Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετάβαση από s8 θα επισημάνω τα αρνητικά μόνο τα θετικά τα ξέρετε..

Τα παρακάτω δεν τα είχα στο s8 (490€)

 

Έχω να πω ότι τα 870 ευρώ δεν τα αξίζει αν αναλογιστείς ότι το s9 plus έχει πιο φθηνά και εκτός από αξιόλογη κάμερα έχει και την καλύτερη οθόνη της αγοράς.

 

Θεωρώ απαράδεχτο ένα τηλέφωνο τέτοιας αξίας να μην έχει ois η τουλάχιστον eis στα 4κ.

 

Διαθέτει ένα μικρόφωνο και σε ανοιχτή ακρόαση δεν σε ακούει τόσο καλά ο συνομιλητής.

 

Επειδή είχα και το view10 που είχε 376 ευρώ διάφορα δεν θα έλεγα ότι το experience είχε διάφορες που να δικαιολογούν την αξία αυτή..

 

Αδύναμη gpu σε σχέση με τον ανταγωνισμό χωρίς αυτό να δημιουργεί προβλήματα στα παιχνίδια. Ίδια specs με budget μοντέλα.

 

Fingerprint scanner, face unlock αξιόπιστα αλλά όχι τόσο ασφαλή

 

Στο YouTube σε full screen μεταξύ του Notch και της οθόνης, παρατηρώ ότι δημιουργεί κάποιες γραμμές πολύ μικρές στην άκρη .

 

Sar μεγαλύτερο από τον ανταγωνισμό..

 

Μεταπωληση ??

 

Έλλειψη sd κάρτας.

 

Σε αυτά τα λεφτά θεωρώ ότι όλοι πρέπει να ήμαστε ψείρες.

 

 

Για όποιον σκέφτεται για μετάβαση από s8 plus, mate 10 pro, note 8, pixel 2xl, one plus 5t θεωρώ ότι δεν αξίζει.

 

Αυτά από μένα πιστεύω ότι όσοι το θέλουν καλύτερα να περιμένουν να πέσει τιμή..

 

Παρεμπιπτόντως ήρθε και καινούργιο update να πω και κάτι θετικό, παραθέτω το changelog ..

 

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

7967ac48571ea3a9f61dbfce7fe3f1b4.jpg

Edited by tsamers
Link to comment
Share on other sites

Μετάβαση από s8 θα επισημάνω τα αρνητικά μόνο τα θετικά τα ξέρετε..

 

Έχω να πω ότι τα 870 ευρώ δεν τα αξίζει αν αναλογιστείς ότι το s9 plus έχει πιο φθηνά και εκτός από αξιόλογη κάμερα έχει και την καλύτερη οθόνη της αγοράς.

 

Θεωρώ απαράδεχτο ένα τηλέφωνο τέτοιας αξίας να μην έχει ois η τουλάχιστον eis στα 4κ.

 

Διαθέτει ένα μικρόφωνο και σε ανοιχτή ακρόαση δεν σε ακούει τόσο καλά ο συνομιλητής.

 

Επειδή είχα και το view10 που είχε 376 ευρώ διάφορα δεν θα έλεγα ότι το experience είχε διάφορες που να δικαιολογούν την αξία αυτή..

 

Αδύναμη gpu σε σχέση με τον ανταγωνισμό χωρίς αυτό να δημιουργεί προβλήματα στα παιχνίδια. Ίδια specs με budget μοντέλα.

 

Fingerprint scanner, face unlock αξιόπιστα αλλά όχι τόσο ασφαλή

 

 

Sar μεγαλύτερο από τον ανταγωνισμό..

 

Μεταπωληση ??

 

Σε αυτά τα λεφτά θεωρώ ότι όλοι πρέπει να ήμαστε ψείρες.

 

 

Για όποιον σκέφτεται για μετάβαση από s8 plus, mate 10 pro, note 8, pixel 2xl, one plus 5t θεωρώ ότι δεν αξίζει.

 

Αυτά από μένα πιστεύω ότι όσοι το θέλουν καλύτερα να περιμένουν να πέσει τιμή..

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

 

Σωστός, οποιος θελει απλά περιμένει να πεσει η τιμη, κατι που θα γίνει σύντομα. Πχ το mate 10 ειναι ηδη στα 600 και πάει να γίνει vfm, αυτά τα κινητά δεν αξιζουν day 1.

You'll never walk alone.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως έγραψες τα στατιστικά καλύτερα να μην τα έγραφες καθόλου....γιατι δίνει την αίσθηση ότι από αυτονομία είναι χάλια.... σε 24 ώρες ούτε 4 ώρες οθόνη....φανταζομαι θα είχες πολλές κλήσεις και πολύ 4g!

 

Anyway από αυριο και εγώ στην παρέα σας.... Αχ τι τρελά κουβαλάμε... Μετά από s8+, NOTE 8, Mate 10, s9+ τώρα μου την βαρεσαι (Βαγγελη) τα σκότωσα όλα και ήρθα από εδώ...

Ωραιος Κωστη. Δεν σε παρεξηγώ, γιατι την ιδια τρελα μοιραζόμαστε πολλοι εδώ μεσα. Αλλαζουμε συσκευες, ετσι σε δουλεια να βρισκόμαστε :lol:

Αναμενω νεα σου. Καμερα και μπαταρια που σε ενδιαφερουν ιδιαιτερα είναι κορυφη (όπως και το καταπληκτικο face ή fingerprint unlock), κι επειδή εισαι φαν της Huawei, Θεωρω ότι θα σε καλυψει απολυτα...

Link to comment
Share on other sites

Μετάβαση από s8 θα επισημάνω τα αρνητικά μόνο τα θετικά τα ξέρετε..

Τα παρακάτω δεν τα είχα στο s8 (490€)

 

Έχω να πω ότι τα 870 ευρώ δεν τα αξίζει αν αναλογιστείς ότι το s9 plus έχει πιο φθηνά και εκτός από αξιόλογη κάμερα έχει και την καλύτερη οθόνη της αγοράς.

 

Θεωρώ απαράδεχτο ένα τηλέφωνο τέτοιας αξίας να μην έχει ois η τουλάχιστον eis στα 4κ.

 

Διαθέτει ένα μικρόφωνο και σε ανοιχτή ακρόαση δεν σε ακούει τόσο καλά ο συνομιλητής.

 

Επειδή είχα και το view10 που είχε 376 ευρώ διάφορα δεν θα έλεγα ότι το experience είχε διάφορες που να δικαιολογούν την αξία αυτή..

 

Αδύναμη gpu σε σχέση με τον ανταγωνισμό χωρίς αυτό να δημιουργεί προβλήματα στα παιχνίδια. Ίδια specs με budget μοντέλα.

 

Fingerprint scanner, face unlock αξιόπιστα αλλά όχι τόσο ασφαλή

 

Στο YouTube σε full screen μεταξύ του Notch και της οθόνης, παρατηρώ ότι δημιουργεί κάποιες γραμμές πολύ μικρές στην άκρη .

 

Sar μεγαλύτερο από τον ανταγωνισμό..

 

Μεταπωληση ??

 

Έλλειψη sd κάρτας.

 

Σε αυτά τα λεφτά θεωρώ ότι όλοι πρέπει να ήμαστε ψείρες.

 

 

Για όποιον σκέφτεται για μετάβαση από s8 plus, mate 10 pro, note 8, pixel 2xl, one plus 5t θεωρώ ότι δεν αξίζει.

 

Αυτά από μένα πιστεύω ότι όσοι το θέλουν καλύτερα να περιμένουν να πέσει τιμή..

 

Παρεμπιπτόντως ήρθε και καινούργιο update να πω και κάτι θετικό, παραθέτω το changelog ..

 

Καταρχας σε ευχαριστουμε που μοιραζεσαι μαζι μας τις εμπειριες σου με το P20 Pro!

 

Θα ηθελα να σταθω σε 2-3 σημεια ομως.

Κάνεις μεταβαση απο S8 (αν καταλαβα καλα) με κακη θεση δακτυλικου, και χειροτερο σε αποκριση και ταχυτητα, με αποδεδειγμενα αναξιοπιστο face unlock, σε μια συσκευη με δακτυλικο που βρισκεται σε πολυ βολικοτερο σημειο, ειναι πιο ακριβες και γρηγορο με ανωτερο face unlock και τα χαρακτηριζεις σαν οχι ασφαλη στο P20 Pro; Γιατι στο S8 ηταν δηλαδη;

 

Ιδια specs με ποια budget μοντελα εχει το p20 pro; Eχει ιδια RAM; Ιδιες καμερες; Ιδιο storage capacity; Ιδια μπαταρια μηπως;

 

Απλα υπενθυμιζω οτι και το S8 που ειχες, day 1, εκανε πανω κατω τα ιδια λεφτα με το p20 pro και ειχε κακιστο ηχειο, κακη μπαταρια, οχι κορυφαια καμερα, κακο fingerprint.

 

Αμα λοιπον κατσουμε και ψειρισουμε σε αυτα τα λεφτα τις συσκευες, τοτε μαλλον δεν πρεπει να παρουμε καμια στο τελος γιατι ολες εχουν κουσουρια!

 

Για να μην παρεξηγηθει το υφος μου λογω του γραπτου λογου, τα λεω με εντελως φιλικο υφος!

 

Και παλι ευχαριστουμε για το feedback!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Πως το πήρες 550;

 

Εργάζομαι σε μια από τις μεγάλες αλυσίδες ηλεκτρικών... Κ είχαν promo σε εργαζόμενους... Κ το τσιμπησα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τρεχει απο τον Κωτσοβολο προωθητικη ενεργεια μαζι με την τραπεζα Alpha για τα νεα P20(lite,κανονικο και Pro)οπως και για Galaxy τηλεφωνα με επιστροφη ποντων και αρα το κινητο βγαινει κοντα 150ευρω φθηνοτερα.

Εδω αναλυτικα ολες οι οδηγιες και οι ποντοι αναλυτικα.

https://www.kotsovolos.gr/site/promocontent.jsp?cmsid=16422

 

Και φιλικη συμβουλη οπως εγραψα και στο διπλα θεμα.Οταν καποιος αναφερει για το κινητο του θεματος καποια χαμηλη τιμη αν δεν υπαρχει προσφορα προς ολους αλλα ειναι κρυφη(δωροεπιταγη πλαισιου,εκπτωση για εργαζομενους σε αλυσιδες κλπ)μην την αναφερετε καθολου γιατι δεν ενδιαφερει κανενα μιας και δεν καλυπτει τους υπολοιπους απο μας.

Link to comment
Share on other sites

Στο s8 μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το δάχτυλικο αποτύπωμα και iris για πληρωμές.. Στο p20 pro σου λέει εξ αρχής ότι δεν είναι τόσο ασφαλή.

Η θέση εννοείτε ότι είναι σε καλύτερο σημείο στο p20 αλλά και στο s8 μετά από λίγο το συνηθίζεις και είναι το ίδιο αξιόπιστο..

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είπα ότι το s8 είναι καλύτερη συσκευή απλά δεν έχει κάτι να ζηλέψει.. Η κάμερα του είναι αξιοπρεπέστατη σαφώς την νύχτα υπερέχει το p20 pro παρόλαυτα το βίντεο του s8 πολύ καλύτερο ακόμα και το note4 έχει οπτικό σταθεροποιητη στα 4k.

 

Το honor view 10 είχε kirin 970 6gb 128gb στα 500 με ίδιο form factor

 

 

Το κινητό γενικά είναι από τα καλύτερα της αγοράς θεωρώ και είναι προσωπική μου άποψη ότι το s9 plus είναι μια πιο ολοκληρωμένη συσκευή.

 

Τα 800 και ευρώ τα θεωρώ υπερβολικά από την στιγμή που υπάρχουν συσκευές σαν το one plus 5t που έχει άριστο λογισμικό και είναι το πιο γρήγορο lag free τηλέφωνο που έχει βγει.

 

Είναι τι ζητάει ο καθένας εγώ έχω την αρρώστια να δοκιμάζω καινούργιες συσκευές για ένα άλλον όμως θεωρείται υπερβολή.

Φιλικά

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Edited by tsamers
Link to comment
Share on other sites

Στο s8 μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το δάχτυλικο αποτύπωμα και iris για πληρωμές.. Στο p20 pro σου λέει εξ αρχής ότι δεν είναι τόσο ασφαλή.

Η θέση εννοείτε ότι είναι σε καλύτερο σημείο στο p20 αλλά και στο s8 μετά από λίγο το συνηθίζεις και είναι το ίδιο αξιόπιστο..

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είπα ότι το s8 είναι καλύτερη συσκευή απλά δεν έχει κάτι να ζηλέψει.. Η κάμερα του είναι αξιοπρεπέστατη σαφώς την νύχτα υπερέχει το p20 pro παρόλαυτα το βίντεο του s8 πολύ καλύτερο ακόμα και το note4 έχει οπτικό σταθεροποιητη στα 4k.

 

Το honor view 10 είχε kirin 970 6gb 128gb στα 500 σε experience εκτός από την κάμερα δεν έχει διαφορές

 

 

Το κινητό γενικά είναι από τα καλύτερα της αγοράς θεωρώ και είναι προσωπική μου άποψη ότι το s9 plus είναι μια πιο ολοκληρωμένη συσκευή.

 

Τα 800 και ευρώ τα θεωρώ υπερβολικά από την στιγμή που υπάρχουν συσκευές σαν το one plus 5t που έχει άριστο λογισμικό και είναι το πιο γρήγορο lag free τηλέφωνο που έχει βγει.

 

Είναι τι ζητάει ο καθένας εγώ έχω την αρρώστια να δοκιμάζω καινούργιες συσκευές για ένα άλλον όμως θεωρείται υπερβολή.

Φιλικά

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

 

Και επειδη δε στο λεει η samsung (ή στο λεει η huawei) σημαινει οτι ειναι πιο ασφαλες της samsung; :)

Το ιδιο αξιοπιστο και γρηγορο δεν ειναι σε καμια περιπτωση.

Το honor view 10 εχει διπλά ηχεια; Ειναι αδιαβροχο; Eχει την ιδια ποιοτικη οθονη; εχει τις ιδιες καμερες; εχει την ιδια μπαταρια;

 

Δηλαδη τα 800+ ειναι πολλα για το p20 pro, ενω τα 900 του s9+ ειναι μια χαρα;

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Να πω και εγω τη γνωμη μου σαν κατοχος του P20 PRO απο τις 6 Απριλιου μολις βγηκε. Το τηλεφωνο ειναι παρα πολυ καλο. Αλλαξα απο το S8 plus σε αυτο και η τεραστια διαφορα ειναι η μπαταρια. Ειναι φανταστικη με φουλ χρηση οχι μονο βγαζει ολη τη μερα αλλα σου μενει τουλαχιστον ενα 40%. Επισης το face unlock ειναι απιστευτα γρηγορο δεν ξερω ποσο αξιοπιστο παντως του s8 plus πολλες φορες δε δουλευε καν. Η καμερα του με τις λειτουργιες αυτοματης αναγνωρισης ειναι πραγματικα καταπληκτικη. Επισης σε συγκριση με note 8 το ζουμ και η ευκρινεια που εχει ειναι στο x10 ειναι τρομερη στο note 8 ουτε τα γραμματα δε διαβαζα. Η δε μπροστινη καμερα ειναι απιστευτη. Ο ηχος τωρα το και καλα dolby atmos ειναι οντως πολυ δυνατο και ακουγεται και απο το ακουστικο και απο τα 2 ηχεια στο κατω μερος του κινητου.

Γενικα πολυ ευχαριστημενος με το κινητο μου λειπει λιγο το edge του s8 plus αλλα ως εκει.

 

 

Εχω μια ερωτηση σε οποιον ξερει. Πως γινεται οι εφαρμογες να χρησιμοποιουν και την οθονη του notch? Οπως το iphone Χ πχ στο youtube να παιζει full screen ακομα και στο notch.

 

ΥΓ. Για τα 880 που εχει Ελλαδα ειναι πολυ ακριβο αλλα αντιστοιχο και με τις αλλες συσκευες του ιδιου επιπεδου. Εγω το πηρα 620 ευρω αλλα ειχα δωρο ακουστικα της Bose αξιας 350 ευρω απο ενα promotion στην Αγγλια που υπηρχε οποτε μου βγηκε φοβερη τιμη σα συνολο.

Link to comment
Share on other sites

Και επειδη δε στο λεει η samsung (ή στο λεει η huawei) σημαινει οτι ειναι πιο ασφαλες της samsung;

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και επειδη δε στο λεει η samsung (ή στο λεει η huawei) σημαινει οτι ειναι πιο ασφαλες της samsung;

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και επειδη δε στο λεει η samsung (ή στο λεει η huawei) σημαινει οτι ειναι πιο ασφαλες της samsung; :)

 

Το ιδιο αξιοπιστο και γρηγορο δεν ειναι σε καμια περιπτωση.

 

Το honor view 10 εχει διπλά ηχεια; Ειναι αδιαβροχο; Eχει την ιδια ποιοτικη οθονη; εχει τις ιδιες καμερες; εχει την ιδια μπαταρια;

 

 

 

Δηλαδη τα 800+ ειναι πολλα για το p20 pro, ενω τα 900 του s9+ ειναι μια χαρα;

 

 

 

Το s9 plus εχει 788 ενώ το p20 pro εχει 879 μια διαφορά την λες..

Το σ8 άνοιγε 10 στις 10 φορές μπορεί του π20 να ειναι πιο γρήγορο αλλά αυτο δεν αναιρεί την αξιοπιστία του πρώτου ..

 

Όσο για το honor μιλούσα για cpu gpu κυρίως ,σαν day to day χρήση δεν καταλαβαίνεις πολλά στο performance.

 

Επίσης η samsung με τους βιομετριτες της σου επιτρέπει τις διαδυκτιακες συναλλαγές ενώ η huawei σου λεει κάτι τέτοιο έβλεπε φωτό ...60d1bb0ec7a2c2ebc4cc1ee134ac4ee4.jpg

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by tsamers
Link to comment
Share on other sites

978euros το S9+ και 879euros το P20 Plus σε ΠΛΑΙΣΙΟ.

 

Ακου σε με για να μην παραμυθιαζεσαι (με την καλη εννοια).

100% αξιοπιστο δεν ειναι κανενα βιομετρικο.

Απλα της sammy μπορεις να το χρησιμοποιησεις και για τις συναλλαγες που λες.

 

Επισης hardware δεν ειναι μονο cpu και gpu!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

978euros το S9+ και 879euros το P20 Plus σε ΠΛΑΙΣΙΟ.

 

Ακου σε με για να μην παραμυθιαζεσαι (με την καλη εννοια).

100% αξιοπιστο δεν ειναι κανενα βιομετρικο.

Απλα της sammy μπορεις να το χρησιμοποιησεις και για τις συναλλαγες που λες.

 

Επισης hardware δεν ειναι μονο cpu και gpu!

 

 

 

Προσωπικά ψωνίζω από skroutz και σαφώς δεν παραμυθιαζόμαι είμαι πολύ συνηδειτοποιημενος με την τεχνολογία μιας και ασχολούμαι επαγγελματικά με τον συγκεκριμένο κλάδο. Είπα οτι ειναι πιο ασφαλή από της huawei μιας και τόσο καιρό δεν εχει παρουσιαστεί κάποιο κρούσμα και αν γινόταν ,ειδικά στις συναλλαγές θα γίνονταν ντόρος . Αντίθετα το face unlock του π20 εχει παραβιαστεί μπροστά μου από 2 αδερφές και οχι δίδυμες .

 

Για να μην παρεξηγηθώ δεν θέλω να χαντάκωσω το κινητό ειναι απο τα καλύτερα απλά ανάφερα τα αρνητικά του μιας και οι περισσότεροι λένε τα θετικά.

Ένα κατακλείδι υποστηρίζω ως μέσος καταναλωτής οτι δεν αξίζει αυτή την τιμή τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο ..

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσο μπορουμε πιο αντικειμενικες αποψεις.Το P20 Pro ειναι εξαιρετικη συσκευη εχει την δικη του "προσωπικοτητα" μη μπαινουμε διαρκως να το συγκρινουμε με S8-9 γιατι ειναι αρκετα διαφορετικο ως σχεδιο αλλα και εν μερη software-hardware.Προς θεου βεβαια αρκετοι ερχομαστε απο αλλες συσκευες και συγκριση γινεται φυσιολογικο ειναι αλλα θα ειναι και καλο να επικεντρωθουμε και κατα ποσο μετρια η καλα ειναι τα δικα του χαρακτηριστικα ως αποδοση.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσο μπορουμε πιο αντικειμενικες αποψεις.Το P20 Pro ειναι εξαιρετικη συσκευη εχει την δικη του "προσωπικοτητα" μη μπαινουμε διαρκως να το συγκρινουμε με S9 γιατι ειναι αρκετα διαφορετικο ως σχεδιο αλλα και εν μερη software-hardware.

 

Μα απο που θα προκυπτει αν ενα κινητο αξιζει τα λεφτα του ή οχι σε σχεση με τον ανταγωνισμο αν δεν γινει συγκριση με οτι αλλο κυκλοφορει στην αγορα? Και αυτη την στιγμη απο συσκευες του 2018 καλως ή κακως μονο το S9+ και το Huawei p20 pro εχουν βγει(α και το αδιαφορο για τους περισσοτερους Sony XZ2).

Link to comment
Share on other sites

978euros το S9+ και 879euros το P20 Plus σε ΠΛΑΙΣΙΟ.

 

Ακου σε με για να μην παραμυθιαζεσαι (με την καλη εννοια).

100% αξιοπιστο δεν ειναι κανενα βιομετρικο.

Απλα της sammy μπορεις να το χρησιμοποιησεις και για τις συναλλαγες που λες.

 

Επισης hardware δεν ειναι μονο cpu και gpu!

 

Σωτήρη πέρα από σκρουτζ και στις μεγάλες αλυσίδες παίζει μόνιμα προσφορά.

Πήγαινε σε όποια μεγάλη αλυσίδα θέλεις και ζητα - 150 ευρώ και θα στο δώσουν.

Η βοντα δίνει μάλιστα - 20% με οποιαδήποτε κάρτα πιστωτική...!

Άρα πάμε στα 829 vs 879

Ο καθένας τα βάζει κάτω και αποφασίζει μετά...

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μα απο που θα προκυπτει αν ενα κινητο αξιζει τα λεφτα του ή οχι σε σχεση με τον ανταγωνισμο αν δεν γινει συγκριση με οτι αλλο κυκλοφορει στην αγορα? Και αυτη την στιγμη απο συσκευες του 2018 καλως ή κακως μονο το S9+ και το Huawei p20 pro εχουν βγει(α και το αδιαφορο για τους περισσοτερους Sony XZ2).

 

Ακριβως. Συμφωνώ απόλυτα. Είναι οι δύο καλύτερες android συσκευές αυτή τη στιγμή.

Μοιραία και σωστά θα γίνεται σύγκριση...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Μα απο που θα προκυπτει αν ενα κινητο αξιζει τα λεφτα του ή οχι σε σχεση με τον ανταγωνισμο αν δεν γινει συγκριση με οτι αλλο κυκλοφορει στην αγορα? Και αυτη την στιγμη απο συσκευες του 2018 καλως ή κακως μονο το S9+ και το Huawei p20 pro εχουν βγει(α και το αδιαφορο για τους περισσοτερους Sony XZ2).

 

Ναι απλα εννοω οτι ειναι δυο συσκευες που δεν εχουν παρει τιποτα η μια απο την αλλη δεν εχουν τιποτα ιδιο και σχεδιαστικα οποτε πρεπει να το εξετασουμε σε βαθος μια και ειναι αρκετα ακριβη συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι δεύτερη μέρα πού το έχω και το χρησιμοποιώ.

 

Οθόνη.

Αρκετά καλύτερή σε σχέση με του mate 10pro.

Πιο ζωντανή χωρίς ομως να είναι και ιδιαίτερα φωτεινή σε σχέση με του s9 πού επίσης έχω.

Καλύτερό λευκό επίσης στο s9.

Γενικά η οθόνη είναι καλή,δύσκολα ομως θα μπει κάποιος στη διαδικασία να το συγκρίνει με την ανώτερη οθόνη του s9 αλλά και του s8.

Τέλος,στο δικό μου δε παρατήρησα κάποια διαφορά με λευκό φόντο,είναι ομοιόμορφο,χωρίς κάποια σκιά σε οποιοδήποτε μέρος της οθόνης.

 

Ηχος.

Συμπαθητικά τα ηχεία του,δυνατά,αλλά κατώτερα από του s9.

 

Συνδεσιμότητα.

Κανένα πρόβλημα πουθενά πέρα αυτού.

Εχω το gear s3,το ρολόι,δεν το υποστηρίζει,κάνει κανονικά τις εγκαταστάσεις των απαραίτητων εφαρμογών,το βρίσκει,συνδέεται αλλά μόλις πας να επιλέξεις καντράν,πετάει το αξεσουάρ δεν υποστηρίζεται...

Μεγάλο φάουλ αυτό,γι αυτό και βρίσκεται στις αγγελίες,καθώς το ρολόι μου είναι απαραίτητο και δε μπορώ να περιμένω το πότε θα το ενεργοποιήσουν.

 

Ui.

Κάπως δύστροπο το ui της huawei.προτιμώ το experience...ξεκάθαρα.

Επίσης δεν είναι και τόσο smoothness κατά την χρήση,λογικό μιας και η συσκευή έχει ακόμα την πρώτη αναβάθμιση μέσα.

Πάντως emui,sorry,αλλά δε μου κάθεσαι καλά.

 

Κάμερα.

Το δυνατό σημείο της συσκευής.επιτέλους μία σωστή δουλειά κι ένας άξιος ανταγωνιστής,εναντίον των υπόλοιπων.

Full manual ρυθμίσεις στα πάντα,αλλά ακόμα και στο auto η συσκευή δίνει πολύ καλό αποτέλεσμά.

Το ISO βέβαια πρέπει να παίζει ψηλά για να βγάλει σωστές φωτογραφίες.

Παράδειγμα.

Σε συνθήκες φωτογράφησης δωματίου.

Επίσης,το φλας της συσκευής προσωπικά δε το βρήκα και τόσο δυνατό.

 

Στο s9 παίζω με 100-125 iso και βγάζω αξιοπρεπέστατη φώτο.

Στο P20 με ίδιες συνθήκες πρέπει να παίζω στο 400.

Η φωτεινότητά δεν κάνει ιδιαίτερή δουλειά στο p εν αντίθεση με του s9 πού αυξομειώνει καλύτερα έτσι ώστε να μπορεί ο χρήστης να τραβήξει ακόμα και με χαμηλό iso.

Το zoom του είναι φοβερό και μόλις κλειδώσει το θέμα θα δώσει μία καλή φωτογραφία πού μπορεί ο χρήστης να ξεκαθαρίσει αυτό πού τραβάει,μία ταμπέλα ας πούμε και να διαβάσει την επιγραφή της,κάτι πού με τα ματάκια μας δε γίνεται,τουλάχιστον από μεγάλη απόστασή.

Στα κοντινά επίσης,στυλ macro,δίνει ρέστα...

Τράβηξα πλακέτα από xiaomi και μου έπεσε το σαγόνι...Φοβερό,το μάτι δε πιάνει αυτή την λεπτομέρεια όπως επίσης αυτή την λεπτομέρεια δεν μου την έβγαλε και καμία άλλη συσκευή πού δοκίμασα με το ίδιο θέμα.

Γενικά είναι πάρα πάρα πολύ καλό στο θέμα της φωτογραφίας και νομίζω περιέγραψα στο κείμενο,τα υπέρ του σε αντίθεση με άλλες συσκευές.

Στις υπόλοιπες συνθήκες φωτογράφησης δεν είδα κάτι φοβερό πού δεν έχει ας πούμε και το s9.

Α,κάτι τελευταίο...μην φωτογραφίζετε στην μεγίστη ανάλυσή,σε χαμηλότερες αναλύσεις το αποτέλεσμά ήταν καλύτερό.

Στο βίντεο τώρα,δε θα γράψω πολλά καθώς δε μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε κιόλας,αν και στο βίντεο δεν με θεωρώ και τόσο ειδήμων.

 

Λειτουργίες.Χρήση.

Οπως είπα το τηλέφωνο δεν είναι ακόμα απόλυτα smoothness.

Δουλεύει καλά ομως και στο άνοιγμα εφαρμογών είναι άμεσο.

Θέλει ομως την αναβάθμιση του ώστε να ξεδιπλώσει τις χάρες του.

Επίσης ο επεξεργαστής,μία χαρά μετράει και τώρα,δε θα δυσαρεστήσει τον χρήστη του.Είπαμε,δεν είναι και αρχαίος...άλλωστε σε πολλά σημεία το είδα γρηγορότερο στο άνοιγμα εφαρμογών,σε σχέση με το s9.

Ο αισθητήρας δαχτυλικού αποτυπώματος δουλεύει καλά,τις περισσότερες φορές.

Στο ξεκλείδωμα άμεσο.

Στη χρήση σαν πολυπληκτρο,καλό,ομως θέλει βελτίωσή.

Δυνατό σημείο και η μπαταρία του...Σκυλί...Ξεκάθαρα.

Φαντάζομαι όταν στρώσει,μετά από περίπου 10 κύκλους σωστής φόρτισης,τι απόδοσή θα δώσει.Αν και ήδη δείχνει τα δόντια της στο θέμα της αυτονομίας.

 

Ποιότητα κατασκευής.

Σαφώς πολύ καλή,οπως αρμόζει άλλωστε σε μία δυνατή ναυαρχίδα.

Με χαλάει ελάχιστα ομως,το ότι η οθόνη όταν είναι κλειστή,είναι λίγο γκρι και οχι μαύρη οπως το υπόλοιπό σύνολό της συσκευής,δηλαδή το περίγραμμά,το notch και το μικρό κάτω bezel.

Ισως βέβαια να φταίει και η χάλια προστασία οθόνης πού φοράει από το εργοστάσιό,καθώς ποιοτικά είναι πραγματικά μέτρια,γεμίζει με δαχτυλιες και δείχνει να αλλοιώνει λίγο τα χρώματα της οθόνης.

Αυτό βέβαια θα μας το επιβεβαιώσει κάποιος άλλος χρήστης πού θα τοποθετήσει κάποια άλλη προστασία οθόνης.

 

Τελικά αξίζει τα λεφτά του;

Οχι...

Ακόμα κι αν έχει δυνατά σημεία η συσκευή,οπως κάμερα και μπαταρία,δε νομίζω ότι αξίζει τα χρήματά αυτά.

Προσωπικά θα ήθελα και ασύρματη φόρτιση...

Οπως και πιο brilliant screen...

Προς το παρόν αυτά πού ζητάω εγώ,τα βρίσκω από κάποιο άλλο κατασκευαστή.

Τα ζητούμενα μου.

Κορυφαία οθόνη.

Ποιοτική συσκευη.

Πολύ καλή κάμερα.

Ασύρματη φόρτιση.

Γρήγορο service.

Μεταπώληση.

 

Πάντως,μόλις πέσει η αρχική τιμή της συσκευής,η μόλις πέσει και καμία προωθητική προσφορά,είμαι σίγουρος ότι θα πουλήσει καλά.

Η βαθμολογία μου.

8/10

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μετάβαση από s8 θα επισημάνω τα αρνητικά μόνο τα θετικά τα ξέρετε..

Τα παρακάτω δεν τα είχα στο s8 (490€)

 

Έχω να πω ότι τα 870 ευρώ δεν τα αξίζει αν αναλογιστείς ότι το s9 plus έχει πιο φθηνά και εκτός από αξιόλογη κάμερα έχει και την καλύτερη οθόνη της αγοράς.

 

Θεωρώ απαράδεχτο ένα τηλέφωνο τέτοιας αξίας να μην έχει ois η τουλάχιστον eis στα 4κ.

 

Διαθέτει ένα μικρόφωνο και σε ανοιχτή ακρόαση δεν σε ακούει τόσο καλά ο συνομιλητής.

 

Επειδή είχα και το view10 που είχε 376 ευρώ διάφορα δεν θα έλεγα ότι το experience είχε διάφορες που να δικαιολογούν την αξία αυτή..

 

Αδύναμη gpu σε σχέση με τον ανταγωνισμό χωρίς αυτό να δημιουργεί προβλήματα στα παιχνίδια. Ίδια specs με budget μοντέλα.

 

Fingerprint scanner, face unlock αξιόπιστα αλλά όχι τόσο ασφαλή

 

Στο YouTube σε full screen μεταξύ του Notch και της οθόνης, παρατηρώ ότι δημιουργεί κάποιες γραμμές πολύ μικρές στην άκρη .

 

Sar μεγαλύτερο από τον ανταγωνισμό..

 

Μεταπωληση ??

 

Έλλειψη sd κάρτας.

 

Σε αυτά τα λεφτά θεωρώ ότι όλοι πρέπει να ήμαστε ψείρες.

 

 

Για όποιον σκέφτεται για μετάβαση από s8 plus, mate 10 pro, note 8, pixel 2xl, one plus 5t θεωρώ ότι δεν αξίζει.

 

Αυτά από μένα πιστεύω ότι όσοι το θέλουν καλύτερα να περιμένουν να πέσει τιμή..

 

Παρεμπιπτόντως ήρθε και καινούργιο update να πω και κάτι θετικό, παραθέτω το changelog ..

 

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

7967ac48571ea3a9f61dbfce7fe3f1b4.jpg

Θέλω να εκφράσω και γω τη δικιά μου εμπειρία μιας και νομίζω ότι γίνεσαι λίγο άδικος με το P20, Εδώ εγώ πήγα σε S8 από P10 και πραγματικά σε πολλά σημεία το P10 ήταν καλύτερο. Φαντάζομαι το P20. Είμαι 3 μήνες με το S8 (10 ήμουν με το P10) και με τη μέχρι τώρα εμπειρία του κινητού μπορώ να πω ότι το Ρ10 ήταν πιο γρήγορο και γενικώς δε κολλούσε ποτέ, το Samsung μου έχει σπάσει τα νεύρα. Το έχω ήδη βαρεθεί να καταλάβεις και ψάχνω να το αλλάξω πως και πως και να πάρω το P20 pro. Για το S9 δε το συζητώ. Μου φαίνεται αστείο μιας και είναι τελείως ιδιο και πραγματικά αισθάνομαι σαν να μας δουλεύει η Samsung. Και να φανταστείς στο λέει άνθρωπος που ήμουν από το πρώτο S φανατικός. Πήρα το Mate 7 πριν 4 χρόνια που κορόιδευαν όλοι τη Huawei και έπαθα πλάκα. Δε ξαναγύρισα σε Samsung μέχρι πριν τρεις μήνες με το S8 και έχω απογοητευτεί. Το δακτυλικό αποτύπωμα είναι για γέλια αν είχες P10 πριν, κλάσεις πιο άβολο και αργό. Η μπαταρία πολύ μέτρια, Νομίζω πως η σειρά P της Huawei είναι ότι πιο smooth σε android. Στα θετικά του S8 είναι η οθόνη, GPS, Bluetooth και κυρίως κάμερα. Άρα όταν λες ότι από το S8 δεν αξίζει η μετάβαση στο P20 νομίζω ότι είσαι πολύ επιεικής με το S8.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να εκφράσω και γω τη δικιά μου εμπειρία μιας και νομίζω ότι γίνεσαι λίγο άδικος με το P20, Εδώ εγώ πήγα σε S8 από P10 και πραγματικά σε πολλά σημεία το P10 ήταν καλύτερο. Φαντάζομαι το P20. Είμαι 3 μήνες με το S8 (10 ήμουν με το P10) και με τη μέχρι τώρα εμπειρία του κινητού μπορώ να πω ότι το Ρ10 ήταν πιο γρήγορο και γενικώς δε κολλούσε ποτέ, το Samsung μου έχει σπάσει τα νεύρα. Το έχω ήδη βαρεθεί να καταλάβεις και ψάχνω να το αλλάξω πως και πως και να πάρω το P20 pro. Για το S9 δε το συζητώ. Μου φαίνεται αστείο μιας και είναι τελείως ιδιο και πραγματικά αισθάνομαι σαν να μας δουλεύει η Samsung. Και να φανταστείς στο λέει άνθρωπος που ήμουν από το πρώτο S φανατικός. Πήρα το Mate 7 πριν 4 χρόνια που κορόιδευαν όλοι τη Huawei και έπαθα πλάκα. Δε ξαναγύρισα σε Samsung μέχρι πριν τρεις μήνες με το S8 και έχω απογοητευτεί. Το δακτυλικό αποτύπωμα είναι για γέλια αν είχες P10 πριν, κλάσεις πιο άβολο και αργό. Η μπαταρία πολύ μέτρια, Νομίζω πως η σειρά P της Huawei είναι ότι πιο smooth σε android. Στα θετικά του S8 είναι η οθόνη, GPS, Bluetooth και κυρίως κάμερα. Άρα όταν λες ότι από το S8 δεν αξίζει η μετάβαση στο P20 νομίζω ότι είσαι πολύ επιεικής με το S8.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για να διευκρινίσω δεν είπα ότι δεν αξίζει η μετάβαση από s8 είπα ότι προέρχομαι από s8 και ότι σε αυτά τα λεφτά κάποια χαρακτηριστικά θα έπρεπε να τα έχει το Huawei.

Στο τέλος του μηνύματος είπα ότι δεν αξίζει από s8 Plus όπως και από άλλες συσκευές εφόσον είναι σε αυτή την τιμή και ότι καλό θα ήταν κάποιος που τον ενδιαφέρει η αγορά του να περιμένει λίγο.. .

Εξέφρασα τα αρνητικά της συσκευής γιατί τα θετικά τα γνωρίζουν όλοι χωρίς να θέλω να την μειώσω,θεωρώ πως κανένα smartphone δεν πρόκειται να είναι τέλειο λόγο ανταγωνισμού..

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η σειρά P της Huawei είναι ότι πιο smooth σε android.

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τα google pixel,oneplus,nokia(δηλαδη stock android)διαφωνουν :)

 

Κατα τα αλλα εγω χαιρομαι που επιτελους η huawei εβγαλε ενα ανταγωνιστικο μοντελο στην P σειρα της γιατι πολυ παλια ηταν ψιλο απογοητευση.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Τα google pixel,oneplus,nokia(δηλαδη stock android)διαφωνουν :)

 

Κατα τα αλλα εγω χαιρομαι που επιτελους η huawei εβγαλε ενα ανταγωνιστικο μοντελο στην P σειρα της γιατι πολυ παλια ηταν ψιλο απογοητευση.

Για να είμαι δίκαιος δεν έχω δοκιμάσει για μεγάλο χρονικό διάστημα συσκευή με stock Android και δε μπορώ να εκφράσω άποψη... Φαντάζομαι όμως ότι έτσι θα είναι μιας και δε θα έχει τα περιττά του κατασκευαστεί να το βαραίνουν.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πλέον όπως το είχα προβλέψει η αντιπροσωπεία τρέχει ήδη προωθητική ενεργεία στον κωτσοβολο με κάρτες Alpha που δίνει 80.000 πόντους η αλλιώς 160€ σε χρήματα. Άρα πάμε στα 719€.

Τις επόμενες ημέρες θα δούμε και τις υπόλοιπες αλυσίδες να κάνουν κάτι αντίστοιχο είτε με τράπεζα είτε με άμεση έκπτωση. Έτσι θα γίνει περισσότερο ελκυστική στο εύρη κοινό.

Σημειώστε ότι εχθές έπαιξε στο Amazon.co.uk προσφορά στις 600-610 λίρες για καμιά δεκαριά κομμάτια αλλά εμάς μας ενδιαφέρει τι γίνεται στο εσωτερικό.

 

https://www.kotsovolos.gr/site/promocontent.jsp?cmsid=16422

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

978euros το S9+ και 879euros το P20 Plus σε ΠΛΑΙΣΙΟ.

https://www.skroutz.gr/s/13784463/Samsung-Galaxy-S9-Dual-64GB.html

Ιδιο ακριβώς προϊόν...ίδια ακριβώς εγγύηση από την επίσημη αντιπροσωπεία.

 

To πόσο πουλάει το ΠΛΑΣΙΟ μικρή σημασία έχει, παρόλο που και εκεί με τον ένα ή τον αλλο τρόπο (κουπόνια, κάρτες κτλ) μπορεί να φτάσει και κάτω από 800.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...