Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του


platijet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι το είδα αυτό... και μετά το αποθηκεύουμε στο pc και το αντιγράφουμε κάπου στο κινητό από το pc?

 

πώς γίνεται γιατί δεν το χω ξανακάνει.... :)

Link to comment
Share on other sites

το περνας στο κινητο... στειλτο με bt, περνα το με καλωδιο... οπως θες :) και μετα το κανεις εγκατασταση

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

οπου θες... το τρεχεις, εγκατασταση,διαγραφης το αρχειο...

 

μετα πας στις ρυθμισεις,θεματα,προφυλαξη οθονης και επιλεγεις το sleeping screen... αν πατησεις 2 φορες πανω του ανοιγει τις ρυθμισεις και διαλεγεις... μερικα απο αυτα σε καθε κλειδωμα αλλαζουν λιγο πχ η πολη... η αναλογα την ωρα ;)

 

οποιο και να βαλεις νομιζω την ιδια μπαταρια τρωνε ;) διαλεξε ελευθερα :p

 

a! επισης να ξερεις οτι αμα ο σενσορας αποστασης ειναι καλυμμενος, αυτοματα κλεινει μετα απο λιγο για να μην τρωει μπαταρια πχ σε μια τσεπη,τσαντα κτλ :D

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ. το έκανα :)

 

το έκανα εγκατάσταση αλλά δεν διέγραψα μετά το αρχείο όπως είπες (αλήθεια ποιό αρχείο πρέπει να διαγράψω?)

 

sorry αλλά είμαι άσχετος. ζητώ την κατανόησή σας χε χε

Edited by giannos7650
Link to comment
Share on other sites

δε πειραζει :p εννοω το αρχειο της εγκαταστασης, που περασες απο τον υπολογιστη... δεν ειναι αναγκαιο απλα για εξοικονομηση χωρου...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

και μετά το αποθηκεύουμε στο pc και το αντιγράφουμε κάπου στο κινητό από το pc?

πώς γίνεται γιατί δεν το χω ξανακάνει.... :)

 

Εκτός από τα καλώδια και το bt υπάρχει και το Dukto για μεταφορές μέσω wifi.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα καλώδια και το bt υπάρχει και το Dukto για μεταφορές μέσω wifi.

 

προτιμησα να πω τον απλο τροπο :p

 

να ρωτησω για το sleeping screen... υποτιθεται οταν καλυπτεται ο αισθητηρας, κλεινει για να μην φαει μπαταρια... απο χθες το βραδυ μεχρι σημερα το μεσημερι εμεινε στη θηκη και οταν το εβγαλα ειχε φαει κοντα στο 20% ! μονο αυτο 20% !(nokia battery monitor)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση για Foursquare πια εφαρμογή προτείνεται την επίσημη η το 4squick?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει κανεις το fring να μας πει αν δουλευει σωστα γιατι με αυτο που φορτωσα δεν εβγαλα ακρη και εκανε συνεχεια τεστ στο ιντερνετ!

 

Τελικα φορτωσα μια αλλη εκδοση απο αυτη του ovi store και δουλεψε επιτελους δωρεαν videocall γιατι αμα περιμενουμε το skype...

Edited by Michaelis
...Δικαιωμά μου να γυρνώ στο σπίτι Τα χαράματα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτησω αν μπορείτε να μου συστησετε κάποια αντιστοιχη εφαρμογη symbian^3 για τις παρακάτω 3rd edition:

1.contacts transfer

2.jbaktasman

3.bluetooth remote control

4.καποια για message export

 

Ευχαριστω οσους απαντησουν. ;)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/dimlou/22620/265402/0/logo_aekfanclub.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτησω αν μπορείτε να μου συστησετε κάποια αντιστοιχη εφαρμογη symbian^3 για τις παρακάτω 3rd edition:

1.contacts transfer

2.jbaktasman

3.bluetooth remote control

4.καποια για message export

 

Ευχαριστω οσους απαντησουν. ;)

 

Το 1 τι κάνει; το 2 υπάρχει... Το 3 ποτέ δεν με δούλεψε :p άλλα υπάρχει το vlc remote... Για το 4 δεν ξέρω...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Το 1 τι κάνει; το 2 υπάρχει... Το 3 ποτέ δεν με δούλεψε :p άλλα υπάρχει το vlc remote... Για το 4 δεν ξέρω...

 

το 1 ειναι αυτό Γενικοτερα ψαχνω καποιο να κανει εισαγωγη-εξαγωγη τις επαφες οπως το pc suite. Το ovi δεν βλεπω να εχει τετοια επιλογη. :mad:

το 2 δεν ξερω αν υπάρχει signed

το 3 το ηξερα :wink:

 

Thanks...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/dimlou/22620/265402/0/logo_aekfanclub.gif
Link to comment
Share on other sites

το 1 ειναι αυτό Γενικοτερα ψαχνω καποιο να κανει εισαγωγη-εξαγωγη τις επαφες οπως το pc suite. Το ovi δεν βλεπω να εχει τετοια επιλογη. :mad:

το 2 δεν ξερω αν υπάρχει signed

το 3 το ηξερα :wink:

 

Thanks...

1) Η εφαρμογή που δίνεις είναι δωρεάν και αναφέρει ότι είναι συμβατή με symbian^3 οπότε μπορείς να δοκιμάσεις. Αν πας στα options του οvi suite θα δεις ότι έχει μια επιλογή που σου επιτρέπει να συγχρονίζεις τις επαφές σου με το outlook ή το outlook express. Επέλεξε την συγκεκριμένη επιλογή και δοκίμασε να τις συγχρονίσεις με ένα από τα 2 παραπάνω προγράμματα και μετά πέρασε τις στο άλλο σου τηλέφωνο.

2) Μπορείς να την υπογράψεις μόνος σου βγάζοντας το δικό σου πιστοποιητικό, [ΟΔΗΓΟΣ] Πιστοποιητικά - Διαδικασία Symbian Signed.

4) Για sms export δοκίμασε τα Export Tool V1.0 και SMS Export. Απλά για το δεύτερο που σου δίνω δεν ξέρω αν είναι συμβατό, δεν το έχω δοκιμάσει.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

1) Η εφαρμογή που δίνεις είναι δωρεάν και αναφέρει ότι είναι συμβατή με symbian^3 οπότε μπορείς να δοκιμάσεις. Αν πας στα options του οvi suite θα δεις ότι έχει μια επιλογή που σου επιτρέπει να συγχρονίζεις τις επαφές σου με το outlook ή το outlook express. Επέλεξε την συγκεκριμένη επιλογή και δοκίμασε να τις συγχρονίσεις με ένα από τα 2 παραπάνω προγράμματα και μετά πέρασε τις στο άλλο σου τηλέφωνο.

2) Μπορείς να την υπογράψεις μόνος σου βγάζοντας το δικό σου πιστοποιητικό, [ΟΔΗΓΟΣ] Πιστοποιητικά - Διαδικασία Symbian Signed.

4) Για sms export δοκίμασε τα Export Tool V1.0 και SMS Export. Απλά για το δεύτερο που σου δίνω δεν ξέρω αν είναι συμβατό, δεν το έχω δοκιμάσει.

 

1α. Την δοκιμασα και δεν ειναι συμβατη. Περασα τις επαφες στο Outlook. Τωρα πβς μπορω να τις παω στο άλλο τηλ?

1β. Υπάρχει κατι αντιστοιχο και για μηνυματα?

 

Ευχαριστω για τη βοηθεια. :)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/dimlou/22620/265402/0/logo_aekfanclub.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτησω αν μπορείτε να μου συστησετε κάποια αντιστοιχη εφαρμογη symbian^3 για τις παρακάτω 3rd edition:

1.contacts transfer

2.jbaktasman

3.bluetooth remote control

4.καποια για message export

 

Ευχαριστω οσους απαντησουν. ;)

 

1. Αποθήκευση, αντιγραφή και αποστολή επαφών έχει από μόνο του το S^3. Δυνατότητα που υπάρχει ακόμα και από 2nd Edition. Όλες οι επαφές σώζωνται σαν ξεψωριστά αρχεία vfc. Μπορείς να κάνεις και μεμονωμένη ενσωμάτωση συγκεκριμένων επαφών από το backup. Οι επαφές σώζωνται στο φάκελο X:/Others/Contacts (X: μνήμες C, E ή F). ;)

2. Υπάρχει έκδοση για 5th Edition/Symbian^3.

3. Δε θυμάμαι, παλιότερα πρέπει να υπήρχε. Δεν ξέρω.

4. Smartphoneware Best Message Storer. Αποθηκεύει σε txt ή csv. Backup μπορείς να κάνεις από τη διαχείριση αρχείων, όχι μόνο για μηνύματα, αλλά και για ημερολόγιο, επαφές κλπ κλπ.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

1. Αποθήκευση, αντιγραφή και αποστολή επαφών έχει από μόνο του το S^3. Δυνατότητα που υπάρχει ακόμα και από 2nd Edition. Όλες οι επαφές σώζωνται σαν ξεψωριστά αρχεία vfc. Μπορείς να κάνεις και μεμονωμένη ενσωμάτωση συγκεκριμένων επαφών από το backup. Οι επαφές σώζωνται στο φάκελο X:/Others/Contacts (X: μνήμες C, E ή F). ;)

2. Υπάρχει έκδοση για 5th Edition/Symbian^3.

3. Δε θυμάμαι, παλιότερα πρέπει να υπήρχε. Δεν ξέρω.

4. Smartphoneware Best Message Storer. Αποθηκεύει σε txt ή csv. Backup μπορείς να κάνεις από τη διαχείριση αρχείων, όχι μόνο για μηνύματα, αλλά και για ημερολόγιο, επαφές κλπ κλπ.

@ panosz Thanks man!! έγραψες, δεν το ήξερα το Smartphoneware Best Message Storer :D

 

Α! και κάτι άλλο για το 1. "Αποθήκευση, αντιγραφή και αποστολή επαφών έχει από μόνο του το S^3. Δυνατότητα που υπάρχει ακόμα και από 2nd Edition" Εννοείς μέσω του backup ή κάπως αλλιώς π.χ. μέσω της "μεταφοράς"?? Μήπως γνωρίζεις καποιον τροππο για μεταφορα μηνηματων απο συσκευή 3rd edition τα οποία ειναι αποθηκευμενα στη memory card ??

Επίσης, ο φάκελος X:/Others/Contacts είναι άδειος... :confused:

 

Ευχαριστώ φίλε... Να σαι καλα!!!!:D

Edited by dimlou
http://briefcase.pathfinder.gr/download/dimlou/22620/265402/0/logo_aekfanclub.gif
Link to comment
Share on other sites

@ panosz Thanks man!! έγραψες, δεν το ήξερα το Smartphoneware Best Message Storer :D

 

Α! και κάτι άλλο για το 1. "Αποθήκευση, αντιγραφή και αποστολή επαφών έχει από μόνο του το S^3. Δυνατότητα που υπάρχει ακόμα και από 2nd Edition" Εννοείς μέσω του backup ή κάπως αλλιώς π.χ. μέσω της "μεταφοράς"?? Μήπως γνωρίζεις καποιον τροππο για μεταφορα μηνηματων απο συσκευή 3rd edition τα οποία ειναι αποθηκευμενα στη memory card ??

Επίσης, ο φάκελος X:/Others/Contacts είναι άδειος... :confused:

 

Ευχαριστώ φίλε... Να σαι καλα!!!!:D

 

Για να πάρεις backup στις επαφές σου, μπορείς να το κάνεις μέσα από την εφαρμογή των επαφών:

Μενού->Επαφές->Επιλογές->Επιλογή/εξαίρεση->Επιλογή όλων

Μετά κάνεις το εξής:

Επιλογές->Αντιγρ. προσ.στοιχ.->Σε άλλη μνήμη->Μνήμη μαζικής αποθήκευσης ή κάρτα μνήμης

 

Ο φάκελος X:/Others/Contacts αρχικά είναι άδειος. Όταν πάρεις backup των επαφών σου, θα τις δεις όλες εκεί μέσα. ;)

 

Μεταφορά μηνυμάτων, επαφών, σημειώσεων ημερολογίου κλπ από και προς συσκευή 3rd Edition γίνεται με την εφαρμογή Μεταφορά. Το έχω δοκιμάσει μεταξύ Ν8 και Ν82 με απόλυτη επιτυχία.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

fMobi – Nice looking Facebook client for Symbian^3

http://dailymobile.se/2011/07/05/fmobi-nice-looking-facebook-client-for-symbian3/

 

Official site: http://jiikoo.com/fmobi/

 

Features:

 

  • News feed
  • Chat
  • Profile
  • Liked Pages
  • User info
  • Groups
  • Events
  • Commenting / Liking
  • View comments / likes
  • Albums / Photos
  • Notifications
  • Landscape / Portrait

 

:!: Σημείωση :!:

Όσοι το περάσετε στα κινητά σας να ξέρετε ότι είναι ακόμα σε έκδοση beta. Όποιοι το δοκιμάσουν ας μας πουν και την γνώμη τους.

Ό,τι πιο πλήρες έχω δοκιμάσει για Symbian^3. Δεν είμαι πολύ του fb, αλλά μου φαίνεται ότι δεν του λείπει τίποτα, εκτός από αναζήτηση... Επίσης δεν μπορείς να αλλάξεις το επίπεδο ζουμ. Το μέγεθος του κειμένου και των εικόνων είναι κλειδωμένο. Φυσικά δε μπορεί να συναγωνιστεί αντίστοιχες εφαρμογές στις δύο μεγάλες πλατφόρμες. Έτσι κι αλλιώς η ιντερνετική εμπειρία δεν είναι το #1 ατού του S^3. ;)

 

Edit:

Μόλις δοκίμασα και το Chat, δουλεύει άψογα. Όπου κι αν είσαι, υπάρχει ειδοποίηση για νέα μηνύματα. Πολύ καλό. Μένει η εφαρμογή. :)

Edited by impreza_sti
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Για να πάρεις backup στις επαφές σου, μπορείς να το κάνεις μέσα από την εφαρμογή των επαφών:

Μενού->Επαφές->Επιλογές->Επιλογή/εξαίρεση->Επιλογή όλων

Μετά κάνεις το εξής:

Επιλογές->Αντιγρ. προσ.στοιχ.->Σε άλλη μνήμη->Μνήμη μαζικής αποθήκευσης ή κάρτα μνήμης

 

Ο φάκελος X:/Others/Contacts αρχικά είναι άδειος. Όταν πάρεις backup των επαφών σου, θα τις δεις όλες εκεί μέσα. ;)

 

Μεταφορά μηνυμάτων, επαφών, σημειώσεων ημερολογίου κλπ από και προς συσκευή 3rd Edition γίνεται με την εφαρμογή Μεταφορά. Το έχω δοκιμάσει μεταξύ Ν8 και Ν82 με απόλυτη επιτυχία.

 

Με αυτό τον τρόπο μπορεις να κανεις import μετά αν θες/ ή αλλιώς πως κανεις import?

 

A! Και επισης πως κανεις εγκατασταση αρχείου *.wgz ?

 

Οκ παιδιά, καλύφθηκαν οι απορίες μου.... :rolleyes: :lol:

 

Με την ευκαιρία, θα ήθελα να σας ευχαριστησω δημοσια για τη βοηθειά σας alex61, panosz75, stendor για τη βοηθεια σας !!! :thanks: Respect!!

Edited by dimlou
http://briefcase.pathfinder.gr/download/dimlou/22620/265402/0/logo_aekfanclub.gif
Link to comment
Share on other sites

Με αυτό τον τρόπο μπορεις να κανεις import μετά αν θες/ ή αλλιώς πως κανεις import?

 

A! Και επισης πως κανεις εγκατασταση αρχείου *.wgz ?

 

Οκ παιδιά, καλύφθηκαν οι απορίες μου.... :rolleyes: :lol:

 

Με την ευκαιρία, θα ήθελα να σας ευχαριστησω δημοσια για τη βοηθειά σας alex61, panosz75, stendor για τη βοηθεια σας !!! :thanks: Respect!!

 

Όσο τα αρχεία vcf βρίσκονται στο φάκελο X:/Others/Contacts και δεν τα μετακινήσεις, μπορείς να κάνεις την αντίστροφη διαδικασία:

Επαφές-> Αντιγρ. προσωπ. στοιχ. -> Από άλλη μνήμη -> Επιλογή μνήμης -> Μνήμη μαζικής αποθήκευσης ή Κάρτα μνήμης

Φυσικά, μπορείς να αφήσεις στο φάκελο όσες επαφές θέλεις να αντιγράψεις, σβήνοντας όσες δεν χρειάζεσαι, μιας και είναι μεμονωμένα αρχεία .vcf. ;)

 

Τα αρχεία .wgz τα εγκαθιστάς κανονικά όπως τα .sis/.sisx/.jar.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

fMobi – Nice looking Facebook client for Symbian^3

http://dailymobile.se/2011/07/05/fmobi-nice-looking-facebook-client-for-symbian3/

 

Official site: http://jiikoo.com/fmobi/

 

Features:

 

  • News feed
  • Chat
  • Profile
  • Liked Pages
  • User info
  • Groups
  • Events
  • Commenting / Liking
  • View comments / likes
  • Albums / Photos
  • Notifications
  • Landscape / Portrait

 

:!: Σημείωση :!:

Όσοι το περάσετε στα κινητά σας να ξέρετε ότι είναι ακόμα σε έκδοση beta. Όποιοι το δοκιμάσουν ας μας πουν και την γνώμη τους.

 

Λοιπόν απο μια γρήγορη ματιά που έριξα: πράγματι το chat δουλεύει πολύ καλά αρκεί να το έχεις αφήσει ανοικτό στον υπολογιστή σου, γιατι αν είναι κλειστό δεν ανοίγει καθόλου στο τηλέφωνο.

απο εκει και πέρα οι ελλείψεις που παρατήρησα είναι οτι δεν μπορείς να διαγράψεις σχόλια και δεν υποστηρίζει δημοσίευση θέσης(places) επίσης σου βγάζει την ψυχή μεχρί να ανοίξει ενα video.

Link to comment
Share on other sites

πράγματι το chat δουλεύει πολύ καλά αρκεί να το έχεις αφήσει ανοικτό στον υπολογιστή σου, γιατι αν είναι κλειστό δεν ανοίγει καθόλου στο τηλέφωνο.

 

Εμένα μου λειτούργησε μια χαρά με όλους τους υπολογιστές του σπιτιού μου κλειστούς. Μετά το chatting στο Ν8, άνοιξα το PC μου και όλα τα μηνύματα ήταν αποθηκευμένα στα μηνύματα με το συγκρεκριμένο άτομο που μίλησα. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου λειτούργησε μια χαρά με όλους τους υπολογιστές του σπιτιού μου κλειστούς. Μετά το chatting στο Ν8, άνοιξα το PC μου και όλα τα μηνύματα ήταν αποθηκευμένα στα μηνύματα με το συγκρεκριμένο άτομο που μίλησα. ;)

Pano δεν λέω οτι πρέπει να έχεις το pc ανοιχτό, το pc μπορεί να είναι κλειστό αλλά να έχεις αφήσει την συνομιλία ανοιχτή πριν το κλείσεις η πριν κάνεις αποσύνδεση απ το facebook.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...