Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και την 256 sd που εχω τι να την κανω ? Στο A8 2018 η το S9 plus που εxω συνολο μαζι εσωτερικη - εξωτερικη εχω περιπου 300GB. Δεν μπορω να πεσω τωρα στα 100GB . Τελος παντων κακως δεν εχει υποδοχη .
Ε καλά όσοι χρειάζονται 300 gb στην τσέπη τους προφανώς δεν τους κάνει το κινητό, αλλά αντικειμενικά 128 gb είναι υπεραρκετος χώρος που μάλιστα είναι στάνταρ ( δεν είναι δηλαδή 32 η 64 και η χρέωση συν 100€ για να γίνει 128)
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να ασχοληθείς με custom rom και backup όλη την ώρα είναι ζόρι να μην υπάρχει κάρτα.

Παντως ο λόγος που θέλω να το πάρω νομίζω και οι περισσότεροι είναι η φωτογραφικές δυνατότητες

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να ασχοληθείς με custom rom και backup όλη την ώρα είναι ζόρι να μην υπάρχει κάρτα.

Παντως ο λόγος που θέλω να το πάρω νομίζω και οι περισσότεροι είναι η φωτογραφικές δυνατότητες

Έτσι κι αλλιώς δεν παίζει εδώ να παίξεις με root/unlocked bootloader και custom ROM μίας και Huawei είναι αντιδημοφιλης τέρμα σε custom software development.

 

Πάντως και η OnePlus δεν έχει micro SD αλλά έχει διαχωρίσει το εσωτερικό χώρο σε 2 partition το ένα το λειτουργικό σύστημα και το άλλο σάν να παίζει το ρόλο της micro SD και έτσι έχεις μόνιμα ότι δεδομένα έχεις απόλυτα ασφαλής εκεί όσες custom ROM να περάσεις και όσες διαγραφές να κάνεις.

Ένα θέμα που με ανησυχεί είναι με το bt (Bose wireless) και την αναπαραγωγή μουσικής. Σχεδόν δεν ακούγεται καθόλου. Με την ομιλία όλα σούπερ, αλλά όταν θέλω να ακούσω μουσική σχεδόν δεν ακούγεται τίποτα.

 

 

Νίκος OnePlus 5t

Καλορίζικο Νίκο αλλα δυστυχώς βλέπω για ακόμα μία φορά σε Huawei flagship να εμφανίζονται bug εδώ και εκεί και να μην λειτουργούν όλα στην εντέλεια και να χαλάνε την συνολική εμπειρία χρήσης

 

Με Bluetooth είχα θέματα αξιοπιστίας και εγώ σε mate 10 pro είτε με μέτρια ποιότητα ήχου είτε και στιγμιαίες διακοπές.

 

Αυτό εκτιμώ ιδιαίτερα σε OnePlus ότι όλα ρολαρουν με απίστευτη ομαλότητα, σταθερότητα και αξιοπιστία απο αρχή έως σε βάθος χρόνου.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που το έχει μπορεί να δει αν συνδέεται στην τηλεόραση όπως το mate?

HTC Diamond --> NOKIA N97 mini --> SAMSUNG Galaxy W --> HTC One S --> LG G2 --> SAMSUNG Galaxy A5 --> Galaxy A7 --> Note 4 --> Lg g4 --> SAMSUNG Galaxy S7 Edge --> LG G6--> OnePlus 5T --> Huawei P20 pro --> Note 9 --> Huawei P30 pro --> Note 10+

Link to comment
Share on other sites

Ωρσια παιδια αν και θα δυσκολευτω λογο ελλειψης υποδοχης για sd θα το εχω 2 μερες τριτη-τεταρτη να αποφασισω:rolleyes:Για να δουμε το τερατακι της huawei:pΟυπς καλες φωτο βλεπω βγαλτε κιαλλες οπου βρισκεστε σε ανυποπτο χρονο για να δουμε πως παει. Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Το είδα σήμερα και δεν ήταν αυτό που περίμενα να κάνει τη διαφορά, το mate 10 pro είναι πολύ πιο όμορφο σαν συσκευή με φουλ οθόνη μπροστά. Η οθόνη περίμενα να είναι πολύ καλύτερη. Δεν βλέπω κάτι που θα με κάνει να αλλάξω από S9 plus στο P20 plus. Η κάμερα όπως βλέπω στο άλλο νήμα είναι άριστη αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό. Όταν είχα το Mate 10 pro και με είχε ταλαιπωρήσει με το gps λόγω κακής λήψης που αυτό ήταν αφορμή και έδωσα την επόμενη μέρα συν τη οθόνη που δεν μου άρεσε, όπως το ότι δεν μπορούσα να στείλω μια εικόνα στη τηλεόραση συν κάτι άλλα μικρά που ποτέ δεν μου έλειπαν σε samsung συσκευή. Ξεκινά με πολύ υψηλή τιμή που δεν την αξίζει, δεν βλέπω να κάνει την επιτυχία που περιμένει η εταιρία.
Link to comment
Share on other sites

Ένα θέμα που με ανησυχεί είναι με το bt (Bose wireless) και την αναπαραγωγή μουσικής. Σχεδόν δεν ακούγεται καθόλου. Με την ομιλία όλα σούπερ, αλλά όταν θέλω να ακούσω μουσική σχεδόν δεν ακούγεται τίποτα.

d255a1274868cc8f1db54c3a0ebab8e3.jpg

 

 

Νίκος OnePlus 5t

Νικόλα τελικά το Dolby atmos δεν λειτουργεί για μουσική σε bluetooth. Έχω αγοράσει αυτό

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.smartandroidapps.equalizer

Αλλά υπάρχουν και άλλα για να φέρεις τον ήχο όπως θέλεις σε bluetooth.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ψάχνω απο το πρωί με πρόγραμμα για την οθόνη που αλλάζει χρώματα, είδα βίντεο το έδειξα σε πόσους στην δουλειά κανεννας δεν παρατηρεί τίποτα.

 

Είδα δύο εκθεσιακα, σήμερα. Επιβεβαιώνω το gkp

Στο κάτω μέρος της οθόνης είναι διαφορετική η απόδοση του λευκού. Υφίσταται ελάχιστα και δε θα απασχολήσει τον πολύ κόσμο

Κατά τα Άλλα μια πανέμορφη συσκευή, κόσμημα πραγματικό...

Link to comment
Share on other sites

Άμα την κανω root έχει τίποτα σαν τον knox; η κανω επαναφορά εργοστάσιακων και είμαι μια χαρά στην εγγύηση;;

 

Στάλθηκε από το SM-T810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θελετε μα πειτε οτι κατω η οθονη σαν να ψιλοσκουραινει γυρνωντας την συσκευη καθετα.Ε το κανει λιγο το εχω δει και γω εκθεσιακα οπως και αλλες συσκευες με διαφορετικες αποχρωσεις σε αλλο μηκος αλλα δεν ενοχλει.Οταν το στοχευεις με το ματι σε χαλαει .Εαν ψυχρανουμε την χρωματικη παλετα μειωνεται αρκετα το φαινομενο.Που να βρεις συσκευη με "φλατ "λευκο:p Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θελετε μα πειτε οτι κατω η οθονη σαν να ψιλοσκουραινει γυρνωντας την συσκευη καθετα.Ε το κανει λιγο το εχω δει και γω εκθεσιακα οπως και αλλες συσκευες με διαφορετικες αποχρωσεις σε αλλο μηκος αλλα δεν ενοχλει.Οταν το στοχευεις με το ματι σε χαλαει .Εαν ψυχρανουμε την χρωματικη παλετα μειωνεται αρκετα το φαινομενο.Που να βρεις συσκευη με "φλατ "λευκο:p

 

Έχω δει καμία εικοσαριά s9+ με άψογο uniformity.

Στο s8+ υπήρχε σοβαρό θέμα, στο note 8 αρκετά καλύτερα και κοντά στο άψογο στην περίπτωση του s9+ ;)

Επίσης δε μου άρεσε το Ρ20 προ που φαίνεται το ασημί frame της οθόνης όταν είναι σβηστή

Σε μήλο Χ, samsung δε φαίνεται τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που το έχει μπορεί να δει αν συνδέεται στην τηλεόραση όπως το mate?

 

Αν εννοεις αν εχει ir blaster,ναι εχει κανονικα.

 

Παντως μεγα λαθος αυτο που κανει η Huawei να βγαζει το p20 με τον προηγουμενο Kirin 970.Οχι οτι δεν ειναι δυνατο τσιπακι αλλα επειδη ειναι αντιστοιχο του snap835 δυστηχως υπαρχουν περιορισμοι στο 4κ video γιαυτο και δεν μπορει να τραβηξει σε 60fps καθολου.

 

Για την υψηλη τιμη και την απουσια θυρας ακουστικων δεν χρειαζεται να πω κατι,ειναι γνωστα αρνητικα εδω και καιρο(τουλαχιστον εχει ir blaster).

 

Παντως πολυ μεγαλη μαγκια της Huawei αυτο που εκανε να κρυβει το notch και κατι μου λεει οτι κατι αντιστοιχο θα δουμε και σε αλλα κινητα αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει καμία εικοσαριά s9+ με άψογο uniformity.

Στο s8+ υπήρχε σοβαρό θέμα, στο note 8 αρκετά καλύτερα και κοντά στο άψογο στην περίπτωση του s9+ ;)

Επίσης δε μου άρεσε το Ρ20 προ που φαίνεται το ασημί frame της οθόνης όταν είναι σβηστή

Σε μήλο Χ, samsung δε φαίνεται τίποτα...

 

Στο s9+ δεν βγήκαν σχεδόν ολα με πρόβλημα στο μαύρο;; πιξελιαζει;; ενας μόνο στο νημα έγραψε δεν έχω πρόβλημα. Εμένα με χάλασε η sdcard αλλά οκ το προτιμώ σε σχέση με την οθόνη edge και το δακτυλικο αποτύπωμα εκεί που πήγε στο s9+ χαλι.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που το έχει μπορεί να δει αν συνδέεται στην τηλεόραση όπως το mate?
Ναι συνδέεται.

Παραγγειλα και καλώδιο type C to HDMI από Amazon για να το δοκιμάσω.6de48b234c960fa0228e6e318faab060.jpg

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο s9+ δεν βγήκαν σχεδόν ολα με πρόβλημα στο μαύρο;; πιξελιαζει;; ενας μόνο στο νημα έγραψε δεν έχω πρόβλημα. Εμένα με χάλασε η sdcard αλλά οκ το προτιμώ σε σχέση με την οθόνη edge και το δακτυλικο αποτύπωμα εκεί που πήγε στο s9+ χαλι.

Τι σχεση εχει ένα software πρόβλημα σε μια συσκευη με ένα μετριο πανελ σε μια άλλη?

Επισης, ποιος ειπε ότι το s9+ είναι καθολικα ανωτερο? Αμφότερες οι συσκευες εχουν θεματα κι ο καθενας αναλογα με τα βασικα "θελω" του τα ζυγιζει κι αποφασιζει. Εγω θετω σαν πρωτη προτεραιοτητα να εχω το καλυτερο πανελ της αγορας - αλλωστε σε ένα κινητο το βασικο μελημα είναι η καταναλωση περιεχομενου (βιντεο, σερφαρισμα κλπ κλπ), κατά συνεπεια το 90% της "αξιας" ενός κινητου είναι η οθονη. Οποτε όλα σχετικα είναι.

Στα του προ 20, τωρα. Καταπληκτικα και τα 3 χρωματα, στα οποια κυκλοφορησε η συσκευη. Πρωτη φορα βλεπω όλα τα χρωματα που διατίθενται εμπορικα να είναι τοσο ελκυστικα και στην περιπτωση του προ ισχυει απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχει ένα software πρόβλημα σε μια συσκευη με ένα μετριο πανελ σε μια άλλη?

Επισης, ποιος ειπε ότι το s9+ είναι καθολικα ανωτερο? Αμφότερες οι συσκευες εχουν θεματα κι ο καθενας αναλογα με τα βασικα "θελω" του τα ζυγιζει κι αποφασιζει. Εγω θετω σαν πρωτη προτεραιοτητα να εχω το καλυτερο πανελ της αγορας - αλλωστε σε ένα κινητο το βασικο μελημα είναι η καταναλωση περιεχομενου (βιντεο, σερφαρισμα κλπ κλπ), κατά συνεπεια το 90% της "αξιας" ενός κινητου είναι η οθονη. Οποτε όλα σχετικα είναι.

Στα του προ 20, τωρα. Καταπληκτικα και τα 3 χρωματα, στα οποια κυκλοφορησε η συσκευη. Πρωτη φορα βλεπω όλα τα χρωματα που διατίθενται εμπορικα να είναι τοσο ελκυστικα και στην περιπτωση του προ ισχυει απολυτα.

Εγω παλι βλεπω Βαγγελη να μην απεχεις καθολου από το P20 Pro....Αν δεν το εχεις κανονισει ηδη σου δινω ακομα 5 μερες.....

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι βλεπω Βαγγελη να μην απεχεις καθολου από το P20 Pro....Αν δεν το εχεις κανονισει ηδη σου δινω ακομα 5 μερες.....

 

 

 

Xaxaxxaxa

Το σίγουρο είναι ότι θα το δοκιμάσει, αλλά μεταξύ μας με το Samsung θα μείνει στο τέλος μέχρι τον ερχομό του Νοτε9.

Παραμένει σαμσουνακιας αυτός.

 

 

 

Νίκος P20 pro

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι βλεπω Βαγγελη να μην απεχεις καθολου από το P20 Pro....Αν δεν το εχεις κανονισει ηδη σου δινω ακομα 5 μερες.....

Κωστα, ο Νικος (Galanakop) προεβλεψε σωστα. Το Pro 20, όπως και το oneplus 6 ανηκει στην κατηγορια των συσκευών που αγοραζω εθιμοτυπικα σχεδόν. Δηλαδη, αγορα στη σωστη τιμη, δοκιμη (γιατι ξερεις ότι ειμαστε αρρωστοι) και μετα πωληση με ελαχιστη χρηματικη απωλεια. Οποτε, αγορα P20 pro μονο με προωθητικη ενεργεια και oneplus 6 day 1. Δοκιμη αμφοτερα και παραμονή στο s9+ μεχρι την ελευση του note 9 (να ειμαστε καλα) ;)

Για να μη βγουμε και τελειως off topic, το p20 pro για μενα αυτή τη στιγμη είναι η καλυτερη συσκευή, μαζι με το s9+. Μια κορυφαια υλοποιηση από την Huawei, που πλεον ξερει να φτιαχνει και ποιοτικες, σχεδιαστικα κορυφαιες συσκευες. Κι επειδή ξεχωριζει για την καμερα του, θα εχει καλυτερες πωλήσεις από το ηδη πολύ καλο mate 10 pro. Με την προϋποθεση, φυσικα, να τρεξει αντιστοιχη ενεργεια (όπως αυτή που ετρεξε με απολυτη επιτυχια στην Ελλαδα, με το p9 lite, αλλα και flash sales σε συνεργασια με Κωτσοβολο), που ηταν ο λογος που πωληθηκε το 99%+ των mate 10 pro στη χωρα μας... Είναι ξεκαθαρο ότι αυτές οι 2 ελληνικες αντιπροσωπειες (Samsung, Huawei hellas) εχουν τους πορους και τη διαθεση (κι ελεω πιτας στην ελληνικη αγορα) να κινουν τα νηματα (κουπόνια - δωροεπιταγες, δωρα companion συσκευες και γενικα επιθετικο μάρκετινγκ με προωθητικα stands κι υπαλληλους σε ολα τα μεγαλα ελληνικα καταστήματα) και να καταφερνουν καλες πωλήσεις...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Για εσάς που έχετε το τηλέφωνο.

Με το oreo 8.1, που έρχεται το τηλέφωνο, λειτουργούν (ανανεώνονται) όλα τα κυλιόμενα widget;

Στο mate 10 pro (oreo 8) δυστυχώς όχι.

Στην αρχή λειτουργούν κανονικά και μετά παύουν να ανανεώνονται.

Αυτό συμβαίνει ιδιαίτερα όταν το τηλέφωνο επανέλθει από την κατάσταση της "ύπνωσης" standby.

Το emui8 σε συνδυασμό με το Oreo 8 κάνει kill για λόγους εξοικονόμησης ενέργειας.

Δυστυχώς από τα λίγα κυλιόμενα widget που λειτουργούν είναι αυτά της Google και αυτό που έρχεται με την εφαρμογή "Ημερολόγιο" της συσκευής.

Ένα παράδειγμα μη λειτουργίας είναι το "Your Calendar Widget" που για μένα είναι μακράν το καλύτερο του είδους του.

Παρακαλώ ας το ελέγξει κάποιος από τους κατόχους της συσκευής.

Edited by eleco
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε 2 μέρες κάτοχος κ γω του p20 pro ...ερχόμενος από s7 edge ... ελπίζω να μην το μετανιώσω γιατί κάθε χρόνο άλλαζω κινητό.. άρα αν διάλεξα λάθος...Την έκατσα...
Link to comment
Share on other sites

Παίδες να ρωτήσω κάτι. Πολλά χρόνια είχα Samsung, τώρα αποφάσισα για huawei. Στα Samsung υπήρχε ο τρόπος να δονείται το τηλέφωνο όταν το "σήκωνε" η άλλη πλευρά, έτσι δεν το είχες συνέχεια στο αυτί σου μέχρι να απαντήσει. Έχει αυτή την "ευκολία" το pro? Αν ναι πως μπορώ να την ενεργοποιήσω ή αν ξέρετε κάποια εφαρμογή που κάνει το ίδιο. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Σε 2 μέρες κάτοχος κ γω του p20 pro ...ερχόμενος από s7 edge ... ελπίζω να μην το μετανιώσω γιατί κάθε χρόνο άλλαζω κινητό.. άρα αν διάλεξα λάθος...Την έκατσα...

 

Έχω s7 edge και θέλω κι εγώ το p20 pro... Περιμένω εντυπώσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχει ένα software πρόβλημα σε μια συσκευη με ένα μετριο πανελ σε μια άλλη?

Επισης, ποιος ειπε ότι το s9+ είναι καθολικα ανωτερο? Αμφότερες οι συσκευες εχουν θεματα κι ο καθενας αναλογα με τα βασικα "θελω" του τα ζυγιζει κι αποφασιζει. Εγω θετω σαν πρωτη προτεραιοτητα να εχω το καλυτερο πανελ της αγορας - αλλωστε σε ένα κινητο το βασικο μελημα είναι η καταναλωση περιεχομενου (βιντεο, σερφαρισμα κλπ κλπ), κατά συνεπεια το 90% της "αξιας" ενός κινητου είναι η οθονη. Οποτε όλα σχετικα είναι.

Στα του προ 20, τωρα. Καταπληκτικα και τα 3 χρωματα, στα οποια κυκλοφορησε η συσκευη. Πρωτη φορα βλεπω όλα τα χρωματα που διατίθενται εμπορικα να είναι τοσο ελκυστικα και στην περιπτωση του προ ισχυει απολυτα.

Και γω σου απάντησα για το ανώτερο πάνελ που έχεις!και γιατί έχω μέτριο; πως το συμπέραινεις; εγω με το απίστευτο note8 λόγο μπαταρίας το είχα σε χειρότερη ανάλυση απο τώρα αρα; τώρα εχω καλύτερο πάνελ είδες την άποψη μου;

Αλήθεια πως ξέρεις ότι είναι θέμα software? Στην samsung δουλεύεις; και που κολλάει να μας λες σε νημα για το p20pro γαι το s9+ αμα ήθελα να διαβάσω κάτι για το ποσο τέλειο και κτλπ είναι έμπαινα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Και γω σου απάντησα για το ανώτερο πάνελ που έχεις!και γιατί έχω μέτριο; πως το συμπέραινεις; εγω με το απίστευτο note8 λόγο μπαταρίας το είχα σε χειρότερη ανάλυση απο τώρα αρα; τώρα εχω καλύτερο πάνελ είδες την άποψη μου;

Αλήθεια πως ξέρεις ότι είναι θέμα software? Στην samsung δουλεύεις; και που κολλάει να μας λες σε νημα για το p20pro γαι το s9+ αμα ήθελα να διαβάσω κάτι για το ποσο τέλειο και κτλπ είναι έμπαινα εκεί.

 

Δεν έχει σημασία, εχεις χάσει το point. Η αναφορά σε άλλες συσκευές είναι για χρήστες που αμφιταλαντευονται μεταξύ 2 κορυφαίων συσκευων αυτή τη στιγμή και δε θα βρουν σε vs τέτοιες συγκρίσεις, ούτε καν σε "επιφανή reviews". Η συζήτηση συνέχιζεται για το p20 pro. Ας συνεχίσουν οι διθυραμβοι, όπως γίνεται σε κάθε νήμα συσκευής. Over and out...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...