Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του


platijet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι, δεν έχω αλλάξει την ρύθμιση για το πληκτρολόγιο.

 

Και εμένα ο 10.1 δεν μου έχει κρασάρει ποτέ.

 

Έχει δοκιμάσει κανένας την επιλογή turbo του opera. Απ'ότι λέει, συμπιέζει ακόμα περισσότερο τις σελίδες και κατεβάζει ακόμα λιγότερα δεδομένα.

 

Άσχετο αλλά μου απάντησαν από την epocware όσον αφορά το bug του handy weather όπου μετά από κάθε restart του κινητού χάνεται από widget της αρχικής οθόνης και πρέπει να το ξαναβάζεις.

 

Η απάντηση με δική μου μετάφραση:

Έχει πιστοποιηθεί η εν λόγω δυσλειτουργία η οποία οφείλεται σε ασυμφωνία της εφαρμογής με το νέο λειτουργικό S^3. Οι developers μας εργάζονται πάνω στην άμεση διευθέτηση του ζητήματος οπότε και θα ενημερωθείτε μέσω mail για το καλώς έχειν. Μέχρι τότε μας συγχωρείτε για την ταλαιπωρία.

 

Κύριοι ήταν πάντως! Απάντησαν την ίδια μέρα που τους έστειλα το mail.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνετε software update σας δίνει αυτό το παιχνίδι;

 

(Αν υπάρχει η δυνατότητα καλό θα ήταν να δοκιμάσει κάποιος με ελληνικό product code, κάποιος με ευρωπαικό και κάποιος με βαλκανικό - αν και νομίζω με βαλκανικό δεν πρέπει να υπάρχει κάποιος κάτοχος από αυτά που έχω διαβάσει)

 

 

http://dailymobile.se/2010/11/30/symbian-real-golf-free-on-nokia-n8-via-sw-update/

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

οχι το παιχνιδι δεν το δινει ειχα δοκιμασει και εχτες.

αλλα τωρα που ξαναεκανα δινει για τα κοινωνικα δικτυα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ούτε εμένα (γερμανικό product code) δίνει το golf παρά μόνο την νεότερη έκδοση των κοινωνικών δικτύων.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ούτε εμένα (γερμανικό product code) δίνει το golf παρά μόνο την νεότερη έκδοση των κοινωνικών δικτύων.

 

επειδη δεν το βρισκω τωρα αν σου ειναι ευκολο θυμισε μου,το δικο σου ειναι γερμανικο variant ή με eur μπροστα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδία θα παρακαλούσα πολύ έαν κάποιος γνωρίζει εφαρμογη για την ασφάλεια του κινητού (αποτροπή κλοπής). Έχω είδη βάλει την F- Secure , όμως είναι πολύ εμφανής και ακόμα και ένας άσχετος μπορει να την απενεργοποιήσει....

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ,

Edited by manoliss
Link to comment
Share on other sites

οσοι γυρνατε στα "ξενα" φορουμς βλεπετε να υπαρχει θεμα για τους υποτιτλους και τις ταινιες.....??

γινεται γενικα "θορυβος "για το θεμα.....?

πραγματικα ειχα καλομάθει με το n900:p και εδω μου κακοφαίνεται...λιγο.....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια το προβλημα μου ειναι οτι κατεβαζω καποιο widget για εγκατασταση π.χ. το accuweather αλλα μετα οταν παω στο καταλογο να το βρω και να το βαλω δεν εμφανιζεται!το ιδιο και με το widget metro

ολα ενταξει τελικα,εκανα ενα soft reset και λυθηκε.μια ερωτηση ακομα,μετα απο μια μερα χρησης η μπαταρια μου δειχνει ακομα 100%!εχω κανει ολα τα tips για οικονομια και ειχα σημερα 15 λεπτα στο τηλεφωνο,10 λεπτα browsing στο ovi store και λιγο που επαιξα με τη συσκευη για να τη φερω στα μετρα μου.

Edited by skiros
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα το LS switcher δουλευει αψογα στο Ν8 με μισο πατημα στο κουμπι της καμερας.

Απλα θελει υπογραφη.

Οταν ειχα πουλησει το Ν97 το οποιο ηταν χακαρισμενο και τουμπανο απο εφαρμογες , ο αγοραστης μου ειχε κανει παραπονα διοτι αλλαζε γλωσσα με το κοκκινο κουμπι!!!

 

Η μπαταρια ηρθε πλεον στα ισια της.ΠΟΛΥ καλη αυτονομια σε σχεση με το Ν97 που ειχε 1500αρα μπαταρια.

Βεβαια το βαζω συχνα σε κατασταση μειωμενης ενεργειας αλλα και τα παιχνιδια(τελειωνω το αβαταρ σε λιγο) και οι ταινιες που βλεπω στη δουλεια δεν εχουν προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

 

To LangSwitcher μπορείτε να το κατεβάσετε δωρεάν από εδώ. Είναι πολύ καλό, το χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό στο N97 και μου έχει λύσει τα χέρια.

 

 

Εξαιρετικά χρήσιμο. Μια ερώτηση μόνο επειδή αυτό το half press του κουμπιού της κάμερας κάπως μου κάνει όταν κάποιος βιάζεται, μπορεί να οριστεί σαν hot key κάποιο κουμπί από το volume; Αλλά αυτό να μην επηρεάζει την κανονική λειτουργία του volume στις άλλες εφαρμογές (κατά τη διάρκεια της κλήσης,ράδιο,κάμερα κλπ). Να δουλεύει μόνο όταν υπάρχει σε λειτουργία το πληκτρολόγιο του Ν8.

 

 

Επίσης και μια άλλη ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος. Υπάρχει εφαρμογή που πατώντας πάλι το volume up/down να δέχεται και να απορρίπτει (ή να βάζει σε σίγαση) τις εισερχόμενες κλήσεις; Πάλι με την ίδια λογική ότι αυτό θα δουλεύει έτσι μόνο σε περίπτωση εισερχόμενης κλήσης όταν εμφανίζονται τα accept/reject κουμπιά. Όλες τις άλλες στιγμές το voule up/down να δουλεύει όπως προβλέπεται και να μην επηρεάζεται από την εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά χρήσιμο. Μια ερώτηση μόνο επειδή αυτό το half press του κουμπιού της κάμερας κάπως μου κάνει όταν κάποιος βιάζεται, μπορεί να οριστεί σαν hot key κάποιο κουμπί από το volume; Αλλά αυτό να μην επηρεάζει την κανονική λειτουργία του volume στις άλλες εφαρμογές (κατά τη διάρκεια της κλήσης,ράδιο,κάμερα κλπ). Να δουλεύει μόνο όταν υπάρχει σε λειτουργία το πληκτρολόγιο του Ν8.

Δυστυχώς, το volume δεν το δέχεται, τουλάχιστον στο N97 μου που το δοκίμασα. Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. Στο N97 έχω ορίσει η αλλαγή να γίνεται με παρατεταμένο πάτημα του πράσινου πλήκτρου, αλλά ελλείψει ανάλογων πλήκτρων στο N8 η μόνη λύση είναι το κουμπί της κάμερας.

 

Τώρα που το ξαναβλέπω, στο N97, με ορισμό του πλήκτρου της κάμερας για αλλαγή γλώσσας, βγάζει μεν κανονικά φωτογραφίες, όμως αν το πατήσεις μέχρι τη μέση και το αφήσεις χωρίς να βγάλεις φωτογραφία, μαυρίζει το δεξί κομμάτι της οθόνης όπου είναι τα πλήκτρα και παγώνει η κάμερα. Συμβαίνει το ίδιο και στο N8; Δοκίμασέ το λίγο.

 

Επίσης και μια άλλη ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος. Υπάρχει εφαρμογή που πατώντας πάλι το volume up/down να δέχεται και να απορρίπτει (ή να βάζει σε σίγαση) τις εισερχόμενες κλήσεις; Πάλι με την ίδια λογική ότι αυτό θα δουλεύει έτσι μόνο σε περίπτωση εισερχόμενης κλήσης όταν εμφανίζονται τα accept/reject κουμπιά. Όλες τις άλλες στιγμές το voule up/down να δουλεύει όπως προβλέπεται και να μην επηρεάζεται από την εφαρμογή.

Υπάρχει μια πολύ πιο απλή λύση. Απλά γυρνάς το κινητό ανάποδα (με την οθόνη προς τα κάτω). ;)

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, το volume δεν το δέχεται, τουλάχιστον στο N97 μου που το δοκίμασα. Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. Στο N97 έχω ορίσει η αλλαγή να γίνεται με παρατεταμένο πάτημα του πράσινου πλήκτρου, αλλά ελλείψει ανάλογων πλήκτρων στο N8 η μόνη λύση είναι το κουμπί της κάμερας.

 

 

Υπάρχει μια πολύ πιο απλή λύση. Απλά γυρνάς το κινητό ανάποδα (με την οθόνη προς τα κάτω). ;)

 

Κρίμα για το πρώτο. Δεν έχω ακόμα πάντως το Ν8 για να δοκιμάσω προσωπικά.

 

 

Ναι τη χρήση του επιταχυνσιόμετρου την έχω υπόψη μου αν και πάλι προσωπικά δε μου είναι ό,τι καλύτερο, αλλά όταν θέλει κάποιος να δεχτεί κλήση χωρίς να χρησιμοποιήσει το touch της οθόνης τι μπορεί να κάνει;

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Το πιο βολικο κουμπι για αλλαγη γλωσσας στο Ν97 πιστευω οτι ειναι το κοκκινο, διοτι το αποφευγουμε για να μη κλεινουν οι εφαρμοφεσ και ειναι και αρκετα κοντα στο χερι οταν γραφουμε με το το qwerty
Link to comment
Share on other sites

Το πιο βολικο κουμπι για αλλαγη γλωσσας στο Ν97 πιστευω οτι ειναι το κοκκινο, διοτι το αποφευγουμε για να μη κλεινουν οι εφαρμοφεσ και ειναι και αρκετα κοντα στο χερι οταν γραφουμε με το το qwerty

Διαφωνώ (έχω ταυτόχρονα το aRed, και χρησιμοποιώ το κόκκινο πλήκτρο για να γυρίσω στην αρχική οθόνη χωρίς να κλείσω την εφαρμογή, και παρατεταμένο πάτημά του για να την κλείσω ;)), αλλά εδώ το θέμα μας είναι το N8.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κανένα προγραμματάκι για restart έχουμε; Αν είναι και σε μορφή widget για την homescreen, ακόμα καλύτερα. :)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πάνο, δοκίμασε αυτό. Στο πλήκτρο power η επιλογή κλείδωμα πλήκτρων αντικαθίσταται από την επανεκκίνηση.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω περάσει ακόμα να δω αν δουλεύει. Κατέβασέ το από το site τους, πέρασέ το στο κινητό σου και αν λειτουργεί σωστά (κατά 90% θα τρέχει μια χαρά), τότε προχώρα στην αγορά.
Link to comment
Share on other sites

http://img530.imageshack.us/img530/9025/scr000002a.jpg

 

http://netload.in/datei6SZd47BVv7/EGi_Marine_Aquarium_3.zip.htm

 

Just for fun,κάτι σαν τα live wallpaper,ένα swf αρχείο που αντιδρούν τα ψαράκια στο άγγιγμα του δαχτύλου και πλέουν προς τα εκεί(λόγω multitouch)....:);)

Link to comment
Share on other sites

α) Άπειρες. Παραδείγματα: http://store.ovi.com/content/5698?clickSource=search, http://store.ovi.com/content/24003?clickSource=search, http://store.ovi.com/content/3006?clickSource=search, http://store.ovi.com/content/2970?clickSource=search, κλπ

β) Υπάρχουν σίγουρα το Garmin και το Sygic, αλλά είμαι σίγουρος ότι όταν δοκιμάσεις το Ovi Maps δεν πρόκειται να ξανασχοληθείς με κανένα άλλο πρόγραμμα πλοήγησης (τουλάχισον στο κινητό σου).

Μήπως υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για sms;

Με έχουν ταράξει κάποιοι με διαφημιστικά sms και δεν μπορώ να βρω λύση...

 

Edit: Το βρήκα! Αν λειτουργεί στο Ν8.... επιτέλους βρέθηκε λύση!!!

Ευχαριστώ πολύ!

Edited by gel7
Racing because all other sports require one ball only!
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει εκδοση του SlovoEd για symbian^3?

Απο οτι ειδα στο σαιτ τους γραφουν για S60v5.

Θελω να το αγορασω μη κανω πατατα...

 

Μόλις έβαλα την έκδοση 3.20 της μηχανής. Δουλεύει άψογα με όσα λεξικά δοκίμασα.

Η έκδοση 4 έχει ένα εικονικό πληκτρολόγιο που κρασάρει στο Ν8.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Call & SMS Filter for s60

http://store.ovi.com/content/24003?clickSource=search

 

Μπορεί κάποιος να μου πει αν λειτουργεί και στο symbian^3 του Ν8;

Μήπως γνωρίζει κάποιος κάποιο καλύτερο πρόγραμμα;

Racing because all other sports require one ball only!
Link to comment
Share on other sites

http://store.ovi.com/content/51690?clickSource=search

 

Καλημέρα έχει δοκιμάσει κανεις το panorama κάνει δουλειά?κάτι είχα ακούσει πιο παλιά ότι κολλάει παρα πολύ αξίζει να το βάλω?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...