Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα.θελω να δώσω το σ8 για αυτό το κινητό, αλλά με ξενερωνουν στο ότι δεν κάνει zoom στα 40mpxl και δεν έχει το iOS είναι δυνατόν σχεδόν ένα χιλιάρικο και να μην έχει αυτά τα βασικά?

Και κάτι άλλο τα ακουστικά που δεν παίρνει εννοεί ότι παίρνει μόνο ασύρματα? Ευχαριστώ.

 

Δεν ξέρω αν ρωτάς για φωτογραφία ή για βίντεο. Στην φωτογραφία έχει τέλειο ζουμ χ5 (χ1, χ3, χ5) και σταθεροποίηση. Έχει κορυφαία φωτογραφική. Βίντεο δεν ασχολούμαι. Δεν έχει υποδοχή ακουστικών. Έχει έναν αντάπτορα από usb c σε jack 3,5 και συνδέεις εκεί τα ακουστικά που θέλεις, ή βάζεις κατευθείαν τα ακουστικά της συσκευασίας. Εγώ έχω βάλει τον αντάπτορα στα ακουστικά μου μόνιμα και είμαι οκ. Το κινητό είναι κορυφή. Έδωσα το s9 και πήρα αυτό, και είμαι πιο ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.θελω να δώσω το σ8 για αυτό το κινητό, αλλά με ξενερωνουν στο ότι δεν κάνει zoom στα 40mpxl και δεν έχει το iOS είναι δυνατόν σχεδόν ένα χιλιάρικο και να μην έχει αυτά τα βασικά?

Και κάτι άλλο τα ακουστικά που δεν παίρνει εννοεί ότι παίρνει μόνο ασύρματα? Ευχαριστώ.

Bluetooth ασύρματα ακουστικά η αλλιώς με adaptor usb c σε 3.5 θυρα εστω να βάλεις συμβατικά ενσύρματα ακουστικα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες, νέος και εγώ στη Huawei από Samsung. Κάποιες ερωτησούλες

1) Λόγω amoled δεν συμφέρει black theme ( υπάρχει black theme με black sub menu

και που) και black wallpaper?

2) Από τον φάκελο αρχεία πως μπορώ να αποθηκεύσω στο Google cloud και όχι σ' αυτό της huawei (αν κατάλαβα καλά)?

Link to comment
Share on other sites

Έχει τα λιγότερο κορεσμένα χρώματα (και πιο κοντά στην πραγματικότητα) από κάθε samsung στο παρελθόν. Λιγότερο και από του iphone, για πρώτη φορά όσο θυμάμαι. Περίμενα και εγώ ακόμη περισσότερα πράγματα από την κάμερα του s9 plus, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι κορυφαία. Σίγουρα μέσα στα 3 πρώτα, ανάλογα με τις προτεραιότητες του καθενός (video, still photo, potrait, zoom κτλ).

 

Ειναι υπερβολικα κρυα τα χρωματα του στις φωτο και ειδικοτερα στις αποχρωσεις του κοκκινου εχει μεγαλο θεμα. Επισης στα πλανα οπου επεμβαινει το hdr της sammy ο ουρανος φινεται αφυσικα μπλε.

Προς το παρον pixel και p20 pro κανουν το 1-2 ανετα. Απο κει κατω παιζουν πολλοι μπαλα με V30, U11+, Mate 10 Pro και φυσικα S9+.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες, νέος και εγώ στη Huawei από Samsung. Κάποιες ερωτησούλες

1) Λόγω amoled δεν συμφέρει black theme ( υπάρχει black theme με black sub menu

και που) και black wallpaper?

2) Από τον φάκελο αρχεία πως μπορώ να αποθηκεύσω στο Google cloud και όχι σ' αυτό της huawei (αν κατάλαβα καλά)?

 

Όχι μόνο λόγω amoled αλλά πάντα συμφέρει το μαυρο θέμα και το μαυρο ή σκούρο wallpaper...

Οπότε στις ρυθμίσεις υπάρχει επιλογή από λευκό θέμα να γυρίσει σε μαύρο

Ρυθμίσεις - μπαταρία - σκουροτερα χρώματα διεπαφής

Wallpapers μπαίνεις στην εφαρμογή θέματα και κατεβάζεις οποίο μαύρο φόντο θες ή από playstore κατεβάζεις μια εφαρμογή όπως "amoled wallpapers" και αποθηκεύεις όσα θα ήθελες.

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Το Aod που εμφανίζεται όταν η οθόνη είναι κλειστή, αλλάζει θέσεις (όπως στα Samsung) η θα έχουμε "κάψιμο" οθόνης?
Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο λόγω amoled αλλά πάντα συμφέρει το μαυρο θέμα και το μαυρο ή σκούρο wallpaper...

Οπότε στις ρυθμίσεις υπάρχει επιλογή από λευκό θέμα να γυρίσει σε μαύρο

Ρυθμίσεις - μπαταρία - σκουροτερα χρώματα διεπαφής

Wallpapers μπαίνεις στην εφαρμογή θέματα και κατεβάζεις οποίο μαύρο θέμα θες ή από playstore κατεβάζεις μια εφαρμογή όπως "amoled wallpapers" και αποθηκεύεις όσα θα ήθελες.

Βασικά μαύρο μόνο στην amoled συμφέρει (και καθαρά λόγο μπαταρίας τύποτα άλλο)
Link to comment
Share on other sites

Το Aod που εμφανίζεται όταν η οθόνη είναι κλειστή, αλλάζει θέσεις (όπως στα Samsung) η θα έχουμε "κάψιμο" οθόνης?

Φιλε το απολυτο μηδεν το AOD της Huawei.

Ειτε υπάρχει ειτε οχι το ιδιο και το αυτό.

Βασικά μαύρο μόνο στην amoled συμφέρει (και καθαρά λόγο μπαταρίας τύποτα άλλο)

Και οπτικα θα ελεγα.

Και σε LCD βάζω μαύρα θεματα διοτι σιχαίνομαι ασπρίλα πχ στα Windows στα setting,στον edge browser και οπου αλλου παιζω με background ετσι ωστε μην βλεπω πολυ ασπριλα.

Ακομα και σε εφαρογες βαζω πχ Youtube,Nova Setting,Play store ολα με black background μεσω substratum

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το Dx0Mark η κάμερα του P20 Pro τραβάει το καλύτερο βίντεο σε κινητό και με διαφορά από τον δεύτερο. Αυτό είναι κάτι που δεν ισχύει σύμφωνα με τα όσα έχω δει στο youtube και σύμφωνα με τα σχόλια που αφήνουν οι χρήστες στα διάφορα forums. Το Mate 10 Pro που είχα 2-3 φορές ήταν ένα επίσης πολύ καλό τηλέφωνο σε φωτογραφία, άλλα έπασχε εξίσου στο θέμα του video. Και δεν συζητάμε μόνο για 4Κ όπου χωρίς OIS είναι useless, αλλά και στις λοιπές αναλύσεις. Προσωπικά αυτό που είδα και σε 1080 ήταν χειρότερο από του s8....με το s9+ ή το iphone x/8 plus καμία σύγκριση.

Αυτό δεν σημαίνει ότι το βίντεο είναι χαλιά....απλά όταν παίζεις στο 1000αρικο αναπόφευκτα η σύγκριση γίνεται με την κορυφή.

 

Ξαναλέω επίσης ότι διαχωρίζουμε το κομμάτι φωτογραφία και video.

 

Υ.Γ: Διαφωνώ απόλυτα για την γνώμη που έχεις για το ois.

Συμφωνω απόλυτα φιλος!!Οσο για το ois παίζει σημαντικό ρολο στα βιντεο κ απο οτι ξερω το iphone x εχει απο τα καλυτερα ois που εχουμε δει!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος οι ειδοποιήσεις στην οθόνη να φαίνονται κανονικά και όχι σαν πχ (1 νέο email.... Η σε WhatsApp 1 νέο μήνυμα). Όπως και στο spotify στη lockscreen δεν βλέπεις πιο τραγούδι παίζει... Κάτι φτιάχνουν κάτι χαλάνε οι Κινέζοι. Δεν βλέπουν από Samsung μεριά που δουλεύουν όλα όπως πρέπει? (με χάλια μπαταρία όμως). Επίσης το Dolby atmos δεν παίζει σε bluetooth. Μου το εξηγείτε? Σε s9 plus έπαιζε κανονικά. Με αποτέλεσμα να μην έχει και τον καλύτερο ήχο σε μουσική από bluetooth.. Και όταν βάζεις κάποιο equilizer από playstore όλα κρασαρουν. Δεν βάζουν μυαλό
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος οι ειδοποιήσεις στην οθόνη να φαίνονται κανονικά και όχι σαν πχ (1 νέο email.... Η σε WhatsApp 1 νέο μήνυμα). Όπως και στο spotify στη lockscreen δεν βλέπεις πιο τραγούδι παίζει... Κάτι φτιάχνουν κάτι χαλάνε οι Κινέζοι. Δεν βλέπουν από Samsung μεριά που δουλεύουν όλα όπως πρέπει? (με χάλια μπαταρία όμως). Επίσης το Dolby atmos δεν παίζει σε bluetooth. Μου το εξηγείτε? Σε s9 plus έπαιζε κανονικά. Με αποτέλεσμα να μην έχει και τον καλύτερο ήχο σε μουσική από bluetooth.. Και όταν βάζεις κάποιο equilizer από playstore όλα κρασαρουν. Δεν βάζουν μυαλό

 

Βρε παιδιά, διαβάζετε καλά τις δημοσιεύσεις που γράφουμε;

 

Τέλος πάντων. Skoj λίγες σελίδες πριν έγραψα ότι μπορείς να κάνεις αυτό που θες.

Ρυθμίσεις ---> Ασφάλεια & απόρρητο ---> Ξεκλείδωμα μέσω προσώπου ---> Επιλέγεις το σύρσιμο για ξεκλείδωμα και κάνεις ΤΙΚ στην αμέσως από κάτω επιλογή (Ειδοπ. ξε. κλειδ. οθ.)

 

Όταν το κάνεις αυτό, έλα πες μου για τη Γ@Μ@ΤΟΣΥΝΗ αυτής της επιλογής. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το απολυτο μηδεν το AOD της Huawei.

Ειτε υπάρχει ειτε οχι το ιδιο και το αυτό.

 

Και οπτικα θα ελεγα.

Και σε LCD βάζω μαύρα θεματα διοτι σιχαίνομαι ασπρίλα πχ στα Windows στα setting,στον edge browser και οπου αλλου παιζω με background ετσι ωστε μην βλεπω πολυ ασπριλα.

Ακομα και σε εφαρογες βαζω πχ Youtube,Nova Setting,Play store ολα με black background μεσω substratum

 

σε lcd που το δοκίμασα με full φωτισμό που τα εχω απλά γκαβοθυκα ενω με το άσπρο το απολαμβάνω

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να ορίσουμε ΞΕΧΩΡΙΣΤΌ ήχο για sms notification?

Δεν το βρίσκω κάπου

Άλλο θέλω από τα default notifications που έχει στις ρυθμίσεις

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να ορίσουμε ΞΕΧΩΡΙΣΤΌ ήχο για sms notification?

Δεν το βρίσκω κάπου

Άλλο θέλω από τα default notifications που έχει στις ρυθμίσεις

 

Ρυθμισεις>ηχοι>default notification sound (δεν ξερω πως το λεει στα ελληνικα γιατι το εχω αγγλικα) και μετα επανω διαλεγεις το music on storage

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις>ηχοι>default notification sound (δεν ξερω πως το λεει στα ελληνικα γιατι το εχω αγγλικα) και μετα επανω διαλεγεις το music on storage

 

Και με αυτον τον τροπο σεταρεις ειδικο ηχο για τα sms;

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, διαβάζετε καλά τις δημοσιεύσεις που γράφουμε;

 

Τέλος πάντων. Skoj λίγες σελίδες πριν έγραψα ότι μπορείς να κάνεις αυτό που θες.

Ρυθμίσεις ---> Ασφάλεια & απόρρητο ---> Ξεκλείδωμα μέσω προσώπου ---> Επιλέγεις το σύρσιμο για ξεκλείδωμα και κάνεις ΤΙΚ στην αμέσως από κάτω επιλογή (Ειδοπ. ξε. κλειδ. οθ.)

 

Όταν το κάνεις αυτό, έλα πες μου για τη Γ@Μ@ΤΟΣΥΝΗ αυτής της επιλογής. :cool:

Έχεις δίκιο. Το βρήκα. Απλά δεν ανοίγει αυτόματα με το πρόσωπο και θέλει slide. Λίγο το κακο. Σε ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και το note 4 έχει ois στα 4k 4 χρονών κινητό..

Υποτίθεται ότι το p20 pro έχει τις καλύτερες κάμερες έχει πάρει την καλύτερη βαθμολογία κτλ παρόλαυτα υστερεί σε πολλά σημεία .

Επίσης η selfie είναι πολύ φωτεινή και κάνει περίεργους χρωματισμόυς αναλόγως με τον φωτισμό δεν ξέρω αν φταίει μόνο το δικό μου το βίντεο της δεν είναι 4κ άλλο ένα feature μείον..

Αν αναλογιστεί κανείς ότι το μεγαλύτερο κίνητρο για την αγορά του είναι η κάμερα τότε οι προσδοκίες ανεβαίνουν, δεν γκρινιάζουμε τσάμπα..

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να ορίσουμε ΞΕΧΩΡΙΣΤΌ ήχο για sms notification?

Δεν το βρίσκω κάπου

Άλλο θέλω από τα default notifications που έχει στις ρυθμίσεις

 

Δυστυχώς δεν μπορούμε να βάλουμε άλλο ήχο στα μηνύματα. Ίσως βάλω το textra και λύσω το θέμα. Στα mail που έχω το nine, βάζω ότι ήχο θέλω μέσω της εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για διπλες εφαρμογες...

 

Μπορεις να φτιαξεις διπλη εφαρμογη και για viber ή αλλα chat apps εκτος απο whatsapp/fb ? ή οπως στο p10 σε περιοριζει?

 

Ρωταω γιατι σκεφτομαι αλλαγη απο το s9+ ομως επειδη χρησιμοποιω dual sim, με εχει βολεψει η δημιουργια διπλων εφαρμογων. (δεν μ ενδιαφερει με 3α προγραμματα, τα εχω δοκιμασει)

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και με αυτον τον τροπο σεταρεις ειδικο ηχο για τα sms;

 

Δεν μπορω να καταλαβω αυτο που λες.

Αν πας μεσα στο Sound - Default notidication sound σε πεταει στη λιστα με τα μαμα ringtones ή με τα Music on storage.

Ο,τι βαλεις εκει, θα βαραει το ιδιο για sms και email.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω αυτο που λες.

Αν πας μεσα στο Sound - Default notidication sound σε πεταει στη λιστα με τα μαμα ringtones ή με τα Music on storage.

Ο,τι βαλεις εκει, θα βαραει το ιδιο για sms και email.

 

Ο φίλος αυτό που λέει είναι απλό και ισχύει στις περισσότερες συσκευές αλλά όχι στο p20 pro και έχει να κάνει με την εφαρμογή μηνυμάτων της Google

Θέλει έναν γενικό ήχο για όλες τις ειδοποιήσεις (είτε από τους στοκ ήχους είτε από αλλού)

Διαφορετικό ήχο ειδοποιήσεων για sms (δεν γίνεται για τον λόγο ότι δεν το υποστηρίζει η εφαρμογή Google messages) και ίσως διαφορετικό ήχο ειδοποιήσεων για τα mail (εδώ δεν υπάρχει πρόβλημα το υποστηρίζει η εφαρμογή mail της Huawei όπως και η εφαρμογή gmail αν και δεν την χρησιμοποιώ)

Οπότε αν θέλω διαφορετικό ήχο ειδοποιήσεων για SMS με όλες τις υπόλοιπες ειδοποιήσεις πχ ημερολόγιο δεν γίνεται όταν οι υπόλοιπες εφαρμογές δεν σε αφήνουν εσωτερικά να επιλέξεις άλλο ήχο.

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος οι ειδοποιήσεις στην οθόνη να φαίνονται κανονικά και όχι σαν πχ (1 νέο email.... Η σε WhatsApp 1 νέο μήνυμα). Όπως και στο spotify στη lockscreen δεν βλέπεις πιο τραγούδι παίζει... Κάτι φτιάχνουν κάτι χαλάνε οι Κινέζοι. Δεν βλέπουν από Samsung μεριά που δουλεύουν όλα όπως πρέπει? (με χάλια μπαταρία όμως). Επίσης το Dolby atmos δεν παίζει σε bluetooth. Μου το εξηγείτε? Σε s9 plus έπαιζε κανονικά. Με αποτέλεσμα να μην έχει και τον καλύτερο ήχο σε μουσική από bluetooth.. Και όταν βάζεις κάποιο equilizer από playstore όλα κρασαρουν. Δεν βάζουν μυαλό

Μα καλα ακομα να λυθουν αυτα:blink:

Σε Mate 10 ειχα τα ιδια θεματα αρχες Δεκεμβριου που το πηρα και το εδιωξα για αυτους τους λογους μεταξυ αλλων.:X

σε lcd που το δοκίμασα με full φωτισμό που τα εχω απλά γκαβοθυκα ενω με το άσπρο το απολαμβάνω

Με κουραζει το λευκο egodemis.

Και αυτα τα μπλε φιλτρα αχρηστα τα θεωρω.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω αυτο που λες.

Αν πας μεσα στο Sound - Default notidication sound σε πεταει στη λιστα με τα μαμα ringtones ή με τα Music on storage.

Ο,τι βαλεις εκει, θα βαραει το ιδιο για sms και email.

 

Τι ******* κάνανε παλι

Ένα sound για όλες τις ειδοποιήσεις

:(

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Καλά μεγάλη μπούρδα αυτό.. Δλδ να μην ξέρουμε αν χτυπάει για μνμ, μνμ viber και η κάτι άλλο????
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...