Jump to content

Samsung Galaxy A8 [2018]


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικα εχει τοση διαφορα η καμερα του α8 με του s8 η μηπως η διαφορα στις καμερες ειναι ελαχιστη?

Πισω καμερα:

Και οι 2 καμερες πολυ καλες.Πρωι ,μεσημερι ,απογευμα ,σουρουπο ,συνθηκες βραδυνες δεν βλεπεις διαφορες.

 

Σε συνθηκες βραδυνες με 'ελαχιστο' φωτισμο εκει υπερεχει το S8 ,το A8 θελει μανιουαλ ρυθμιση για να βγαλει καλυτερη

 

Μπροστα Καμερα :

Υπεροχη του Α8.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 836
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στο κρατημα στο χερι ποιο ειναι πιο ανετο?

 

Εντελως ιδια καλα τα κρατας και τα 2 .

Link to comment
Share on other sites

Tο λεω γιατι το α8 ειναι βαρυ.

 

16 γραμμαρια διαφορα εχουν οχι 16 κιλα ελεος αγορι μου :p

 

Επισης οι διαφορες ειναι μπροστα δεν εχει στα πλαγια δεξια-αριστερα την κυρτωση του S8 ειναι πιο φλατ με περισσοτερη ενισχυση μπεζελ στα πλαγια για μεγαλυτερη αντοχη στα χτυπηματα .(Αριστερα Α8 - δεξια S8)

gsmarena_009.jpg

 

Πισω ειναι οπως το S9.(Αριστερα Α8 - δεξια S8)

gsmarena_010.jpg

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Το 2ο.. dual active λέμε...
Είναι σίγουρο αυτό?

Παντού γράφουν για dual standby.

Μπορείς δηλαδή όταν σου έρθει κλήση στην δεύτερη γραμμή να βάλεις σε αναμονή την πρώτη και να μιλήσεις με την δεύτερη?

Το οτι σου έρχεται η κλήση στην δεύτερη ενω μιλάς στην πρώτη είναι Νορμάλ σε 3g/4g. Το θέμα είναι να μπορείς να απαντήσεις χωρίς να κλεισεις την πρώτη.

 

Μπορείς να το δεις? Με ενδιαφέρει πολύ αν μπορεί να το κάνει. Έχω ενα δικαρτο Ρ smart στο οποίο δεν γίνεται και το πουλάω γι' αυτό το λόγο.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Κανένας?

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Κανένας?

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Δεν το έχουν και πολύ. Μάλλον θέλει λίγη υπομονή παραπάνω.

Αν το είχα θα το δοκίμαζα αλλά δεν το έχω ακόμα

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το δοκίμασα. Η δεύτερη «γραμμή» φαίνεται κατειλημμένη όταν μιλάει η πρώτη και μάλιστα (μπορεί να φταίει και το δίκτυο για αυτό) τα μηνύματα ότι κάποιος με πήρε (έκανα δοκιμή 2 φορές) ήρθαν μόλις έκλεισα την πρώτη.

 

Άλλωστε, φαίνεται στο GSM Arena ότι είναι dual stand-by, όπως η (συντριπτική θα έλεγα) πλειοψηφία των dual SIM, και απορώ με την σιγουριά ότι είναι dual active...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είχα και στο J5. Αυτό που κάνει είναι να προωθεί την μια «γραμμή» στην άλλη ώστε να έχεις σαν αναμονή κλήσης την δεύτερη όταν μιλάς στην πρώτη. Δεν είναι dual active (απαιτεί δύο πομποδέκτες) και έχεις τις ανάλογες χρεώσεις (δηλαδή όταν απαντήσεις στην δεύτερη «γραμμή» χρεώνεσαι την προώθηση στην πρώτη).

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωση Λογισμικου 360mb .Τι περιεχει : ---->>>> https://i.imgur.com/QFrlMAB.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπαταρια :Πολυ εντονη χρηση απο χθες τις 21:00 που φορτιστηκε μεχρι τωρα ..Μονιμα ενεργοποιημενα αλλωστε δεν τα κλεινω ποτε Bluetooth - Gps - 4G.Πολλα τηλεφωνα με συνδεση μονιμα bluetooth ακουστικο πολυ youtube πλοηγηση chrome ,facebook κτλ. Η φωτεινοτητα στη μεση και απενεργοποιημενο το aod(always on display)

Οθονη(sot) ---->>> https://i.imgur.com/QbSKjGk.jpg

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Μπαταρια :Πολυ εντονη χρηση απο χθες τις 21:00 που φορτιστηκε μεχρι τωρα ..Μονιμα ενεργοποιημενα αλλωστε δεν τα κλεινω ποτε Bluetooth - Gps - 4G.Πολλα τηλεφωνα με συνδεση μονιμα bluetooth ακουστικο πολυ youtube πλοηγηση chrome ,facebook κτλ. Η φωτεινοτητα στη μεση και απενεργοποιημενο το aod(always on display)

Οθονη(sot) ---->>> https://i.imgur.com/QbSKjGk.jpg

 

φοβερή μπαταρία πραγματικά.. και η τιμή που έχει πλέον στο σκρουτζ το καθιστά δελεαστικό

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

φοβερή μπαταρία πραγματικά.. και η τιμή που έχει πλέον στο σκρουτζ το καθιστά δελεαστικό

Ναι πολυ καλη.Η μοναδικη μπαταρια που ειναι μολις 3000m και εχει sot-γιγας. Βεβαια για ολα φταιει ο επεξεργαστης (7885)μπηκε και μονο αποκλειστικα για το Α8 που ενω εχει ψηλο χρονισμο 2.2G ειναι πιστοποιημενος να εχει πολυ χαμηλη καταναλωση.Η δε οθονη εχει ψηλα επιπεδα φωτεινοτητας με αποτελεσμα σπανια να την ανεβαζεις πανω απο τη μεση.Στο σπιτι μεσα η στο γραφειο την εχεις και πιο χαμηλα απο τη μεση.

Στον ενα περιπου μηνα που το εχω το χειροτερο sot που ειδα ηταν 7μιση-8 ωρες και το καλυτερο 10 ωρες μεχρι να φτασει η μπαταρια στο 10% περιπου.Απο την αρχη που το πηρα ολες τις φορτισεις τις εκανα με τον ανταπτορα του J7 2017 ο οποιος ειναι πιο αργος φορτιστης .Επισης ορισα απο το μενου της μπαταριας να κανει βασικη φορτιση οχι γρηγορη η οποια κανει περιπου 1.30'.Δεν ξερω εαν επαιξαν ρολο και αυτα.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερώτηση και γνώμες,κάθε ένας μετράει.

Φίλος είναι ανάμεσα στο a8 και htc u ultra.

Τι λέτε;

Το htc έχει παραπάνω εσωτερική ίσως καλύτερο chipset μια κάμερα με μεγάλα πίξελ στον φακό και 50 ευρώ κάτω.

Από την άλλη είναι γομαρι αλλά λέει δεν τον νοιάζει.

Το a8 θα έχει καλύτερη αυτονομία service αν χρειαστεί φορητότητα και μεταπώληση εάν ποτέ θελήσει.

Τι λέτε;το a8 τραβάει 4Κ;

Σαν κάμερες τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση και γνώμες,κάθε ένας μετράει.

Φίλος είναι ανάμεσα στο a8 και htc u ultra.

Τι λέτε;

Το htc έχει παραπάνω εσωτερική ίσως καλύτερο chipset μια κάμερα με μεγάλα πίξελ στον φακό και 50 ευρώ κάτω.

Από την άλλη είναι γομαρι αλλά λέει δεν τον νοιάζει.

Το a8 θα έχει καλύτερη αυτονομία service αν χρειαστεί φορητότητα και μεταπώληση εάν ποτέ θελήσει.

Τι λέτε;το a8 τραβάει 4Κ;

Σαν κάμερες τι λέτε;

 

Δεν έχω ιδέα για κανένα από τα 2 κινητά..ξερω μόνο ότι το Α8 δεν τραβάει 4Κ αλλά έχει αξιοπρεπή κάμερα..ειμαι και γω κοντά στο να το πάρω αν και στα ίδια λεφτά υπάρχουν καλύτερες επιλογές..παρολαυτα έχω συνηθίσει τα Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε αναβάθμιση. Φοβάμαι να την εγκαταστήσω μήπως και χάσω την εγγραφή κλήσεων από acr. Την εγκατέστησε κανείς να μας πει?
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση και γνώμες,κάθε ένας μετράει.

Φίλος είναι ανάμεσα στο a8 και htc u ultra.

Τι λέτε;

Το htc έχει παραπάνω εσωτερική ίσως καλύτερο chipset μια κάμερα με μεγάλα πίξελ στον φακό και 50 ευρώ κάτω.

Από την άλλη είναι γομαρι αλλά λέει δεν τον νοιάζει.

Το a8 θα έχει καλύτερη αυτονομία service αν χρειαστεί φορητότητα και μεταπώληση εάν ποτέ θελήσει.

Τι λέτε;το a8 τραβάει 4Κ;

Σαν κάμερες τι λέτε;

 

Εκανα το htc μια εξεταση.:p

Αρκετα δυνατο καλη οθονη οχι amoled καλος ηχος πολυ γρηγορο ,ταχυτατο ιντερνετ.Καμερες καλες μπρος πισω.2k video.

Ο επεξεργαστης θα καταπινει την μπαταρια δεν θα βγαζει με τιποτα μερα.Εχει ομως ταχυφορτιστη.

Δεν εχει Ραδιο.

Δεν ειναι αδιαβροχο.

Δεν εχει 5.0 bluetooth.

Ειναι μεγαλυτερο μεγεθος(υποκειμενικο)

Η καμερα του htc αποροφα λιγοτερο φως θα ειναι λιγο πιο σκοτεινες οι φωτο-βιντεο και μερα και νυχτα.

 

Εδω με Α8 περιμενω το τρενο για χαλκιδα για εργασια οχι για μπανακι:p

Σταση οσε για χαλκιδα

Προαστιακος Χαλκιδα

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Όντως εκανα και εγώ μια έρευνα το HTC είναι ναυαρχίδα με πολύ καλύτερα specks από το Α8 με Τιμή 270 ευρώ. Και στο YouTube αναφέρουν μόνο τα καλύτερα Στην τιμή που έφτασε. Samsung θα πας όμως γιατί Πώς να το κάνουμε..ειναι μπιμπελο πολύ όμορφο και χαίρεσαι να το κρατάς και ας υστερεί λιγουλάκι
Link to comment
Share on other sites

Όντως εκανα και εγώ μια έρευνα το HTC είναι ναυαρχίδα με πολύ καλύτερα specks από το Α8 με Τιμή 270 ευρώ. Και στο YouTube αναφέρουν μόνο τα καλύτερα Στην τιμή που έφτασε. Samsung θα πας όμως γιατί Πώς να το κάνουμε..ειναι μπιμπελο πολύ όμορφο και χαίρεσαι να το κρατάς και ας υστερεί λιγουλάκι

 

Χμμμ ναι καλυτερο δεν μπορω να πω .Βαλανε 2κ οθονη με 3000m μπαταρια και αυτο τον επεξεργαστη θα την καταπινει γρηγορα.Η καρτα γραφικων του htc διαβαζει 8 εκατομμυρια pixel ενω η G71 του A8 27 εκατομμυρια pixel(Ταχυτατη).

Επισης η andeno 530 του Htc εχει χρονισμο στα 650mhz ενω η G71 του A8 ειναι χρονισμενη στα 1.3G :blink: Οποτε το συνολο Cpu-Gpu του Htc το βλεπω αρκετα χαμηλοτερο σε αποδοση απο το συνολάκί τόύ A8.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου σαμσουνακιας ειμαι κ Εγώ απλά να είμαστε κ λίγο αντικειμενικοί. Τα νούμερα που γράφεις δεν είμαι τόσο γνώστης αλλά γίνεται στο αντουτου να βγάζει ποίο Μεγάλο σκορ το HTC από το Α8?
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου σαμσουνακιας ειμαι κ Εγώ απλά να είμαστε κ λίγο αντικειμενικοί. Τα νούμερα που γράφεις δεν είμαι τόσο γνώστης αλλά γίνεται στο αντουτου να βγάζει ποίο Μεγάλο σκορ το HTC από το Α8?

 

Σαμσουνακιας ε? Xαχαχα .Εγω ειμαι παιδι της Sharp:rolleyes:

Επι του θεματος.

Εχουμε δυο οικονομικους επεξεργαστες.

Ο ενας παλιος(821-Htc) ο αλλος καινουργιος(Exynos 7885).

Ο ενας τεραπυρηνος(παλιος) ο αλλος οκταπυρηνος(νεος).

Τα 4 ρολογια των core του παλιου δουλευουν τα 2 στα 2.15g τα αλλα 2 στα 1.6g

Tα 8 ρολογια των core του νεου δουλευουν τα 2 στα 2.20g και τα αλλα 6 στα 1.6g

 

Tα 2 core με ψηλο χρονισμο .Πως δουλευουν;:what:

 

Ας πουμε πρωτα για τον παλιο:

 

Tα 2 core του παλιου ειναι ρυθμισμενα να δουλευουν αλογιστα.Δηλαδη ενω εσυ εχεις την συσκευη πανω στο τραπεζι θες πχ.Να μπεις στο Fb.Μολις πατας να μπεις , εκει που η συσκευη ηταν σε περιοδικο υπνο ξαφνικα τιναζεται στα 2.15g o χρονισμος των core.Oσο εισαι εσυ μεσα στο fb αυτο παραμενει καρφωμενο εκει στα...2.15g.Εαν δεν σταματησεις την πλοηγηση αυτο εκει καρφωμενο στα ψηλα.Παιρνεις αποφαση μετα απο κανα τεταρτο να το παρατησεις.Μολις περιπου παει να σβησει η συσκευη αυτο δινει εντολη να σταματησει ο ψηλος χρονισμος και να παρει μπρος ο χαμηλος 1.6.Ενα λοιπον τεταρτο καταναλωσε για το fb αρκετη μπαταρια μια και δουλευε συνεχεια στα τερματα.

 

Παμε στο Νεο:

 

Εδω εχουμε αλλη πολιτικη ,αλλα κολπα:p

Μολις πας να μπεις στο fb μετα απο υπνωση Τοτε Παιρνουν μπρος οι 2 core με τον ψηλο χρονισμο στα 2.20g Αλλα.....οταν αρχισεις και πλοηγησε και κατα την διαρκεια της πλοηγησης σταματουν οι 2 ψηλα χρονισμενοι core και δουλευουν οι υπολοιποι 6 με χαμηλο χρονισμο στα 1.6g.Εαν χρειαστει εκει που κανεις πλοηγηση να δεις ενα βιντεο(σημαινει εχτρα ενεργεια για να ξεκινησει) στο Fb τοτε θα ξανα παρουν μπρος οι μεγαλοι core αλλα μετα παλι σχεδον αμεσα θα σταματησουν και θα δουλεψουν οι μικροι.

 

Ετσι τι καταφερε η Samsung με αυτη την καινουργια γενια επεξεργαστων;

Να βαζει μπαταρια με 3000m και να πετυχαινει sot οπως ενας παλιος αλλα με 4000m 7 εως 10 ωρες οθονη (αναλογα την χρηση):lol:

Να εχει ψηλες επιδοσεις ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ και οχι να τρεχουν αλογιστα.

 

Το Antutu που αναφερες ειναι ενα προγραμμα συλλογης δεδομενων .ΔΕΝ εχει νοημοσυνη να καταλαβει τι γινεται .Τον παλιο core θα τον διαβασει γιατι τρεχει συνεχεια στα τερματα τον καινουργιο ομως που παιρνει μπρος ΜΟΝΟ οταν χρειαζεται Δεν μπορει να τον αντιληφθει.:p

 

Αυτα τα ολιγα γιατι εαν θα επρεπε να τα γραψω αναλυτικα θα γραφαμε κατι σελιδες και θα μας επαιρνε ολους ο υπνος γιατι ειναι τοσο απλα αυτα που σου εγραψα σαν μια ιστοριουλα αλλα ειναι παρα πολλα ακομα που για τους περισσοτερους ειναι αχρηστη υλη:lol:

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A8 [2018]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...