Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα ήταν να με φέρει το πακέτοο ταχυδρόμος, σήμερα πήγαν να τον ληστέψουν....αύριο τώρα

Σε ποια περιοχή έγινε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγειλει απο τις 18/11 μια θηκη απο Κινα. Οι αναμενωμενες ημερομηνιες παραδοσης ειναι 5/12 - 27/12 . Στο tracking number γραφει

2016-11-23 09:54:56.0 Dongguan city Post Office eCommerce dept. parcel center received

2016-11-23 09:56:55.0 Dongguan city Post Office eCommerce dept. parcel center customs scan

2016-11-23 09:58:29.0 leaving Dongguan city Post Office eCommerce dept. parcel center ,next station Dongguan center

2016-11-23 10:34:03.0 Guangzhou Transit Station export security scan

2016-11-23 14:45:45.0 Guangzhou Transit Station export customs cleared

2016-11-24 22:20:00.0 arrive Guangzhou Airport

2016-11-24 23:30:25.0 leaving Guangzhou Airport going to next airport/seaport

 

Καμια εξηγηση γιατι ειναι τοσο καιρο κολλημενο εκει ?

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολη η παρούσα χρονική περίοδος. Διάβασε το σχετικό θέμα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

και εγω θελω να αναφερω καθυστερησεις

απο 2-3 εβδομαδες πλεον 40ρισαμε!

(απλα συστημενα σκατολοιδια απο banggood)

 

τελος παντων καποια πακετα που φτασανε κ.διαλογης αττικης ειναι εκει 2 μερες...

 

τους πηρα τηλεφωνο αν μπορω να παραλαβω απο το κρυονερι(κ διαλογης)

μου ειπανε οτι δεν ειναι προσβασιμο στο κοινο,ειναι τιγκα κοντειενερς κλπ

αμα φτασουμε παρασκευη κ ειναι ακομα εκει θα τους κανω πεσιμο!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εσείς που ξέρετε αν μπορείτε να με βοηθήσετε, έστειλα 2 δεματάκια στην Αμερική συστημένα με ΕΛΤΑ και η τελευταία ενημέρωση είναι ότι το ένα στάλθηκε στο εξωτερικό εδώ και 6 ημέρες και τίποτε άλλο και για το 2o δέμα, το site των ΕΛΤΑ δεν αναφέρει τίποτα. Στο track17 λέει ότι στάλθηκαν και τα 2 στο εξωτερικό στις 15/12/16 και τέρμα. Ποιος δεν έχει κάνει ανανέωση τα tracking numbers, τα ΕΛΤΑ ή η USPS;
Δεν έχω κάτι να πω, γιατί όλοι κάτι λένε. Έχω όμως να κάνω, γιατί κανείς δεν κάνει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα. Περιμενω ενα πακετο απο Κινα, χαμηλης αξιας, περιπου 9-10 δολαριων. Ερχεται με NL post, με tracking number της μορφης NLΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ. Βλεπω στο http://www.sky56.cn/english/track/index οτι εχει μπει Ελλαδα απο χθες, αλλα δε μου αρεσει καθολου το "GREECE, the transfer of customs-- 20-Dec-2016 01:49 PM" που αναφερει :)

 

Τεσπα, το ερωτημα μου δεν ειναι το τελωνειο, αλλα αλλο: πώς μπορω να παρακολουθησω πλεον μεσω ΕΛΤΑ την εξελιξη;

 

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις το τν στο σαιτ των ΕΛΤΑ

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Το εχω δοκιμασει, δεν πιανει. Λεει "Δεν υπάρχει καταχώριση για τον αριθμό NLΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ". Νομιζα οτι υπαρχει καποιος αλλος τροπος, αλλα δεν πειραζει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα. Περιμενω ενα πακετο απο Κινα, χαμηλης αξιας, περιπου 9-10 δολαριων. Ερχεται με NL post, με tracking number της μορφης NLΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ. Βλεπω στο http://www.sky56.cn/english/track/index οτι εχει μπει Ελλαδα απο χθες, αλλα δε μου αρεσει καθολου το "GREECE, the transfer of customs-- 20-Dec-2016 01:49 PM" που αναφερει :)

 

Τεσπα, το ερωτημα μου δεν ειναι το τελωνειο, αλλα αλλο: πώς μπορω να παρακολουθησω πλεον μεσω ΕΛΤΑ την εξελιξη;

 

Ευχαριστω πολυ.

δεν εχει σχέση με τελωνείο ολα τα μικρα δεματα στο τελευταίο status πριν την παραλαβή έχουν αυτό.αν δεν ειναι συστημένο δεν θα το δεις ποτε στο site των ελτα .
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα. Περιμενω ενα πακετο απο Κινα, χαμηλης αξιας, περιπου 9-10 δολαριων. Ερχεται με NL post, με tracking number της μορφης NLΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ. Βλεπω στο http://www.sky56.cn/english/track/index οτι εχει μπει Ελλαδα απο χθες, αλλα δε μου αρεσει καθολου το "GREECE, the transfer of customs-- 20-Dec-2016 01:49 PM" που αναφερει :)

 

Τεσπα, το ερωτημα μου δεν ειναι το τελωνειο, αλλα αλλο: πώς μπορω να παρακολουθησω πλεον μεσω ΕΛΤΑ την εξελιξη;

 

Ευχαριστω πολυ.

 

Δεν μπορείς να το παρακολουθήσεις στα ΕΛΤΑ γιατί δεν είναι συστημένο. Απλά θα έρθει κάποια στιγμή.

Μη δίνεις και πολύ σημασία στις πληροφορίες του tracking που χεις.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Νομιζα οτι ειναι συστημενο αφου εχει τρακινγκ. Αλλα προφανως εχετε δικιο και οι δυο. Χαζομαρα μου. Καλα, οπως ειπα το θεμα μου δεν ειναι αν περναει απο τελωνειο, περισσοτερο ηθελα να δω ποτε περιπου θα ερθει στο σπιτι λογω εορτων. Αφου μπηκε χθες 20/12 στην Ελλαδα, φανταζομαι οτι στα μεσα της επομενης θα πρεπει να το περιμενω.

 

Σας ευχαριστω ολους και παλι, καλες γιορτες.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Νομιζα οτι ειναι συστημενο αφου εχει τρακινγκ. Αλλα προφανως εχετε δικιο και οι δυο. Χαζομαρα μου. Καλα, οπως ειπα το θεμα μου δεν ειναι αν περναει απο τελωνειο, περισσοτερο ηθελα να δω ποτε περιπου θα ερθει στο σπιτι λογω εορτων. Αφου μπηκε χθες 20/12 στην Ελλαδα, φανταζομαι οτι στα μεσα της επομενης θα πρεπει να το περιμενω.

 

Σας ευχαριστω ολους και παλι, καλες γιορτες.

1-3 εβδομαδες να περιμενεις.Ειναι απλο δεμα τωρα στην Ελλαδα...

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δοκιμασει, δεν πιανει. Λεει "Δεν υπάρχει καταχώριση για τον αριθμό NLΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ". Νομιζα οτι υπαρχει καποιος αλλος τροπος, αλλα δεν πειραζει.

Κατέβασε την παρακάτω εφαρμογή και να το κοιτάς από αυτή, θα βλέπεις κινήσεις που δε θα φαίνονται αλλού.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.metalsoft.trackchecker_mobile

Link to comment
Share on other sites

πότε με κανέναν δεν είχα θέμα, ούτε με ελτα ούτε με acs. πολλές φορές με παίρνουν και τηλέφωνο αυτοί για να με ρωτήσουν τι ώρα βολεύει να έρθουν να παραδώσουν. αυτό το πράγμα πρώτη φορά μου τυχαίνει. και όχι τίποτα άλλο, δεν θα προλάβω αύριο να πάω στα κεντρικά πριν το δώσουν στον κουριερ να δοκιμάσει 3η φορά να το φέρει και θα το κουβαλάει μαζί του όλη μέρα και θα το γυρίσει στο κλείσιμο του μαγαζιού πάλι. τι να κάνω ρε ****το, να βάλω ταμπέλα με οδηγίες παράδοσης στην εξώπορτα για την γενική ταχυδρομική...1)χτύπα κουδούνι 2)πάρε τηλ 3)άσε σημείωμα... τραγικά πράγματα...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εγω ειναι η πρωτη φορα που παραγγειλα κατι απο ebay και θα ηθελα τη βοηθεια σας αν γινεται, γιατι το αντικειμενο ειναι ενα ρολοι για τη μικρη μου κορη, και δεν ξερω τι θα πρεπει να προσεξω..

Παραγγειλα απο τον mlist-mall Αγγλια και το δεμα ερχεται απο Royal Mail International Standard (Small Packets). Απο οτι βλεπω δεν εχει tracking number , κ μου γραφει Estimated delivery : Thu. Dec. 22 - Wed. Jan. 18. Απο εδω και περα, θα πρεπει να παρακολουθω κατι? Το φερνει ταχυδρομος η μεταφορικη?

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας εκ των προτερων, καλες γιορτες!!!

 

Αφού είναι untracked θα στο φέρουν τα ΕΛΤΑ.

 

Αν ήταν συστημένο, θα πήγαινε πρώτα στην GLS Γερμανίας και μετά που θα ερχόταν Ελλάδα θα το έφερνε η ACS.

Link to comment
Share on other sites

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 15-12-2016 12:28 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΕΞΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ (ΔΑΣΜΟΙ) 22-12-2016 10:48 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 22-12-2016 12:16 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 22-12-2016 14:41 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 22-12-2016 16:41 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 22-12-2016 22:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 23-12-2016 9: Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

τι φαση το βαζουν και το βγαζουν ?

 

Τελικα βαλανε δασμους 152 ευρω συνολο.. το κινητο ειχε 160..

Edited by andreasf2
Link to comment
Share on other sites

:blink: - μπραβο ταχυτητα τα ΕλΤα εν μεσω εορτων και κινησης, απο 19 του μηνος απο γερμανια παρελαβα σημερα 23 με απλο ταχυδρομειο χωρις tracking number κιολας κι εγω το περιμενα με το νεο ετος (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Το Amazon.co.uk με ποια μεταφορική στέλνει; έχω τν AEILTN20000265***

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου να σας θυμίσω τον τίτλο του παρόντος topic: ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα.

Βάση αυτού στις τελευταίες τουλάχιστον σελίδες η συζήτηση έχει ξεφύγει πολύ. Και δεν είναι τόσο θέμα ότι βγαίνουμε off topic. Μέχρι ένα σημείο είναι κατανοητό και δεκτό. Το θέμα είναι ότι δεν γίνονται ανάλογες συζητήσεις στα ανάλογα topics με αποτέλεσμα να χάνονται πολύτιμες ίσως πληροφορίες. Παραμείνετε παρακαλώ πολύ στο θέμα μας εδώ.

Υ.Γ. Αν είναι εφικτό θα γίνουν μεταφορές ποστ. Σε αντίθετη περίπτωση θα αφαιρεθεί οτιδήποτε εκτός θέματος. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

τελικά το δέμα με γενική ταχυδρομική που είχα πει, πήγα εγώ και το παρέλαβα. του λέω βλέπω στο tracking του site ότι είμαι απών και αφήνει σημείωμα αλλά δεν βρίσκω κάτι στο γραμματοκιβώτιο. μου λέει δεν προλαβαίνω, έχω 2000 δέματα τη μέρα να παραδώσω, το site μην το κοιτάς πολύ λέει ψέματα κλπ. ήταν ευγενικός τουλάχιστον και δεν πούλησε υφακι ο υπεύθυνος. αν δεν πήγαινα μόνος μου, αυτοί θα το έφερναν σε κάνα μήνα(υπενθυμίζω αγορά από Ελλάδα το δέμα). ολίγον αντί επαγγελματίες. αν έχεις 2000 δέματα τη μέρα, πάρε κι άλλους διανομείς, μην μου δείχνεις τον 65χρονο διανομέα(όντως ήταν παππούς αυτός που κάνει διανομή με το μηχανάκι) και να μου λες κοίτα με ποιον πρέπει να βγάλω τη δουλειά.
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα υγεία και χρόνια πολλά σε όλους.

Μήπως ξέρει κανένας συμφορουμίτης , με σιγουριά , να μας πει εάν το ΚΔ Αττικής λειτουργεί ή όχι αυτές τις ημέρες (25-26/12);;;

Ρωτάω γιατί προσπαθώ να υπολογίσω πότε θα παραλάβω (Αθήνα) ένα δέμα που έφθασε στο ΚΔ Αττικής στις 24/12.

(ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 24-12-2016 11:51 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ)

Ευχαριστώ και πάλι χρόνια πολλά.

Edited by apost_V

People should not be afraid of their governments.

Governments should be afraid of their people.

Link to comment
Share on other sites

Το Amazon.co.uk με ποια μεταφορική στέλνει; έχω τν AEILTN20000265***

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν δεν κάνω λάθος το tracking number αυτό ανήκει στη εταιρεία i-Parcel

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι φαίνεται το ΚΔ Αττικής έκανε και αυτό όπως όλες οι δημόσιες υπηρεσίες τις Χριστουγεννιάτικες "διακοπές" του...

Δέμα που έκλεισε από Ελ.Βενιζέλος στις 24/12 & έφθασε σε ΚΔ Αττικής την ίδια μέρα , το "είδανε" σήμερα (27/12). :mad::mad:

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 24-12-2016 09:51 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 24-12-2016 11:51 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 27-12-2016 07:22 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Από το πρωί το έχουν και έως τώρα (δώδεκα ώρες μετά) δεν λέει να προχωρήσει... :blink::blink:

Τί λέτε , προλαβαίνω την πρωτοχρονιά ή πάω για το 2017;;;

Edited by apost_V

People should not be afraid of their governments.

Governments should be afraid of their people.

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι φαίνεται το ΚΔ Αττικής έκανε και αυτό όπως όλες οι δημόσιες υπηρεσίες τις Χριστουγεννιάτικες "διακοπές" του...

Δέμα που έκλεισε από Ελ.Βενιζέλος στις 24/12 & έφθασε σε ΚΔ Αττικής την ίδια μέρα , το "είδανε" σήμερα (27/12). :mad::mad:

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 24-12-201609:51Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ24-12-201611:51ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ27-12-201607:22ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Από το πρωί το έχουν και έως τώρα (δώδεκα ώρες μετά) δεν λέει να προχωρήσει... :blink::blink:

Τί λέτε , προλαβαίνω την πρωτοχρονιά ή πάω για το 2017;;;

 

Καλά είσαι, εμένα έκλεισε αεροδρόμιο 25/12 και δεν έχει προχωρήσει καθόλου. Τουλάχιστον εσένα έδειξε εκφόρτωση από μεταφορικό και έφτασε στο κέντρο διαλογής την ίδια ημέρα. Λογικά παραλαμβάνεις το 2016 εκτός απροόπτου.

Εγώ Έχω αρχίσει να ανησυχώ Μήπως έχει κανένα θέμα με Διεύθυνση κλπ το δέμα και είναι τόσες μέρες κλείσιμο απο αεροδρόμιο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...