Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα.

 

Από Γερμανία μέσω dhl, υπάρχει εμπειρία;

Αγορά από bangood έλεγε 2-5 εργάσιμες.

9cfa56d379459c311c5c5066f4fc9133.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στην εβδομάδα υπολόγιζε (το πολύ 10 μέρες) εκτός αν κολλήσει κάπου

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στην εβδομάδα υπολόγιζε (το πολύ 10 μέρες) εκτός αν κολλήσει κάπου

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θένξ.

Έτσι υπολογίζω και εγώ απλά μου φάνηκε περίεργη η "ακινησία" από 26/8

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δε κάνω λάθος θα αλλάξει το TR number και το παρακολουθείς με το νεο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το αντικείμενο σου βρίσκετε στο κέντρο. Σε 2-3 μέρες θα έχει φύγει λογικά γιατί βρισκόμαστε σε αυτές τις ημερομηνίες.

 

Λόγο κορονοιού δεν έρχονται αεροπορικός εδώ και μήνες, έρχονται οδικός με νταλίκες και ξεφορτώνονται.

 

Έρχονται μεγάλες κούτες που η κάθε μια μέσα έχει 200-300-400 αντικείμενα.

 

Η Κούτα ναι έχει έρθει αεροδρόμιο από 23/07 αλλά είναι αναμονή για να μπει τελωνείο.

 

Σε 2-3 μέρες φίλε μου θα έχει φύγει από κέντρο και πιστεύω μέχρι παρασκευή 04/09 να το έχεις στα χέρια σου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Τα χαμηλής προτεραιότητας, τα Α που λέμε εμείς, δεν είναι εσκεμμένα πίσω η ξεχασμένα.

 

Μέχρι πριν 10-15 μέρες ερχόντουσαν πράγματα που είχαν κολλήσει στο εξωτερικό (τουρκία) περισσότερους από 2 μήνες. Εγώ ξεφόρτωσα σακιά που ήταν από Ιούνιο και τα ξεφόρτωσα τώρα Αύγουστο.

 

Πάντως αν έχεις κάνει παραγγελία από AliExpress η από άλλη σελίδα Φεβρουάριο-Μάρτιο και δεν το έχεις πάρει το αντικείμενο ακόμα, είναι πολύ πιθανό να έχει χαθεί-καταστραφεί το αντικείμενο :(

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

GR-Item received at OE in the destination country:The item is at the PostNL sorting center

 

2020-07-10 21:20:00 [GMT+1]

 

ακομα περιμενουμε, εχω ακομα 12 μερες για να κανω refound,

 

και δεν ειναι αυτο, το περιμενω 3 μηνες (ενα smartwatch) αξιας 44 ευρο, μετα απο ολη αυτην την καθυστερηση θα μου ζητησουν πιθανον να πληρωσω και τελωνειο, δηλαδη και χαμενος και δαρμενος,

και να δουμε θα ερθει σε καλη κατασταση η θα ειναι στραπατσαρισμενο?

 

και φυσικα ΑΝ ΕΡΘΕΙ γιατι μεσα στον τεραστιο ογκο πακετων μπορει και να χαθει

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δουλεύω στο ΚΑΤ ΕΛΤΑ στο αεροδρόμιο, σας ενημερώνω πως για χιλιάδες πράγματα μπορεί να φταίνε τα ταχυδρομεία, αλλά για το συγκεκριμένο που λέτε (καθυστέρηση) δεν ευθύνονται.

Τα πράγματα ΠΡΕΠΕΙ να περάσουν από τελωνείο, δεν γίνεται να φύγουν έτσι, όταν δεν υπάρχουν τελωνειακοί αρκετοί, υπάρχουν μεγάλες καθυστερήσεις.

Μιλάμε για χιλιάδες αντικείμενα που πρέπει να εκτελωνιστούν από 2-3 τελωνειακούς! σε 2 βάρδιες.

 

Το ΚΑΤ ΕΛΤΑ δουλεύει 24 ώρες.

Από Ισπανία και Αγγλία περιμένω 3 δεματακια, 29/5 και 2/7 correos, 10/6 royal mail, untracked όλα, έχουν χαθεί λες? Να κάνω dispute? Αν μπορείς σε παρακαλώ απάντησε μου, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Από Ισπανία και Αγγλία περιμένω 3 δεματακια, 29/5 και 2/7 correos, 10/6 royal mail, untracked όλα, έχουν χαθεί λες? Να κάνω dispute? Αν μπορείς σε παρακαλώ απάντησε μου, ευχαριστώ!

 

Λόγο Κορονοιού φίλε μου έχει γίνει μια κατάσταση... απερίγραπτη σε όλα τα ταχυδρομεία, όχι μόνο σε εμάς.

Από Ισπανία υπήρχαν καθυστερήσεις, από Αγγλία όχι γιατί έρχονται οδικός.

Δεν ξέρω τι να σου πω, μπορεί να έχουν κολλήσει έξω, αλλά οι πιθανότητες να είναι χαμένα-κατεστραμμένα είναι μεγάλες.

Link to comment
Share on other sites

Από Ισπανία

 

:cool: - απο ισπανια ταλαιπωρηθηκα κι εγω τελευταια,τραβανε μεγαλο λουκι ολοι εκει απο μαγαζια-μεταφορεις-αεροδρομια-τελωνεια κλπ αρα κανε λιγο υπομονη.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:cool: - απο ισπανια ταλαιπωρηθηκα κι εγω τελευταια,τραβανε μεγαλο λουκι ολοι εκει απο μαγαζια-μεταφορεις-αεροδρομια-τελωνεια κλπ αρα κανε λιγο υπομονη.

 

Σε πόσες μέρες παρέλαβες? Θυμάσαι στο περίπου? Εμένα η τελευταία μου παραγγελία από Ισπανία είχε έρθει σε 34 μέρες, τέλη Απριλίου είχε αποσταλεί. Τώρα πάμε στις 90 και 60 μέρες αντίστοιχα. Μάλλον αυτές δεν θα έρθουν!

Link to comment
Share on other sites

Σε πόσες μέρες παρέλαβες? Θυμάσαι στο περίπου? Εμένα η τελευταία μου παραγγελία από Ισπανία είχε έρθει σε 34 μέρες, τέλη Απριλίου είχε αποσταλεί.

 

:worry: - αν θυμαμαι καλα τουλαχιστον 4 εβδομαδες δηλ σχεδον 30 μερες,ουτε η επικοινωνια ειναι καλη οπως καταλαβαινεις σε ενα μαγαζι ή μια υπηρεσια εχουν μειωθει οι υπαλληλοι-πιθανη αρρωστια ή και θανατος κλπ και δεν υπαρχει ο απαραιτητος χρονος-διαθεση για να ασχοληθουν οπως παλια, εγω ειχα τρελαθει στην αγωνια αλλα τελικα ηρθε το δεματακι.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Λόγο Κορονοιού φίλε μου έχει γίνει μια κατάσταση... απερίγραπτη σε όλα τα ταχυδρομεία, όχι μόνο σε εμάς.

Από Ισπανία υπήρχαν καθυστερήσεις, από Αγγλία όχι γιατί έρχονται οδικός.

Δεν ξέρω τι να σου πω, μπορεί να έχουν κολλήσει έξω, αλλά οι πιθανότητες να είναι χαμένα-κατεστραμμένα είναι μεγάλες.

Αρα το δικό μου απο Αγγλία που είναι και tracked αλλά δεν έχει φανεί σχεδόν 45 μέρες τώρα να το θεωρήσω χαμένο?

Σου εχω γράψει λεπτομέρεις στο πόστ #8961...

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Αρα το δικό μου απο Αγγλία που είναι και tracked αλλά δεν έχει φανεί σχεδόν 45 μέρες τώρα να το θεωρήσω χαμένο?

Σου εχω γράψει λεπτομέρεις στο πόστ #8961...

 

Μπορείς να μου στείλεις κάποιο track number να κοιτάξω και εγώ;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου στείλεις κάποιο track number να κοιτάξω και εγώ;

Ορίστε, σε ευχαριστώ...

https://itemsearch.elta.gr/el-GR/Query/Direct/LP442725576GB

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Από 7/8 στο τελωνείο και περιμένει... Έλεος

Screenshot-20200830-101856-Opera.jpg

 

Ακριβως ιδιες ημερομηνιες εχω και εγω σε δεμα μου...Καλο Σεπτεμβρη και μετα τα μισα μας βλεπω...

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε, σε ευχαριστώ...

https://itemsearch.elta.gr/el-GR/Query/Direct/LP442725576GB

 

Αδελφέ, ο σάκος έχει μείνει Λονδίνο και δεν έχει έρθει καθόλου Ελλάδα.

Κάνουν και εκεί ********, όχι μόνο εδώ :)

Link to comment
Share on other sites

Αδελφέ, ο σάκος έχει μείνει Λονδίνο και δεν έχει έρθει καθόλου Ελλάδα.

Κάνουν και εκεί ********, όχι μόνο εδώ :)

Οπότε υπομονή και θα έρθει ή παίζει να εξαφανίστηκε?

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Οπότε υπομονή και θα έρθει ή παίζει να εξαφανίστηκε?

 

Μάλλον φίλε μου έχει χαθεί... Δεν υπάρχει περίπτωσει να μην είχε έρθει από Λονδίνο τόσο καιρό.

Είναι θέμα Αγγλικού Ταχυδρομείου και όχι Ελληνικού... Αυτό φαίνεται και στα συστήματα...

Κάνε lost item το αντικείμενο και πέστους ότι από Αγγλία είναι το πρόβλημα. Εκεί χάθηκε, δε φορτώθηκε ποτέ το σακί.

 

Τώρα αν το έχουν παραπεταμένο πουθενά Αγγλία, το βρουν και το στείλουν αυτό είναι άλλο...

Αλλά όλος ο σάκος με 11 αντικείμενα... Αγνοείτε :)

Link to comment
Share on other sites

LT056528310NL

RE104657648CN

RE104718829CN

 

περιμενω 3 δεματα τα δυο 1 μηνα τωρα..θα ερθουν στα κοντα ;

 

LT056528310NL ==> Λογικά αύριο φεύγει και σε 5-7 μέρες παραλαμβάνης

RE104657648CN ==> Από Οκτώβριο

RE104718829CN ==> Λογικά 10-15 Σεπτέμβρη το έχεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...