Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρατήρησα ότι σε ανοιχτή ακρόαση έχει ένα μόνο μικρόφωνο πάνω ως αποτέλεσμα να μην ακούνε καλά πρέπει να το γυρίσεις προς σε σένα.

Σε σχέση με το s8 που είχα με ακούγανε καμπάνα στην διπλάσια απόσταση.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε Καμία περίπτωση μην βάλετε ένα φθηνιαρικο τζάμι να καλύπτει τους πανάκριβους αυτούς φακούς. Χάνεται όλη η ουσία...

Για θήκη, πολλές υλοποιήσεις έχουν τη γνωστή προεξοχη (καρούμπαλο) για να μην ακουμπάει η κάμερα. Ψάξτε για τετοιες

Βαγγέλη την έκανες τη μετάβαση τελικά από το s9 στο pro; Κάνε ένα συγκριτικό.

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Από χθες και εγώ πέρασα στην εποχή του P20 Pro στο ιδιαίτερο twilight χρώμα.

 

Μερικές εντυπώσεις, αλλά και άμεσες συγκρίσεις με το επί 3μιση μήνες προηγούμενό μου κινητό, το Mate 10 pro.

 

-Το τηλέφωνο είναι μετά το iPhone X, δηλαδή μαζί με αυτό, οι δύο συσκευές που έχουν το καλύτερο wow factor αυτή τη στιγμή στην αγορά.

 

-Η οθόνη είναι καλύτερη από του Mate 10 pro. Τόσο καλύτερη που είναι εμφανής η διαφορά. Έχει πλέον true tone επιλογή και αυτοπροσαρμόζει τα χρώματα. Αμφότερα όμως έχουν εξαιρετικές γωνίες θέασης, αλλά και κάτω από το έντονο φως του ήλιου, είναι ευανάγνωστες.

 

-Ο εμπρόσθιος αναγνώστης δακτυλικών αποτυπωμάτων, ΔΕΝ ΠΕΘΑΝΕ. Μπράβο στη Huawei που τόλμησε φέτος κάτι που έχει σχεδόν εκλείψει...

Εξαιρετική απόκριση, το δουλεύω σαν touchpad με τις εντολές για back, recent apps, home button. Τέλειο.

Θα ήθελα να υπάρχει η επιλογή καθορισμού επιπέδου δόνησης ανάδρασης όμως.

 

-Κάμερα; Ο Βασιλιάς είναι εδώ. Συγκλονιστική. Δεν έχω να πω πολλά. Άπειρες δυνατότητες, άπειρες ρυθμίσεις αν θες, διάφορα εφέ. Γενικώς η φάση με το p20 pro φέτος, είναι "ξέρουμε τον 1ο, ψάχνουμε ποιος είναι ο 1ος από τους δεύτερους..." Εξαιρετικό και το UI της κάμερας. Όλες οι βελτιώσεις του είναι παραπάνω από θετικές.

 

-Πιο σβέλτο και σπιρτόζικο το Mate 10 pro. Ίσως όμως σε 10 μέρες, με μάθει η NPU και πάει ταχύτερα. Το είχα βιώσει αυτό με το Mate 10 pro, τόσο στην ταχύτητα, όσο και στην αυτονομία, η οποία αυτονομία, δείχνει ήδη τα δόντια της. Μην περιμένετε κάτι λιγότερο από το να βγάζετε ξέγνοιαστα τη μέρα σας.

 

-Ηχείο: εμφανώς βελτιωμένο σε σχέση με το Mate 10 pro. Πλησιάζει το S9plus & iPhone X (έχω ιδία γνώση για αμφότερες συσκευές).

Θα ήθελα να παραμένει μόνιμα σε Stereo+ λειτουργία, ακόμη και όταν κλείνω την οθόνη ή εκτός landscape. Ευτυχώς εδώ η υλοποίηση είναι πιο ραφιναρισμένη σε σύγκριση με το mate.

 

-To notification led παραμένει αδύναμο. Έχω όμως αφύπνιση οθόνης σε ειδοποιήσεις, όπως έχουν και τα "μήλα".

 

-Και φυσικά χρησιμοποιώ Face Unlock το οποίο έχω λατρέψει ήδη από τις πρώτες ώρες.

 

Αυτά σε γενικές γραμμές για την ώρα.

 

 

Αν με ρωτήσει κάποιος για το αν αξίζει η μετάβαση από Mate 10 pro ή από S8plus/Note8 (το πρώτο το είχα και σαν S8 και σαν plus) ή τι να διαλέξω ανάμεσα σε S9 plus και P20 pro.

 

Θα του πω ότι αξίζει όσο αξίζει κάθε μετάβαση. Και πολύ και καθόλου. Σχετικά είναι όλα.

Θεωρώ ότι η συσκευή που έκανε "μπαμ" φέτος, είναι το P20 Pro για την ώρα. Το S9 plus coral blue το έχει ο αδερφός μου. Έχει όλα τα γνωστά θετικά. Εμένα όμως δεν μου έκανε κλικ. Ίσως επειδή είχα κορεστεί με τα S8.

 

Όποιος έχει το Mate 10 pro και θέλει να πάει σ'αυτό, θα πρέπει να σκεφτεί αν τον βολεύει το δακτυλικό εμπρός, η κατασκευή της κάμερας στην άκρη και το αν διατίθεται να ζήσει με τον ίδιο ακριβώς επεξεργαστή. Εγώ το έκανα γιατί γούσταρα καλύτερες κάμερες.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη την έκανες τη μετάβαση τελικά από το s9 στο pro; Κάνε ένα συγκριτικό.

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

 

Όχι Λαζαρε. Όπως είπα παραπάνω μόνο σε προσφορα το Ρ20 προ, εθιμοτυπική δοκιμή και δρόμο...

Το s9+ μένει βασικό μεχρι νοτε 9

Το προ τα σπάει σε κάμερα και αυτονομία

Αν κάποιος έχει βασικά αυτά τα δύο κριτήρια, πάει άνετα εκεί

Link to comment
Share on other sites

Παίδες η type C θύρα που έχει είναι USB host?

 

Ναι, εβαλα αντάπτορα και δουλεύει με ενα usb stick 128gb που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα το εργοστασιακό screen protector και επιτέλους είδα την οθόνη όπως έπρεπε να είναι. Μόνο δαχτυλιές και θολούρα αλλιώς

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς να το συνδέσει με Mac? Ενώ το βλέπει σαν συσκευή και πάει να κάνει σύνδεση στο τέλος μου βγάζει "The operation can’t be completed because the original item for “Συλλογή” can’t be found."
Link to comment
Share on other sites

Όχι Λαζαρε. Όπως είπα παραπάνω μόνο σε προσφορα το Ρ20 προ, εθιμοτυπική δοκιμή και δρόμο...

Το s9+ μένει βασικό μεχρι νοτε 9

Το προ τα σπάει σε κάμερα και αυτονομία

Αν κάποιος έχει βασικά αυτά τα δύο κριτήρια, πάει άνετα εκεί

Ήθελα και εγώ να το δοκιμάσω αλλά δεν τολμάω ακομα δεν θέλω να την πατήσω όπως με το mate που με το που το πήρα μετά έβγαλε την προωθητική με το p9

Είμαι βέβαιος ότι κάτι θα κάνει πάλι. Για να δούμε.

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα και εγώ να το δοκιμάσω αλλά δεν τολμάω ακομα δεν θέλω να την πατήσω όπως με το mate που με το που το πήρα μετά έβγαλε την προωθητική με το p9

Είμαι βέβαιος ότι κάτι θα κάνει πάλι. Για να δούμε.

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

 

Η σαμσουνγκ έχει σαρωσει την ελληνική αγορά με τις προωθητικες ενέργειες από τη μέρα κυκλοφορίας του s9+. Ανακοίνωσε νέα (20% και ακριβή θήκη), οποτε δίνω Μαξ μια εβδομάδα για δυνατη ενέργεια από Huawei. Σωστά πράττεις και περιμένεις

Link to comment
Share on other sites

Η σαμσουνγκ έχει σαρωσει την ελληνική αγορά με τις προωθητικες ενέργειες από τη μέρα κυκλοφορίας του s9+. Ανακοίνωσε νέα (20% και ακριβή θήκη), οποτε δίνω Μαξ μια εβδομάδα για δυνατη ενέργεια από Huawei. Σωστά πράττεις και περιμένεις
Μακάρι, αναμένουμε με αγωνία :D

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα το εργοστασιακό screen protector και επιτέλους είδα την οθόνη όπως έπρεπε να είναι. Μόνο δαχτυλιές και θολούρα αλλιώς

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και εγώ το ίδιο. 2 ώρες έμεινε πάνω. Εντάξει, στο Mate 10 pro το είχα αντέξει 2 μήνες.

Πολύ δαχτυλιά όμως ρε γμτ.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη την έκανες τη μετάβαση τελικά από το s9 στο pro; Κάνε ένα συγκριτικό.

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

 

 

 

Με την official θήκη είμαι ευχαριστημένος πάντως 9bcb518462aee7b61d85a172761615ac.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalkd580934b478ed97c8b1ba52cff2058d8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την official θήκη άφησα! Απίστευτη ποιότητα! Στο twilight είναι διάφανη οπότε φαίνονται τα χρώματα!
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε ρε παιδιά οι υπόλοιποι κάτοχοι. Την κάμερα την έχετε αφήσει default στα 10mp ή το αλλάξατε στα 40?

 

Επίσης μήπως υπάρχει καποιo shortcut key combination για να ανοίγει κατευθείαν το app της κάμερας?

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει για 550 που το πήρα το κινητο είναι οκ...Πιο γρήγορο από το s7 e που είχα(φοβήθηκα μην δώσω τσάμπα 550) εντάξει για την κάμερα δεν θα πω κάτι.. έχουν πει πόλλοι..Πολύ καλύτερη από το s7e..Αυτό που μου κανε εντύπωση ήταν πόσο γρήγορα έκανε εγκατάσταση τις εφαρμογες(κρίνω με βάση το προηγούμενο που ειχα)πολύ βολικό το κεντρικό πλήκτρο με τα swipe...περισσότερο χώρο στην οθόνη...οκ μου άρεσε λοιπόν...
Link to comment
Share on other sites

Πως το πήρες 550;

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε ρε παιδιά οι υπόλοιποι κάτοχοι. Την κάμερα την έχετε αφήσει default στα 10mp ή το αλλάξατε στα 40?

 

Επίσης μήπως υπάρχει καποιo shortcut key combination για να ανοίγει κατευθείαν το app της κάμερας?

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

 

Τραβάω στα 10mp γιατί μου άρεσαν καλύτερα κάποιες φωτογραφίες, χωρίς όμως να έχω κάνει εκτενείς δοκιμές. Είναι 1μέρα και κάτι στα χέρια μου.

 

Με διπλό κλικ στο volume down, μπορείς να ρυθμίσεις να ανοίγει η κάμερα.

 

Χθες το φόρτισα μέχρι το 97%, σήμερα πριν λίγο πήγε στο 2%.

Έγραψε 3 ώρες και 50 λεπτά sot. Για πλάκα, με πολλή δουλειά εκτός wifi.

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε μου και μενα ρε παιδια τη γνωμη σας....αξιζει απο το note 8 να παω στο p20 pro?απο θεμα μπαταριας πιστευω θα με καλυψει περισσοτερο απο το note αλλα γενικα σαν συσκευη συγκριτικα αξιζει?
Link to comment
Share on other sites

Τραβάω στα 10mp γιατί μου άρεσαν καλύτερα κάποιες φωτογραφίες, χωρίς όμως να έχω κάνει εκτενείς δοκιμές. Είναι 1μέρα και κάτι στα χέρια μου.

 

Με διπλό κλικ στο volume down, μπορείς να ρυθμίσεις να ανοίγει η κάμερα.

 

Χθες το φόρτισα μέχρι το 97%, σήμερα πριν λίγο πήγε στο 2%.

Έγραψε 3 ώρες και 50 λεπτά sot. Για πλάκα, με πολλή δουλειά εκτός wifi.

 

Έτσι όπως έγραψες τα στατιστικά καλύτερα να μην τα έγραφες καθόλου....γιατι δίνει την αίσθηση ότι από αυτονομία είναι χάλια.... σε 24 ώρες ούτε 4 ώρες οθόνη....φανταζομαι θα είχες πολλές κλήσεις και πολύ 4g!

 

Anyway από αυριο και εγώ στην παρέα σας.... Αχ τι τρελά κουβαλάμε... Μετά από s8+, NOTE 8, Mate 10, s9+ τώρα μου την βαρεσαι (Βαγγελη) τα σκότωσα όλα και ήρθα από εδώ...

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Οποιος μπορει να κανει υ πομονη μεχρι το νεο Mate αυτο θα ηταν το καλυτερο λογω και νεωτερου τσιπ επεξεργαστη που λογικα θα λυσει και τα προβληματα/θεματα σε 4κ video.

 

Αλλιως το ιδανικοτερο θα ηταν μια δωροεπιταγη 200ευρω οπως αναφερθηκε και πιο πισω που εκει η τιμη θα ηταν λουκουμι αλλα που τετοια τυχη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για πειτε μου και μενα ρε παιδια τη γνωμη σας....αξιζει απο το note 8 να παω στο p20 pro?απο θεμα μπαταριας πιστευω θα με καλυψει περισσοτερο απο το note αλλα γενικα σαν συσκευη συγκριτικα αξιζει?

 

Περαν της αυτονομιας δεν εχει κατι αλλο που να υπερτερει τοσο πολυ που να δικαιολογει την χρηματικη διαφορα απο το note 8.

Γιατι μια χαρα καμερα εχει ηδη το note 8 και υποθετω οτι μιλαμε για κοντα 250ευρω χρηματικη διαφορα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πως το πήρες 550;

 

Αυτο εχω την εντυπωση οτι θα εχει μεσα δωροεπιταγη 200ευρω και ισως και χωρις ΦΠΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως έγραψες τα στατιστικά καλύτερα να μην τα έγραφες καθόλου....γιατι δίνει την αίσθηση ότι από αυτονομία είναι χάλια.... σε 24 ώρες ούτε 4 ώρες οθόνη....φανταζομαι θα είχες πολλές κλήσεις και πολύ 4g!

 

Ε προφανώς εξαρτάται από τη χρήση του καθενός. Η δική μου είναι απαιτητική.

Για παράδειγμα, από χθες το βράδυ και μετά τη 2η φόρτιση που βρίσκομαι μόνιμα σε wifi μέχρι τώρα, από το 100%-89% έχει ήδη γράψει 1 ώρα και 4 λεπτά sot. :)

 

Ήξερα τι έπαιρνα ήδη από το Mate 10 pro. Δεν περίμενα κάτι λιγότερο. Τη διαφορά θα τη δείτε σε 2 εβδομάδες περίπου, όταν θα έχει μάθει το κινητό τη χρήση του καθενός, θα ξέρει ποιες εφαρμογές χρησιμοποιείς, θα ξέρει φωτεινότητες κλπ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως έγραψες τα στατιστικά καλύτερα να μην τα έγραφες καθόλου....γιατι δίνει την αίσθηση ότι από αυτονομία είναι χάλια.... σε 24 ώρες ούτε 4 ώρες οθόνη....φανταζομαι θα είχες πολλές κλήσεις και πολύ 4g!

 

Anyway από αυριο και εγώ στην παρέα σας.... Αχ τι τρελά κουβαλάμε... Μετά από s8+, NOTE 8, Mate 10, s9+ τώρα μου την βαρεσαι (Βαγγελη) τα σκότωσα όλα και ήρθα από εδώ...

Κώστα μόνο με p20 είσαι πλέον; έδωσες και το mate 10 και το s9; αντε καλορίζικο περιμένουμε εντυπώσεις αναλυτικά.

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...