Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει κάποια άλλη υπηρεσία πλην της Calling Credit με καλύτερη ποιότητα ήχου, ανεξαρτήτως τιμής;

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια άλλη υπηρεσία πλην της Calling Credit με καλύτερη ποιότητα ήχου, ανεξαρτήτως τιμής;

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εάν βάλεις το zoiper ή κάποια άλλη παρόμοια εφαρμογή και επιλέξεις g711 ή g726 audio codecs η ποιότητα του ήχου είναι άψογη σε όλους τους κλώνους της betamax όπως η CallingCredit.

Από κει και μετά κάνε μία αναζήτηση στο διαδίκτυο υπάρχουν πάρα πολλές εταιρείες με διαφορετικά προγράμματα, αλλά το πρωτόκολλο voip έχει τον ίδιο τρόπο λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Εάν βάλεις το zoiper ή κάποια άλλη παρόμοια εφαρμογή και επιλέξεις g711 ή g726 audio codecs η ποιότητα του ήχου είναι άψογη σε όλους τους κλώνους της betamax όπως η CallingCredit.

Από κει και μετά κάνε μία αναζήτηση στο διαδίκτυο υπάρχουν πάρα πολλές εταιρείες με διαφορετικά προγράμματα, αλλά το πρωτόκολλο voip έχει τον ίδιο τρόπο λειτουργίας.

Έχω το zoiper αλλά στις επιλογές codec δεν βλέπω g711 και για τον g726 θα πρέπει να αγοράσω την εφαρμογή. Έχω την τελευταία έκδοση από playstore...
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω γιατί δεν βάζετε το mobile VoIP και ψάχνεστε με τo zoiper?

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω γιατί δεν βάζετε το mobile VoIP και ψάχνεστε με τo zoiper?

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Λένε ότι έχει περισσότερους αποκωδικοποιητές ήχου και επομένως καλύτερη ποιότητα από το MobileVoIP...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω γιατί δεν βάζετε το mobile VoIP και ψάχνεστε με τo zoiper?

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιατί έχει καλύτερη ποιότητα, αν ρυθμιστεί σωστά, βιντεοκλήση και ηχογράφηση των κλήσεων.

Αν αυτά δεν ενδιαφέρουν, τότε το mobile voip είναι τέλειο.

Link to comment
Share on other sites

Άραγε οι κωδικοποιητές του Zoiber μπαίνουν στο Mobile Voip? Αν όχι, μπαίνουν άραγε σε Symbian; :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Άραγε οι κωδικοποιητές του Zoiber μπαίνουν στο Mobile Voip? Αν όχι, μπαίνουν άραγε σε Symbian; :)
Οι κωδικοποιητές είναι κοινοί ο g711 είναι ο καλύτερος σε ποιότητα αλλά δεν δουλεύει σε 2g σύνδεση.

Σαφώς όλες οι εφαρμογές λειτουργούν καλά εάν κλειδώσουμε τον κατάλληλο codec.

Η κάθε εταιρεία δίνει τον codec και δίπλα την ποιότητα.

Ο 711 έχει 64κ πού είναι η καλύτερη ταχύτητα εάν όμως δεν έχουμε δυνατό δίκτυο μπορούμε να μιλάμε ακόμα και με 8κ.

Τον ποιο codec θα χρησιμοποιούμε έχει να κάνει με τα δικαιώματα που πληρώνει η κάθε εφαρμογή.

Το mobile voip έχει ενσωματωμένους δικούς του codecs και δεν μπορούμε να τους αλλάξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Οι κωδικοποιητές είναι κοινοί ο g711 είναι ο καλύτερος σε ποιότητα αλλά δεν δουλεύει σε 2g σύνδεση.

Σαφώς όλες οι εφαρμογές λειτουργούν καλά εάν κλειδώσουμε τον κατάλληλο codec.

Η κάθε εταιρεία δίνει τον codec και δίπλα την ποιότητα.

Ο 711 έχει 64κ πού είναι η καλύτερη ταχύτητα εάν όμως δεν έχουμε δυνατό δίκτυο μπορούμε να μιλάμε ακόμα και με 8κ.

Τον ποιο codec θα χρησιμοποιούμε έχει να κάνει με τα δικαιώματα που πληρώνει η κάθε εφαρμογή.

Το mobile voip έχει ενσωματωμένους δικούς του codecs και δεν μπορούμε να τους αλλάξουμε.

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Προφανώς για λειτουργικό SYmbian, το ιδανικό είναι VoIP μέσω Wifi για καλύτερη ποιότητα, αλλιώς το 3G ή 3.5G δεν ξέρω πόσο καλό είναι για VoIP...

Υπάρχει κάποια πηγή για κωδικοποιητές π.χ. για τον g711 αν θέλουμε να τον περάσουμε στο κινητό ενσωματωμένα χωρίς εφαρμογή; (π.χ. στο Nokia VoIP)

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βρήκα κάποιες επεξηγήσεις για μερικούς συνηθισμένους κωδικοποιητές εδώ

https://www.lifewire.com/voip-codecs-3426728

 

Ίσως καλή εναλλακτική είναι και ο νεότερος 722 που πιάνει την ποιότητα του 711, αλλά μπορεί να κλιμακώνει ανάλογα με την ποιότητα του ίντερνετ

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές έχω προσπαθήσει να μιλήσω με zoiper με ακούνε χάλια. Εννοείται με τέλειο σήμα. Ενώ με mobile voip ακούγεσαι πολύ καλά έως τέλεια.
Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχουν κάποιες συσκευές που έχουν θέμα με το ζοιπερ.

Το mobile voip είναι τέλειο αρκεί να μη χρειάζεται κάποιος να ηχογραφήσει τις συνομιλίες.

Επίσης να μην χρειάζεται τη βιντεοκλήση σε τρίτες χώρες.

Εγώ το χρησιμοποιώ συχνά.

Συμφωνώ για τον 722 αρκεί να τον υποστηρίζει ο provider.

Link to comment
Share on other sites

Όντως το mobilevoip με callingcredit παίζει αρκετά καλά (όχι τέλεια σε όλες τις περιπτώσεις). Λέω να δοκιμάσω και zoiper, να αφήσω επιλεγμένο μόνο το g.726 από codecs;
Link to comment
Share on other sites

Όντως το mobilevoip με callingcredit παίζει αρκετά καλά (όχι τέλεια σε όλες τις περιπτώσεις). Λέω να δοκιμάσω και zoiper, να αφήσω επιλεγμένο μόνο το g.726 από codecs;
Σε μένα με 726 παίζει άψογα.

Δοκίμασε και 722 να δεις αν υπάρχει διαφορά στη δικιά σου συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω προσθέσει στον dialer του κινητού το sip account της calling credit και με επιλογή να με ρωτάει από που να πραγματοποιηθεί η κλήση και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιες δεν παίρνει τηλ επιλέγοντας το sip account... μάλιστα το παράξενο είναι ότι η truecaller εφαρμογή του παραλήπτη της κλήσης με αναγνωρίζει, αλλά δεν προχωράει σε σύνδεση η κλήση. Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε εσάς;

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Έχω προσθέσει στον dialer του κινητού το sip account της calling credit και με επιλογή να με ρωτάει από που να πραγματοποιηθεί η κλήση και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιες δεν παίρνει τηλ επιλέγοντας το sip account... μάλιστα το παράξενο είναι ότι η truecaller εφαρμογή του παραλήπτη της κλήσης με αναγνωρίζει, αλλά δεν προχωράει σε σύνδεση η κλήση. Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε εσάς;

 

Στις ρυθμίσεις SIP, εκεί που λέει "Χρήση κλήσεων SIP" έχεις επιλέξει "Για όλες τις κλήσεις"; Μπορεί να φταίει αυτό, αν καταλαβαίνω καλά τι εννοείς.

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις SIP, εκεί που λέει "Χρήση κλήσεων SIP" έχεις επιλέξει "Για όλες τις κλήσεις"; Μπορεί να φταίει αυτό, αν καταλαβαίνω καλά τι εννοείς.

 

Επιλεγμένο είναι για να με ρωτάει κάθε φορά από που να κάνω την κλήση, αλλά δε φταίει αυτό. Το βρήκα πριν λίγο. Το πρόθεμα 30 δεν υπήρχε. Είχε αλλάξει η πηγή των επαφών μου. Παρόλα αυτά πάντως παρατήρησα και στην εφαρμογή της callingcredit όταν την ανοίγω διαρκώς με κάνει log in και log out.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Επιλεγμένο είναι για να με ρωτάει κάθε φορά από που να κάνω την κλήση, αλλά δε φταίει αυτό. Το βρήκα πριν λίγο. Το πρόθεμα 30 δεν υπήρχε. Είχε αλλάξει η πηγή των επαφών μου. Παρόλα αυτά πάντως παρατήρησα και στην εφαρμογή της callingcredit όταν την ανοίγω διαρκώς με κάνει log in και log out.
Καλό είναι αυτό. Δε χρειάζεται να καταναλώνει μπαταρία όταν δεν την χρησιμοποιείς. Την ανοίγεις κάθε φορά που θέλεις να τηλεφωνήσεις.

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι αυτό. Δε χρειάζεται να καταναλώνει μπαταρία όταν δεν την χρησιμοποιείς. Την ανοίγεις κάθε φορά που θέλεις να τηλεφωνήσεις.

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η calling credit και οι παρόμοιες επειδή δεν λαμβάνουν εισερχόμενες δεν καταναλώνουν μπαταρία.

Καλύτερα όμως να χρησιμοποιηθεί το mobilevoip γιατί είναι συμβατή και περιέχει περισσότερες δυνατότητες όπως εναλλαγή caller id, local call, υπόλοιπο και χρέωση και έλεγχο της ποιότητας σύνδεσης όπως και ρυθμίσεις μικροφώνου.

Οπότε καλύτερα να χρησιμοποιούμε το mobile voip όταν κάνουμε κλήσεις μέσω calling credit και το τηλέφωνο μέσω κινητής.

 

Μπορείτε μέσω του συστήματος να δείτε επ ακριβώς τις καταναλώσεις σε μπαταρία.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Η calling credit και οι παρόμοιες επειδή δεν λαμβάνουν εισερχόμενες δεν καταναλώνουν μπαταρία.

Καλύτερα όμως να χρησιμοποιηθεί το mobilevoip γιατί είναι συμβατή και περιέχει περισσότερες δυνατότητες όπως εναλλαγή caller id, local call, υπόλοιπο και χρέωση και έλεγχο της ποιότητας σύνδεσης όπως και ρυθμίσεις μικροφώνου.

Οπότε καλύτερα να χρησιμοποιούμε το mobile voip όταν κάνουμε κλήσεις μέσω calling credit και το τηλέφωνο μέσω κινητής.

 

Μπορείτε μέσω του συστήματος να δείτε επ ακριβώς τις καταναλώσεις σε μπαταρία.

 

Η CallingCredit και το Mobile voip είναι ακριβώς οι ίδιες εφαρμογές, απλά στο δεύτερο έχεις την επιλογή να χρησιμοποιείς περισσότερους κλώνους σε μια εφαρμογή.

Όποιος ομως χρησιμοποιει αποκλειστικά έναν κλώνο, καλύτερα να βάλει την αποκλειστική εφαρμογή γιατί θα παίρνει λίγο πιο γρήγορα τις αναβαθμίσεις.

Λεπτομερεια βέβαια γιατί μιλάμε για λίγες μέρες διαφορά

Edited by glofiish
Link to comment
Share on other sites

Ένας χρόνος που σε δικό μου πρόσωπο έχω μεταφέρει την ομιλία 100% σε voip με callingcredit. Η εφαρμογή που χρησιμοποιεί είναι της Calling credit και ο αριθμός cosmote what's up. Το ίντερνετ αποκλειστικά μέσω 4g της cosmote με mb. Συνολικό κόστος:

CallingCredit:

6.25€ x 5 φορές τον χρόνο = 31.25€/έτος*

Comsote:

5€(easy transfer)x6μηνες 30€/έτος**

Ολικό συνολικό κόστους το χρόνο voip ~61.25€

Για ~4.166 λεπτά ομιλίας προς όλους***

 

*τα 5€ credits κοστίζουν 6.25€+φπα

**5ευρω κάθε 2 μήνες που ανανεώνει το υπόλοιπο. Τα mb που χρησιμοποιουσε ο αριθμός ήταν από #pare_moirase 300mb κάθε μήνα όπου γίνονται rollover και κάθε 2 μήνες ενεργοποιεί το πακέτο των 8.5€/1gb

***η μέτρηση αφορά μέσο όρο σε κλήσεις προς κινητά και σταθερά με την νέα τιμή που έχει πλέον η callingcredit το λεπτό (0.006€) και όχι με την παλιά που υπήρχε (0.005€/λεπτο)

 

Το κινητό έπιανε 800αρα οπότε έχει συνέχει 4g όπου κινούνταν. Ποτέ δεν μου παραπονέθηκε για κακή ποιότητα στις κλήσεις και ούτε εγώ καταλάβαινα την διαφορά από μια κανονική κλήση. Οι απαιτήσεις φυσικά ήταν ελάχιστες και τα λεπτά που χρησιμοποιεί τον χρόνο πολύ λίγα σε σχέση με την πλειοψηφία. Αυτό είναι μια περίπτωση και δεν αποτελεί γενικό κανόνα για το σύνολο. Η συγκεκριμένη περίπτωση που έγινε η αλλαγή γλίτωσε πάνω από 60€/χρονο επιπλέον αν έβαζα κάρτα 10€ κάθε μήνα και ενεργοποιουσα κάποιο πακέτο των 8.5€ για να έχει 200' προς όλους x12 μήνες = 2.400' χωρίς τις υπόλοιπες παροχές που έδινε το πακέτο τις οποίες θα ήταν άχρηστες για την συγκεκριμένη περίπτωση. Οι μετρήσεις είναι στο περίπου, ίσως μου ξέφυγε κάτι και έχουν γίνει λάθη.

Edited by P_papadis
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ακόμα πιο οικονομική λύση.

Με φορητότητα στην q παίρνεις 12 GB (1γβ τον μήνα μ.ο.) για ένα χρόνο με αποτέλεσμα οι 6ευρες κάθε δύο μήνες στοκάρουν στο τέλος 36 ευρώ.

Αυτά τα χρησιμοποιείς τον επόμενο χρόνο μαζί με άλλα 36 ευρώ που θα βάλεις αναγκαστικά για να κρατάς τον αριθμό και αγοράζεις μόνο internet όπως κάνουν αρκετοί φίλοι.

Αν συνεχίσει βέβαια το κονέ ακόμα καλύτερα.

Έτσι βγάζεις αρκετά χρόνια με ελάχιστες απαιτήσεις, ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ δεν αλλάξουν όλα προς το χειρότερο.

Πριν το κονέ αγόραζα μόνο προσφορές countdown για ίντερνετ.

Το mobile voip παίζει άνετα και με 3G και επειδή η Wind έχει καλό 2G παίζει και εκεί με μικροδιακοπές, αλλά σε οριακά σημεία χρησιμοποιώ το callback.

 

Επίσης αν κάποιον τον ενδιαφέρει η κλήση προς σταθερά η freevoipdeal δίνει για 120 μέρες από την ανανέωση δωρεάν 300 λεπτά τη βδομάδα προς σταθερά, αλλά πιο ακριβά σε κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ακόμα πιο οικονομική λύση.

Με φορητότητα στην q παίρνεις 12 GB (1γβ τον μήνα μ.ο.) για ένα χρόνο με αποτέλεσμα οι 6ευρες κάθε δύο μήνες στοκάρουν στο τέλος 36 ευρώ.

Αυτά τα χρησιμοποιείς τον επόμενο χρόνο μαζί με άλλα 36 ευρώ που θα βάλεις αναγκαστικά για να κρατάς τον αριθμό και αγοράζεις μόνο internet όπως κάνουν αρκετοί φίλοι.

Αν συνεχίσει βέβαια το κονέ ακόμα καλύτερα.

Έτσι βγάζεις αρκετά χρόνια με ελάχιστες απαιτήσεις, ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ δεν αλλάξουν όλα προς το χειρότερο.

Πριν το κονέ αγόραζα μόνο προσφορές countdown για ίντερνετ.

Το mobile voip παίζει άνετα και με 3G και επειδή η Wind έχει καλό 2G παίζει και εκεί με μικροδιακοπές, αλλά σε οριακά σημεία χρησιμοποιώ το callback.

 

Επίσης αν κάποιον τον ενδιαφέρει η κλήση προς σταθερά η freevoipdeal δίνει για 120 μέρες από την ανανέωση δωρεάν 300 λεπτά τη βδομάδα προς σταθερά, αλλά πιο ακριβά σε κινητά.

 

Στην δική μου περίπτωση με βόλεψε να κρατήσω τον αριθμό what's up γιατί έχω κάθε μήνα δώρο 600' προς what's up επειδή είναι φοιτητικό οπότε αν το έκανα q θα έπρεπε να μιλάω μαζί του με callingcredit + ότι κάθε 2 μήνες του μεταφέρω 5ευρω (λόγο easy transfer) και ανταλλάζω μεταξύ τους το πάρε μοίρασε ;) ότι βολεύει τον καθένα γιατί είναι διαφορετικές περιπτώσεις.

Φυσικά αν κάποιος έχει επαφές από διαφορετικά δίκτυα συμφέρει με q και 6ευρη ανανέωση έστω και κάθε μήνα, ενεργοποίηση πακέτων ίντερνετ από countdown (2,3,4€), και όλη η ομιλίας του μέσω voip τότε και αυτή η λύση βγαίνει φυσικά φθηνότερα από τα πακέτα των εταιριών.

Επίσης τώρα πλέον που πήγαν (αλλά και θα πάνε) τα πακέτα ομιλίας όλων στα 10€ η ανάγκη για οικονομική ομιλία είναι ακόμα ποιο αναγκαία από ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το λες είναι.

 

Επίσης όσοι είναι στην Qcard καλό θα είναι να χρησιμοποιούν ένα voip για να καλύπτουν κάποια καθυστέρηση στα countdown, στα αγαπημένα τους πακέτα.

Έτσι μπορούν να είναι στην αναμονή για δυο-τρεις μέρες αν χρειαστεί, χωρίς να παγιδεύονται και να αγοράζουν τα ακριβά πακέτα.

Link to comment
Share on other sites

Την μάτιασα την calling credit. Τις τελευταίες ώρες σε vodafone και Wind αριθμούς που καλώ φαίνεται απόκρυψη αριθμού
Link to comment
Share on other sites

Την μάτιασα την calling credit. Τις τελευταίες ώρες σε vodafone και Wind αριθμούς που καλώ φαίνεται απόκρυψη αριθμού

 

Κάτι παίζει με την εφαρμογή που χρησιμοποιείς λογικά. Με MobileVoip είσαι; Μου το έχει κάνει κάποιες φορές (με άλλες υπηρεσίες όμως, όχι την CallingCredit)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...