Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αντε επιτέλους ήρθαν σχεδόν όλα τα τα δέματα εκτός από το 1 που ήταν στο κατ (μονομιας) κάποια ήταν από τα τελι του δεκεμβρι εκει

 

δυο έχουν μείνει ενα δεν εχει tracking δεν ξέρω που ειναι το άλλο ειναι εδώ και 32 μέρες στο κατ

κατι ειναι και αυτο και τα ειχα ολα χαμένα πλέον

Link to comment
Share on other sites

Από AliExpress έχει πλέον τελώνιο;

 

:cool: - αναλογα το ποσο ναι, το 3ευρω εκ μερους σου κατα την παραλαβη ειναι στην καλυτερη.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Από AliExpress έχει πλέον τελώνιο;
αν η συνολική αξία μαζί με τα μεταφορικά είναι μέχρι 22 ευρώ δεν πληρώνεις τίποτα απολύτως. Αν ξεπεράσεις αυτό το όριο πληρώνεις 15 ευρώ στο ταχυδρομείο συν ΦΠΑ, συν δασμούς.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αντε επιτέλους ήρθαν σχεδόν όλα τα τα δέματα εκτός από το 1 που ήταν στο κατ (μονομιας) κάποια ήταν από τα τελι του δεκεμβρι εκει

 

δυο έχουν μείνει ενα δεν εχει tracking δεν ξέρω που ειναι το άλλο ειναι εδώ και 32 μέρες στο κατ

κατι ειναι και αυτο και τα ειχα ολα χαμένα πλέον

Από ποιες χώρες είχες κάνει παραγγελία? Εγώ περιμένω από Ισπανία 2 δεματακια, τέλη Μαΐου και μέσα Ιουνίου και από Αγγλία άλλο ένα μέσα Ιουνίου, χωρίς τράκινγκ όλα. Λες να παραλάβω η χάθηκαν?

Link to comment
Share on other sites

αναμένω δέμα απο ΗΠΑ, το οποίο έφυγε απο εκεί με DHL αρχές Ιούνη. Το tracking λειτουργούσε για 20 μέρες και απο τότε δε το αναγνωρίζει καν. Επίσημα το δέμα βρίσκεται in transit 46 μέρες. επικοινώνησα με dhl/ ελτά/ τελωνείο, όλοι Χ. Γνωρίζει κανείς αν παίζει να το λάβω :wacko: ? Σε ένα ρώσικο tracking site ακόμα εμφανιζει το track και λέει πως βρίσκεται στο δρόμο.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έφτασε Λάρισα δεματάκι από Κίνα, είχε Ελλάδα από 15 Ιουλίου και ένα άλλο σήμερα πέρασε το τελωνείο, πάλι από Κίνα. Είχε φτάσει στις 30 του Ιούνη. Από άλλες Ευρωπαϊκές χώρες στην εβδομάδα είναι εδώ και από ΗΠΑ σε 15 ημέρες περίπου...
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

2 δεματακια μικρης αξιας (~2 ευρω) που σταλθηκαν απο Κινα αρχες Μαρτιου, εφτασαν σπιτι μου τωρα στα τελη Αυγουστου.

5μιση μηνες το ρεκορ μου... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλ σημερα σε ελτα courier της περιοχης μου και μου ειπε οτι δεν το παραδιδουν αυτοι, πηρα τηλ στο κεντρο διανομης 20 φορες και χθες και σημερα δεν το σηκωσαν ποτε

 

ποιος εχει το δεμα? ελτα ή ελτα courier... εχει ηδη 100 μερες απο την παραγγελια ειναι 2-3 χιλιομετρα μακρια μου εδω και 5 ημερες και παλι ακομη να το παρω..δεν υπαρχει σωτηρια.

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) 20-08-2020 16:09 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ 20-08-2020 23:17 Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ 21-08-2020 13:42 Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 21-08-2020 16:56 Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 21-08-2020 17:39 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 21-08-2020 22:18 ΚΤΕΠ ΛΑΡΙΣΑΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΤΕΠ ΛΑΡΙΣΑΣ 22-08-2020 36: ΚΤΕΠ ΛΑΡΙΣΑΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 22-08-2020 06:17 ΚΤΕΠ ΛΑΡΙΣΑΣ

ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΙΑΝΟΜΕΑ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ 25-08-2020 06:01 ΚΤΕΠ ΛΑΡΙΣΑΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 25-08-2020 06:01 ΚΤΕΠ ΛΑΡΙΣΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλ σημερα σε ελτα courier της περιοχης μου και μου ειπε οτι δεν το παραδιδουν αυτοι, πηρα τηλ στο κεντρο διανομης 20 φορες και χθες και σημερα δεν το σηκωσαν ποτε

 

ποιος εχει το δεμα? ελτα ή ελτα courier... εχει ηδη 100 μερες απο την παραγγελια ειναι 2-3 χιλιομετρα μακρια μου εδω και 5 ημερες και παλι ακομη να το παρω..δεν υπαρχει σωτηρια.

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) 20-08-2020 16:09 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ 20-08-2020 23:17 Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ 21-08-2020 13:42 Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 21-08-2020 16:56 Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 21-08-2020 17:39 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 21-08-2020 22:18 ΚΤΕΠ ΛΑΡΙΣΑΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΤΕΠ ΛΑΡΙΣΑΣ 22-08-2020 36: ΚΤΕΠ ΛΑΡΙΣΑΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 22-08-2020 06:17 ΚΤΕΠ ΛΑΡΙΣΑΣ

ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΙΑΝΟΜΕΑ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ 25-08-2020 06:01 ΚΤΕΠ ΛΑΡΙΣΑΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 25-08-2020 06:01 ΚΤΕΠ ΛΑΡΙΣΑΣ

 

Αφού το δέμα ταξιδεύει με EMS (courier των εθνικών ταχυδρομείων) και έχει φτάσει στο ΚΤΕΠ, θα παραλάβεις από ELTA Courier.

Χθες έπρεπε να στο παραδώσει ο υπάλληλος και δεν ήσουν στο χώρο θα έπρεπε να σου αφήσει ειδοποίηση. Πήγαινε σήμερα στο Γραφείο courier της περιοχής σου.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το δέμα ταξιδεύει με EMS (courier των εθνικών ταχυδρομείων) και έχει φτάσει στο ΚΤΕΠ, θα παραλάβεις από ELTA Courier.

Χθες έπρεπε να στο παραδώσει ο υπάλληλος και δεν ήσουν στο χώρο θα έπρεπε να σου αφήσει ειδοποίηση. Πήγαινε σήμερα στο Γραφείο courier της περιοχής σου.

 

Ημουνα στη διευθυνση παραδοσης μεχρι της 8 το βραδυ, πηρα τηλ στο elta -courier το πρωι και μου ειπανε το δεμα δεν ειναι δικο μας :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Να πας εκεί (και όχι να τους τηλεφωνείς) και να δείξεις ότι το δέμα ταξιδεύει με EMS
Link to comment
Share on other sites

Να πας εκεί (και όχι να τους τηλεφωνείς) και να δείξεις ότι το δέμα ταξιδεύει με EMS

 

 

To elta courier της πολης (ενα ειναι) μου εδωσε το 2410555177 που ειναι το τηλ απο το κεντρο διαλογης(αυτοι μου ειπε εχουνε το δεμα) αυτοι δεν σηκωνουν ποτε το τηλεφωνο και δεν κανουν και παραδοσεις απο εκει αλλα τα στελνουν στα υποκαταστηματα ειναι σαν να λεμε- το δεμα ειναι στο κεντρο διαλογης αττικης - Επισης μονο ΕMS δεν ειναι το δεμα, απλο airmail συστημενο ειναι , απο 15 Μαιου παραγγελια και εφτασε Ελλαδα αρχες Αυγουστου, το τελωνειο το παρεδωσε στα ΕΜΣ αντι στα ελτα 02RQDUt.jpg

 

 

Update , πηρα τηλ στο 11120 απο τα ελτα-courier και μου ειπανε οτι το εχει μαζι του ο οδηγος απλα δεν προλαβε να το φερει και ξαναγυρισε πισω, αλλιως θα αφηνε ειδοποιηση, μου εδωσε αλλο τηλ(ουτε αυτοι το σηκωνουν) . Αν δεν το φερουνε μεχρι Παρασκευη ανοιγω dispute για να παρω πισω τα λεφτα για late delivery γιατι Δευτερα κλεινει το 15ημερο απο το confirmation received του Ali. Παραγγελια απο μεσα Μαιου και πλησιαζει Σεπτεμβρης. Ευχαριστω καλο κουραγιο σε ολους.

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας έχω κ εγώ μια παραγγελία απο Κίνα και λέει οτι έφτασε Ελλάδα απο 6/8 20 μέρες πριν το ebay δίνει χρόνο μέχρι και 2/9 δεν με νοιάζει να περιμένω ας έρθει κ 2 μήνες μετά οκ τα έχει αυτά η αγορά απο ιντερνετ άπλα θέλω να ξερω οτι θα τ παραλάβω να περιμένω εσείς οοολα αυτά τα δέματα τα πήρατε τελικά?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μετά τις γιορτές έχουν ξεκολλήσει όλα τα πακέτα που ήταν ΚΑΤ από Ιούλιο. Έχω παραλάβει δέματα με άφιξη από 10 - 15 -25 Ιουλίου...

Ένα όμως είναι από 20 Ιουλίου ακόμα στο εκφόρτωση ταχ/κης αποστολής ΚΑΤ. Έχει κάποιος άλλος δέμα στον ίδιο σάκο που του έχει ξεκολλήσει;

Link to comment
Share on other sites

Ένα όμως είναι από 20 Ιουλίου ακόμα στο εκφόρτωση ταχ/κης αποστολής ΚΑΤ. Έχει κάποιος άλλος δέμα στον ίδιο σάκο που του έχει ξεκολλήσει;

 

:( - 27 ιουλιου και ακομη εκει ειναι το δικο μου

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω εξακολουθώ να περιμένω πακετάκι απο Αγγλία (videogame απο γνωστό Αγγλικό eshop) το οποίο απο τις 16/07 βρίσκετα σε κατάσταση "ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ" το οποίο έχει σταλεί με Royal Mail International Tracked.

Μίλησα με τα ΕΛΤΑ και μου είπαν οτι δεν φαίνεται να έχει φτάσει καν στο αεροδρόμιο και δεν ξέρω αν χρειάζεται να κάνω κι άλλη υπομονή ή αν θα πρέπει να ανοίξω case στο κατάστημα για lost item.

Το τελευταίο θα ήθελα να το αποφύγω γιατί αναφέρουν οτι σε περίπτωση που σου στείλουν άλλο και παραλάβεις και το αρχικό έχουν κάθε δικαίωμα να σε κάνουν blacklist και ψωνίζω σχετικά τακτικά απο εκεί λόγω καλών τιμών σε preorders και γενικότερα... Απο την άλλη 41 ημέρες ηδη μου φαίνονται πολλές αλλά δεν ξέρω μήπως τα ΕΛTA προκαλούν το μπάχαλο και μπω σε διαδικασίες με το κατάστημα άδικα.

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν σήμερα οι Vintage ide σκληροί για laptops! Είχαν Ελλάδα από 28 Ιουλίου...

 

Δεν πλήρωσα διασάφιση!! Ευτυχώς...

 

Και το άλλο το πακετάκι με εμφανίσεις Εθνικής Ιταλίας από το Μουντιάλ του 1994 έφτασε σήμερα Λάρισα... Είχαν φύγει από Κίνα στις 17 του Μάη και είχε στο αεροδρόμιο από 7 του Ιούλη...

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς παιδιά ούτε εγώ έχω παραλάβει το δέμα μου ακόμα , η αγορά έγινε στις 12 Απρ. από Αλιεξπρές (πρώτη φόρα αγοράζω από εκεί) και από τις 10 Ιουλ. βρίσκεται στο ΚΑΤ. Υπομονή δεν μπορούμε να κάνουμε και κάτι άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Εγω εξακολουθώ να περιμένω πακετάκι απο Αγγλία (videogame απο γνωστό Αγγλικό eshop) το οποίο απο τις 16/07 βρίσκετα σε κατάσταση "ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ" το οποίο έχει σταλεί με Royal Mail International Tracked.

Μίλησα με τα ΕΛΤΑ και μου είπαν οτι δεν φαίνεται να έχει φτάσει καν στο αεροδρόμιο και δεν ξέρω αν χρειάζεται να κάνω κι άλλη υπομονή ή αν θα πρέπει να ανοίξω case στο κατάστημα για lost item.

Το τελευταίο θα ήθελα να το αποφύγω γιατί αναφέρουν οτι σε περίπτωση που σου στείλουν άλλο και παραλάβεις και το αρχικό έχουν κάθε δικαίωμα να σε κάνουν blacklist και ψωνίζω σχετικά τακτικά απο εκεί λόγω καλών τιμών σε preorders και γενικότερα... Απο την άλλη 41 ημέρες ηδη μου φαίνονται πολλές αλλά δεν ξέρω μήπως τα ΕΛTA προκαλούν το μπάχαλο και μπω σε διαδικασίες με το κατάστημα άδικα.

 

αυτα δεν ερχοντουσαν Ελλαδα με gls και μετα acs?

Link to comment
Share on other sites

αυτα δεν ερχοντουσαν Ελλαδα με gls και μετα acs?

Δεν εχω ιδέα, παλιότερα είχα παραλάβει (1-2 φορές απο τις 10) αντίστοιχα πακέτα με ACS όντως, απλά το site της Royal δείχνει οτι το ανέλαβαν τα ΕΛΤΑ χωρίς να ξέρω φυσικά αν αλλάζει αυτό καθώς έρχεται Ελλάδα.

Υπάρχει τρόπος να το εντοπίσω αν έχει αλλάξει χέρια και το ψάχνω άδικα στα ΕΛΤΑ? Στην ACS το tracking αυτό μου βγάζει σφάλμα επειδή δεν είναι μόνο αριθμοί.

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Μολις εφερε ο ταχυδρομος 4-5 δεματακια μικρα απο ali και ebay . Ενα απο αυτα ηταν παραγγελια ali 28 Φεβρουαριου με αξια 1 ευρω(6 μηνες παραδοση).Το ειχα ξεχασει οτι το ειχα αγορασει και ουτε καν dispute δεν ειχα κανει. μ ενα ευρω τι ν ασχοληθεις :lol: Τα υπολοιπα ηταν παραγγελιες Ιουνιου Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Μολις εφερε ο ταχυδρομος 4-5 δεματακια μικρα απο ali και ebay . Ενα απο αυτα ηταν παραγγελια ali 28 Φεβρουαριου με αξια 1 ευρω(6 μηνες παραδοση).Το ειχα ξεχασει οτι το ειχα αγορασει και ουτε καν dispute δεν ειχα κανει. μ ενα ευρω τι ν ασχοληθεις :lol: Τα υπολοιπα ηταν παραγγελιες Ιουνιου

Ωρες είναι να μου έλθει ένα δέμα που έπρεπε να το είχα πάρει στο τέλος Μαίου...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια οι ταχυδρομοι τι ωρα πιανουν δουλεια? Εγω φευγω 06:30 απο το σπιτι και τον συναντησα στην εξωπορτα που εφερνε αλληλογραφια.

Απο τα χαραματα πιανουν δουλεια μηπως λογω της ζεστης για να σχολανε πιο νωρις?

Link to comment
Share on other sites

Υποκαταστημα elta -courier φαντασμα, τα τηλεφωνα δεν τα σηκωνουν ποτε, στο google δεν υπαρχει καταχωρηση, ρωτησα ενα παιδι που δουλευει στην περιοχη 5ο χιλιομετρο ΠΕΟ Λαρισας-Βολου που ειναι το συγκεκριμενο κεντρο διαλογης και μου ειπε δεν υπαρχει τετοιο πραγμα εκει περα :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

4JfqzRy.jpg

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...