Maps και Street view δουλεύουν κανονικά.

2) Δυστυχώς από την έκδοση 9 η google έχει κόψει το API που επέτρεπε σε εφαρμογές καταγραφής κλήσεων (όπως το ACR που χρησιμοποιούσα εγώ) να καταγράφουν την συνομιλία

Link to comment
Share on other sites

Την ακρίβεια τοποθεσίας πως την αλλάζουμε στο pie?

Πριν είχε 3 επιλογές. Τώρα μόνο ενεργοποίηση τοποθεσίας.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Άμα πέσει στα υπόψιν κανενός κανας safe τρόπος να γίνει root η Pie, πείτε.
Link to comment
Share on other sites

Άμα πέσει στα υπόψιν κανενός κανας safe τρόπος να γίνει root η Pie, πείτε.

Μόλις το δοκίμασα και δουλεύει.

Υποθέτω ότι είσαι σε V20b-EUR-XX, δηλαδή σε pie και ότι η συσκευή σου είναι LM-G710EM. Αν δεν ισχύουν και τα δύο, μη διαβάσεις παρακάτω.

Πρέπει να κάνεις πρώτα unlock το bootloader. Έτσι το τηλέφωνο θα γίνει "καινούργιο", θα επιστρέψει στην εργοστασιακή κατάσταση και θα σβηστούν ότι έχεις περάσει μέσα.

Έχεις περάσει τα adb, fastboot και usb drivers στο PC σου ? Αν όχι, κατέβασε τους από εδώ ((κάνε μόνο την εγκατάσταση των LG USB Drivers. Mini ADB and Fastboot. και τίποτε άλλο)

https://www.hardreset.info/devices/lg/lg-g7-thinq/faq/faq/lg-bootloader-unlock/

 

Οδηγίες για το unlock του bootloader εδώ: https://developer.lge.com/resource/mobile/RetrieveBootloader.dev

Αφού το κάνεις αυτό, η διαδικασία είναι απλή.

Αναλυτικά οι οδηγίες είναι εδώ: https://www.droidviews.com/root-lg-g7-thinq-lm-g710em/

ΠΡΟΣΟΧΗ Κατεβάζεις από εδώ patched με magisk boot img κι όχι αυτό που έχει το άρθρο (είναι για παλιότερο λειτουργικό), γιατί θα κολλήσει το τηλέφωνο.

https://drive.google.com/open?id=121yCBYgU_SmjOMFoMA9Oiz1-7BhBivZo

To κάνεις rename σε v20bMagisk.img

 

adb reboot bootloader
fastboot flash boot_a v20bMagisk.img
fastboot flash boot_b v20bMagisk.img
fastboot reboot

Κι είσαι έτοιμος

Edited by stelios67
lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το έχω κάνει βέβαια ήδη, από προχτές, αλλά καλό είναι που το γράφεις για όσους ενδιαφέρονται.

Το σημαντικό που πρέπει να τονίσουμε (και το γράφεις, αλλά εγώ δεν το ήξερα όταν το έκανα) είναι ότι κατά την διαδικασία unlocking του bootloader χάνονται ΤΑ ΠΑΝΤΑ από την εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου χωρίς προειδοποίηση, γι' αυτό όσοι το επιχειρήσετε, προσέξτε.

Επίσης από την στιγμή που ξεκλειδώνει ο bootloader, σε κάθε επανεκκίνηση του κινητού θα βλέπετε ένα warning που θα λέει ότι είναι ξεκλειδωμένο μπλα,μπλα,μπλα.... Ενοχλητικό, αλλά φαντάζομαι, συνηθίζεται.

 

 

Αααα, εγώ είχα ένα "κουλό". Ενώ με το καλώδιο που συνέδεα το κινητό από τα Windows, αναγνώριζε κανονικά την συσκευή, έβλεπα τον αποθηκευτικό χώρο και μάλιστα μου δούλευε το adb για να κάνω reboot στο fastboot, όταν γινόταν αυτό το reboot, το κινητό εξαφανιζόταν από τον Device Manager των Windows, και δεν μπορούσα να εκτελέσω καμία από τις παραπάνω εντολές.

Να μην τα πολυλογώ, άλλαξα απλά καλώδιο και όλα δούλεψαν :blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μία βοήθεια. Το παρόν τόπικ είναι για to G7 ThinQ, για το G7 Fit ή και για τα δύο?

Γιατί ενδιαφέρομαι για το Fit και θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μία βοήθεια. Το παρόν τόπικ είναι για to G7 ThinQ, για το G7 Fit ή και για τα δύο?

Γιατί ενδιαφέρομαι για το Fit και θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις.

 

Νομίζω ότι δεν εχει κανείς εδώ μέσα το fit. Παρόλα αυτά φαίνεται πολύ καλή συσκευή dual sim στα 190! Από ότι καταλαβαίνω υστερεί σε κάμερα και επεξεργαστή. Μάλλον θα επηρεάζεται και η αυτονομία λόγω του οτι ο 821 είναι στα 14nm σε αντίθεση με τον 845 (10). Κρατάς όμως αδιαβροχοποιηση, quad dac και την ίδια εξαιρετική οθόνη, ενώ ο 821 έιναι αξιοπρεπέστατος. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε αυτά τα λεφτά!

Motorola RAZR XT910 -> Nokia Lumia 820 -> Oneplus One -> LG G7 -> Oneplus 8T

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...