Jump to content

Samsung Galaxy A8 [2018]


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πέρασα Oreo με Smart Switch. Όποιος έχει περάσει, μπορεί να μου πει το μέγεθος του system του;

 

Ίσως σου πω αν καταφέρω να ξεμπρικάρω το κινητό μου. Το update σε Α8 μέσω smart switch το κόλλησε σε bootloop λες και είμαστε σε εποχές android του 2010... προσοχή στους υπολοιπους

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 836
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

OTA Update Oreo 1132Mb!

https://i.imgur.com/nzqnGV6.jpg

Μολις ηρθε τωρα το πρωι στη δουλεια με φρεντο παρεα , τσιγαρακι , πωωωω πολυ ωραια ολα πανε μπαλα σφαιρα!!!!:D

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Ίσως σου πω αν καταφέρω να ξεμπρικάρω το κινητό μου. Το update σε Α8 μέσω smart switch το κόλλησε σε bootloop λες και είμαστε σε εποχές android του 2010... προσοχή στους υπολοιπους

 

reboot σε recovery και κανε τα wipes (vol + power ) δες το και στο youtube

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα Oreo με Smart Switch. Όποιος έχει περάσει, μπορεί να μου πει το μέγεθος του system του;

 

Οριστε κυριε εδω ---->>> https://i.imgur.com/UT4vy6M.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ενδιαφέρομαι και εγώ να αγοράσω το Α8+ dual 6 GB RAM, 64 GB μνήμη ή το A8 Dual SIM 64GB SM-A530F/DS με 4 GB RAM. Παρατηρώ όμως ότι υπάρχουν μόνο σε σκρουτζομάγαζα και είδα από βιντεάκια ότι η Samsung Hellas δεν έχει σκοπό να τα κυκλοφορήσει τα μοντέλα κανονικά στις αλυσίδες καταστημάτων κλπ. Επομένως θα ήθελα να με διαφωτίσετε εάν είναι επικίνδυνη μια τέτοια αγορά και σε τι θα διαφέρει σαν περιεχόμενο ή σαν εγγύηση.

 

Έχω σκοπό να πάω Σκωτία και γι' αυτό θέλω αυτό το δίκαρτο.

 

Επίσης να φανταστώ ότι (επειδή δεν ξέρω και πάρα πολλά) για να κάνω αναβάθμιση με το που το πάρω σε android oreo παίρνω οδηγίες απο βιντεάκια στο youtube, σωστά;

Edited by dampap
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ενδιαφέρομαι και εγώ να αγοράσω το Α8+ dual 6 GB RAM, 64 GB μνήμη ή το A8 Dual SIM 64GB SM-A530F/DS με 4 GB RAM. Παρατηρώ όμως ότι υπάρχουν μόνο σε σκρουτζομάγαζα και είδα από βιντεάκια ότι η Samsung Hellas δεν έχει σκοπό να τα κυκλοφορήσει τα μοντέλα κανονικά στις αλυσίδες καταστημάτων κλπ. Επομένως θα ήθελα να με διαφωτίσετε εάν είναι επικίνδυνη μια τέτοια αγορά και σε τι θα διαφέρει σαν περιεχόμενο ή σαν εγγύηση.

 

Έχω σκοπό να πάω Σκωτία και γι' αυτό θέλω αυτό το δίκαρτο.

 

Επίσης να φανταστώ ότι (επειδή δεν ξέρω και πάρα πολλά) για να κάνω αναβάθμιση με το που το πάρω σε android oreo παίρνω οδηγίες απο βιντεάκια στο youtube, σωστά;

 

Οταν θελεις να κανεις μια αγορα συσκευης πρεπει να ξερεις σε ποιες χωρες υποστηριζεται .Το Α8+ επελεξε η samsung oπως κανει σε πολλα αλλα μοντελα που βγαζει να μη το κυκλοφορησει στην ευρωπαικη ηπειρο .Δεν υπαρχει επισης ευρωπαικο λειτουργικο . Βλεπε εδω ολα τα λειτουργικα του Α8+ ειναι εκτος Ευρωπης --->>> https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-a8-plus/SM-A730F/

Ετσι απο κει που θα το αγορασεις σε ενδεχομενο προβληματος θα πρεπει να επιστραφει στην χωρα προελευσης και οχι σε χωρα εντος ευρ.ηπειρου.Ενα ακομα ισως προβλημα ειναι να εχεις θεματακια με το σημα δικτυου λογο οτι ενα μερος της συσκευης του λειτουργικου( csc ) δεν θα υπαρχει στο λειτουργικο της χωρας που βρισκεσαι γιατι δεν υπαρχει για ευρωπη .Καλο θα ειναι για να μην εχεις λοιπον μελλοντικα προβληματα με σερβις αλλα και τα υπολοιπα που σου εγραψα να παρεις κατι αλλο η το Κανονικο Α8 εχει αρκετα μεγαλη οθονη 5.6 .

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

reboot σε recovery και κανε τα wipes (vol + power ) δες το και στο youtube

 

Eυχαριστώ για την βοήθεια. Δυστυχώς δεν ξέφυγα από το bootloop ούτε με wipe της cache ούτε με system wipe.

 

Τελικά χρειάστηκε να περάσω το νέο firmware μέσω odin και λειτούργησε (ευτυχώς το samsung account είχε κρατήσει αντίγραφο οπότε αφού μπουτάρισε κανονικά σε oreo μπόρεσα να κάνω restore κλήσεων, προσφάτων κλπ, χρειάστηκα μόνο επανεγκατάσταση τραπεζικών login κλπ)

 

Γενικά όμως ήταν κακή εμπειρία αν σκεφτεί κανείς ότι έκανα flash από την επίσημη εφαρμογή της samsung (smart switch) επίσημο λειτουργικό που η ίδια έβγαζε προτεινόμενο, σε σχεδόν καινούρια συσκευή με λίγα εγκατεστημένα προγράμματα (unrooted εννοείται) και με οδήγησε σε bootloop. Δεν εγκαθιστούσα καμιά ανεπίσημη ρομ με κάποια ασυμβατότητα από xda... Και κατέληξα να πετάξω 15 ευρώ στο sammobile για να κατεβάσω το firmware από sammobile σε λιγότερο από 3 μέρες που θα παιρνε στις free εγγραφές... :mad:

 

Πολύ πολύ κακή εμπειρία αναβάθμισης.

 

Προσπάθησα να δω πόσο χώρο παίρνει το system που ρώτησε ο φίλος αλλά επειδή εγκαταστάθηκαν οι παλιές εφαρμογές δεν είναι αντιπροσωπευτικό.

 

Πάντως για να πω τα θετικά, η νέα ρομ oreo φαίνεται σαφώς βελτιωμένη. Στην παλιά δεν μου έβγαζε ούτε επιλογή για ταυτόχρονη χρήση των δύο sim με προώθηση κλήσεων (ενώ εδώ λειτουργεί καλά). Επίσης πρόσθεσαν λειτουργία 4G και στις δύο σιμ, που έλειπε από την 7.1 . Και βρίσκω πολλές άλλες μικρές βελτιώσεις.

 

Αν το κινητό δεν είχε αυτή την μικρή καθυστέρηση του αναγνώστη δακτυλικών αποτυπωμάτων (όχι κάτι τραγικό, αλλά κυμαίνεται σε επίπεδα παλιού iphone 5/5s, ενώ τα νέα κινητά είναι αστραπιαία) θα το θεωρούσα το τοπ της κατηγορίας του χωρίς ανταγωνισμό.

Μπορεί να είμαι η μειοψηφία αλλά γκουγκλάροντας είδα κι άλλους να συναντούν το ίδιο πρόβλημα σε αναβάθμιση από smart switch οπότε θα πρότεινα να περιμένετε την OTA αναβάθμιση (αξίζει να το αναβαθμίσετε, έχει καλές βελτιώσεις, αλλά δεν αξίζει να μπλέξετε σε bootloop).

Edited by capcom
Link to comment
Share on other sites

Το παραπανω προγραμμα που σου εβγαλε το προβλημα που λες θελει να εγκαταστησεις πρωτα τους usb drivers του A8 και να εχεις γρηγορη γραμμη δικτυου .Για το λειτουργικο δεν χρειαζοταν να πληρωσεις γιατι υπαρχει και αλλου εκτος sammobile αλλα και μερικα στο Xda . Επισης το Bootloop δεν ειναι πλεον προβλημα μια και εαν περασεις απο πανω λειτουργικο επανερχεται .Για το δακτυλικο που λες πολλοι κανουν λαθος και την ωρα που βαζουν το δαχτυλο κοιτανε τι γραφει η οθονη και αργουνε. Θελει αμεσα μεσα-εξω .Και ειναι ακαριαιο.Κανε διαγραφη το παλιο αποτυπωμα και ξαναβαλε καινουργιο με γρηγορη κινηση κοιτωντας την οθονη αλλα χωρις να την διαβαζεις και παιξε το δαχτυλο περιμετρικα . Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Το παραπανω προγραμμα που σου εβγαλε το προβλημα που λες θελει να εγκαταστησεις πρωτα τους usb drivers του A8 και να εχεις γρηγορη γραμμη δικτυου .

 

Έχω και τα δυο. Η γραμμή είναι 100αρα vectoring vdsl και οι drivers του Α8 ήταν ήδη εγκατεστημένοι. Δεν ξέρω τί πήγε στραβά.

 

Για το λειτουργικο δεν χρειαζοταν να πληρωσεις γιατι υπαρχει και αλλου εκτος sammobile αλλα και μερικα στο Xda .

 

Την συγκεκριμένη ρομ που χρειαζόμουν; cosmote A8 2018 oreo? Όταν σου'χει βγάλει bootloop κάνοντας όλα τα προβλεπόμενα φυσάς και το γιαούρτι.

 

Επισης το Bootloop δεν ειναι πλεον προβλημα μια και εαν περασεις απο πανω λειτουργικο επανερχεται .

 

Το πέρασα με odin και επανήλθε. Υποθέτω ίσως μπορούσα και μέσω recovery αλλά δεν είχα πρόχειρη sd card. Μέσω smart switch δεν γινόταν όμως.

 

Για το δακτυλικο που λες πολλοι κανουν λαθος και την ωρα που βαζουν το δαχτυλο κοιτανε τι γραφει η οθονη και αργουνε. Θελει αμεσα μεσα-εξω .Και ειναι ακαριαιο.

 

Όχι. Γρήγορη είναι ναι - αλλά ακαριαία δεν είναι σε καμία περίπτωση. Έχω συγκρίνει με το κινητό της κοπέλας μου , όπου είναι ακαριαία (ένα huawei p10 lite που είναι συνολικά χειρότερο στα περισσότερα χαρακτηριστικά του ) και η διαφορά είναι εμφανής.

 

Μην παρεξηγηθώ, δεν απαξιώνω το Α8. Εξακολουθώ να το θεωρώ καλή αγορά . Αλλά ο αναγνώστης δακτυλικών αποτυπωμάτων μοιάζει ξεσηκωμένος από κινητό προηγούμενης γενιάς και στην αναβάθμισή του μου κάνε νερά. Παραμένω ικανοποιημένος συνολικά, παρά την τελευταία ξενέρα. Το always on display είναι τρομερό πλεονέκτημα και κάνει το κινητό να αξίζει από μόνο του.

Edited by capcom
Link to comment
Share on other sites

και το περίεργο είναι ότι στα σκρουτζομάγαζα, 8 στον αριθμό το πουλάνε κανονικά και κανένα δεν αναφέρει EU :p Και ακόμα πιο περίεργο όσοι το αγοράσανε από εκεί κανείς δεν αναρωτήθηκε χώρα προελεύσεως? Πάμε με κλειστά μάτια και ότι κάτσει μάλλον
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να δινεις τοσα πολλα χρηματα .Υπαρχουν και αλλου με χαμηλη ταχυτητα και εαν θελεις γρηγορη πληρωνεις πολυ λιγοτερα το πολυ 2-3e . Πχ. Εδω αλλα και αλλου ---> https://ru.samsungbay.com/download-firmware/2/?device=galaxy%20a8&model=SM-A530F&firmware=

 

Οσο για την απαξιωση που λες ενταξει στα χερια καθε χρηστη παντα φαινονται πολλα πραγματα διαφορετικα .

 

Για το δακτυλικο χμμμ τι να σου πω ...Απο τις αρχες που το πηρα το A8 15 μερες μετα την κυκλοφορια του δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα. Αυτο που βλεπω ισως για το ακαριαιο που λες ανοιγει αμεσα σε μενα παντα με την αισθηση ενος ελαφρυ animation δηλαδη ανοιγει εξασθενημενα οχι καρφωτα . Ισως να εννοεις αυτο ισως κατι αλλο δεν ξερω . . .

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να δινεις τοσα πολλα χρηματα .Υπαρχουν και αλλου με χαμηλη ταχυτητα και εαν θελεις γρηγορη πληρωνεις πολυ λιγοτερα το πολυ 2-3e . Πχ. Εδω αλλα και αλλου ---> https://ru.samsungbay.com/download-firmware/2/?device=galaxy%20a8&model=SM-A530F&firmware=

 

Αχ φιλε... Αν ήξερα αυτό το λίνκ χτες θα είχα γλιτώσει 12 ευρουλάκια. :(

 

Για το δακτυλικο χμμμ τι να σου πω ...Απο τις αρχες που το πηρα το A8 15 μερες μετα την κυκλοφορια του δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα. Αυτο που βλεπω ισως για το ακαριαιο που λες ανοιγει αμεσα σε μενα παντα με την αισθηση ενος ελαφρυ animation δηλαδη ανοιγει εξασθενημενα οχι καρφωτα . Ισως να εννοεις αυτο ισως κατι αλλο δεν ξερω . . .

 

Ούτε εγώ το βρίσκω τόσο αργό που να είναι προβληματικό. Απλώς είδα μεγάλη διαφορά με άλλα κινητά όπου αναρωτιέσαι αν διαβάζει καν το αποτύπωμα (στο huawei της κοπελας μου δοκίμασα με άλλα δάχτυλα για να επιβεβαιώσω ότι όντως κάνει έλεγχο, το άνοιγε τόσο γρήγορα που στην αρχή νόμιζα ότι κάτι δεν ρυθμίσαμε και απλώς άνοιγε με άγγιγμα στον αναγνώστη χωρίς να ελέγξει! :p)

Link to comment
Share on other sites

Αχ φιλε... Αν ήξερα αυτό το λίνκ χτες θα είχα γλιτώσει 12 ευρουλάκια. :(

 

 

 

Ούτε εγώ το βρίσκω τόσο αργό που να είναι προβληματικό. Απλώς είδα μεγάλη διαφορά με άλλα κινητά όπου αναρωτιέσαι αν διαβάζει καν το αποτύπωμα (στο huawei της κοπελας μου δοκίμασα με άλλα δάχτυλα για να επιβεβαιώσω ότι όντως κάνει έλεγχο, το άνοιγε τόσο γρήγορα που στην αρχή νόμιζα ότι κάτι δεν ρυθμίσαμε και απλώς άνοιγε με άγγιγμα στον αναγνώστη χωρίς να ελέγξει! :p)

 

To δακτυλικο στα λειτουργικα της sammy εχουν αλλες εντολες και επικοινωνουν με την aod η οποια aod της σαμμυ ειναι ολοκληρη εγκυκλοπαιδεια σε σχεση με aod αλλων εταιριων που ειναι κουφια δεν προσφερουν τιποτα ...και ισως να εχει καποια δεκατα παραπανω αργοπορια λεω τωρα δεν ξερω . . .

EDIT: Βρε μπας και εχεις απενεργοποιημενες τις επιλογες προγραμματιστη και σου ανοιγουν ολα αργα , δακτυλικο και γενικα ολο το συστημα ?

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και εμένα μου ήρθε σήμερα η αναβαθμίση και την κατέβασα.εσεις που την έχετε δοκιμάσει από διαχείριση μπαταρίας έχει διαφορά; γενικά είδατε κάποια πλεονεκτήματα
Link to comment
Share on other sites

Οταν θελεις να κανεις μια αγορα συσκευης πρεπει να ξερεις σε ποιες χωρες υποστηριζεται .Το Α8+ επελεξε η samsung oπως κανει σε πολλα αλλα μοντελα που βγαζει να μη το κυκλοφορησει στην ευρωπαικη ηπειρο .Δεν υπαρχει επισης ευρωπαικο λειτουργικο . Βλεπε εδω ολα τα λειτουργικα του Α8+ ειναι εκτος Ευρωπης --->>> https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-a8-plus/SM-A730F/

Ετσι απο κει που θα το αγορασεις σε ενδεχομενο προβληματος θα πρεπει να επιστραφει στην χωρα προελευσης και οχι σε χωρα εντος ευρ.ηπειρου.Ενα ακομα ισως προβλημα ειναι να εχεις θεματακια με το σημα δικτυου λογο οτι ενα μερος της συσκευης του λειτουργικου( csc ) δεν θα υπαρχει στο λειτουργικο της χωρας που βρισκεσαι γιατι δεν υπαρχει για ευρωπη .Καλο θα ειναι για να μην εχεις λοιπον μελλοντικα προβληματα με σερβις αλλα και τα υπολοιπα που σου εγραψα να παρεις κατι αλλο η το Κανονικο Α8 εχει αρκετα μεγαλη οθονη 5.6 .

 

Σε ευχαριστώ πολύ !! Τελικά θα αγοράσω το κανονικό Α8 :D

Link to comment
Share on other sites

Με την αναβάθμιση σε Oreo, το κινητό έγινε αυτό που περίμενα να είναι όταν το αγόρασα: Σφαίρα.

Εξαφανίστηκαν τα εξοργιστικά lag. Επίσης η μπαταρία δείχνει να κρατάει περισσότερο.

Τhumbs up λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Μόλις παρέλαβα το κινητό. Ελπίζω να το ευχαριστηθώ. Έχετε κάποια tips να προτείνετε?:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Μόλις παρέλαβα το κινητό. Ελπίζω να το ευχαριστηθώ. Έχετε κάποια tips να προτείνετε?:)

 

Με γεια να το ευχαριστηθεις :D

 

Δεν χρειαζεται κατι ιδιαιτερο απο tips. Κατεβασε και βαλε γραμματοσειρα samsung-Sans , γραμματοσειρα βαλε "μεση-μεση" , ,πηγαινε επιλογες προγραμματιστη και βαλε το πρωτο και δευτερο animation 0.5 το τριτο Off ,χμμμ τι αλλο...α.. καμερα για μεγαλυτερη ευκρινεια απο την stock ολη μερα τραβα με την λειτουργια "νυχτα" για καλυτερη λεπτομερεια , Βαλε και snap-camera 8.8.0 εαν θελεις να τραβας με μεγαλυτερη οξυτητα(sharpness) οπου χρειαζεται , AdGuard για τις διαφημισεις , εαν θυμηθω κατι αλλο θα συμπληρωσω . Γενικα ειναι απροβληματιστο .:rolleyes:

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Με γεια να το ευχαριστηθεις :D

 

Δεν χρειαζεται κατι ιδιαιτερο απο tips. Κατεβασε και βαλε γραμματοσειρα samsung-Sans , γραμματοσειρα βαλε "μεση-μεση" , ,πηγαινε επιλογες προγραμματιστη και βαλε το πρωτο και δευτερο animation 0.5 το τριτο Off ,χμμμ τι αλλο...α.. καμερα για μεγαλυτερη ευκρινεια απο την stock ολη μερα τραβα με την λειτουργια "νυχτα" για καλυτερη λεπτομερεια , Βαλε και snap-camera 8.8.0 εαν θελεις να τραβας με μεγαλυτερη οξυτητα(sharpness) οπου χρειαζεται , AdGuard για τις διαφημισεις , εαν θυμηθω κατι αλλο θα συμπληρωσω . Γενικα ειναι απροβληματιστο .:rolleyes:

 

Ευχαριστώ. Από ενημερώσεις έχω κάνει μια στα 450mb νομίζω, και τώρα κάνει δεύτερη στα 230mb. Oreo θα πάρει το κινητό?

έχω δει βίντεο στο youtube ότι συνοδεύεται με θήκη το κινητό? ή κάνω λάθος

Edited by vassilis018
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Από ενημερώσεις έχω κάνει μια στα 450mb νομίζω, και τώρα κάνει δεύτερη στα 230mb. Oreo θα πάρει το κινητό?

 

Την εχουμε παρει . Οταν βαλεις ολες τις ενημερωσεις θα σου ερθει αμεσως .Μη βαζεις εφαρμογες τωρα στην 7.1.1 .Βαλε την 8 και μετα.

Οχι δεν συνοδευεται με θηκη Ισως σε αλλες χωρες πχ.Κινα κτλ.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Την εχουμε παρει . Οταν βαλεις ολες τις ενημερωσεις θα σου ερθει αμεσως .Μη βαζεις εφαρμογες τωρα στην 7.1.1 .Βαλε την 8 και μετα.

Οχι δεν συνοδευεται με θηκη Ισως σε αλλες χωρες πχ.Κινα κτλ.

 

Πρέπει να βρω θήκη και τζαμάκι δλδ. Έχεις να προτείνεις κάποιο? Σκέφτομαι για Nillkin θήκη, λίγο σκληρή αλλά μ αρέσει το σχέδιο.

https://www.nillkin-case.com/index.php?route=product/product&product_id=5837

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βρω θήκη και τζαμάκι δλδ. Έχεις να προτείνεις κάποιο? Σκέφτομαι για Nillkin θήκη, λίγο σκληρή αλλά μ αρέσει το σχέδιο.

https://www.nillkin-case.com/index.php?route=product/product&product_id=5837

Απο θήκη έχω την nillkin air και είναι απίστευτα όμορφη, τζαμακι που να καλύπτει όλη την οθόνη δε βρήκα
Link to comment
Share on other sites

Απο θήκη έχω την nillkin air και είναι απίστευτα όμορφη, τζαμακι που να καλύπτει όλη την οθόνη δε βρήκα

 

τζαμάκι έβαλα. καλύπτει την οθόνη και τρύπες κανονικά για τους αισθητήρες, το ηχείο, και την κάμερα. το πως εννοείς όλη την οθόνη δεν κατάλαβα. Έχει πάντως κάτι χιλιοστά απόσταση περιμετρικά των bezels. Αν βρω κάποιο τηλ να στο βγάλω φώτο να το δεις:)

Link to comment
Share on other sites

τζαμάκι έβαλα. καλύπτει την οθόνη και τρύπες κανονικά για τους αισθητήρες, το ηχείο, και την κάμερα. το πως εννοείς όλη την οθόνη δεν κατάλαβα. Έχει πάντως κάτι χιλιοστά απόσταση περιμετρικά των bezels. Αν βρω κάποιο τηλ να στο βγάλω φώτο να το δεις:)
Να καλύπτει όλη την επιφάνεια αυτό εννοώ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A8 [2018]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...