Jump to content

Asus Zenfone 5 / 5Z


focusinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν το πιέσεις πολύ έντονα ναι, αλλά δεν νομίζω ότι θα ασκείς τόση δύναμη στην άκρη του κινητού, δεν υπάρχει λόγος (άσε που αν το πιέζεις τόσο έντονα κάποια σιγμή θα καταφέρεις να καταστρέψεις το digitizer).

Πάντως δεν το κάνει τόσο ευκολα όσο στο zenfone 6. Εγώ το έχω δύο εβδομάδες και ποτέ δεν πρόσεξα όσο και αν το "κακομεταχειρίστηκα".

 

σευχαριστω για την απαντηση φιλε :)

το φανταστηκα οτι δεν θα ειναι τοσο εντονο οσο στο 6 μιας και το σασι ειναι μικροτερο και πιο κοντα στις διαστασεις της μπαταριας

νομιζω καταληγω κι εγω στο zenfone 5 εν τελει

 

εχει καποιος να προτεινει καλη εμπειρια απο καποιο μαγαζι για το συγκεκριμενο κινητο απο πλευρας σερβις,ποσο καιρο εκανε να φτασει, free δωρα κτλ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά σόρυ που ξαναρωτάω αλλά έχω κι άλλες απορίες.

Αν αρχίσω να περναω busybox κλπ θα τρώω ακυρω στις αναβαθμίσεις? Δηλαδή θα πρεπει πρωτα να κάνω ενα backup για να μπορω να το κάνω restore πριν κάθε update ?

Link to comment
Share on other sites

Παρέλλαβα επιτέλους και εγώ σήμερα.

Μια απορεία ρε παιδια. Εντάξει σαν πρώτη φόρτιση το βάζω με τον asus τον φορτιστή μαζί με τον adaptor για Eu μπρίζες..έχω όμως κιάλλους φορτιστές για smartphone

Αν το φορτίσω με κάπιον άλλο θα δημιουργίσω κάνα πρόβλημα στην μπαταρία? Τώρα που είναι αρχή ιδικά.

Επισης συνήθως όλα τα smartphone τα φορτίζω απο USB στον υπολογιστή..λέτε να περάσω πρώτα τα 3-4 φορτίσματα και μετά να το φορτίζω στον υπολογιστή?

Αυτά τα ολίγα :)

 

Πάντως σαν πρώτες εντυπώσεις δε μοιάζει με τίποτα για κινητό των 135 euro :)

Link to comment
Share on other sites

εγω περασα αμεσως την 1.17 και την πηρε..και στα 2 τηλεφωνα

 

ρωταω επειδη εβαλα την καρτα sd σε ποια επιλογη εχετε την εγκατασταση εφαρμογων?αυτοματο, εσωτερικη η εξωτερικη?

 

Με ποιά έκδοση ήρθε το κινητό? Αν ήταν με την 1.15 και μετά νομίζω τις παίρνει κανονικά με wipe. Εμένα και πολλούς άλλους που ήρθε με την 1.13 δεν γινόταν.

Link to comment
Share on other sites

Με ποιά έκδοση ήρθε το κινητό? Αν ήταν με την 1.15 και μετά νομίζω τις παίρνει κανονικά με wipe. Εμένα και πολλούς άλλους που ήρθε με την 1.13 δεν γινόταν.

 

1.14 ηρθε και αμεσως εκανα την αναβαθμιση!η εφαρμογη που κανουμε το root μονο απο το mirror κατεβαινει?γιατι απο το google μου λεει οτι εχει ιο και μονο ο ιδιοκτητης μπορει να το κανει...

 

Adaway δεν λειτουργει στο κινητο μας

Edited by Shinig
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα δουλευει κανονικα το adaway, την πρωτη φορα βεβαια απετυχε αλλα στη δευτερη προσπαθεια ηταν ολα μια χαρα
Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα δουλευει κανονικα το adaway, την πρωτη φορα βεβαια απετυχε αλλα στη δευτερη προσπαθεια ηταν ολα μια χαρα

 

δεν ξερω εμενα την πρωτη φορα ελεγε οτι δεν μπορει και την δευτερη εκανα 5 λεπτα + να εγκατασταση hosts

 

το ξυπνητιρι χτυπαει οταν ειναι κλειστο το τηλεφωνο?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σόρυ που ξαναρωτάω αλλά έχω κι άλλες απορίες.

Αν αρχίσω να περναω busybox κλπ θα τρώω ακυρω στις αναβαθμίσεις? Δηλαδή θα πρεπει πρωτα να κάνω ενα backup για να μπορω να το κάνω restore πριν κάθε update ?

 

ναι πριν απο καθε update πρεπει να ξερουταρεις.

 

δεν ξερω εμενα την πρωτη φορα ελεγε οτι δεν μπορει και την δευτερη εκανα 5 λεπτα + να εγκατασταση hosts

 

το ξυπνητιρι χτυπαει οταν ειναι κλειστο το τηλεφωνο?

 

σε κανενα αντροιντ δεν χτυπαει το ξυπνητηρι οταν ειναι κλειστο το τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

ναι πριν απο καθε update πρεπει να ξερουταρεις.

 

 

 

σε κανενα αντροιντ δεν χτυπαει το ξυπνητηρι οταν ειναι κλειστο το τηλεφωνο.

 

στο hongmi το εκανε παντως...Δεν πειραζη,παντως η εντυπωση που δινει το κινητο σε σχεση τιμη/αποδοση ειναι τρομερη!!σημερα επητιδες ανοιξα πολλες εφαρμογες πλοηγηση ιντερωετ gps ολα μαζι το κινητο δεν εκανε το παραμικρο κιχ(και μεχρις στιγμης ειναι μονιμα συνδεδεμενο στο wifi)!η ram του ειναι ατελειωτη!!ο επεξεργαστης ουτε για πλακα να πει κρεμασα αν και καποια στιγμη ζεσταθηκε λιγο το κινητο(εχω και την θηκη απο το vickmall)γενικα σε σχεση με το προηγουμενο κινητο μου πολλα σκαλια ανωτερο!!τωρα το μονα μειονεκτηματα αν και πιστευω το ενα στο μελλον θα λυθει ειναι η οθονη του οντως εχει πολυ χαμηλη φωτεινοτητα και η μπαταρια του που τελειωνη γρηγορα αν και παρατηρησα οτι στο πισω μερος του κινητου εκει που ειναι το πλαστικο στην μπαταρια οτι αφαιρειτε και αλλαζη μαλλον μπαταρια,ισως βρουμε πιο μεγαλη και λυθει το θεμα!επισης το gps αργει λιγο το κλειδωμα του δηλαδη 1λεπτο+ στο πρωτο ανοιγμα παντα,καποιο παιδια νομιζω δοκιμασε το fastergps αν μπορει να μας πει λιγο αν βελτιωθηκε παντως η γενικη εικονα του κινητου ειναι τελεια για εμενα!!:):D

 

Γιατι οταν κανουμε μια κληση το wifi σταματα και μετα ξανασυνδεεται?

Edited by Shinig
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

mea culpa,μιλας για την μαμα εφαρμογη η για καποια τριτη?γιατι ειχα και το go sms στο hongmi αλλα εχανε καποια μυνηματα..

Για τη μαμά εφαρμογή...

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

ξερουμε αν η μπαταρια του 6 χωραει στο δικο μας?
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα το δικό μου. Με κανά 2 sideload και ένα νορμάλ update το γύρισα στην τελευταία WW. Μερικές ερωτήσεις:

 

* Μπορεί να μη βγαίνει το notification ότι υπάρχει SD;

* Σίγουρο/"καθαρό" root πρόγραμμα; Διαβάζοντας ένα κάρο σελίδες, βρήκα μάλλον αυτό: https://www.youtube.com/watch?v=KCU0jXZvEtU

 

Και μερικές γκρίνιες, ερχόμενος από το ZTE V975 Geek:

* Δεν έχει αυτόματο κλείσιμο, αλλά ούτε και αυτόματο άναμμα του κινητού! Μου πήγαινε τουλάχιστον μισή μέρα και βάλε παραπάνω :(

* Το ξυπνητήρι δε λειτουργεί από standby! :(

* Η μπαταρία. Η 2400 του 975 στα χαρτιά φαίνεται να έχει ένα 15% μεγαλύτερο χρόνο ζωής. Στην πράξη η διαφορά φαίνεται μεγαλύτερη, με το Asus να ρουφάει μπαταρία γρηγορότερα.

 

Στα υπέρ όμως:

* Η οθόνη.

* Η έλλειψη minor bugs που έβλεπα στο ZTE

* Η συχνότερη αναβάθμιση firmware

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα το δικό μου. Με κανά 2 sideload και ένα νορμάλ update το γύρισα στην τελευταία WW. Μερικές ερωτήσεις:

 

* Μπορεί να μη βγαίνει το notification ότι υπάρχει SD;

* Σίγουρο/"καθαρό" root πρόγραμμα; Διαβάζοντας ένα κάρο σελίδες, βρήκα μάλλον αυτό: https://www.youtube.com/watch?v=KCU0jXZvEtU

 

Και μερικές γκρίνιες, ερχόμενος από το ZTE V975 Geek:

* Δεν έχει αυτόματο κλείσιμο, αλλά ούτε και αυτόματο άναμμα του κινητού! Μου πήγαινε τουλάχιστον μισή μέρα και βάλε παραπάνω :(

* Το ξυπνητήρι δε λειτουργεί από standby! :(

* Η μπαταρία. Η 2400 του 975 στα χαρτιά φαίνεται να έχει ένα 15% μεγαλύτερο χρόνο ζωής. Στην πράξη η διαφορά φαίνεται μεγαλύτερη, με το Asus να ρουφάει μπαταρία γρηγορότερα.

 

Στα υπέρ όμως:

* Η οθόνη.

* Η έλλειψη minor bugs που έβλεπα στο ZTE

* Η συχνότερη αναβάθμιση firmware

 

Καλημερα!για το notification δεν γνωριζω να σου πω και εμενα μου την δινει λιγο αλλα πταισματα..για root βαλε την εφαρμογη που εχουν τα παιδια στην πρωτη σελιδα,απ οτι ειδα στο βινετο σου ειναι το ιδιο αλλα προτιμησε αυτο που δινουν εδω

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

σε κανενα αντροιντ δεν χτυπαει το ξυπνητηρι οταν ειναι κλειστο το τηλεφωνο.

Το ξυπνητήρι χτυπάει με κλειστό τηλέφωνο σε σχεδόν όλα τα Android με επεξεργαστή της mtk.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
σε κανενα αντροιντ δεν χτυπαει το ξυπνητηρι οταν ειναι κλειστο το τηλεφωνο.

 

Όπως ειπώθηκε ήδη, αυτό δεν ισχύει πλέον. Και δεν είναι προσόν μόνο των συσκευών που φοράνε mediatek επεξεργαστή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!για το notification δεν γνωριζω να σου πω και εμενα μου την δινει λιγο αλλα πταισματα..για root βαλε την εφαρμογη που εχουν τα παιδια στην πρωτη σελιδα,απ οτι ειδα στο βινετο σου ειναι το ιδιο αλλα προτιμησε αυτο που δινουν εδω

 

Κάνε scroll στην αριστερή πλευρά και απλα κάνεις swype προς τα δεξια η αριστερά και φέυγει το notification

 

Btw..την δούλεψα ολη μέρα χθές και μου εβγαλε 19 ώρες μέχρι να πέσει στο 3% η μπαταρία με δεδομένα+wifi και πολλές φορές και το gps ανοιχτό

καi full σκαλισμα παιχνιδια κτλπ..σαν καινουργιο κινητό :)

 

Μιά χαρά μου φένεται η μπαταρία..μετα απο συνεχόμενη λειτουργία και αφου άκουσα όλα τα τραγουδια απτο audiko ringtones app μεχρι να διαλέξω

ήχο κλήσης..(περίπου 45-1ώρα) είχε μια μικρή άνοδο στην θερμοκρασία η μπαταρία..δικαιολογημένη απόλυτα πιστέυω μιας και δεν το άφησα σε

ησυχία το κακόμοιρο..

 

Σάν πρώτες 24ώρες απόλυτα ικανοποιημένος με την αγορά μου..και 250 euro να έκανε πάλι θα το έπαιρνα :D

 

Τώρα..υπάρχει κάπιος συγκεκριμένος λόγος για τα updates? γιατι βλέπω όλοι με το που το παίρνετε αλάζετε versions rom κτλπ..

είναι αναγκαία?

 

Γιατί εγώ στο μυαλό μου το έχω καπως σαν τους drivers στις κάρτες γραφικών ( αν δεν υπάρχει λόγος δεν τα πειράζω)

 

ΥΓ.Προς Θεού δεν κατακρίνω απλά σαν αποροια το έχω..είναι όντως αναγκαίο?

Edited by StefanosKoz
Link to comment
Share on other sites

Κάνε scroll στην αριστερή πλευρά και απλα κάνεις swype προς τα δεξια η αριστερά και φέυγει το notification

Άμα είναι να το κάνω χειροκίνητα....

 

 

Τώρα..υπάρχει κάπιος συγκεκριμένος λόγος για τα updates? γιατι βλέπω όλοι με το που το παίρνετε αλάζετε versions rom κτλπ..

είναι αναγκαία?

 

Γιατί εγώ στο μυαλό μου το έχω καπως σαν τους drivers στις κάρτες γραφικών ( αν δεν υπάρχει λόγος δεν τα πειράζω)

Τα updates στην κάρτα γραφικών γίνονται πρωτίστως για να υποστηριχθούν τα νέα chipsets. Στο κινητό δεν αλλάζει το chipset. Έχεις όμως βελτιώσεις (λ.χ. το OTG) και το κυριότερο διορθώσεις πάνω στο λειτουργικό/εφαρμογές.

 

Όπως ειπώθηκε ήδη, αυτό δεν ισχύει πλέον. Και δεν είναι προσόν μόνο των συσκευών που φοράνε mediatek επεξεργαστή.

Έτσι ακριβώς. Όπως ανέφερα το είχα στο V975 Geek, που φορά τον ίδιο επεξεργαστή με το Zenfone.

 

Τέσπα, πουλήθηκε σήμερα το κινητό σε πανευτυχή κάτοχο, ο οποίος δεν είναι παράξενος σαν και εμένα. Οπότε, άντε να ψάχνω κάτι άλλο πάλι... Τζάμπα άλλαξα και την υπογραφή, πανάθεμά με. :lol:

Link to comment
Share on other sites

παιδια η οθονη εξω στο φως πως τα παει? βλεπεται?

 

ειδα σε καποια reviews που λεγανε οτι ειναι θαμπη για IPS και εχει προβλημα με το φως εξω

Link to comment
Share on other sites

παιδια η οθονη εξω στο φως πως τα παει? βλεπεται?

 

ειδα σε καποια reviews που λεγανε οτι ειναι θαμπη για IPS και εχει προβλημα με το φως εξω

 

νομιζω οτι ειναι οκ τουλαχιστον για εμενα το εχω στην αυτοματη φωτεινοτητα και μια χαρα ειναι!τωρα ο καθενας οπως εχει συνηθισει!

στην εξυπνη εξοικονομηση ενεργειας στην βελτιστοποιημενη λειτουργια ποσο μπαταρια βγαζετε?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, ευχαριστώ για την διάθεσή σας και τον χρόνο σας. Μαθαίνω και μάλλον το τηλέφωνο αυτό θα είναι το πρώτο σοβαρό smartphone μου. Φαίνεται να είναι vfm και αρκετά ποιοτικό. Τώρα παιδεύομαι με ένα βασικό samsung.

Διάβασα όλο το θέμα, δεν θυμάμαι να έχει γραφτεί κάτι για την αποστολή. Μάλλον θα αγοράσω απο το vickmall, με paypal. Δεν έχω μπεί στη φόρμα παραγγελίας, αλλά ρωτώ όσους ήδη το έχουν παραλάβει. Στην ελλάδα φτάνει μέσω του ελληνικού ταχυδρομείου; το δέμα είναι απλό; η συστημένο; αφήνουν ειδοποίηση και πάς να το παραλάβεις; ή το αφήνουν στο σκαλοπάτι;

Δυστυχώς έχω χάσει κάποια πράγματα κι είναι σημαντικό να ξέρω.

Η θήκη σιλικόνης που κάνει δώρο το vickmall, κάνει δουλειά; το προστατευτικό οθόνης; τα έχει δοκιμάσει κανείς;

Έχει κανείς βάλει 64 η 128 gb μνήμη; κανένα πρόβλημα;

Edited by caru
Link to comment
Share on other sites

Version V1.18.40.9(WW) βγηκε αναβαθμηση.

 

Σιγουρα εχει βγει?λινκ?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Η θήκη σιλικόνης που κάνει δώρο το vickmall, κάνει δουλειά; το προστατευτικό οθόνης; τα έχει δοκιμάσει κανείς;

Έχει κανείς βάλει 64 η 128 gb μνήμη; κανένα πρόβλημα;

 

αυτο ειναι καλη ερωτηση για την θηκη σιλικονης

προσωπικα δεν θελω να παρω πλαστικη σκληρη θηκη

μια σιλικονης κι ενα screen protector

 

παιρνει 128gb?

http://www.gsmarena.com/asus_zenfone_5-5952.php

εδω λεει μεχρι 64gb

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 5 / 5Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...