Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

"Delivery delays due to COVID-19. The situation is constantly changing. PostNL has no influence on this. We cannot guarantee a time of delivery. For business questions, please contact your account manager. Please note; we update this list regularly."

 

Και μετά τις χώρες. Αυτό γράφει. Βασικά τίποτα.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Postnl ανακοίνωση 9/9... Καθυστέρηση στις αποστολές με άγνωστη διάρκεια.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό υπάρχει εδώ και 4-5 μήνες. Δεν είναι καινούριο.

Απλά συνεχώς ανανεώνουν την λίστα με τους χρόνους των διαφόρων χωρών.

Δεν σημαίνει ότι υπάρχουν νέου είδους καθυστερήσεις.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

:D - επιτελους μετα απο 4 μηνες ηρθε το δεματακι απο Aliexpress, Order time: 08:49 May. 01 2020 με κοστος € 12,98 X2 = € 25,97

απο εξω ειδα ενα αυτοκολλητο κιτρινο που ελεγε πως δεν πληρει τις προδιαγραφες της EE (!) αλλα δεν πληρωσα κατι παραπανω.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:D - επιτελους μετα απο 4 μηνες ηρθε το δεματακι απο Aliexpress, Order time: 08:49 May. 01 2020 με κοστος € 12,98 X2 = € 25,97

απο εξω ειδα ενα αυτοκολλητο κιτρινο που ελεγε πως δεν πληρει τις προδιαγραφες της EE (!) αλλα δεν πληρωσα κατι παραπανω.

 

Ηταν συστημένο? Πότε είχε μπει Ελλάδα?

Ρωτάω γιατί περιμένω από τέλη Μαΐου δέματακι untracked και τώρα με την ανάρτηση σου ελπίζω ξανά ότι θα παραλάβω...

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμενα μου ηρθε προχθες ενα ξεχασμενο απο Φλεβαρη 2020...

Ίδια ερώτηση και σε σένα με την από πάνω...

Link to comment
Share on other sites

Ηταν συστημένο? Πότε είχε μπει Ελλάδα?

Ρωτάω γιατί περιμένω από τέλη Μαΐου δέματακι untracked και τώρα με την ανάρτηση σου ελπίζω ξανά ότι θα παραλάβω...

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ίδια ερώτηση και σε σένα με την από πάνω...

 

Untracked ηταν αυτο που παρελαβα απο Φεβρουαριο

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ηρθε συστημένο δεμα απο Μεξικο μετα απο 2 μηνες το οποίο φαινόταν και στα ελτα (παραλαβη απο πελατη στο εξωτερικο, αποστολη αντικειμενου κτλπ που λεει στο tracking) και τελικα ηρθε με gls και acs οπως τα συστημενα Αγγλίας που ομως δεν τα βλεπει το ελτα!

 

Πως εγινε αυτο? μηπως λογο covid δινουν και σε ιδιωτες δεματα?

 

για να μην πω οτι περιμενω και 2 εβδομαδες δεμα απο post.nl που δεν ειναι απο κινα, ειναι κανονικα ολλανδικό και ακομα τιποτα!

Edited by vasilismf
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, θέλω να στείλω δέμα σε παιδί που είναι σε στρατιωτική σχολή στην Αθήνα μακριά από το σπίτι του.

Μπορώ να βάλω σαν διεύθυνση παραλαβής το κεντρικό κατάστημα των ΕΛΤΑ στην Αιόλου για να μπορέσει να το παραλάβει κατά τις απογευματινές ώρες;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ μια απορία. Μπήκε βγήκε τελωνείο χωρίς να μου έρθει μήνυμα για παραστατικά, πληρώνω κάτι, ξέρει κάποιος από αντίστοιχη περίπτωση?

Τελικά πλήρωσα:

Δηλωμένη αξία δέματος: 30$.

Στατιστική αξία:25,14€

ΦΠΑ:6,03€

Τέλη ΕΛΤΑ:15€

Σύνολο:21,03€

Ούτε παραστατικά ούτε τίποτα.

Η παραγγελία ήταν απο Aliexpress με NL.

Η παραγγελία ήρθε πολύ γρήγορα, με περιτύλιγμα DHL.

Edited by toni3
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, θέλω να στείλω δέμα σε παιδί που είναι σε στρατιωτική σχολή στην Αθήνα μακριά από το σπίτι του.

Μπορώ να βάλω σαν διεύθυνση παραλαβής το κεντρικό κατάστημα των ΕΛΤΑ στην Αιόλου για να μπορέσει να το παραλάβει κατά τις απογευματινές ώρες;

Ναι σαν διεύθυνση θα γράψεις το καταστημα που θες και θα γράψεις και πανω απο το ονομα του παραληπτη POSTE RESTANTE.

 

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεματακι απο Λιθουανια(απλο) απο ebay σε 7 ημερες, απο Αγγλια(απλο) 30 ημερες και ακομη τιποτα, και απο aliexpress( 90 ημερες κολλημενο στο athens air mail unit απο 8 Αυγουστου Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

05 Σεπτεμβρίου παραγγειλα κάτι από alli και χθες έφτασε Θεσσαλονίκη.

Λέω και εγώ πολύ γρήγορα έφτασε φτου να μη το ματιασω.. :)

Σήμερα τα ξημερώματα βλέπω έφυγε για Αθήνα.

Ενώ εγώ είμαι δίπλα στο Κιλκίς.

Τι συμβαίνει??

Βάζω το tracking number και δεν το βρισκουν τα ΕΛΤΑ.

Με τι έρχεται γμτ...

Το tracking είναι αυτό YT202492126610104751fd0633da281dc69f66232836e95bb6.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

05 Σεπτεμβρίου παραγγειλα κάτι από alli και χθες έφτασε Θεσσαλονίκη.

Λέω και εγώ πολύ γρήγορα έφτασε φτου να μη το ματιασω.. :)

Σήμερα τα ξημερώματα βλέπω έφυγε για Αθήνα.

Ενώ εγώ είμαι δίπλα στο Κιλκίς.

Τι συμβαίνει??

Βάζω το tracking number και δεν το βρισκουν τα ΕΛΤΑ.

Με τι έρχεται γμτ...

Το tracking είναι αυτό YT202492126610104751fd0633da281dc69f66232836e95bb6.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με τέτοιο τρακ ναμπερ μου ήρθε και εμένα σήμερα από Αλί 7/9... Πρώτα πήγε Ολλανδία μετά Θεσσαλονίκη οδικώς και μάλλον ήρθε με acs στον Τύρναβο γιατί δε παρέλαβα εγώ οπότε δεν ξέρω! Βέβαια ήρθε η μισή παραγγελία... Ήταν κάτι μαξιλαράκια για το αμάξι από τα 2 ήρθε το 1!

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραία αλλά εγώ είμαι Κιλκίς και αυτό από Θεσσαλονίκη αντί να έρθει δίπλα πήγε Αθήνα ... Δεν ξέρω τι να πω. Από ότι βλέπω τώρα πήγε πειραια κ κάποιος παρελαβε

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Hub Πέτρου Ράλλη παραπέμπει σε acs. Το ερώτημα είναι γιατί είναι στο στάδιο "προς παράδοση" στον Πειραιά ενώ δε βρίσκεσαι εκεί.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Ωραία αλλά εγώ είμαι Κιλκίς και αυτό από Θεσσαλονίκη αντί να έρθει δίπλα πήγε Αθήνα ... Δεν ξέρω τι να πω. Από ότι βλέπω τώρα πήγε πειραια κ κάποιος παρελαβε

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σου έδωσε είτε λάθος tracking number είτε fake. Επικοινώνησε με τον πωλητή και αν σου τα μασάει, μιλάς με το Ali.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ οι χρόνοι πλέον.

image.png

 

τα δικα μου (8 συνολο_ ειναι ολα κολλημενα απο αρχες αυγουστου στο athens air mail unit.Παραγγελιες Ιουνιου-Ιουλιου)

Link to comment
Share on other sites

ujzp6ahttps://prnt.sc/ujzp6a

 

Καλησπέρα σε ολους.

Είχα κανει μια παραγγείλει, ήρθε μέσω Ολλανδίας, πέρασε τελωνείο Ελλάδα και από κ.δ. Αθήνας πήγε κ.δ. Πάτρας.

Ενώ η έπρεπε να 'ρθει νομό Αρκαδίας σε ένα χωριο.

Τι μπορώ να κανω?

Edited by Johnant
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια οι κινεζοι εφαρμοζουν εδω και 1-2 χρονια καινουργιο τροπο απατης.

 

Τι κανουν ? Αγοραζεις κατι με 20 ευρω πχ

 

 

Εισαι ο Γιωργος ΠΑπαδοπουλος και μενεις Περιστερι με τκ 11111,

βρισκουνε ενα τυχαιο ονομα απο Ελλαδα και στελνουνε εκει συστημενο αδειο φακελο

 

Το δεμα βλεπεις οτι αρχικα ερχεται Ελλαδα λες οκ αλλα τελικα παραδιδεται σε καποιον στη Θεσσαλονικη

Ο κινεζος με αυτον τον τροπο καλυπτεται αν ανοιξεις case που λεει not delivered , λοιπον τι κανετε ? αν αγορασατε απο ebay ανοιγετε case στο paypal (οχι στο ebay) και ανεβαζετε ενα αρχειο (screenshot που δειχνει απο την μια τη διευθυνση σας και απο την αλλη το tracking που δειχνει οτι παραδωθηκε σε αλλη πολη) , εμενα μου ειχε τυχει κατι αναλογο περυσι, και ανεβασε αρχειο που εδειχνε οτι το δεμα παραδωθηκε σε περιοχη με ΤΚ 22222 ενω εγω μενω σε περιοχη με ΤΚ 11111 που ειναι 360 χιλιομετρα μακρια.

Λεπτομερεια, η αγορα που ειχα κανει ηταν απο ebay, o συγκεκριμενος πωλητης δεν το εκανε μονο σε εμενα αλλα σχεδον σε ολους οσους αγορασαν εκεινη την περιοδο, γιατι τα feedback του απο θετικο 100% που ειχε οταν αγορασα το προιον ''μαζεψε 200 αρνητικες σε μια εβδομαδα με σχολια '' απατη, το εστειλε σε λαθος διευθυνση'' το ebay μπαναρε τον λογαριασμο του αλλα μαλλον επειδη ο πωλητης μαζεψε οτι λεφτα προλαβε και την εκανε , οταν ανοιξα case to ebay μου την παγωσε και και δεν μου εδινε refund , το ebay δεν μπορουσε να παρει τα λεφτα απο τον πωλητη γιατι προφανως τα σηκωσε και ετσι δεν τα εδινε και σε εμενα....το προβλημα λυθηκε οτι ανοιξα υποθεση στο paypal, εκει μου δωσανε refund σε μια εβδομαδα.

 

 

το feedback profile του πωλητη. https://www.ebay.com/fdbk/feedback_profile/zhaojun1945?filter=feedback_page:All&_trksid=p2545226.m2531.l4585

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

ujzp6ahttps://prnt.sc/ujzp6a

 

Καλησπέρα σε ολους.

Είχα κανει μια παραγγείλει, ήρθε μέσω Ολλανδίας, πέρασε τελωνείο Ελλάδα και από κ.δ. Αθήνας πήγε κ.δ. Πάτρας.

Ενώ η έπρεπε να 'ρθει νομό Αρκαδίας σε ένα χωριο.

Τι μπορώ να κανω?

 

Όλα τα δεματα για Πελοποννήσο και ήπειρο εγώ μένω γιαννενα, πρώτα πάνε στο κέντρο διαλογής Πάτρας και μετά πηγαίνουν Ανα νόμο, μην αγχώνεσαι άδικα

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ οι χρόνοι πλέον.

image.png

 

 

 

Όντως αλλα το θέμα είναι το τρακινκ αφού μπεί στην Ελλάδα υφίσταται; Η απλα ο θεός βοηθός;

f81420267896cdc1488ce3ce10717d96.jpg

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κι από μένα.

Παραγγελία από banggood μέσω Ευρωπαϊκής αποθήκης χωρίς τελωνείο.

Έχω ελπίδα να το πάρω σύντομα ή να κάνω υπομονή καμία 20αρια μέρες;

Το tracking δεν εμφανίζεται στα ΕΛΤΑ.

 

Κατάσταση πακέτου: Καθ' οδόν

Χώρα: Γερμανία -> Ελλάδα

Προορισμός:

 

Αφετηρία:

2020-09-18 15:42, The shipment has arrived in the destination country/destination area

2020-09-15 02:48, Feucht, Germany, The international shipment has been processed in the export parcel center

2020-09-14 13:12, Ottendorf-Okrilla, Germany, The international shipment has been processed in the parcel center of origin

2020-09-10 18:01, The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.

======================================

Powered by http://www.17track.net

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κι από μένα.

 

Παραγγελία από banggood μέσω Ευρωπαϊκής αποθήκης χωρίς τελωνείο.

 

Έχω ελπίδα να το πάρω σύντομα ή να κάνω υπομονή καμία 20αρια μέρες;

 

Το tracking δεν εμφανίζεται στα ΕΛΤΑ.

 

 

 

Κατάσταση πακέτου: Καθ' οδόν

 

Χώρα: Γερμανία -> Ελλάδα

 

Προορισμός:

 

 

 

Αφετηρία:

 

2020-09-18 15:42, The shipment has arrived in the destination country/destination area

 

2020-09-15 02:48, Feucht, Germany, The international shipment has been processed in the export parcel center

 

2020-09-14 13:12, Ottendorf-Okrilla, Germany, The international shipment has been processed in the parcel center of origin

 

2020-09-10 18:01, The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.

 

======================================

 

Powered by http://www.17track.net

Θα στο παραδώσει η DHL, όχι τα ΕΛΤΑ. Γι'αυτό δεν εμφανίζεται στα ΕΛΤΑ.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...