Jump to content

Samsung Galaxy A8 [2018]


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εχουμε ξαναγραψει.Το S7 ειναι κατωτερο του A8.Εχει πιο αργο ιντερνετ, μικρη διαρκεια μπαταριας δεν εχει ραδιο ,παλια Gpu-mali T880 χειροτερη σελφι καμερα , πισω καμερα εχουν καλη και τα δυο και αλλα.Στην ποιοτητα κατασκευης το Α8 ειναι πολυ καλυτερο και δεν υπαρχει συγκριση.

Το οτι το S7 ανηκει στην κατηγορια S αυτο δεν σημαινει οτι μετα απο 2-3 χρονια η σειρα Α ειναι κατωτερη.Η samsung ανεβασε αισθητα τις μεσαιες και μικρες κατηγοριες (βλεπε galaxy j7 2017).Αυτο σημαινει οτι παλιοτερες ναυαρχιδες μπορει να ειναι κατωτερες συνολικα απο μεσαιες κατηγοριες πχ.Α8.Απο κει και περα ειναι θεμα επιλογης τι θελει ο καθενας και ποσο βαστα η τσεπη του.

Δηλαδη τα τεχνικα χαρακτηριστικα ειναι το ραδιο και οχι πχ η οθονη....η ακομη και η ταχυτητα του επεξεργαστη αλλα απλως το Α8 υπερεχει επειδη εχει ποιο καινουργιο GPU ασχετως αν ειναι μικροτερος ο επεξεργαστης του.......Καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 836
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δηλαδη τα τεχνικα χαρακτηριστικα ειναι το ραδιο και οχι πχ η οθονη....η ακομη και η ταχυτητα του επεξεργαστη αλλα απλως το Α8 υπερεχει επειδη εχει ποιο καινουργιο GPU ασχετως αν ειναι μικροτερος ο επεξεργαστης του.......Καλα.

 

Παρε το S7 εφοσον πιστευεις οτι υπερεχει δεν σε εμποδιζει κανεις .

Link to comment
Share on other sites

αυτη τη στιγμη με 294 ευρω, το samsung s7 ειναι μια πολυ καλη αγορα, και ναυαρχιδα, παρολο που κυκλοφορει 2 χρονια. και η διαφορα σειρας Α με σειρα S ειναι πολυ μεγαλη σε πολλα επιπεδα.

 

Φορουμιτη η τιμη αφορα το μονοκαρτο.Το δικαρτο εχει 370-400 και δεν εχει 3 υποδοχες οπως το A8-2018.Δηλαδη το 2καρτο s7 πρεπει η να εχεις 2 σιμ χωρις sd card η 1 σιμ και 1 sd card ενω στο a8 τα εχεις και τα 3 μαζι .Η Samsung καλυπτει σερβις μονο για το μονοκαρτο S7 το δικαρτο οχι. Επισης αυτα τα επιπεδα που αναφερεις να μας πεις ποια ειναι.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Παρε το S7 εφοσον πιστευεις οτι υπερεχει δεν σε εμποδιζει κανεις .

 

Δεν ειπα οτι μ'εμποδιζει καποιος; απλα σχολιασα ενα ποστ.και παρεθεσα και αλλα τεχνικα χαρακτηριστικα αλλωστε ελευθερα ειναι τα σχολια νομιζω.οστοσο οποιος θεωρει οτι το ραδιο ειναι τεχνικο χαρακτηριστικο ενω η οθονη οχι μπορει να το προτιμησει.

σσ το παρον νημα δεν ειναι για προτασεις αγορας αλλα για σχολια και αναφορες του μοντελου.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το πούλησα λόγω οικονομικών θεμάτων στα 220€.Ήταν εξαιρετικό κινητό, όποιος το σκέφτεται στα 300€ είναι εξαιρετικό.Καλη συνέχεια από δω,θα τα λέμε και καλοδούλευτο σε όσους το πάρουν :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι μ'εμποδιζει καποιος; απλα σχολιασα ενα ποστ.και παρεθεσα και αλλα τεχνικα χαρακτηριστικα αλλωστε ελευθερα ειναι τα σχολια νομιζω.οστοσο οποιος θεωρει οτι το ραδιο ειναι τεχνικο χαρακτηριστικο ενω η οθονη οχι μπορει να το προτιμησει.

σσ το παρον νημα δεν ειναι για προτασεις αγορας αλλα για σχολια και αναφορες του μοντελου.Ευχαριστω.

 

Ενταξει φορουμιτη καταλαβα τι ειπες δεν σταθηκε κανεις στο ραδιο .Εσυ βεβαια επειδη το αναφερεις δεν το θεωρεις σοβαρη ελλειψη .Αλλα εχω εξηγησει παλιοτερα οτι εαν κανω πχ.ενα αναλυτικο vs στο συνολο των χαρακτηριστικων μεταξυ των 2 θα δουμε οτι το A8 υπερεχει σχεδον σε ολα περα απο 1-2 χαρακτηριστικα . Ακομα και για τις υποδοχες σιμ και sd card που αναφερα στο προηγουμενο ποστ ειναι και αυτο μια σοβαρη ελλειψη για ενα υποψηφιο αγοραστη ανεξαρτητα εαν παραδειγμα γυρισεις εσυ και πεις ελα μωρε δε με νοιαζει εγω το δουλευω με μια σιμ.

Link to comment
Share on other sites

Φορουμιτες να το αναφερω και δω επειδη ειχα μια συζητηση με ενα φιλο σημερα στην εργασια μου για τo Α8 μου ειπε οτι ειναι πολυ ικανοποιημενος αλλα τον χαλαει που δεν κανει εγγραφη 4Κ βιντεο το χρειαζεται αν και με αναλυση Full HD plus video του αρκει.

 

Και να εξηγησω οτι ο επεξεργαστης 7885 του Α8 υποστηριζει κανονικα εγγραφη βιντεο αναλυσης 4Κ αλλα η Samsung το εχει κλειδωμενο στην 7.1.1 και εχει αναφερει οτι θα το ξεκλειδωσει στην Oreo.

 

Για οσους θελουν να εχουν τωρα με την 7.1.1 και δεν θελουν να περιμενουν την 8.0 θα κανουν το εξης πολυ απλο :

 

Μπαινουμε google play και κατεβαζουμε δυο εφαρμογες . Την ' Cinema 4K ' και τον Mx player .

Με την πρωτη εφαρμογη κανουμε εγγραφη videο 4κ στα 30fps και με την δευτερη ανοιγουμε να το δουμε.

 

Μπορουμε να κανουμε εγγραφη και με την πισω καμερα και με την σελφοκαμερα.

 

Galaxy A8 2018 4K video αναλυσης 3264×2448 '8' Megapixel . .Μεγαλυτερο απο το 1080p (2.1 megapixel της εφαρμογης camera που εχει η συσκευη) ----->>> https://i.imgur.com/H7VzDkb.jpg

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Ακομα και για τις υποδοχες σιμ και sd card που αναφερα στο προηγουμενο ποστ ειναι και αυτο μια σοβαρη ελλειψη για ενα υποψηφιο αγοραστη ανεξαρτητα εαν παραδειγμα γυρισεις εσυ και πεις ελα μωρε δε με νοιαζει εγω το δουλευω με μια σιμ.
Για εμένα π.χ. με ανάγκη dual sim, 7GB μουσικής και άπειρες φωτογραφίες που τραβάω, ήταν από τα πιο σημαντικά (βασικά η έρευνά μου ξεκίνησε από εκεί).

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το πούλησα λόγω οικονομικών θεμάτων στα 220€.Ήταν εξαιρετικό κινητό, όποιος το σκέφτεται στα 300€ είναι εξαιρετικό.Καλη συνέχεια από δω,θα τα λέμε και καλοδούλευτο σε όσους το πάρουν :)

Δυο μέρες δεν μπήκα στο νήμα και το έχασα. Θα το έπαιρνα εγώ... :(

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Την εχω καταβρει με αυτη εδω ειναι ημισκληρη, ματ δεν γλιστραει στο χερι , δεν λερωνει με τιποτα.----->>> https://www.skroutz.gr/s/13885048/Terrapin-Back-Cover-Σιλικόνης-Solid-Black-Matte-Galaxy-A8-2018.html
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα από θηκη πάντα περνώ nillkin είναι παρά πολύ καλές το πρόβλημα μου είναι τι tempered glass να πάρω πήρα ένα και το πέταξα γιατί δεν ήταν καλό βρήκα κάποια full cover μαύρα αλλά δεν ξέρω αν έχουν καμπύλες ώστε να το καλύψουν πλήρως αν ξέρετε κανένα καλό πείτε μου γιατί την πάτησα μια φορά
Link to comment
Share on other sites

Την εχω καταβρει με αυτη εδω ειναι ημισκληρη, ματ δεν γλιστραει στο χερι , δεν λερωνει με τιποτα.----->>> https://www.skroutz.gr/s/13885048/Terrapin-Back-Cover-Σιλικόνης-Solid-Black-Matte-Galaxy-A8-2018.html
Όμορφη και πρακτική. Δίνει πολύ όγκο;
Link to comment
Share on other sites

Όμορφη και πρακτική. Δίνει πολύ όγκο;

Δεν ειναι πολυ λεπτη αλλα ειναι απολυτα εφαρμοστη και απο πτωσεις δεν παιρνει χαμπαρι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα από θηκη πάντα περνώ nillkin είναι παρά πολύ καλές το πρόβλημα μου είναι τι tempered glass να πάρω πήρα ένα και το πέταξα γιατί δεν ήταν καλό βρήκα κάποια full cover μαύρα αλλά δεν ξέρω αν έχουν καμπύλες ώστε να το καλύψουν πλήρως αν ξέρετε κανένα καλό πείτε μου γιατί την πάτησα μια φορά

 

Κοιτα: Πηρα τη συσκευη οταν πρωτοβγηκε .Πηρα την θηκη σιλικονης που ειπα στο προηγουμενο ποστ η οποια περιμετρικα καλυβει και μερος της επιφανειας της συσκευης.Μετα : Tempered glass τοτε δεν υπηρχε και περασα ενα απογευμα απο την ερμου στο συνταγμα μπηκα σε ενα καταστημα που εχει ολο αξεσουαρ για κινητα.Βρηκα ενα και μοναδικο τοτε tempered glass μαρκα "μεκαψες" με 4 ευρω μου το περασε ο υπαλληλος και ολα καλα.Δεν θαμπωνει ευκολα αφηνει αφυλαχτο μονο επανω την καμερα και τα

πολυ ελαχιστα γυρω-γυρω που μενει ακαλυπτο το καλυπτει η θηκη σιλικονης .Αμα ψιλοθαμπωνει απο τα πατηματα το ριχνω ενα καθαρισμα απο το πουκαμισο που φοραω η το μπλουζακι:lol: και ολα κομπλε.:lol:

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να ρωτήσω μπορω να ρυθμίσω να μπαίνουν οι εφαρμογές σε αδράνεια άμεσα και όχι μετά από κάποιο χρόνο γιατί έχω πάει σύνθετες ρυθμίσεις εποπτεία εφαρμογών αλλά το λιγότερο που μου βγάζει είναι μετά από μια μέρα
Link to comment
Share on other sites

Camera Mod 47.8 Megapixel

Το παρακατω προγραμμα ειναι παλιο ενoς dev το οποιο το πηρα το επεξεργαστηκα και το διορθωσα να παιζει για τον καινουργιο exynos 7885 του Α8.

 

Χρησιμοτητα : Μεγαλης αναλυσης Φωτογραφιες για το pc .

1) . Για καποιον που θελει να φωτογραφισει και να μεταφερει στο pc του φωτο σε τεραστια αναλυση με αρκετα καλη ποιοτητα χωρις να χρειαζεται να ζουμαρει μια και θα πιανει ολο το μεγεθος της οθονης του pc κατευθειαν με το που ανοιξουμε να την δουμε .(Μακρινες και κοντινες(micro) .

 

2) . Μονο μια φορα με το δαχτυλο μας κανουμε διπλο χτυπημα στην οθονη του Α8 με αποτελεσμα να εχουμε πιο κοντινο μεγαλυτερο ευρος χωρις να μπαινουμε στη διαδικασια να φερνουμε πιο κοντα να ζουμαρουμε συνεχως το θεμα που φωτογραφισαμε για να δουμε κατι που θελουμε (Για τεμπελιδες):p

 

Μειονεκτηματα :

Ειναι μονο για στατικες ημερησιες φωτο και τιποτα παραπανω.Χωρις περισσοτερες λειτουργιες .

 

Λειτουργια :

Λειτουργει και στην πισω καμερα (φωτογραφιζετε σε οριζοντια διαταξη και περιμενετε) και στην σελφι.Με ρυθμιση φωτεινοτητας +2/-2 . Μετα την εγκατασταση ενεργοποιηστε το Debug Mode απο τις ρυθμισεις της εφαρμογης και απενεργοποιηστε το noise reduction και edge enhancement.

 

Galaxy A8 2018 - 47.8 megapixel---->>>> https://i.imgur.com/hZnLeAr.jpg

 

Link Camera Mod--->>>

https://mega.nz/#!uJ5yAK5D!DW_xOVSzuiVito29KltxkONxWHRHBWJvdT0UJytNOXE

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Δυο μέρες δεν μπήκα στο νήμα και το έχασα. Θα το έπαιρνα εγώ... :(

 

Μακάρι να ξερα...έπρεπε να το δώσω άμεσα δυστυχώς.Είναι πολύ καλό κινητό πάντως μην το φοβηθείς αν το βρεις μεταχειρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

"Παιδιά θυμίστε μου αν υποστηρίζει volte και vowifi σε κοσμοτέ"

 

Τα υποστηρίζει αμφότερα χωρίς να πρέπει να περάσεις rom cosmote. Παρατήρησα ότι χρησιμοποιώντας το VoLTE για κλήση πονάει και καίει το αυτί μου, οπότε το σταμάτησα αμέσως.

Εξάλλου, σε επίπεδο ελλείψεων πρέπει να αναφέρω την απουσία λήψης video slowmo.

Edited by malagad
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μας υποστηρίζει vr;

 

Υes...εδω μετα το 5.01" πατα να το δεις----->>>>>

 

Edit-1 :Advanced Camera.

Για καποιον που θελει να εκμεταλευτει το φακο του Α8 και θελει να βγαλει πολυ υψηλης ποιοτητας φωτο κατεβαζουμε και κανουμε εγκατασταση το προγραμμα Snap HDR Camera.

 

Edit-2: Ξεκινησαν τα Update Oreo 8 .To πρωτο ανεβηκε για την Ρωσια.Tις επομενες μερες ολοκληρωνεται σε ολες τις υπολοιπες χωρες :----> https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-a8/SM-A530F/SER/download/A530FXXU2BRG1/224363/

a530f-oreo-ota.jpg

Update OREO 8.0 υποστηριξη για τις παρακατω Χωρες:

 

XSG United Arab Emirates---8 . 0

XSA Australia

TUR Turkey

SEK Ukraine(Kyivstar)

SER Russia---8 . 0

XEF France---8 . 0

XSP Singapore

BTU United Kingdom

LUX Luxemburg

NEE Finland

AUT Switzerland---8 . 0

XSK Slovakia

TPH Portugal

PHE Spain---8 . 0

ROM Romania

SEE South East Europe

XEO Poland---8 . 0

SEB Baltic

ITV Italy

PHN Netherlands---8 . 0

XEH Hungary

ATO Austria A1

EUR Greece

BGL Bulgaria

XEZ Czech Republic

 

Edit-3:Galaxy A8 2018 Oreo 8.0 Features...and more...

Dolby Atmos.

Η Samsung έχει ήδη υποστηρίξει Dolby Atmos σε μερικές από τις συσκευές της με την ενημέρωση Oreo και φέρνει τώρα το ίδιο στη σειρά Galaxy A8 2018. Θα προσφέρει μια καλύτερη εμπειρία ήχου στους χρήστες του Galaxy A8 / A8 +.

UI Camera S9.

Νεο UI καμερας . Το νέο περιβάλλον χρήστη κάμερας θα ειναι παρόμοιο με αυτό που έχουμε δει στη σειρά Galaxy S9.

 

36831858_2026536217610441_2185652464013803520_n.jpg?_nc_cat=0&oh=5645026e74aabc7afb4146284899aae5&oe=5BD87135

36888015_2026536494277080_847441234124341248_o.jpg?_nc_cat=0&oh=45e92e902ceb68314f4e43de328c1778&oe=5BE99842

 

 

Edit-4:

Samsung Galaxy A8 2018 SM-A530F Oreo Firmware Official Features.Περισσοτερες εφαρμογες απο την σειρα Galaxy S9 ερχονται στο Α8...

 

Samsung Keyboard

 

The toolbar gives quick access to useful functions.

The GIF keyboard lets you send GIFs.

More high-contrast keyboards are available.

System Performance

 

Background services are limited to improve performance and battery life.

Currently, running apps will always be shown in the notification panel.

Edge screen

 

Improved font size, color, and other settings for better Edge panel visibility.

Touch and hold the Edge panel handle to change its position.

Added 3 more Edge lighting effects and color customization for apps.

Lock Screen and Always On Display

 

New clock styles for the Lock screen and Always On Display.

Adjust the transparency of notifications to get the look you want.

Smart View

 

Let your phone’s screen go dark when mirroring to another screen.

Samsung account

 

Control your account settings and profile information for multiple apps.

Tap your profile picture on the main Settings page to access your profile information and account settings.

Samsung Cloud

 

View and manage photos and notes stored only in Samsung Cloud.

Store any type of file in Samsung Cloud Drive.

Select specific items to delete or restore from your backups.

See how big each backup is and how many items it contains.

 

Bluetooth now supports high-quality audio codecs, including AAC and Sony LDAC.

Video player includes auto repeat and 2x speed option.

Voice Recorder provides smart tips to conveniently block calls while recording.

Email lets you flag Microsoft Exchange ActiveSync emails.

Samsung Health’s new sticky notification lets you see your step count at a glance.

The clock now includes a Landscape mode and timer sound options.

The digital clock widget goes directly to the Clock app when you tap it.

Samsung Pass added the ability to manage usernames and passwords in third-party apps.

Samsung Dual Messenger

 

Install a second copy of a messaging app so you can use two accounts at the same time. For apps that verify accounts using phone numbers, you’ll need a different phone number for each account.

Touch and hold a messaging app on the Home or Apps screen to install the second account or go to Settings – Advanced features – Dual Messenger.

Find My Mobile

 

Back up Secure Folder to Samsung Cloud remotely when your phone is lost.

Lock Samsung Pass using Find My Mobile.

Samsung DeX

 

See more apps at once by changing the app list view to full-screen.

Use Game launcher in Samsung DeX for a full-screen gaming experience.

Added support for 2 additional Samsung covers (LED View Cover, Clear View Standing Cover)

 

Biometrics

 

To improve your security, features that use biometrics (face, fingerprints, and irises) are only available when you use a secure screen lock type (pattern, PIN, or password).

When you switch to a non-secure screen lock type (Swipe or None), biometric authentication is suspended for unlocking and for verification in apps like Samsung Pay and Samsung Pass.

If you’re using biometrics now without a secure screen lock type, you’ll be able to continue after the upgrade, but changing to a secure screen lock type is recommended.

Quick Panel

 

Manage notifications for each app with notification categories (supported apps only).

Icons will be shown at the bottom of the notification panel for notifications that aren’t currently visible.

Home Screen

 

Touch and hold an app to display shortcuts to common or recommended tasks within the app (supported apps only).

Notification badges on app icons are linked to the notification panel. Clear a notification in one location, and it will also be cleared in the other location.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A8 [2018]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...