Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα επίσημα έγγραφα από το κράτος που χρειάζεται για την ταυτοπροσωπια ειναι η αστυνομική ταυτότητα, το διαβατήριο, το δίπλωμα οδήγησης και το βιβλιάριο υγείας!

 

Tα ΕΛΤΑ δεχονται ομως μονο Αστυνομικη ταυτοτητα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Tα ΕΛΤΑ δεχονται ομως μονο Αστυνομικη ταυτοτητα!!!!

 

Μέσα απόδειξης των στοιχείων της ταυτότητας των πολιτών

..........Τα στοιχεία της ταυτότητας που αναφέρονται στην αίτηση, όταν πρόκειται για Έλληνες πολίτες, αποδεικνύονται από το δελτίο ταυτότητας ή τη σχετική προσωρινή βεβαίωση της αρμόδιας αρχής ή το διαβατήριο ή την άδεια οδήγησης ή το ατομικό βιβλιάριο υγείας όλων των ασφαλιστικών φορέων.

http://www.minadmin.gov.gr/?p=2968

Link to comment
Share on other sites

Tα ΕΛΤΑ δεχονται ομως μονο Αστυνομικη ταυτοτητα!!!!

 

Τα ΕΛΤΑ δεν είναι πάνω από τους νόμους του κράτους,απο την στιγμή που το κράτος ορίζει με πια έγγραφα γίνεται η ταυτοπροσωπια,τελειώνει εκεί το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μπορείς και με διαβατήριο ( για τους ξένους τουλάχιστον ) και με δίπλωμα οδήγησης πάντως εως και σήμερα που παρέλαβα.
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευα οτι θελουν ουσιαστικα, εγγραφο ταυτοπροσωπιας.

Και το διπλωμα ειναι.

Οταν παω εγω ο ιδιος με το διπλωμα μου, τι ζητανε αστυνομικη ταυτοτητα;

Χρηζει διευκρινησης αυτο.

 

Φταίει ο υπάλληλος που έπεσες. Εμένα μου έχουν δώσει δέμα και χωρίς κανένα αποδεικτικό (ακόμα χειρότερο).

Link to comment
Share on other sites

Πηγα ταχυδρομειο να παραλαβω δεμα με το διπλωμα οδηγησης μου, και μου ειπαν δεν ισχυει πλεον η παραλαβη με αυτο! Μονο αστ.ταυτοτητα!

Αληθευει;

 

:worry: - ειναι που θα πεσεις,σε μενα στην Eurobank για μια καταθεση στον λογαριασμο μου (δανειο μου) τους εδειξα διπλωμα και δυσανασχετησαν,γιατι τους λεω λετε να ειναι καποιος αλλος που ηρθε να καταθεσει την δοση μου ?

στα Ελ.Τα μου εχει τυχει αλλη μια φορα αλλα του εκοψα την φορα: "την εχω ξεχασει σπιτι μου και ειναι μακρια,το διπλωμα ειναι εγγραφο του κρατους-εχει την φωτο μου επανω και κρατικη σφραγιδα αρα σας κανει"

οι τυπικοτητες τους μαραναν,στην αμερικη πχ που ειναι ολα σε ενα πως δεχονται ?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω κάνει παραγγελία από γερμανικό Amazon στάλθηκαν με DHL ελεύθερο χωρίς barcode στις 6 του μήνα και ακόμα τίποτα στα ΕΛΤΑ, να ανησυχώ;
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει παραγγελία από γερμανικό Amazon στάλθηκαν με DHL ελεύθερο χωρίς barcode στις 6 του μήνα και ακόμα τίποτα στα ΕΛΤΑ, να ανησυχώ;

 

 

Όμοια παραγγελία απότο γερμανικό amazon 3/5 με dhl απλό και υποτιθέμενη ημερομηνία παραλαβής 17/5 ακόμα το περιμένω. Σήμερα επικοινώνησα με το amazon και περιμένω απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω απο γερμανικο καταστημα απο 16/5 τα ιδια... 24/5 εφτασε Ελλαδα λεει η DHL και απο εκει και περα κανενα update στο σάιτ των ΕΛΤΑ. Κάτι αυμβαίνει.
Link to comment
Share on other sites

:blink: - διαβαστε κι εμενα: απο 14 Απριλιου και ακομη ειναι καπου στα ενδιαμεσα

 

Thu, 19.04.18 06:35 Feucht, Germany

The consignment is transported to the destination country and handed over to the delivery organization.

Thu, 19.04.18 01:28 Feucht, Germany

The international shipment is being processed in the export parcel center.

 

παει το χασαμε μου φαινεται (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο βιντεο το βαζω διοτι καποιος αλλος να εχει παρομοια εμπειρια με το παιδια μηπως τον βοηθησει.Δεν εχω ουδεμια σχεση με το παιδι το καναλι.Απλα παρακολουθω το καναλι και επειδη εχω χασει κι εγω καποια δεματα που δεν εχον ερθει ποτε

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου στάτους... Στα ΕΛΤΑ δεν φαίνεται καν... Να αρχίσω να ανησυχώ;

Tue, 05.06.18 15:28 Greece

The shipment has left the import parcel center in the destination country.

Mon, 04.06.18 15:58 Greece

The shipment has left the import parcel center in the destination country.

Fri, 01.06.18 15:54 Greece

The shipment has left the import parcel center in the destination country.

Thu, 31.05.18 15:46 Greece

The shipment has left the import parcel center in the destination country.

Wed, 30.05.18 15:16 Greece

The shipment has left the import parcel center in the destination country.

Tue, 29.05.18 15:14 Greece

The shipment has left the import parcel center in the destination country.

Thu, 24.05.18 15:08 Greece

The shipment has left the import parcel center in the destination country.

Thu, 24.05.18 05:32 Greece

The shipment has arrived in the destination country

Wed, 16.05.18 06:47 Feucht, Germany

The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage / online shipment tracking: http://www.dhl.gr/en/express/tracking/shippers_reference.html )

Wed, 16.05.18 06:08 Feucht, Germany

The international shipment has been processed in the export parcel center

Tue, 15.05.18 16:38 --

The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

Tue, 15.05.18 16:30 Obertshausen, Germany

The international shipment has been processed in the parcel center of origin

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν θα το έλεγα δυσφήμιση αυτό που έχουν υποστεί τα ΕΛΤΑ Αλλά πραγματικότητα. Πράγματι δεν πλήρωσαν χρήματα στην ΔΕΗ. Που ακριβώς είναι η δυσφήμιση ;

Έπεξαν με τους καταναλωτές και αυτοί τους γύρισαν την πλάτη.

Όπως λέει ο λαός : Έβαλαν τα χέρια τους και έβγαλαν τα μάτια τους.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε ότι το ρεπορτάζ, που αναρτήθηκε πριν από 1 ώρα περίπου, αναφέρεται στις δηλώσεις του προέδρου της ΠΟΣΤ, και, συνεπώς, είναι αναμενόμενο ότι θα έριχνε τη μπάλα στην κερκίδα, με τη δικαιολογία της "δυσφήμησης".

 

Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι ότι τα τέλη που επιβλήθηκαν πέρυσι και η ανάθεση του έργου εκτελωνισμού σε ιδιώτη δεν απέφεραν τα αναμενόμενα έσοδα, ώστε να μειωθεί το έλλειμμα. Δυστυχώς, και αυτός ο φορέας οδεύει μαθηματικά προς την ιδιωτικοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε ότι το ρεπορτάζ, που αναρτήθηκε πριν από 1 ώρα περίπου, αναφέρεται στις δηλώσεις του προέδρου της ΠΟΣΤ, και, συνεπώς, είναι αναμενόμενο ότι θα έριχνε τη μπάλα στην κερκίδα, με τη δικαιολογία της "δυσφήμησης".

 

Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι ότι τα τέλη που επιβλήθηκαν πέρυσι και η ανάθεση του έργου εκτελωνισμού σε ιδιώτη δεν απέφεραν τα αναμενόμενα έσοδα, ώστε να μειωθεί το έλλειμμα. Δυστυχώς, και αυτός ο φορέας οδεύει μαθηματικά προς την ιδιωτικοποίηση.

Ούτως ή άλλως, αυτός ήταν ο στόχος εξ αρχής. Διαλύουμε-Ξεπουλάμε, ώστε να ξεχρεώσουμε κι ας είμαστε μετά εξαρτημένη αποικία

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Παιδιά,

 

Εγώ έχω να καταθέσω ότι η εμπειρία μου από τα ΕΛΤΑ είναι η καλύτερη δεδομένου ότι έχω παραλάβει πάνω από 130 δέματα απο παραγγελίες απο το 2007 μέσω AmazonUS, Ebay, Ali, GB,LitB, Geekbuying κλπ και επίσης απο πωλητές αμφιβόλου αξιοπιστίας.

 

Η μόνη καθυστέρηση που είχα ήταν σε ένα δέμα unregisted απο Κίνα (που αλλού.....) που μου ήρθε μετά απο 5,5 μήνες.....(αφού είχα πάρει refund). Φυσικά για να προλάβω ειρωνικούς σχολιασμούς επέστρεψα το refund στον πωλητή μέσω Paypal (έτσι πιστεύω, πρέπει να γίνονται οι σωστές συναλλαγές).

Sony Xperia Z Ultra

Cubot X17 3/32

Lenovo A588t

Vernee Apollo Lite 4/32

Xiaomi Redmi Note 5 4/64

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στο nl post λεει οτι εφτασε Ελλαδα εδω και 5 μερες αλλα στο ΕΛΤΑ λεει ακομα Ολλανδια

Κατι παιζει με τελωνειο ή να ανησυχω ?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στο nl post λεει οτι εφτασε Ελλαδα εδω και 5 μερες αλλα στο ΕΛΤΑ λεει ακομα Ολλανδια

Κατι παιζει με τελωνειο ή να ανησυχω ?

 

Πόσες φορές πρέπει να το πούμε ότι για να φανεί στα ΕΛΤΑ πρέπει να ανοιχτεί ο σάκος και να σκαναριστούν τα δέματα;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στο nl post λεει οτι εφτασε Ελλαδα εδω και 5 μερες αλλα στο ΕΛΤΑ λεει ακομα Ολλανδια

Κατι παιζει με τελωνειο ή να ανησυχω ?

 

στα ιδια ειμαι κι εγω....αναμονη...λογικα στη σειρα για τελωνειο ειμαστε

Edited by alanon
τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές πρέπει να το πούμε ότι για να φανεί στα ΕΛΤΑ πρέπει να ανοιχτεί ο σάκος και να σκαναριστούν τα δέματα;

 

Απλά δεν μου έχει ξανατυχει τόσο μεγάλη καθυστέρηση.

Συνήθως όταν έρχεται Ελλάδα μέσα εμφανίζεται και στο ΕΛΤΑ tracking και σε 5-6 μέρες το έχω παραλάβει

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν μου έχει ξανατυχει τόσο μεγάλη καθυστέρηση.

Συνήθως όταν έρχεται Ελλάδα μέσα εμφανίζεται και στο ΕΛΤΑ tracking και σε 5-6 μέρες το έχω παραλάβει

Φίλε αν έχεις κανένα Νεο ενημέρωσε σε παρακαλώ γιατί λογικά μαζί θα κινηθούν τα πακέτα μας

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε αν έχεις κανένα Νεο ενημέρωσε σε παρακαλώ γιατί λογικά μαζί θα κινηθούν τα πακέτα μας

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ενα πουλάκι μου είπε ότι δεν έχει έρθει Ελλάδα το δέμα παρότι στο nl tracking λέει ότι έφτασε στη χώρα προορισμού? Δεν ξέρω τι γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Ενα πουλάκι μου είπε ότι δεν έχει έρθει Ελλάδα το δέμα παρότι στο nl tracking λέει ότι έφτασε στη χώρα προορισμού? Δεν ξέρω τι γίνεται
Εγώ πήρα ΕΛΤΑ και μου είπαν ότιέχει φτάσει η αποστολή αλλά ακόμα δεν έχει ανοιχτεί...πάρε ελτα να σου πουν...11/6 17.46 μου λέει το τρακιν ότι έφτασε...το δικό σου;

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...