Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, panbet said:

Εγώ θα το κόψω το συμβόλαιο στις 18 του μήνα με πέναλτι κανονικά. Γιατί στο τηλ με έκαναν προσφορά 19 ευρώ. Στο συμβόλαιο έγραφε 17,48 και στο τέλος σε μύνημα με ήρθε να πληρώσω 20,60. Δηλαδή ότι να ναι και χωρίς να έχω σήμα. Κάθε υπάλληλος στο τηλ με έλεγε διαφορετικές τιμές από αυτό που υπέγραψα(απεριόριστα ομιλία, 12 gb)

Το λάθος του να πληρώσεις πέναλτι το κατανοείς, έτσι; 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, panbet said:

Εγώ θα το κόψω το συμβόλαιο στις 18 του μήνα με πέναλτι κανονικά. Γιατί στο τηλ με έκαναν προσφορά 19 ευρώ. Στο συμβόλαιο έγραφε 17,48 και στο τέλος σε μύνημα με ήρθε να πληρώσω 20,60. Δηλαδή ότι να ναι και χωρίς να έχω σήμα. Κάθε υπάλληλος στο τηλ με έλεγε διαφορετικές τιμές από αυτό που υπέγραψα(απεριόριστα ομιλία, 12 gb)

εγώ θα το έκοβα και δεν θα πλήρωνα κανένα penalty. Ήδη εκοψα μια σταθερή και δεν σκοπεύω να πληρωσω ποινή. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, andreasomageiras said:

Το λάθος του να πληρώσεις πέναλτι το κατανοείς, έτσι; 

Εννοείται ότι είναι λάθος, 52 ευρώ δεν είναι λίγα, το θέμα είναι φοβάμαι αν δεν πληρώσω με πάρουν το αριθμό που το έχουν όλοι.

1 hour ago, Nikolas14 said:

εγώ θα το έκοβα και δεν θα πλήρωνα κανένα penalty. Ήδη εκοψα μια σταθερή και δεν σκοπεύω να πληρωσω ποινή. 

Το θέμα είναι το νούμερο κινητού θα το χάσω η όχι αν δεν πληρώσω;αυτή με είπαν θα γίνει καρτοκινητο cu.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, panbet said:

Εννοείται ότι είναι λάθος, 52 ευρώ δεν είναι λίγα, το θέμα είναι φοβάμαι αν δεν πληρώσω με πάρουν το αριθμό που το έχουν όλοι.

Το θέμα είναι το νούμερο κινητού θα το χάσω η όχι αν δεν πληρώσω;αυτή με είπαν θα γίνει καρτοκινητο cu.

Το νούμερο δεν το χάνεις για κανένα λόγο. Εξάλλου ο λογαριασμός με το πέναλτι θα βγεί αφού φύγεις ΜΕ τον αριθμό σου και ενώ θα είσαι ήδη σε άλλη εταιρεία ΜΕ τον αριθμό σου.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, kalitexnis_g said:

Το νούμερο δεν το χάνεις για κανένα λόγο. Εξάλλου ο λογαριασμός με το πέναλτι θα βγεί αφού φύγεις ΜΕ τον αριθμό σου και ενώ θα είσαι ήδη σε άλλη εταιρεία ΜΕ τον αριθμό σου.

Από 19 του μηνός που θα γίνει η διακοπή με είπαν σε ένα μήνα θα γίνει cu. Γιατί δεν γίνεται κατευθείαν δεν μπορώ να καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, panbet said:

Από 19 του μηνός που θα γίνει η διακοπή με είπαν σε ένα μήνα θα γίνει cu. Γιατί δεν γίνεται κατευθείαν δεν μπορώ να καταλάβω.

Εσύ δλδ δεν θέλεις να φύγεις από τη Vodafone; Θες απλώς να το μετατρέψεις σε καρτοκινητό;

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, panbet said:

Από 19 του μηνός που θα γίνει η διακοπή με είπαν σε ένα μήνα θα γίνει cu. Γιατί δεν γίνεται κατευθείαν δεν μπορώ να καταλάβω.

Εάν πας σε κατάστημα άλλης εταιρίας και ζητήσεις φορητότητα του αριθμού σε καρτοκινητο, θα γίνει σε 2 εργάσιμες (εάν δεν άλλαξε κάτι). Αρκεί να έχουν σιμ. Ίσως να μπορείς να το κάνεις και ονλαιν. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, panbet said:

Από 19 του μηνός που θα γίνει η διακοπή με είπαν σε ένα μήνα θα γίνει cu. Γιατί δεν γίνεται κατευθείαν δεν μπορώ να καταλάβω.

Αν το πας σε καρτοκινητο στην Vodafone θα σου ζητήσουν να πληρώσεις πρώτα και μετά θα σου κάνουν το αίτημα για καρτοκινητο. Οπότε το παίρνεις και πας σε άλλη εταιρεία γίνεται μέσα σε 2-3 μέρες και δεν πληρώνεις τίποτα στην. Vodafone 

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλη εταιρεία θέλω να πάω, οπότε θα πρέπει με περιμένω αναγκαστικά 19 του μήνα;μετά ώμος αν πάω σε άλλη εταιρεία θα μου έρθει το πρόστιμο της Vodafone χωρίς να τους κάνω καταγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς τηλεφωνικά μαζί τους, με messenger ή με την εφαρμογή τους; 

Εάν μιλάς τηλεφωνικά, ζήτησε τους το σύνολο των συνομιλιών σας "για πάσα νόμιμη χρήση", εάν μιλάτε (τέλος πάντων) γραπτός κάνε μια ενημέρωση ότι θα προωθήσεις τις στιχομυθίες σας σε κάθε αρμόδια (και μη αρμόδια αρχή) ΕΕΤΤ, ΣΤΚ,  στα γνωστά τεχνολογικά φόρουμ, ΣΤΟΝ Αβραάμ Πάπα , σε ένα θείο σου στην Γερμανία, σε ένα παιδί από το χωριό, σε όποιον συναντάς στο λεωφορείο και όπου αλλού βρεις αυτιά να σε ακούσουν και μάτια να σε διαβάσουν... Α! Θα βγάλεις και "αφίσα κάρτα κορνίζα" να κρεμάσεις στις κολόνες για όταν κοιμάσαι ή πονάει ο λαιμός σου. 

Ίσως το ψάξουν καλήτερα το θέμα... 

Όσο υπάρχει κόσμος που λέει "δε βαριέσαι, ας ξεμπλέξω κι ας πληρώσω" τόσο θα ζητούν αποζημίωση ενώ φταίνε... 

Είμαστε ΟΛΟΙ μας υπεύθυνοι (κάποια στιγμή) για την συμπεριφορά που δεχόμαστε σήμερα 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mobileras said:

Εάν πας σε κατάστημα άλλης εταιρίας και ζητήσεις φορητότητα του αριθμού σε καρτοκινητο, θα γίνει σε 2 εργάσιμες (εάν δεν άλλαξε κάτι). Αρκεί να έχουν σιμ. Ίσως να μπορείς να το κάνεις και ονλαιν. 

Στη wind θέλω να πάω αλλά τις sim τους της έχουν κλειδωμένες στο συρτάρι τους και λένε στον κόσμο δεν υπάρχουν.Λογικά πριν τις 19 του μήνα δεν μπορώ να φύγω γιατί είναι υποχρεωτικό ο ένας μήνας συμβολαίου.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, panbet said:

Στη wind θέλω να πάω αλλά τις sim τους της έχουν κλειδωμένες στο συρτάρι τους και λένε στον κόσμο δεν υπάρχουν.Λογικά πριν τις 19 του μήνα δεν μπορώ να φύγω γιατί είναι υποχρεωτικό ο ένας μήνας συμβολαίου.

Τι θα πει "υποχρεωτικός 1 μήνας συμβολαίου"; Αφού δεν έχεις σήμα. Εάν δεν τους τριξεις τα δόντια, δεν θα γίνει η δουλειά σου. Όταν βλέπουν ευγενικό και βολικό ανθρωπο, τον τρώνε ζωντανό...

Για φορητοτητα σε wind:

F2G: https://www.wind.gr/gr/f2g/f2g-sim-paraggelia/

Q: https://www.myq.gr/gr/ela-stin-q/online-paraggelia/

Μετα την αιτηση φορητοτητας θα σε πάρουν τηλ από βοντα να σου πουν ιστορίες. Θα τους πεις ότι δεν έχεις σήμα και εάν διαφωνούν με την δωρεάν λήξη του συμβολαίου, να σου το στείλουν σε email την διαφωνία τους ώστε να το καταγγείλεις. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, panbet said:

Στη wind θέλω να πάω αλλά τις sim τους της έχουν κλειδωμένες στο συρτάρι τους και λένε στον κόσμο δεν υπάρχουν.Λογικά πριν τις 19 του μήνα δεν μπορώ να φύγω γιατί είναι υποχρεωτικό ο ένας μήνας συμβολαίου.

Δεν υπάρχει μήνας υποχρεωτικού συμβολαίου φεύγεις οπότε θες. Εγώ έφυγα στις τρεις μέρες με το πρόβλημα στο σήμα. Και δεν μου έστειλαν καν τέλος αποσύνδεσης. Αυτό ισχύει μόνο αν θες να πας σε καρτοκινητο πάλι στην Vodafone. Όπου αλλού θέλεις πας και τους κουνάς το μαντήλι και καταγγελία μπορείς να τους κάνεις και τώρα και μετά και οπότε θες. Στην σταθερή τους έκανε καταγγελία μετά την αποχώρηση μου και δικαιώθηκα. Στην αρχή το έπαιζαν ειρωνεία και μετά συγγνώμες. 

Edited by AlexM2
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, panbet said:

Από 19 του μηνός που θα γίνει η διακοπή με είπαν σε ένα μήνα θα γίνει cu. Γιατί δεν γίνεται κατευθείαν δεν μπορώ να καταλάβω.

Έτσι γίνεται σε όλες τις εταιρίες για να τσιμπήσεις ένα πάγιο χωρίς έκπτωση. 
Πανε αύριο το πρωί σε μια κοσμοτε και πλήρωσε τον τελευταίο λογαριασμό και μόνο. Και αν σου πουν ότι χρωστάτε χρήματα κλπ. ξεκινάς να ζητήσεις τις συνομιλίες σου και ότι θα καταγγείλεις στην ΕΕΤΤ το συμβολαιο πρώτον για την παραπλάνηση στην τιμή που έδωσαν οι υπάλληλοι από το τμήμα προσφορών και δεύτερον για το τεχνικό θέμα όπου αποδεδειγμένα έχεις θέμα. Εγώ έσπασα το W Unlimited πέρυσι τέτοια εποχή και πήγα σε Vodafone για τους ίδιους λόγους όπως εσυ. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Mobileras said:

Τι θα πει "υποχρεωτικός 1 μήνας συμβολαίου"; Αφού δεν έχεις σήμα. Εάν δεν τους τριξεις τα δόντια, δεν θα γίνει η δουλειά σου. Όταν βλέπουν ευγενικό και βολικό ανθρωπο, τον τρώνε ζωντανό...

Για φορητοτητα σε wind:

F2G: https://www.wind.gr/gr/f2g/f2g-sim-paraggelia/

Q: https://www.myq.gr/gr/ela-stin-q/online-paraggelia/

Μετα την αιτηση φορητοτητας θα σε πάρουν τηλ από βοντα να σου πουν ιστορίες. Θα τους πεις ότι δεν έχεις σήμα και εάν διαφωνούν με την δωρεάν λήξη του συμβολαίου, να σου το στείλουν σε email την διαφωνία τους ώστε να το καταγγείλεις. 

Τελικά στο chat τους είπα ξανά έχω κακό σήμα και θέλω να κάνω διακοπή συμβολαίου.Μετα από μισή ώρα που μίλησα με έγραψε αυτό:

άνοιξα καταγραφή δωρεάν αποδέσμευσης σας από εμάς
Ωραία, όποτε μπορώ να το κάνω καρτοκινητο;
ναι αν θελετε
Μπορώ και σήμερα να πάω σε κατάστημα;
ναι φυσικα..!!!
Οκ έγινε ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, panbet said:

Τελικά στο chat τους είπα ξανά έχω κακό σήμα και θέλω να κάνω διακοπή συμβολαίου.Μετα από μισή ώρα που μίλησα με έγραψε αυτό:

άνοιξα καταγραφή δωρεάν αποδέσμευσης σας από εμάς
Ωραία, όποτε μπορώ να το κάνω καρτοκινητο;
ναι αν θελετε
Μπορώ και σήμερα να πάω σε κατάστημα;
ναι φυσικα..!!!
Οκ έγινε ευχαριστώ πολύ

Πήγα σε Γερμανό και wind και δεν είχαν κάρτες και τελικά έκανα αίτηση στη frog. Τετάρτη θα μου έρθει η κάρτα και την μεθεπόμενη Δευτέρα θα ενεργοποιηθεί. Δεν πιστεύω να με κάνει κανένα πρόβλημα η Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, panbet said:

Πήγα σε Γερμανό και wind και δεν είχαν κάρτες και τελικά έκανα αίτηση στη frog. Τετάρτη θα μου έρθει η κάρτα και την μεθεπόμενη Δευτέρα θα ενεργοποιηθεί. Δεν πιστεύω να με κάνει κανένα πρόβλημα η Vodafone.

Μπορεί να προσπαθησουν να σε κρατησουν με κάποια εξτρά έκπτωση. Εάν σου πουν τίποτα για πεναλτι, έχεις το screenshot και τους το λες. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Mobileras said:

Μπορεί να προσπαθησουν να σε κρατησουν με κάποια εξτρά έκπτωση. Εάν σου πουν τίποτα για πεναλτι, έχεις το screenshot και τους το λες. 

Πώς το ξέχασα να βγάλω screenshot την ομιλία.βλακεια έκανα.τεσπα αν προσπαθήσουν η με πουν για πέναλτι θα τους κάνω καταγγελία η επειδή δεν είναι πολύ μεγάλο το ποσό δεν θα το δώσω ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, panbet said:

Πώς το ξέχασα να βγάλω screenshot την ομιλία.βλακεια έκανα.τεσπα αν προσπαθήσουν η με πουν για πέναλτι θα τους κάνω καταγγελία η επειδή δεν είναι πολύ μεγάλο το ποσό δεν θα το δώσω ποτέ.

Κάνε screenshot το προηγουμενο σου ποστ. Εάν σου πουν για penalty, μην το αφήσεις να υπάρχει, θα τους πρηξεις με το screenshot. Να μην κλείνεις πόρτες. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Mobileras said:

Κάνε screenshot το προηγουμενο σου ποστ. Εάν σου πουν για penalty, μην το αφήσεις να υπάρχει, θα τους πρηξεις με το screenshot. Να μην κλείνεις πόρτες. 

Πολύ χάλι πάντως το σήμα data/ομιλία είναι μια γραμμή, αφού για να πάρω τηλ πρέπει να πάω στο παράθυρο πριν το μπαλκόνι. Και μένω ανατολικά της θεσσαλονικης. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panbet said:

Πολύ χάλι πάντως το σήμα data/ομιλία είναι μια γραμμή, αφού για να πάρω τηλ πρέπει να πάω στο παράθυρο πριν το μπαλκόνι. Και μένω ανατολικά της θεσσαλονικης. 

Εάν είσαι σίγουρος ότι η κοσμοτε πιάνει καλά, πας εκεί. Αλλιώς γουιντ.

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, panbet said:

Πώς το ξέχασα να βγάλω screenshot την ομιλία.βλακεια έκανα.τεσπα αν προσπαθήσουν η με πουν για πέναλτι θα τους κάνω καταγγελία η επειδή δεν είναι πολύ μεγάλο το ποσό δεν θα το δώσω ποτέ.

Μπες σ' αυτό το "τσατ" (πατ) υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βρεις την "συνομιλία" σας και κράτα το σκριν (τοστ) να το έχεις. 

Αν και δεν χρειάζεται να αποδείξεις τίποτα, λες απλά "τάδε του μήνα απόγευμα μου απαντήσατε αυτό, μη παίζετε με την ψυχική μου υγεία θα σας στείλω και το λογαριασμό του ψυχιάτρου" και εκεί τελειώνουν όλα. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2022 at 7:14 ΜΜ, Mobileras said:

Εάν είσαι σίγουρος ότι η κοσμοτε πιάνει καλά, πας εκεί. Αλλιώς γουιντ.

Τελικά πήρα τηλ γιατί ο λογαριασμός μου με ήρθε 1.5 πάγιο και επιβεβαίωσε ότι μπορώ να φύγω χωρίς ρήτρα λόγο σήματος. Τους είπα βέβαια ότι περιμένω την επόμενη εβδομάδα ότι θα αλλάξω εταιρεία. Τα πάγια αυτά δεν θα τα πληρώσω μέχρι να γίνει εκκαθάριση και λογικά θα βγει πιο λίγο το ποσό.

Edited by panbet
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, panbet said:

Τελικά πήρα τηλ γιατί ο λογαριασμός μου με ήρθε 1.5 πάγιο και επιβεβαίωσε ότι μπορώ να φύγω χωρίς ρήτρα λόγο σήματος. Τους είπα βέβαια ότι περιμένω την επόμενη εβδομάδα ότι θα αλλάξω εταιρεία. Τα πάγια αυτά δεν θα τα πληρώσω μέχρι να γίνει εκκαθάριση και λογικά θα βγει πιο λίγο το ποσό.

Μηδενικό πρεπει να βγει το ποσό. Εαν δεν είσαι κάθετος σε αυτό που ζητάς, θα σου κοστίσει χρήμα. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...