Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του


platijet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, κολλάει αλλά αν το πετύχεις, το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό. Όπως και νά'χει, αξίζει να το εγκαταστήσεις και να το δοκιμάσεις.
Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος καποια παρομοια της εφαρμογης phone usage για το Xperia για το Ν8 ?

 

με την εφαρμογη αυτη,θελω να τσεκαρω τη μετρηση δεδομενων για MMS,SMS,Internet κτλ

Δεν εχω βρει κατι σχετικο στο Ovi Store

Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος καποια παρομοια της εφαρμογης phone usage για το Xperia για το Ν8 ?

 

με την εφαρμογη αυτη,θελω να τσεκαρω τη μετρηση δεδομενων για MMS,SMS,Internet κτλ

Δεν εχω βρει κατι σχετικο στο Ovi Store

Το Symbian δεν χρειάζεται τέτοια,για κλήσεις/GPRS θα τα βρείς στο εικονίδιο Μητρώο,όσο για τα μηνύματα θα τα βρεις εκεί(Εξερχόμενα,Σταλθέντα κλπ.).

Τώρα αν υπάρχει και εφαρμογή για όλα αυτά δεν έχω ασχοληθεί γιατί ευτυχώς τα έβρισκα ενσωματωμένα πάντα στο Symbian(ενώ στα Android πρέπει να βάζεις εφαρμογές όπως αυτήν που αναφέρεις).

Link to comment
Share on other sites

Μενου/ρυθμισεις/διαχειριση εφαρμογων/εγκατεστημενες εφαρμογες.

Στη λιστα που ανοιγει βρισκεις την εφαρμογη που θες και την κανεις απεγκατασταση

Link to comment
Share on other sites

... ή πολύ απλά μέσα στο μενού πατάς επιλογές, οργάνωση, παρατεταμένο πάτημα πάνω στο εικονίδιο της εφαρμογής και διαγραφή. ;)
Link to comment
Share on other sites

πως κάνει κάποιος απεκατάσταση εφαρμογών?

Με δύο τρόπους:

1. Μενού>Ρυθμίσεις>Διαχείριση Εφαρμογών και απεγκαθιστάς όποια θέλεις

2. Μπαίνεις στο μενού και εντοπίζεις την εφαρμογή που θέλεις. Πατάς Επιλογές>Οργάνωση>Παρατεταμένο πάτημα στην εφαρμογή που θες>Διαγραφή

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαζε να κατεβασει κανεις το shazam για το N8?

http://www.shazam.com/music/web/pages/nokia.html

 

Στο σιτε λεει οτι ειναι διαθεσιμο και στο ovistore μου λεει οτι δεν υπαρχει!

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

εχει βρει κανεις ebook reader (να διαβαζει prc) για το n8?

 

 

Δοκιμαζε να κατεβασει κανεις το shazam για το N8?

http://www.shazam.com/music/web/pages/nokia.html

 

Στο σιτε λεει οτι ειναι διαθεσιμο και στο ovistore μου λεει οτι δεν υπαρχει!

 

εγω το εβαλα απο αλλου αλλα οποτε στελνω το κομματι που θελω να βρω μου λεει shazaam is offline please try later αλλα προσπαω απο χτες και τπτ. Ισως να μην ισχυει η υπηρεσια τους πλεον. Και δεν εχω βρει εναλλακτικη (το Midomi δε δουλευει).

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαζε να κατεβασει κανεις το shazam για το N8?

http://www.shazam.com/music/web/pages/nokia.html

 

Στο σιτε λεει οτι ειναι διαθεσιμο και στο ovistore μου λεει οτι δεν υπαρχει!

 

το shazam το έψαχνα και εγώ αλλα στο ovi το λέει free αλλα μετά λέει είναι για 30 μέρες

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

εχει βρει κανεις ebook reader (να διαβαζει prc) για το n8?

 

 

 

 

εγω το εβαλα απο αλλου αλλα οποτε στελνω το κομματι που θελω να βρω μου λεει shazaam is offline please try later αλλα προσπαω απο χτες και τπτ. Ισως να μην ισχυει η υπηρεσια τους πλεον. Και δεν εχω βρει εναλλακτικη (το Midomi δε δουλευει).

 

sto blackberry παιζει μια χαρα...

 

Αυτο ισως μας βοηθησει με το shazam μεχρι να το φτιαξουν

http://nokiainnovation.com/?p=649

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα ,

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

εχει βρει κανεις ebook reader (να διαβαζει prc) για το n8?

 

.

 

δοκίμασε το alternate reader, είναι πολύ καλό για ebooks.

 

Να κάνω και εγω μια ερώτηση?πως θα κάνουμε να τρέξει το ttpod?δε μπορώ να εγκαταστήσω σωστά το ttpod patch.

επίσεις υπάρχει κάποια έκδοση του lcg jukebox που να δουλεύει στο Ν8?

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανείς υπόψη του κάποια εφαρμογή αντίστοιχη και αντίστοιχα αποτελεσματική με το athensbook της apple; Η εν λόγω εφαρμογή χρησιμοποιώντας το gps σου δείχνει τα εφημερεύοντα φαρμακεία που είναι πιο κοντά σου, τα atm, τα νοσοκομεία και διάφορα άλλα χρηστικά.
Link to comment
Share on other sites

την εβλεπα και γω χτες αυτη την εφαρμογη στο iphone ενος φιλου και του εκανα ακριβως την ιδια ερωτηση! τυχαιο!? δε νομιζω!
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε το Athens, είναι παρόμοιο
3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

τώρα που συνήθισα το touch και γράφω γρήγορα, παρατήρησα ότι στον opera όταν γράφω κάτι γρήγορα, κολλάει και κλείνει η εφαρμογή...έχει κανείς ανάλογο πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

τώρα που συνήθισα το touch και γράφω γρήγορα, παρατήρησα ότι στον opera όταν γράφω κάτι γρήγορα, κολλάει και κλείνει η εφαρμογή...έχει κανείς ανάλογο πρόβλημα;

 

Ναι, υπάρχει το πρόβλημα, εάν απενεργοποιήσεις το πληκτρολόγιο Opera και δουλεύεις με το εργοστασιακό του S^3. Για να λυθεί, όταν θέλεις να γράφεις ελληνικό κείμενο, να πηγαίνεις στα Μηνύματα, στη σύνταξη μηνύματος, και κάνε το αντιγραφή+επικόλληση στο παράθυρο. Για αγγλικό κείμενο χρησιμοποίησε το πληκτρολόγιο του Opera. Αυτό το πρόβλημα υπάρχει σε Opera Mobile 10.1 και σε Opera Mini 5.1 beta (native Symbian). O Opera Mini σε μορφή java δεν έχει τέτοιο θέμα.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε το alternate reader, είναι πολύ καλό για ebooks.

 

Να κάνω και εγω μια ερώτηση?πως θα κάνουμε να τρέξει το ttpod?δε μπορώ να εγκαταστήσω σωστά το ttpod patch.

επίσεις υπάρχει κάποια έκδοση του lcg jukebox που να δουλεύει στο Ν8?

 

ευχαριστω για την απαντηση. ελπιζω το alternate reader να διαβαζει Prc Και οχι pdb. ΤΤPod δε μου δουλευει και Jukebox 2.71 και μετα δουλευει μια χαρα! για να το βαλεις ξεκλειδωτο (λογω χρησης Python μαλλον) πρεπει να εχεις σπασμενο firmware...

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Ο ενσωματωμένος task manager είναι πολύ καλύτερος από τον Jbak, πρόβλημα με μνήμη δεν πρόκειται να έχεις έτσι ώστε να ρυθμίσεις το Jbak να κάνει kill κάποια processes στην εκκίνηση ή να κάνεις kill Μητρώο, Επαφές κλπ οπότε θεωρώ οτι η συγκεκριμένη εφαρμογή είναι περιττή. Χρησιμοποιώ λίγο τον Best TaskMan S^3 (Smartphoneware), KillMe αλλα και Swiss Manager Pro (Cellphonesoft).

 

Για restart δε ξέρω αν δουλεύει το Restart by yuelongr, βαριέμαι να το υπογράφω και δε ξέρω αν θα χρειαστεί καν. Πάντως με το Ν8 πολλές παλιές συνήθειες αλλάζουν ;)

Αυτό το τελευταίο είναι τόσο αλήθεια. Εφαρμογές που χρησιμοποιούσα κατά κόρον σε παλιότερες συσκευές μου απλά δεν τις έχω δοκιμάσει καν στο Ν8.

 

Το restart δεν το βάζω ούτε για πλάκα αφού έχω ξεχάσει τι σημαίνει επανεκκίνηση ή έστω σβήσιμο του κινητού λόγω πτώσης απόδοσης (συνηθισμένο στα 3rd & 5th edition). Ο ενσωματωμένος task manager είναι άψογος αφού σου δείχνει το screenshot στο ακριβές σημείο που είχες μείνει (πολύ χρήσιμο) και γενικά λειτουργεί γρήγορα χωρίς κολλήματα. Μερικές εφαρμογές που δεν κλείνουν από εκεί (opera, spb shell κτλ) απλά τα κλείνω μέσα από τις ίδιες τις εφαρμογές.

 

Στον 1+ μήνα που έχω το Ν8, δεν έχω χρειαστεί ποτέ να κάνω κάποια διεργασία kill ενώ το close all είναι πλέον ενσωματωμένο. Οπότε, όλοι οι task managers πήραν πόδι.

 

Ένα άλλο επίσης σημαντικό, είναι ότι πλέον δεν μας ενδιαφέρει ούτε στο ελάχιστο πόσα ΜΒ ελεύθερης RAM έχουμε. Ξέρουμε ότι η συσκευή έχει άφθονη RAM και την διαχειρίζεται πάρα πολύ καλά (έλλειψη κολλημάτων, δε πέφτει η ταχύτητα του UI) οπότε, το να βλέπουμε το ακριβές νούμερο της ελεύθερης μνήμης, για μένα, δεν έχει κανένα νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τελευταίο είναι τόσο αλήθεια. Εφαρμογές που χρησιμοποιούσα κατά κόρον σε παλιότερες συσκευές μου απλά δεν τις έχω δοκιμάσει καν στο Ν8.

 

Το restart δεν το βάζω ούτε για πλάκα αφού έχω ξεχάσει τι σημαίνει επανεκκίνηση ή έστω σβήσιμο του κινητού λόγω πτώσης απόδοσης (συνηθισμένο στα 3rd & 5th edition). Ο ενσωματωμένος task manager είναι άψογος αφού σου δείχνει το screenshot στο ακριβές σημείο που είχες μείνει (πολύ χρήσιμο) και γενικά λειτουργεί γρήγορα χωρίς κολλήματα. Μερικές εφαρμογές που δεν κλείνουν από εκεί (opera, spb shell κτλ) απλά τα κλείνω μέσα από τις ίδιες τις εφαρμογές.

 

Στον 1+ μήνα που έχω το Ν8, δεν έχω χρειαστεί ποτέ να κάνω κάποια διεργασία kill ενώ το close all είναι πλέον ενσωματωμένο. Οπότε, όλοι οι task managers πήραν πόδι.

 

Ένα άλλο επίσης σημαντικό, είναι ότι πλέον δεν μας ενδιαφέρει ούτε στο ελάχιστο πόσα ΜΒ ελεύθερης RAM έχουμε. Ξέρουμε ότι η συσκευή έχει άφθονη RAM και την διαχειρίζεται πάρα πολύ καλά (έλλειψη κολλημάτων, δε πέφτει η ταχύτητα του UI) οπότε, το να βλέπουμε το ακριβές νούμερο της ελεύθερης μνήμης, για μένα, δεν έχει κανένα νόημα.

 

Έχεις δίκιο, αλλά καλά είναι να ξέρουμε τι μας γίνεται. Για την ιστορία, ο Handy Taskman μου έδειχνε γύρω στα 110ΜΒ ελεύθερα με 2-3 φορτωμένες εφαρμογές. Όσο για την επανεκκίνηση, βολευόμαι με το Jbak Reboot.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, αλλά καλά είναι να ξέρουμε τι μας γίνεται. Για την ιστορία, ο Handy Taskman μου έδειχνε γύρω στα 110ΜΒ ελεύθερα με 2-3 φορτωμένες εφαρμογές.

 

Τόσο είναι περίπου, ανάλογα πόσες οθόνες έχεις και τα widgets. Τα widgets με κυλιόμενα γραφικά καταναλώνουν πιο πολύ μνήμη (cnn, top apps, nat geo κλπ). Υπάρχει και ένα widget για να βλέπεις απευθείας τη μνήμη στην αρχική οθόνη

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3372592#post3372592

 

Η μνήμη πάντως δύσκολα πέφτει κάτω απο τα 80MB, έχω δοκιμάσει με αρκετά tabs στον Opera Mobile και κάποια sites που με το 5800 έβγαζε μνήμη πλήρης όπως το leoforos.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καμια εφαρμογη file manager σαν τον ybrowser υπαρχει και που μπορω να την βρω;

 

Ακυρο βρηκα!

Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καμια εφαρμογη file manager σαν τον ybrowser υπαρχει και που μπορω να την βρω;

 

http://www.lonelycatgames.com/?app=xplore :rolleyes:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καμια εφαρμογη file manager σαν τον ybrowser υπαρχει και που μπορω να την βρω;

 

X-plore Θα το βρεις εδώ

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...