Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και γω πήρα κάτι απο Σιγκαπούρη και έγινε το απίστευτο.. ήμουν έτοιμη να περιμένω 20 μέρες και ξαφνικά,σε 5 μέρες ήταν σπίτι μου

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια πληρωσα το αντικειμενο(ρολοι) την πεμπτη 24/3 στον πωλητη ο οποιος το εστειλε την ιδια μερα με USPS First Class Mail International και σημερα το πρωι ο ταχυδρομος το εφερε σπιτι μου!! τι να πω,δεν μου εχει ερθει ποτε κατι παλι τοσο γρηγορα!

 

αστειυεσαι!!!!Ουτε ups express τοσο γρηγορα :lol::lol: ...παλι καλο και πολυ τυχερος:happy:

Link to comment
Share on other sites

:blink: - μην το πειτε ουτε του παπα (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Mου εχουν στειλει ενα πακετο απο Γερμανια.Το ταχυδρομειο της Γερμανιας μου ειπε οτι το πακετο εφυγε 31/3 για Ελλαδα.Μεχρι σημερα στο σαιτ των ελτα αν κανω αναζητηση το πακετο μου λεει οτι ο αριθμος που δινω ειναι λαθος.Τηλεφωνησα στα Ελτα και μου ειπαν οτι αφου δεν εμφανιζεται δεν εχει ερθει Ελλαδα.Αυτο μαλλον ειναι αδυνατον αφου εχει φυγει απο την Γερμανια εδω και 4 ημερες.Τωρα τι μπορω να κανω εγω;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει φτάσει στην Ελλάδα, η αναζήτηση μέσω της ιστοσελίδας των ΕΛ.ΤΑ. σου βγάζει ότι είναι όντως λάθος ο αριθμός.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Exει σταλει εδω και 4 ημερες ,αρα αποκλειεται να μην εχει φτασει Ελλαδα εκτος αν ερχεται με τα ποδια.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει να κάνει και δέκα εργάσιμες μέχρι να "πατήσει" Ελλάδα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Tελικα μαλλον με τα ποδια ερχονται .....

edit:Mετα απο 4 ημερες καταφερε και εμφανιστηκε στην Ελλαδα.

Edited by ioma

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Exει σταλει εδω και 4 ημερες ,αρα αποκλειεται να μην εχει φτασει Ελλαδα εκτος αν ερχεται με τα ποδια.

Ό,τι έχω πάρει από Γερμανία, κάνει στάνταρ παραπάνω μέρες από Αγγλία, δηλαδή 7-10 μέρες.

Πώς ήσουν τόσο σίγουρος ότι θα φτάσει Ελλάδα σε 4 μέρες?Με express το ζήτησες?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες ...

 

Λοιπόν έχω παραγγείλει μέσω ebay Αμερικής έναν αντικείμενο αξίας 20€. Τίποτα δηλαδή.

 

Το θέμα μου τώρα ...

 

Έχει σταλθεί με USPS 1st class air mail international air mail (όπως μου γράφει και ο πωλητής), αλλά το tracking number είναι μόνο για Αμερική. Δηλαδή:

 

Στο Site της usps μου βγάζει αυτό:

 

Label/Receipt Number: LJ85 7155 341U S

Class: First-Class Mail International

Service(s): International Letter

Status: Processed through Sort Facility

 

Your item was processed through and left our JAMAICA, NY 11430 facility on March 18, 2011 at 2:57 am. The item is currently in transit to the destination. Information, if available, is updated periodically throughout the day. Please check again later.

 

Detailed Results:

 

-Processed through Sort Facility, March 18, 2011, 2:57 am, JAMAICA, NY 11430

-Electronic Shipping Info Received, March 17, 2011

-Processed through Sort Facility, March 17, 2011, 7:39 pm, BROOKLYN, NY 11256

Έχουν περάσει 14 εργάσιμες μέρες και ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Έχω ξαναπαραγγείλει από τον ίδιο και το πακετάκι έκανε λιγότερο από 10 εργάσιμες.

 

Πήγα στα ελτα Μεσολογγίου και δεν έβγαλα άκρη. Δεν μπορούν να κάνουν τίποτα μου λένε. Πως μπορώ να κάνω κάτι; Να μάθω εάν είναι Ελλάδα; Με το tracking number μπορώ να το ψάξω στη Ελλάδα; Δοκίμασα με το tracking των ελτα αλλά μου βγάζει ότι δεν υπάρχει.

 

Κάποιο τηλέφωνο μπας και βγάλω άκρη;

Co-Founder & CEO at AntMoves & Windows Phone Apps

www.antmoves.com | www.wpapps.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες ...

 

Λοιπόν έχω παραγγείλει μέσω ebay Αμερικής έναν αντικείμενο αξίας 20€. Τίποτα δηλαδή.

 

Το θέμα μου τώρα ...

 

Έχει σταλθεί με USPS 1st class air mail international air mail (όπως μου γράφει και ο πωλητής), αλλά το tracking number είναι μόνο για Αμερική. Δηλαδή:

 

Στο Site της usps μου βγάζει αυτό:

 

Label/Receipt Number: LJ85 7155 341U S

Class: First-Class Mail International

Service(s): International Letter

Status: Processed through Sort Facility

 

Your item was processed through and left our JAMAICA, NY 11430 facility on March 18, 2011 at 2:57 am. The item is currently in transit to the destination. Information, if available, is updated periodically throughout the day. Please check again later.

 

Detailed Results:

 

-Processed through Sort Facility, March 18, 2011, 2:57 am, JAMAICA, NY 11430

-Electronic Shipping Info Received, March 17, 2011

-Processed through Sort Facility, March 17, 2011, 7:39 pm, BROOKLYN, NY 11256

Έχουν περάσει 14 εργάσιμες μέρες και ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Έχω ξαναπαραγγείλει από τον ίδιο και το πακετάκι έκανε λιγότερο από 10 εργάσιμες.

 

Πήγα στα ελτα Μεσολογγίου και δεν έβγαλα άκρη. Δεν μπορούν να κάνουν τίποτα μου λένε. Πως μπορώ να κάνω κάτι; Να μάθω εάν είναι Ελλάδα; Με το tracking number μπορώ να το ψάξω στη Ελλάδα; Δοκίμασα με το tracking των ελτα αλλά μου βγάζει ότι δεν υπάρχει.

 

Κάποιο τηλέφωνο μπας και βγάλω άκρη;

Πάρε στο κεντρικό τηλέφωνο των ΕΛΤΑ στο 800-11-82000 αλλά να ξέρεις ότι αν όντως δεν έχει φτάσει Ελλάδα, ούτε από εκεί θα μπορούν να δούνε κάτι.

Αν αργίσει άλλη 1 βδομάδα, τότε να αρχίσεις να ανησυχείς.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πάρε στο κεντρικό τηλέφωνο των ΕΛΤΑ στο 800-11-82000 αλλά να ξέρεις ότι αν όντως δεν έχει φτάσει Ελλάδα, ούτε από εκεί θα μπορούν να δούνε κάτι.

Αν αργίσει άλλη 1 βδομάδα, τότε να αρχίσεις να ανησυχείς.

 

Πρέπει να πάρω από σταθερό για το 800 και δεν έχω ... κανένα άλλο τηλ παίζει;

 

Πάντως από Αμερική έχει φύγει σίγουρα ... τι έγινε από εκεί και πέρα είνα το θέμα ...

Βασικά από τώρα έχω αρχίσει να ανησυχώ ... Ας ελπίσουμε ότι θα έρθει ...

Edited by Lector_Teo

Co-Founder & CEO at AntMoves & Windows Phone Apps

www.antmoves.com | www.wpapps.gr

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι έχω πάρει από Γερμανία, κάνει στάνταρ παραπάνω μέρες από Αγγλία, δηλαδή 7-10 μέρες.

Πώς ήσουν τόσο σίγουρος ότι θα φτάσει Ελλάδα σε 4 μέρες?Με express το ζήτησες?

Ναι με express το ειχα ζητησει.Εκεινο που με ανησυχουσε ηταν οτι εφυγε 31/3 απο Γερμανια (με αεροπλανο) και 4/4 δεν το εβρισκαν στα ΕΛΤΑ.Τελικα το απογευματακι στις 4/4 εμφανιστηκε το ατιμο και την επομενη το παρελαβα.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - αν ειναι απλη αποστολη DHL [οπου εκει ειναι τα γερμανικα ταχυδρομεια] θα κανει παραπανω μερες ,μεχρι να περασει τα συνορα να παει στο κεντρο διανομης τους στην θεσσαλονικη οπου θα το δεις για 1η φορα (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η προσωπική μου εμπειρία με τα ΕΛΤΑ κυμαίνεται σε καλά επίπεδα.Λίγα παράπονα μπορώ να έχω γιατί ποτέ δεν μου έχασαν δέμα,απλά μερικά καθυστέρησαν λίγο παραπάνω.Έγινε όμως και το εξής παλαβό:

 

Παραγγελία από ebay Αμερικής τον Αύγουστο του 2010.Δέμα αξίας 250 Ευρώ που απεστάλη με Express Mail International με επαρχιακό προορισμό.Ο πωλητής το έστειλε από Αμερική στις 17/8...

 

Τέλος πάντων, περνούσαν οι μέρες χωρίς να έχω κάποια ειδοποίηση στο σπίτι μου και ανησυχούσα.Να σημειώσω ότι το δέμα βγήκε από τελωνείο στις 11/9, σύμφωνα με το tracking number.Οπότε σκέφτηκα ότι το πολύ σε 2 μέρες θα είναι σπίτι μου,γιατί ήταν και Express υποτίθεται...

 

Έλα όμως που έφτασε 22/9 και πάλι ΤΙΠΟΤΑ.Τσεκάρω το tracking number πάλι και μου έλεγε "11/9/2010:Προς επίδοση".Με λίγα λόγια το δέμα μου στελνόταν απο τις 11 του μηνός !!!

 

Αγανακτισμένος που λέτε πάω στα ΕΛΤΑ της πόλης μου μαζί με το tracking number μπας και βγάλω άκρη.Πάλι ΤΖΙΦΟΣ.Ο υπάλληλος μου λέει ότι δεν έχει έρθει δέμα στο όνομά μου, αν και του εξηγούσα ότι το δέμα είναι EMS και πως βρίσκεται εκεί απο τις 11/9 σύμφωνα με το Tracking ID.Σχεδόν κάθε μέρα πήγαινα στο κατάστημα, ώσπου την τρίτη φορά έγινε το ακατόρθωτο..ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΝΑ ΦΡΙΞΕΤΕ ΠΟΥ ΛΕΜΕ.

 

Ο υπάλληλος μου δίνει το τηλέφωνο των παλιών ΕΛΤΑ της πόλης μου με την ελπίδα ότι το δέμα θα βρίσκεται εκεί.Στο τηλέφωνο βγαίνει μια ηλικιωμένη κυρία και όταν της εξήγησα ότι το δέμα είναι EMS απάντησε: "Γράψτε ένα κινητό που θα σας πω.Είναι του ....... που κάνει τις ταχυμεταφορές.Τηλεφωνήστε του να συνεννοηθείτε."

 

Έτσι λοιπόν πήρα το δέμα την επόμενη μέρα.Αφού πήρα ΕΓΩ τηλέφωνο το παλικάρι που έκανε τις μεταφορές.Και αυτός όταν ήρθε σπίτι μου απλά ανέφερε ότι το δέμα άργησε να έρθει επειδή στην πόλη οι Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ υπολειτουργούν.:dizzy::help:

 

Και ρωτάω εγώ τώρα.ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥΣΑ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ (!) ΤΟΥ DELIVERA ΘΑ ΛΑΜΒΑΝΑ ΠΟΤΕ ΤΟ ΔΕΜΑ? Αφήστε που δεδομένης της αξίας του φοβήθηκα ότι θα είχε χαθεί και δεν θα είχα αποζημίωση.Express Mail σου λέει μετά.Τα Priority και τα Royal Mail φτάνουν πιο γρήγορα στο σπίτι μου.

 

Υ.Γ. Φυσικά τα 3 Ευρώ δεν τα γλίτωσα..:whistle:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν μου κολλάει στην ιστορία σου.

EMS είναι της ΚΙΝΑΣ.

Άρα τι σχέση έχει με την Αμερική που λες??

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ΕΜS ειναι διεθνες:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν μου κολλάει στην ιστορία σου.

EMS είναι της ΚΙΝΑΣ.

Άρα τι σχέση έχει με την Αμερική που λες??

Φίλε μου, τα δέματα EMS (Express Mail Service σημαίνουν τα αρχικά τους) δεν αφορούν αποκλειστικά την Κίνα,αλλά όλο τον κόσμο.Και για του λόγου το αληθές παραθέτω ένα απόσπασμα από την σελίδα των Ταχυμεταφορών ΕΛΤΑ:

 

"Express Mail Service (EMS) is an international world-renowned courier service with a presence in Greece since 1985.

 

It links more than 200 postal networks all over the world and is the cheapest, fastest and safest way of sending items abroad."

Link to comment
Share on other sites

Το EMS (Express Mail Service) η παγκοσμίως καταξιωμένη υπηρεσία ταχυμεταφοράς, με παρουσία από το 1985 και στην Ελλάδα, συνδέει πάνω από 200 ταχυδρομικά δίκτυα παγκοσμίως και αποτελεί τον οικονομικότερο, γρήγορο και ασφαλή τρόπο διαβίβασης αντικειμένων στο εξωτερικό.

 

http://www.eltacourier.gr/Uploads/ph_EMS.gif

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

07 Apr 2011 21:37:36 Arnhem Hub Shipment In Transit.

07 Apr 2011 21:36:37 Arnhem Hub Shipment Received At Transit Point

 

απο tnt εχω αυτην την ενημερωση ποτε περιπου λετε να εχω το δεμα στα χερια μου;

ευχαριστω

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα περιμενω ενα iphone απο us και:

Out of Foreign Customs, April 09, 2011, 12:12 pm, GREECE

Bullet Into Foreign Customs, April 08, 2011, 4:40 pm, GREECE

Bullet Arrived Abroad, April 08, 2011, 4:09 pm, GREECE

Bullet International Dispatch, March 29, 2011, 10:16 pm, ISC CHICAGO IL (USPS)

Bullet Arrival

Bullet Processed through Sort Facility, March 28, 2011, 7:33 pm, COPPELL, TX 75099

Bullet Electronic Shipping Info Received, March 28, 2011

Bullet Acceptance, March 28, 2011, 4:01 pm, PLANO, TX 75074

εχει περάσει απο τελωνειο απο οτι καταλαβα αλλα με προβληματιζει το γεγονος οτι οταν βαζω το tracking στις ταχυμεταφορες μου βγαζει αυτο:

09/04/2011 15:29:13 Κ.Δ. ΤΑΧ/ΡΩΝ ΑΘΗΝΩΝ ΕΚΤΟΣ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ 037596A1534315343 εχει ανοιχτει λετε η συσκευασια η αναμενετε για τριπολη που μενω? μαλλον δευτερα θα το εχω σωστα? φοβαμαι πολυ για το τελεωνειο ποσο θα πληρωσω βεβαια ειχε την ενδειξη gift το δεμα...

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

τελεωνειο ποσο θα πληρωσω

 

Αν ξέραμε, δεν θα είμασταν στο φόρουμ...Ο καθένας λέει κάτι με βάση τη δική του εμπειρία. Αυτά όμως πάνε συνήθως δειγματοληπτικά.;)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι το δέμα μου έχει κλείσει 15 εργάσιμες μέρες που το περιμένω και από αύριο πάμε στις 16 ...

 

Το θέμα μου είναι ότι θα φύγω την Τετάρτη και δεν ξέρω τι θα κάνω εάν δεν έχει έρθει μέχρι τότε!!!

 

:worry::worry::worry:

Co-Founder & CEO at AntMoves & Windows Phone Apps

www.antmoves.com | www.wpapps.gr

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι το δέμα μου έχει κλείσει 15 εργάσιμες μέρες που το περιμένω και από αύριο πάμε στις 16 ...

 

Το θέμα μου είναι ότι θα φύγω την Τετάρτη και δεν ξέρω τι θα κάνω εάν δεν έχει έρθει μέχρι τότε!!!

 

:worry::worry::worry:

 

15 μερες? πολλες μου φενονται επικοινωνησες με τον πωλητη?

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

15 μερες? πολλες μου φενονται επικοινωνησες με τον πωλητη?

 

Ναι επικοινώνησα και μου είπε το παρακάτω:

Sorry to hear the package is not arrived yet.

We checked the shipping record, the

item was shipped out already, by USPS 1st class air mail international air

mail, from New York.

 

Shipment Date: March 17, 2011

Mail Class: First Class International

 

The package left USA on March 18, 2011

 

It was packed in a 6" x 10" white poly bubble mailer.

Please note the Confirmation number is a custom declare number for

foreign mails, it can not be tracked on line, but when the mail arrive your

country, your local post office will have a record.

Can you help to call or visit your local post office to track the mail with the number?

 

Please let us know if you could find it.

 

Sorry for inconvenience caused.

 

Έχω πάει στα ελτα της περιοχής μου αλλά δεν ξέρουν που τους πάνε τα 4. Ο ταχυδρόμος της περιοχής μου μου είπε δεν έχει έρθει.

 

Από αύριο θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με τα κεντρικά και το Ελ.Βενιζέλος ...

 

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω ... και Τετάρτη φεύγω για Πάσχα ...:blink:

Co-Founder & CEO at AntMoves & Windows Phone Apps

www.antmoves.com | www.wpapps.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...