Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω 2 δέματα Angelos32

LT057665855NL

LT060666621NL

Ποτέ με το καλό;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Δεν αργείς... Αυτή την εβδομάδα θα φύγουν από ΚΑΤ και την άλλη παραλαμβάνεις.

 

Να ξέρετε όλοι πως από τώρα πλέον και μέχρι τέλη Οκτώβρη ότι παραγγελία γίνεται, ερχεται σχετικά γρήγορα γιατί το στοκ που έχει μείνει τελειώνει και φεύγουν γρήγορα από ΚΑΤ τα αντικείμενα... Σε 10-15 μέρες θα φεύγουν από ΚΑΤ και δε θα μένουν 2 μήνες κλπ.

Από Νοέμβριο όμως τα ίδια :)

 

Α, και κάτι ακόμα... Από 1/1/2021 θα υπάρχει σε ΟΛΑ χρέωση, ακόμα και σε αυτά που είναι κάτω από 20€...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γι αυτό πότε να υπολογίζω?

RE108959357CN

Ευχαριστώ!

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

 

Είναι από Κίνα και θα αργήσει, λίγο... Καμιά 20αρια μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά tracking number απο κίνα ( αγορά μέσω ebay) EEXXXXXXXXXXψηφίαD0N μπορεί να γινει τρακ και στην Ελλάδα; Η όταν μπεί παραδίδεται ελτα απλή;

4cd12dfd18cd9dbc57080a918fec92da.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

 

track number : LT059937004NL

 

Εκανα μια παραγγελια στις 24/6 απο κινα.Απο 21/7 ηταν κολλημενη στο τελωνειο εδω στην Ελλαδα.Χθες ομως μου λεει οτι η παραγγελια σταλθηκε στην Πορτογαλια.Εστειλα μηνυμα στον πωλητη αλλα το chat support εχει κλεισει ηδη για σημερα.Παιρνω στο ΕΛΤΑ αλλα δεν το σηκωνουν.Τι προτεινετε να κανω?

Link to comment
Share on other sites

RB969771887SG

LT215730704NL

 

Αυτά μήπως ξέρουμε περίπου πότε θα παραδωθούν;

 

Το RB969771887SG σε 4-5 μέρες θα το παραλάβεις.

το LT215730704NL σε 30-40 μέρες, τώρα ξεφορτώθηκε αυτό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα σας,

 

track number : LT059937004NL

 

Εκανα μια παραγγελια στις 24/6 απο κινα.Απο 21/7 ηταν κολλημενη στο τελωνειο εδω στην Ελλαδα.Χθες ομως μου λεει οτι η παραγγελια σταλθηκε στην Πορτογαλια.Εστειλα μηνυμα στον πωλητη αλλα το chat support εχει κλεισει ηδη για σημερα.Παιρνω στο ΕΛΤΑ αλλα δεν το σηκωνουν.Τι προτεινετε να κανω?

 

Φίλε μου είσαι άτυχος... Δεν μπορώ να καταλάβω που έγινε η *******, αλλά το αντικείμενο σου, μαζί με άλλα, έφυγαν για Πορτογαλία από λάθος.

Αυτό, θα επιστρέψει ξανά πίσω σε εμάς και θα έρθει μετά σε εσένα, δε θα χαθεί, αλλά αυτό θα κάνει κάποιο χρόνο επιπλέον.

Περίπου 15 μέρες ακόμα θα κάνει να πάει, να έρθει και να έρθει σπίτι σου :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες! Πήγα να γραφτώ στο forum και ανακάλυψα ότι τελικά είμαι γραμμένος από το 2012 :blink:

 

Στο δια ταύτα, έχω παραγγελία από ebay με tracking EE10009883234590001030003A0N

 

Καταλαβαίνω ότι έχει μπει Ελλάδα, αφου το τελευταίο status του είναι

"Departed from Destination Distribution Center ,GR"

 

Από εκεί και πέρα όμως; Τι γίνεται; Η πολυκατοικία δεν έχει καν κουτί αλληλογραφίας, τα πετάνε όλα στο χαλάκι, οπότε ακόμα και ειδοποίηση να ήρθε, μπορεί να έχει εξαφανιστεί. Πώς μπορώ να το παρακολουθήσω πλέον εντός Ελλάδος; Γιατί προφανώς, στα ΕΛΤΑ με αυτό το tracking number δεν βγάζει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

RO160077185RU

 

Λέτε να έρθει η χάθηκε κάπου στην διαδρομή?

Κύριε Άγγελε σε έχουμε ζαλίσει το ξέρω αλλά... Ευχαριστώ!

 

Και μια διευκρίνηση αν μπορείτε, τα γράμματα, όχι συστημένα, έρχονται σε ξεχωριστους σάκους από αυτά των συστημενων, και όταν φτάσουν Ελλάδα τους δίνεται άμεσα προτεραιότητα η τα βάζετε στην άκρη... Ρωτάω γιατί πολλές παραγγελίες μου untracked από Κίνα, Ισπανία, Ολλανδία, με διαφορετικές ημερομηνίες αποστολής μου έρχονται σπίτι όλες μαζί. Και τώρα περιμένω από Ρωσία, Ισπανία, Αγγλία

Ευχαριστώ

Edited by gamataf
Link to comment
Share on other sites

RO160077185RU

 

Λέτε να έρθει η χάθηκε κάπου στην διαδρομή?

Κύριε Άγγελε σε έχουμε ζαλίσει το ξέρω αλλά... Ευχαριστώ!

 

Και μια διευκρίνηση αν μπορείτε, τα γράμματα, όχι συστημένα, έρχονται σε ξεχωριστους σάκους από αυτά των συστημενων, και όταν φτάσουν Ελλάδα τους δίνεται άμεσα προτεραιότητα η τα βάζετε στην άκρη... Ρωτάω γιατί πολλές παραγγελίες μου untracked από Κίνα, Ισπανία, Ολλανδία, με διαφορετικές ημερομηνίες αποστολής μου έρχονται σπίτι όλες μαζί. Και τώρα περιμένω από Ρωσία, Ισπανία, Αγγλία

Ευχαριστώ

 

Από Ρωσία υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση να το ξέρεις... Το αντικείμενο σου πάντως έφυγε από Ρωσία 14/8 με φορτηγό, πήγε Ρίγα-Λετονία στις 24/8 και 28/8 ξεκίνησε οδικός για Ελλάδα που θα φτάσει αύριο λογικά και από ότι λένε τα συστήματα...

Το αύριο είναι σχετικό δηλαδή... Πάντως αυτή την εβδομάδα θα φανεί Ελλάδα...

Δεν χάθηκε και δεν θα αργήσει πολύ, έφαγες το γάιδαρο και έμεινε η ουρά... Εκτίμηση μου είναι μέχρι 15/9 θα είναι στα χέρια σου :)

 

Αυτό για τα γράμματα είναι μεγάλη ιστορία που δεν μπορώ να γράψω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Από Ρωσία υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση να το ξέρεις... Το αντικείμενο σου πάντως έφυγε από Ρωσία 14/8 με φορτηγό, πήγε Ρίγα-Λετονία στις 24/8 και 28/8 ξεκίνησε οδικός για Ελλάδα που θα φτάσει αύριο λογικά

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Με τις πληροφορίες που μας έχεις δώσει έχω αναθεωρήσει την άποψη μου για τα ΕΛ.ΤΑ προς το καλύτερο!

Να είσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρετε μια ιδέα τι γίνεται τώρα που δεν έχει δουλειά κιόλας...

Έτσι έρχονται οι σάκοι σε αεροπαλέτες https://imgur.com/OijYqN6

Αυτές είναι οι κούτες που έρχονται οδικώς και περιμένουν να μπουν τελωνείο https://imgur.com/6C00x3w

Όλα τα tracking που τελειώνουν σε NL είναι μέσα σε αυτές τις κούτες που έχουν από 200 μέχρι 400 αντικείμενα.

Link to comment
Share on other sites

Καποτε υπηρχε ενα τελωνειο εδω Θεσσαλονικη στην Σταυρουπολη και αναζητουσα δεματα εκει.

Ποια δεματα εκτελωνιζοταν εδω ? Γιατι δεν γινεται κατι αντιστοιχο να εκτελωνιζονται πχ. Στη Θεσσαλονικη οσα ειναι για

Βορεια Ελλαδα? Να φευγανε επιτοπου τα δεματα για καποια τελωνιακη αρχη εδω για να μοιραστει ο ογκος δουλειας.

 

Επισης,αλλη απορια.Αφου ολα τα δεματα απο Κινα και τριτες χωρες περνανε τελωνειο,γιατι καποια που παραγγελθηκαν νωριτερα εχουν ηδη παραληφθει

και αλλα που τα παραγγειλαμε νωριτερα,παλι απο Κινα,ειναι κολλημενα στα αεροδρομια και στα τελωνεια τοσο καιρο?

Το εντελως κουλο, εγω Θεσσαλονικη και ενας φιλος Κοζανη,παραγγειλαμε απο τον ιδιο πωλητη-μαγαζι το ιδιο ακριβως πραγμα.

Εγω 8-6-2020 και αυτος μια εβδομαδα μετα.

Αυτος παρελαβε μεσα Ιουλιου και εγω ακομα περιμενω και θα περιμενω μαλλον για μετα τα μεσα Σεπτεμβριου.

Δεν υπαρχει σειρα αναλογα με την ημερομηνια εισοδου στη χωρα,ασχετως αν βαλετε ή οχι δασμους?

 

Ευχαριστουμε για το χρονο και τις πληροφοριες σου γιατι απ εξω απο το χορο τα βλεπουμε αλλιως βεβαια.

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Για να πάρετε μια ιδέα τι γίνεται τώρα που δεν έχει δουλειά κιόλας...

Έτσι έρχονται οι σάκοι σε αεροπαλέτες https://imgur.com/OijYqN6

Αυτές είναι οι κούτες που έρχονται οδικώς και περιμένουν να μπουν τελωνείο https://imgur.com/6C00x3w

Όλα τα tracking που τελειώνουν σε NL είναι μέσα σε αυτές τις κούτες που έχουν από 200 μέχρι 400 αντικείμενα.

 

Ααααααα τόσο καλά περνάτε........ αυτά είναι δλδ τώρα που είναι (χαλαρά). όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω, μας έχεις κάνει να αναθεωρήσουμε την γνώμη μας για τα ΕΛΤΑ

Σε ευχαριστούμε πολύ για την βοήθεια σου

Link to comment
Share on other sites

Καποτε υπηρχε ενα τελωνειο εδω Θεσσαλονικη στην Σταυρουπολη και αναζητουσα δεματα εκει.

Ποια δεματα εκτελωνιζοταν εδω ? Γιατι δεν γινεται κατι αντιστοιχο να εκτελωνιζονται πχ. Στη Θεσσαλονικη οσα ειναι για

Βορεια Ελλαδα? Να φευγανε επιτοπου τα δεματα για καποια τελωνιακη αρχη εδω για να μοιραστει ο ογκος δουλειας.

 

Επισης,αλλη απορια.Αφου ολα τα δεματα απο Κινα και τριτες χωρες περνανε τελωνειο,γιατι καποια που παραγγελθηκαν νωριτερα εχουν ηδη παραληφθει

και αλλα που τα παραγγειλαμε νωριτερα,παλι απο Κινα,ειναι κολλημενα στα αεροδρομια και στα τελωνεια τοσο καιρο?

Το εντελως κουλο, εγω Θεσσαλονικη και ενας φιλος Κοζανη,παραγγειλαμε απο τον ιδιο πωλητη-μαγαζι το ιδιο ακριβως πραγμα.

Εγω 8-6-2020 και αυτος μια εβδομαδα μετα.

Αυτος παρελαβε μεσα Ιουλιου και εγω ακομα περιμενω και θα περιμενω μαλλον για μετα τα μεσα Σεπτεμβριου.

Δεν υπαρχει σειρα αναλογα με την ημερομηνια εισοδου στη χωρα,ασχετως αν βαλετε ή οχι δασμους?

 

Ευχαριστουμε για το χρονο και τις πληροφοριες σου γιατι απ εξω απο το χορο τα βλεπουμε αλλιως βεβαια.

 

Το 80% τον πτήσεων έρχονται Αθήνα, άσε που δεν υπάρχουν υποδομές, προσωπικό και άλλα πολλά για να γίνει αυτό που λες. δεν είναι εύκολο, το Κέντρο στην Αθήνα δουλεύει 24 ώρες, 7 ημέρες χωρίς να σταματάει ποτέ, ούτε αργίες ούτε τίποτα, όχι όλα τα τμήματα, αλλά κάποια που πρέπει.

Αυτό που έγινε με το φίλο σου, συμβαίνει αρκετές φορές γιατί μπορεί η κούτα η το τσουβάλι που ήρθε το αντικείμενο να είναι σκισμένο, διαλυμένο και να χρειάζεται να μπει άμεσα τελωνείο μην καταστραφούν τα αντικείμενα.

Δεν είναι σπάνιο αυτό το φαινόμενο.

Υπάρχει κάποια υποτυπώδες σειρά, περίπου εβδομάδας χοντρά χοντρά, αλλά δεν γίνεται να παραλάβει κάποιος νωρίτερα με 15-20-25 μέρες διαφορά στην παραγγελία του, μόνο αν υπάρχει κάποιος λόγος όπως σου έγραψα πιο πάνω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ααααααα τόσο καλά περνάτε........ αυτά είναι δλδ τώρα που είναι (χαλαρά). όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω, μας έχεις κάνει να αναθεωρήσουμε την γνώμη μας για τα ΕΛΤΑ

Σε ευχαριστούμε πολύ για την βοήθεια σου

 

Νοέμβριο, Δεκέμβριο, Ιανουάριο φίλε μου δεν μπορείς να φανταστείς τι γίνεται...

Μιλάμε για χιλιάδες σάκους την ημέρα με εκατομμύρια αντικείμενα που πρέπει να γίνουν εισαγωγή, διανομή κλπ

Το τελωνείο που πηγαίνει ας πούμε αργά και κολλάνε τα πράγματα εκεί, διαχειρίζεται 6000 με 8000 χιλ. αντικείμενα την ημέρα.

Σου φαίνονται πολλά τώρα που το διαβάζεις, αλλά πίστεψε με δεν είναι. Μια αεροπαλέτα που σου έδειξα πριν τόσα αντικείμενα περίπου έχει.

Η αεροπαλέτα έχει περίπου 80 σακιά και κάθε σάκος περίπου 100 αντικείμενα.

Βάλε με το νου σου να έρχονται 5+ τέτοιες, κάθε μέρα...

Το ίδιο περίπου έγινε και τώρα με Κορονοϊό, για 20-30 μέρες δεν ερχόταν τίποτα στο κέντρο, παραγγελίες γινόντουσαν όμως αβέρτα, σακιά μαζευόντουσαν έξω και όταν άνοιξαν οι πτήσεις υπήρχαν έξω πάνω από 40000 χιλ σάκoι που ξεκίναγαν να έρχονται με τρελούς ρυθμούς διότι τα αεροπλάνα κόσμο δεν είχαν και έφερναν πολύ cargo η μόνο cargo.

Ιούνιο-Ιούλιο έγινε ένας πανικός, μπούκωσε το σύστημα και υπάρχει καθυστέρηση.

Από τώρα όμως μέχρι Οκτώβριο τα πράγματα είναι καλά, έχουν έρθει όλα σχεδόν στα ίσα τους και όλα καλά.

Από Οκτώβριο ξανά υπομονή :)

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστουμε. Κατανοητα ολα.

Παλιοτερα ισως λειτουργουσε καποιο συγκεκριμενο τμημα εδω Θεσααλονικη που εκτελωνιζε αεροπορικα δέματα γιατι πηγα προσωπικα ο ιδιος και πήρα πράγματα (τα εντοπιζαμε με τον υπαλληλο, τα εκτελωνιζε και τα εδινε στο διπλανο ΕΛΤΑ επιτοπου οπου τα παραλαμβανα)

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρετε μια ιδέα τι γίνεται τώρα που δεν έχει δουλειά κιόλας...

 

tenor.gif

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανεις εμπειρία με ups τώρα τελευταία?

Είναι οκ στις παραδόσεις τους?

Περιμένω δέμα και αναφέρει ότι μέχρι τέλος της ημέρας θα το έχω. Μέχρι τι ώρα παραδίδουν?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανεις εμπειρία με ups τώρα τελευταία?

Είναι οκ στις παραδόσεις τους?

Περιμένω δέμα και αναφέρει ότι μέχρι τέλος της ημέρας θα το έχω. Μέχρι τι ώρα παραδίδουν?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πρόσφατα από eBay μου ήρθε με ups πακέτο. Μπορεί να έρθει και μια μέρα πρίν από την αναμενόμενη.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ξέρει κανείς γιατί τόση καθυστέρηση από Βέλγιο, περισσότερες μέρες και από Ολλανδία πάμε 8 μέρες και ακόμα να έρθει Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...