Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του


platijet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας ευχαριστω και τους δυο βρηκα τελικα τον ybrowser που τον εχω συνηθησει κιολας. Καλος πανως και ο xplore τον εχω δοκιμασει.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!! Όντας παιδί των Windows Mobile δεν έχω καταλάβει τι παίζει ακριβώς με τα "πακέτα γλωσσών" του Symbian. Όποιος γνωρίζει/έχει χρησιμοποιήσει κινητό με Symbian^3 από παράλληλη εισαγηγή ας μου απαντήσει.

Τα "πακέτα γλωσσών" είναι οι γλώσσες από τις οποίες επιλέγεις για το μενού ή οι γλώσσες των διατειθέμενων πληκτρολογίων ; Δηλ. σε απλά PC λόγια Windows XP Greek ή Windows XP English με ελληνικά στη language bar ;

Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να αγοράσω από παράλληλη εισαγωγή το Nokia C6-01 και δε με νοιάζει καθόλου αν θα έχει αγγλικό ή ελληνικό μενού, με πειράζει όμως να μη μπορώ να γράψω sms ή να κάνω αναζήτηση στο internet με ελληνικούς χαρακτήρες.

Ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τα Product Codes τα οποία καθορίζουν την αγορά για την οποία προορίζεται η κάθε συσκευή. έτσι υπάρχουν τα ανάλογα πακέτα γλωσών τα οποία μπορείς να δεις εδώ. Όταν πάρεις το C6-01 του φλασάρεις την ελληνική rom η οποία θα έχει ελληνικά και αγγλικά μεταξύ των γλωσσών και είσαι έτοιμος. Να προσέξεις μόνο να προορίζεται η συσκευή για την ευρωπαϊκή αγορά για να σε καλύπτει η διετής εγγύηση της Nokia. Περί παράλληλων εισαγωγών.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση ! Τα FAQs τα έχω διαβάσει, η ερώτησή μου αφορά περισσότερο στα SMS και στα διαθέσιμα πληκτρολόγια. Πχ θα μπορώ να γράψω SMS με γαλλικούς χαρακήρες αν έχω πακέτο γλωσσών "Balkans" ; Στα WΜ πχ, με αγγλικό μενού, μπορούσα να "φορτώσω" ελληνικό πληκτρολόγιο και να γράφω ελληνικά. Σε Symbian γίνεται αυτό ;
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το SPB Mobile Shell λέει πολύ. Είναι πρακτικό και ευέλικτο. Έχω μπορέσει να οργανώσω τις αγαπημένες μου εφαρμογές στην καθημερινή και επαγγελματική διάταξη.

Μόνο που δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο δε μπορώ να αλλάξω φόντο στην επαγγελματική διάταξη. Ξέρει κάποιος πώς γίνεται, αν γίνεται;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πάνο, αν τελικά το συνηθίσεις και το χρησιμοποιήσεις σε καθημερινή βάση, πες μας αν διαπιστώσεις μειωμένη αυτονομία στην συσκευή σου.

 

Την επαγγελματική διάταξη δεν την χρησιμοποίησα καθόλου και δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Ίσως επειδή είναι επαγγελματική δεν αλλάζει φόντο; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το SPB Mobile Shell λέει πολύ. Είναι πρακτικό και ευέλικτο. Έχω μπορέσει να οργανώσω τις αγαπημένες μου εφαρμογές στην καθημερινή και επαγγελματική διάταξη.

Μόνο που δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο δε μπορώ να αλλάξω φόντο στην επαγγελματική διάταξη. Ξέρει κάποιος πώς γίνεται, αν γίνεται;

 

Άλλαξε ταπετσαρία απο το μενού του κινητού

Link to comment
Share on other sites

Πάνο, αν τελικά το συνηθίσεις και το χρησιμοποιήσεις σε καθημερινή βάση, πες μας αν διαπιστώσεις μειωμένη αυτονομία στην συσκευή σου.

 

Την επαγγελματική διάταξη δεν την χρησιμοποίησα καθόλου και δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Ίσως επειδή είναι επαγγελματική δεν αλλάζει φόντο; :blink:

 

Δεν ξέρω ακόμα για αυτονομία, αλλά μνήμη τρώει αρκετή. Από 120ΜΒ πέφτει κάτω από τα 80ΜΒ. Σίγουρα φταίει ότι είναι εντελώς διαφορετικό να έχεις 3 αρχικές οθόνες, άλλο 10, κι όλες γεμάτες με widgets. Πάντως δεν είχα μηνύματα χαμηλής στάθμης μνήμης μέχρι τώρα. Θα κάνω κι άλλους ελέγχους στις επόμενες μέρες και θα δω.

 

Άλλαξε ταπετσαρία απο το μενού του κινητού

 

Ναι όντως έτσι είναι. Η επαγγελματική διάταξη επιλέγει την ταπετσαρία της πρώτης αρχικής οθόνης του εργοστασιακού μενού. Θενξ. :)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

παιδιά το spb shell τρέχει απροβληματιστα στο κινητό η έχει εμφανη μείωση απόδοσης?Ρωτάω γιατί διαβάζω για μεγάλημείωση της διαθέσιμης RAM από 120 σε 80!

Εδώ να πω ότι αντίθετα στο HD2 Leo από 200 που είναι η RAM με το htc sense όταν το αλλάζω με το spb shell εκτοξεύεται στα 220 περίπου!!

Οπότε καλό είναι να μας πει όποιοςτο έχει αν το κινητό ακούει με αυτό η του πέφτει βαρύ?

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το spb shell τρέχει απροβληματιστα στο κινητό η έχει εμφανη μείωση απόδοσης?Ρωτάω γιατί διαβάζω για μεγάλημείωση της διαθέσιμης RAM από 120 σε 80!

Εδώ να πω ότι αντίθετα στο HD2 Leo από 200 που είναι η RAM με το htc sense όταν το αλλάζω με το spb shell εκτοξεύεται στα 220 περίπου!!

Οπότε καλό είναι να μας πει όποιοςτο έχει αν το κινητό ακούει με αυτό η του πέφτει βαρύ?

 

 

 

Όχι, επουδενί λόγω δεν είναι βαρύ. Το μόνο που βλέπω είναι μια σαφή μείωση στη διαθέσιμη μνήμη, τίποτα άλλο. Το κινητό πάει σφαίρα, δεν παρατήρησα το παραμικρό κόλλημα, το rendering είναι απροβλημάτιστο, ακόμα και στα απαιτητικότατα carousel. Και σημειωτέον, τις πληροφορίες για τη μνήμη τις παίρνω από το Ergo's MemInfo, το οποίο δεν ξέρω αν και κατά πόσον είναι αξιόπιστο. :rolleyes:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

ευχάριστα νέα!

με ενδιαφέρει η συσκευή(Ν8)μιας κ δίνει πράγματα που δε τα βρίσκω αλλού όπως δωρεάν κ κυρίως αξιόπιστο GPS φακέλους να οργανώσεις όπως θες τα sms σου κάτι που τα αλλά λειτουργικά το χουν βάλει στην άκρη(δεν είμαστε όλοι στην αμερική που δουλεύουν σχεδόν μόνο τα mail ),κ κυρίως μου αρέσει το ρολόι κ γενικώς η οθόνη με τις εμφανείς ειδοποιήσεις χωρίς ουσιαστική κατανάλωση που το χω συνηθίσει απ τα N85,86 και δε το βρίσκω αλλού και το shell προσωπικα μιας κ το χρησιμοποιεω χρόνια στα wm θα με βόλευε πολύ αρκεί βεβαίως να μη γονατίζει τη συσκευή,οπότε καλά τα νέα που λέει ο Πάνος από πάνω..

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

ευχάριστα νέα!

με ενδιαφέρει η συσκευή(Ν8)μιας κ δίνει πράγματα που δε τα βρίσκω αλλού όπως δωρεάν κ κυρίως αξιόπιστο GPS φακέλους να οργανώσεις όπως θες τα sms σου κάτι που τα αλλά λειτουργικά το χουν βάλει στην άκρη(δεν είμαστε όλοι στην αμερική που δουλεύουν σχεδόν μόνο τα mail ),κ κυρίως μου αρέσει το ρολόι κ γενικώς η οθόνη με τις εμφανείς ειδοποιήσεις χωρίς ουσιαστική κατανάλωση που το χω συνηθίσει απ τα N85,86 και δε το βρίσκω αλλού και το shell προσωπικα μιας κ το χρησιμοποιεω χρόνια στα wm θα με βόλευε πολύ αρκεί βεβαίως να μη γονατίζει τη συσκευή,οπότε καλά τα νέα που λέει ο Πάνος από πάνω..

Το κακό με το SPB Mobile Shell είναι ότι πρώτον απενεργοποιεί τη δόνηση της οθόνης αφής, η όποια είναι θεσπέσια και όσοι έχουν το Ν8 με καταλαβαίνουν. Επίσης, από τη λίστα των widgets και συντομεύσεων λείπουν κάποια βασικά, όπως π.χ. ο πομπός FM, τον οποίο απλώς τον εμφανίζει σαν συντόμευση και όχι σαν widget μιας ολόκληρης γραμμής όπως στο Ν8 που βλέπεις με μία ματιά που εκπέμπει, χωρίς να μπεις στο μενού. Επίσης περιέργως λείπει απευθείας συντόμευση για δημιουργία νέου μηνύματός, με ένα κλικ στην οθόνη. Γίνεται, αλλά όχι με μία κίνηση.

Όπως και να 'χει όμως πρόκειται για ένα καταπληκτικό εναλλακτικό shell το οποίο θα γίνει πολύ καλύτερο στην πολυαναμενόμενη έκδοση 5.0.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας σχετικά με το πρόγραμμα του facebook υπάρχει κάποιο καλύτερο πρόγραμμα που όμως να εμφανίζει κανονικά τις δημοσίευσης video και αλλα όπως και αυτό που έχει το n8 (κοινωνικά δίκτυα)

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποια καλύτερη εφαρμογή. Για να βλέπεις τα βίντεο θα πρέπει να μπαίνεις μόνο από τον ενσωματωμένο browser. πρέπει οπωσδήποτε η εφαρμογή του facebook να βελτιωθεί καθώς της λείπουν πολλά πράγματα. Είμαι περίεργος γιατί έχει αργήσει τόσο πολύ να κυκλοφορήσει ολοκληρωμένη εφαρμογή ενώ υπάρχει τόσο καιρό για τα υπόλοιπα λειτουργικά.
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις χρησιμοποιησει το ovi music player για να περσει μουσικη στο κινητο; Καταφερα και την περασα τελικα αλλα πολυ ταλαιπωρια ρε γμτ. Επισης ακομα δεν μπορω να βρω τροπο να συγχρονιζω ενα ενα τα κομματια πχ οταν θελω να προσθεσω στα ειδη υπαρχοντα. Μονο ολα μαζι καταφερα να τα συγχρονισω. Ποσο χρησιμο θα ηταν να μπορουσες να αλλαξεις τα στοιχεια των τραγουδιων και απο την συσκευη. Καμια προταση στο προβλημα μου;

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα εδώ και 1 βδομάδα έχω βάλει τον xplore και σήμερα το πατάω να άνοιξη και δεν ανοίγει το έσβησα το ξανά έβαλα και πάλι τα ίδια ξέρει κανεις κάτι?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Το είχες κατεβάσει από την επίσημη ιστοσελίδα; Κάνε και μια επανεκκίνηση στην συσκευή σου.
Link to comment
Share on other sites

όχι φιλε μου το είχα κατεβάσει από το γνωστό μαγαζάκι και ήταν signed κατευθείαν το έβαλα και δούλευε μια χαρά αλλα μετά από μια βδομάδα σήμερα δεν άνοιγε με τίποτα έκανα επανεκκίνηση τίποτα το έσβησα το ξανά έβαλα και πάλι τίποτα.Mετά έβαλα από το επίσημο site την εφαρμογή και την πήρε ανοίγει αλλα βγάζει χρόνο για να άνοιξη και να κλίση δεν ξέρω όμως αν είναι μονο αυτός ο περιορισμός η έχει και άλλους δεν ξέρει τι άλλο να κάνω

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει παιδιά κάποιο εορτολογιο που να δουλεύει με το Ν8;

Υπάρχει περίπτωση να φαίνεται και η γιορτή στη home screen;

Link to comment
Share on other sites

όχι φιλε μου το είχα κατεβάσει από το γνωστό μαγαζάκι και ήταν signed κατευθείαν το έβαλα και δούλευε μια χαρά αλλα μετά από μια βδομάδα σήμερα δεν άνοιγε με τίποτα έκανα επανεκκίνηση τίποτα το έσβησα το ξανά έβαλα και πάλι τίποτα.Mετά έβαλα από το επίσημο site την εφαρμογή και την πήρε ανοίγει αλλα βγάζει χρόνο για να άνοιξη και να κλίση δεν ξέρω όμως αν είναι μονο αυτός ο περιορισμός η έχει και άλλους δεν ξέρει τι άλλο να κάνω

Δεν έχει περιορισμούς.

Μόνο τη χρονική καθυστέρηση κατά την εκκίνηση και τον τερματισμό.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

εχουμε και εδω πιστοποιητικα? για να βαλουμε εφαρμογες?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

εχουμε και εδω πιστοποιητικα? για να βαλουμε εφαρμογες?

 

Ναι, δεν έχει αλλάξει κάτι, πάλι χρειαζόμαστε πιστοποιητικά. Περισσότερα δες εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=287516

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...