Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


President
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω συνδεση vodafone και καθημερινα μου κανει ενας αλλος αριθμος αγνωστος αλλα φανερος απο vodafone παλι, αναπαντητες.υπαρχει καποια λυση αν οχι να μαθω το ποιος ειναι, τουλαχιστον να κανω καποια φραγη στον αριθμο αυτο μονο?
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έτσι υπάρξει βελτίωση στο σήμα, γιατί κακά τα ψέματα το GSM1800 έχει καλύτερη διεισδυτικότητα στα αστικά κέντρα. :!:

 

 

:!:Μα το 1800αρι σημα δεν περναει μεσα σε κτηρια και για τους συνδρομητες ειναι καλυτερα να μην υπαρχει γιατι ειναι λιγο πιο βλαβερο απο το 900αρι. Οσο ανεβαινουν τα Mhz τοσο πιο επεικινδυνο γινεται το κυμα. Το 1800 εξυπηρετει τις εταιριες διοτι εχει μεγαλυτερη χορητικοτητα δηλ μεσα απο αυτο μιλανε διπλασιοι συνδρομητες !!

Link to comment
Share on other sites

Επιλεκτική φραγή δεν γίνεται. Υπάρχει φραγή εισερχόμενων, εξερχόμενων και όλων των κλήσεων. Το μόνο που μπορείς να κάνεις -αν το κινητό σου το υποστηρίζει- είναι να φτιάξεις κάποια λιστα στην οποία βγάζει busy ή δεν κάνει κάποιον κουδούνισμα όταν καλεί.
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορείς να κάνεις -αν το κινητό σου το υποστηρίζει- είναι να φτιάξεις κάποια λιστα στην οποία βγάζει busy ή δεν κάνει κάποιον κουδούνισμα όταν καλεί.

 

Ποιά κινητά το υποστηρίζουν αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Η θεωρία λέει ότι το GSM1800 αποδίδει καλύτερα σε πόλεις και το GSM900 σε υπaαίθριους χώρους. Αυτό που λές ότι δεν περνάει μέσα σε κτήρια, πρώτη φορά το ακούω.
Link to comment
Share on other sites

Τα series 60 της Νοκια με προγράμματα όπως το blackballer, blacklist, mobile secretery

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα προγράμματα υπάρχουν μέσα στο κινητό όταν τα αγοράζεις , ή πρέπει να τα βρείς μέσα από το internet, να τα αγοράσεις , να τα κάνεις download και αν γίνει τελικά;
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχουν στο κινητο και πρεπει να τα εγκαταστησεις εσυ απ οτι ξερω και δεν εχω ουτε smartphone για να το κανω αυτο.ενα sharp gx25 εχω.ωραια.. δηλαδη λυση δεν υπαρχει.μου εχει σπασει τα νευρα απο το πρωι μεχρι το βραδυ αναπαντητες και καμια φορα και sms να μου σπαει εντελως τα νευρα....
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν μπορείς να βάλεις το νούμερό του σε μια ομάδα και να ορίσεις σε αυτή την ομάδα να μην χτυπάνε οι ήχοι..κάπως θα γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Η θεωρία λέει ότι το GSM1800 αποδίδει καλύτερα σε πόλεις και το GSM900 σε υπaαίθριους χώρους. Αυτό που λές ότι δεν περνάει μέσα σε κτήρια, πρώτη φορά το ακούω.

 

Ξερω τι λεει η θεωρια αλλα σου λεω τι ισχυει στην πραξη.

Η πραξη λεει οτι ενας τοιχος ας πουμε μπορει να "κοψει" Περισσοτερα db σημα σε ενα 1800αρι καναλι παρα σ ενα 900αρι.

 

Σου δινω ενα παραδειγμα: Εισαι καπου μεσα σε ενα κτηριο (οχι σε υπογειο) καπου να εχει ενα αξοπρεπες σημα. Ο ΣΒ βρισκεται σε αποσταση 400 μετρων και εχει στραμμενο προς την δικη σου ακριβως κατευθυνση ενα Cell το οποιο ειναι tri band (900-1800-2200) Τα 900 κ 1800 για gsm Και τα 2200 για 3G. εαν Παρεις μετρηση σε ενα σημειο μεσα στο κτηριο που εισαι και μετρησεις 900αρι καναλι και 1800αρι καναλι θα δεις οτι το 900αρι ειναι απο 5-15 db πανω απο το 1800αρι. Το απλουστατο συμπερασμα ειναι οτι το 900αρι ειναι πιο ισχυρο και διαπεραστικο σημα αλλα δεν δινει στο δικτυο μεγαλη χωρητικοτητα( συνδρομητες που μιλανε ταυτοχρονα ) Ετσι βαζουν και 1800 για καλυψουν το προβλημα αυτο.

 

Η θεωρια για την οποια μιλας δεν ισχυει στην Ελλαδα αλλα σε αλλες χωρες που σε καθε οικ. τετραγωνο υπαρχει κεραια για αψογη καλυψη!!

Link to comment
Share on other sites

μου εχει σπασει τα νευρα απο το πρωι μεχρι το βραδυ αναπαντητες και καμια φορα και sms να μου σπαει εντελως τα νευρα....

 

Αφου εχεις το νουμερο του, γιατι δεν βαζεις καποιον φιλο σου απο αλλο κινητο να τον παρει τηλεφωνο και να του πει δυο λογια?Ισως μετα να μην σε ξαναενοχλησει αν βρει κατι καλο να του πει.Ειχα παρομοιο προβλημα με εναν τυπο που βρηκε τυχαια το νουμερο μου και με επαιρνε τηλ. και με εβριζε...Εγω ειχα παλια το gx20 και δεν ειχε δυνατοτητα blacklist.Ή ολες τις εισερχομενες ή τιποτα.Μονο με ομαδα αν κανεις κατι και βαλεις να μην ακουγεται καθολου ηχος.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο από τη μία για το άγχος αλλά για σκέψου και την κοπέλα,ποιος ξέρει τι έχει συμβεί και έφτασε στο σημείο να πει ότι θα κάνει αυτό το πράγμα...Άλλωστε και ο φίλος αν δεν είχε λερωμένη τη φωλίτσα του δεν θα καιγόταν τόσο πολύ να μην μάθει η κοπέλα του αν έχει υπόλοιπο ομιλίας ή όχι...Αν δεν έχει λερωμένη τη φωλιά του τι τον νοιάζει αν θα μάθει τι υπόλοιπο έχει;

den krybw tipota apla i kopela thelei mia karta ti mera re...kai krataw otan teleiwnei gia anapantites k kana sms se kana filaraki

FENDERAS RULEZ
Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που δεν καταλαβα ειναι το εξης: αν καποιος δεν παρει το πακετο με την καρτα(170 ευρω) και παρει μονο το πακετο συνδεσης (43 ευρω) τοτε που μπορει να το χρησιμοποιησει? Πχ σε ενα αλλο gprs-pcmcia modem της αγορας?
Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία του PointMania είναι ανεξάρτητα από τα μητρώα συνδρωμητών, τουλάχιστον ακόμα.

Τα στοιχεία που δηλώνει κανείς στην Vodafone και κάνεις το κινητό σου επίσημο σε βοηθούν σε περίπτωση κλοπής/καταστροφής της κάρτας SIM.

Η εγγραφή σου στους τηλεφωνικούς καταλόγους της Vodafone απαιτεί την έγκρισή σου. Άραμπορείς να έχεις επώνυμο κινητό το οποίο δεν θα συγκαταλέγεται στους τηλεφωνικούς καταλόγους. Το ίδιο γίνεται και στα συμβόλαια, πριν από 1 χρόνο ρωτήθηκαν οι παλιοί συνδρομητές με συμβόλαιο αν θέλουν να εμφανίζονται στους καταλόγους που θα κατάρτιζε η Vodafone.

 

:!: Default είναι να μην συγκαταλέγεται στους καταλόγους της Vodafone. :!:

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

den krybw tipota apla i kopela thelei mia karta ti mera re...kai krataw otan teleiwnei gia anapantites k kana sms se kana filaraki

Φίλε Fenderas, εξήγησε στην κοπέλα ότι δεν μπορείς να χρυσοπληρώνεις την επικοινωνία μαζί της, αλλά ότι θέλεις να μιλάτε πολύ. Οπότε αν έχετε ήδη CU ή έστω a la carte τότε μπορείτε να μιλάτε με κάρτες CU a lot αλλά αν δεν έχετε ήδη CU κοίτα αν έχετε σήμα στην TIM στο σπίτια σας και αγοράστε 2 νουμεράκια ΤΙΜ F2G και με χρήση του non-stop θα μιλάτε όσο θέλετε μεταξύ σας με λίγα Ευρώ το μήνα. Στα έγραψα και στο post #16 να τα κοιτάξεις.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Ξερω τι λεει η θεωρια αλλα σου λεω τι ισχυει στην πραξη.

Η πραξη λεει οτι ενας τοιχος ας πουμε μπορει να "κοψει" Περισσοτερα db σημα σε ενα 1800αρι καναλι παρα σ ενα 900αρι.

 

Σου δινω ενα παραδειγμα: Εισαι καπου μεσα σε ενα κτηριο (οχι σε υπογειο) καπου να εχει ενα αξοπρεπες σημα. Ο ΣΒ βρισκεται σε αποσταση 400 μετρων και εχει στραμμενο προς την δικη σου ακριβως κατευθυνση ενα Cell το οποιο ειναι tri band (900-1800-2200) Τα 900 κ 1800 για gsm Και τα 2200 για 3G. εαν Παρεις μετρηση σε ενα σημειο μεσα στο κτηριο που εισαι και μετρησεις 900αρι καναλι και 1800αρι καναλι θα δεις οτι το 900αρι ειναι απο 5-15 db πανω απο το 1800αρι. Το απλουστατο συμπερασμα ειναι οτι το 900αρι ειναι πιο ισχυρο και διαπεραστικο σημα αλλα δεν δινει στο δικτυο μεγαλη χωρητικοτητα( συνδρομητες που μιλανε ταυτοχρονα ) Ετσι βαζουν και 1800 για καλυψουν το προβλημα αυτο.

 

Η θεωρια για την οποια μιλας δεν ισχυει στην Ελλαδα αλλα σε αλλες χωρες που σε καθε οικ. τετραγωνο υπαρχει κεραια για αψογη καλυψη!!

 

Αυτό που λες με την κάλυψη είναι πολύ σχετικό.Απλά σε άλλες μοίρες χτυπάν οι 1800άρες κυψέλες και σε άλλες οι 900άρες.Να σου δώσω να καταλάβεις: πχ θέλουμε να καλύψουμε το κέντρο της Αλεξανδρούπολης.Οι 900άρες χτυπάν κυρίως σε ανοικτούς χώρους(πάρκα,πλατείες) ενώ οι 1800άρες ψήνουν τις πυκνοκατοικημένες περιοχές.Σε ορισμένες φορές,σε εσωτερικούς χώρους σε περιπτώσεις που δεν είναι και τόσο πυκνοκατοικημένες περιοχές τα 900άρια είναι καλύτερα αλλά αν πας Αθήνα πχ στους Αμπελοκήπους που είναι τρελά πυκνοκατοικημένη περιοχή θα δεις ότι τα 1800(για ΤΙΜ μιλάω) είναι +20 με 30 db πάνω από τα 900άρια.Επιπλέον ένας άλλος λόγος που δεν δίνουν μεγάλη ένταση στα 1800 είναι η μεγάλη προτεραιότητα τους για να αποφύγουν την υπερφόρτωσή τους :)

Στον Βόλο ας πούμε τα 900άρια από τις Αλυκές ψήνουν το κέντρο ενώ τα 1800άρια την Παραλία.Στον πύργο των Αθηνών(καλύπτει τρελά μεγάλες περιοχές-Γουδί,Ζωγράφου,Αμπελοκήπους) τα 900άρια χτυπάν πιο χαμηλά από τα 1800άρια.Πχ σε μπαλκόνι στο Γουδί θυμάμαι είχα -32DB με 1800άρι και -55db με 900άρι...είναι πολύ σχετικό το που αποδίδει το καθένα.ίσως στην αλεξανδρούπολη να μην τα έχουν πατήσει πολύ οι εταιρίες...

όσον αφορά την χωρητικότητα,είναι καλύτερα!ΜΠορείς να κάνεις πιο πυκνό δίκτυο και συνεπώς να βάζεις πολλά elements πάνω στην κεραία... :blink:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

:!:Μα το 1800αρι σημα δεν περναει μεσα σε κτηρια και για τους συνδρομητες ειναι καλυτερα να μην υπαρχει γιατι ειναι λιγο πιο βλαβερο απο το 900αρι. Οσο ανεβαινουν τα Mhz τοσο πιο επεικινδυνο γινεται το κυμα. Το 1800 εξυπηρετει τις εταιριες διοτι εχει μεγαλυτερη χορητικοτητα δηλ μεσα απο αυτο μιλανε διπλασιοι συνδρομητες !!

 

Σε 3 προτασεις, 3 ανακριβειες.

 

Ειδικα αυτο με τη χωρητικοτητα ειναι το αγαπημενο μου. Μπορεις να το εξηγησεις σε παρακαλω;

Link to comment
Share on other sites

Σε 3 προτασεις, 3 ανακριβειες.

 

Ειδικα αυτο με τη χωρητικοτητα ειναι το αγαπημενο μου. Μπορεις να το εξηγησεις σε παρακαλω;

 

 

Δεν υπαρχουν ανακριβιες. Καποιος που ξερει μπορει να καταλαβει. Η χωρητικοτητα η αλλιως Bandwidth ειναι ποσους συνδρομητες αντεχει ταυτοχρονα ενας σταθμος βασης κινητης τηλεφωνιας, και οταν εχει κυψελη 1800αρα αυτο σημαινει οτι αν η 900αρα ας πουμε αντεχει 30 συνδρομητες αυτη αντεχει 60 ομως ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ το τονιζω αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν ανακριβιες. Καποιος που ξερει μπορει να καταλαβει. Η χωρητικοτητα η αλλιως Bandwidth ειναι ποσους συνδρομητες αντεχει ταυτοχρονα ενας σταθμος βασης κινητης τηλεφωνιας, και οταν εχει κυψελη 1800αρα αυτο σημαινει οτι αν η 900αρα ας πουμε αντεχει 30 συνδρομητες αυτη αντεχει 60 ομως ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ το τονιζω αυτο.

 

Λυπαμαι που το λεω, αλλα εχεις μεσανυχτα. Και οταν επιμενεις, καλο ειναι να εχεις γνωση, αλλιως δηλωσεις του τυπου 'οποιος καταλαβαινει' γυρνανε μπουμερανγκ.

 

Το '900' και το '1800' δεν αναφερονται στο ευρος των συχνοτητων. Για παραδειγμα στο GSM, το ευρος ειναι 890 - 915 ΜΗz στο uplink και 935 - 960 Mhz sto downlink. Το ευρος των 25 ΜΗz χωριζεται σε 124 συχνοτητες των 200 ΚΗz, και σε καθεμια απ'αυτες χρησιμοποιειται ΤDMA.

 

Συνεπως, η κεραια δεν εχει καμια σημασια αν ειναι 900 ή 1800. Σημασια εχει, ποσες συχνοτητες διαχειριζεται, και τι ακτινα καλυπτει.

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι που το λεω, αλλα εχεις μεσανυχτα. Και οταν επιμενεις, καλο ειναι να εχεις γνωση, αλλιως δηλωσεις του τυπου 'οποιος καταλαβαινει' γυρνανε μπουμερανγκ.

 

Το '900' και το '1800' δεν αναφερονται στο ευρος των συχνοτητων. Για παραδειγμα στο GSM, το ευρος ειναι 890 - 915 ΜΗz στο uplink και 935 - 960 Mhz sto downlink. Το ευρος των 25 ΜΗz χωριζεται σε 124 συχνοτητες των 200 ΚΗz, και σε καθεμια απ'αυτες χρησιμοποιειται ΤDMA.

 

Συνεπως, η κεραια δεν εχει καμια σημασια αν ειναι 900 ή 1800. Σημασια εχει, ποσες συχνοτητες διαχειριζεται, και τι ακτινα καλυπτει.

 

Προσεξε φιλε μου. Τα ξερω ολα αυτα που λες αλλα ειναι η θεωρια της ολης υποθεσης. Εγω τι εγραψα: Οτι τα 1800αρια αντεχουν τους διπλασιους συνδρομητες ταυτοχρονα να μιλανε(μιλαμε παντα για 1 cell).

 

Αν υποθεσουμε δηλαδη οτι ενας σταθμος παιζει μονο 900 και εχει 5 cell. 5*30=150 συνδρομητες και αν εχει 5 cell 1800 5*60=300

 

Δεν μιλησα για time slots και καναλια.Μην κανεις τα απλα πραγματα δυσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε φιλε μου. Τα ξερω ολα αυτα που λες αλλα ειναι η θεωρια της ολης υποθεσης. Εγω τι εγραψα: Οτι τα 1800αρια αντεχουν τους διπλασιους συνδρομητες ταυτοχρονα να μιλανε(μιλαμε παντα για 1 cell).

 

Αν υποθεσουμε δηλαδη οτι ενας σταθμος παιζει μονο 900 και εχει 5 cell. 5*30=150 συνδρομητες και αν εχει 5 cell 1800 5*60=300

 

Δεν μιλησα για time slots και καναλια.Μην κανεις τα απλα πραγματα δυσκολα.

 

 

Ας τα κανουμε απλα λοιπον. Δυο κεραιες, μια 900, μια 1800, απο 1 cell εκαστη, απο 3 συχνοτητες εκαστη. Ποσους εξυπηρετει η καθεμια;

 

ΥΓ. το 30 και 60 πως ακριβως το εβγαλες;

Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι το κόστος αλλαγής παρόχου σήμερα;

 

Τελικά ισχύει η επιδότηση συσκευής για αλλαγή παρόχου;

 

Αν ναι με ποιες προϋποθέσεις;

 

Πρέπει να γίνει σε κατάστημα της Vodafone ή μπορεί και κάποιος τρίτος να το προσφέρει;

 

:)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The title was changed to wrong
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...