Jump to content

Redmi 5 / Redmi 5 Plus


ANTONIS_V
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τίποτα φίλε μου απλά προσπάθησε πάλι αργότερα το κάνει πολύ συχνά αυτό

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπορεί να φταίει το ότι το έχω ροοτ και έχω φλασαρει την προηγούμενη rom.... Σε ευχαριστώ!!!

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχω το 5plus 3/32 Αλλα αναβάθμιση δε μου βγαζει εχω την 9.2.0.2

Επισης μερικες φορες δεν δουλευει το touch και πρεπει να κλειδωσω την οθονη και να την ξανανοίξω για να δουλεύσει

Link to comment
Share on other sites

Εχθές ένας φίλος αγόρασε το Redmi 5 plus και διαπίστωσε το εξής κουλό:

Μου λέει ότι η οθόνη του κινητού σκουραινει υπερβολικά όταν φοράει γυαλιά ηλίου...

Εντάξει λέω φερτο να το δω, νομίζοντας πως φταίει κάποια επιλογή ή καμιά αυτόματη φωτεινότητα κτλ.

Προς έκπληξη μου, ανακάλυψα πως το φαινόμενο αυτό συμβαίνει μόνο όταν φοράς polarized γυαλιά ηλίου και σε σύγκριση με άλλα κινητά (π.χ ένα huawei, ένα redmi note 2 και ένα redmi note 4) η διαφορά είναι τεράστια.

Με το Redmi 5 plus δεν βλέπεις τίποτα και με τα άλλα, απλά λίγο πιο σκουρόχρωμα από ότι χωρίς γυαλιά .

Σίγουρα έχει να κάνει με την οθόνη.

Το έχει παρατηρήσει κάνεις άλλος?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι στα 170 ευρώ περίπου Αλλά με αρκετά καλή κάμερα;

Σε αυτά τα λεφτά από Ελλάδα από ότι έχω δει σε τεστ το meizu m6 note έχει πολύ καλύτερες κάμερες.

Επίσης σε αυτά τα λεφτά αλλά από Κίνα το meizu pro 6 plus

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι με polarized γυαλιά δεν βλέπεις τίποτα, και νόμιζα ότι ήταν το tempered glass που είχα βάλει,

Εχθές ένας φίλος αγόρασε το Redmi 5 plus και διαπίστωσε το εξής κουλό:

Μου λέει ότι η οθόνη του κινητού σκουραινει υπερβολικά όταν φοράει γυαλιά ηλίου...

Εντάξει λέω φερτο να το δω, νομίζοντας πως φταίει κάποια επιλογή ή καμιά αυτόματη φωτεινότητα κτλ.

Προς έκπληξη μου, ανακάλυψα πως το φαινόμενο αυτό συμβαίνει μόνο όταν φοράς polarized γυαλιά ηλίου και σε σύγκριση με άλλα κινητά (π.χ ένα huawei, ένα redmi note 2 και ένα redmi note 4) η διαφορά είναι τεράστια.

Με το Redmi 5 plus δεν βλέπεις τίποτα και με τα άλλα, απλά λίγο πιο σκουρόχρωμα από ότι χωρίς γυαλιά .

Σίγουρα έχει να κάνει με την οθόνη.

Το έχει παρατηρήσει κάνεις άλλος?

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχθές ένας φίλος αγόρασε το Redmi 5 plus και διαπίστωσε το εξής κουλό:

Μου λέει ότι η οθόνη του κινητού σκουραινει υπερβολικά όταν φοράει γυαλιά ηλίου...

Εντάξει λέω φερτο να το δω, νομίζοντας πως φταίει κάποια επιλογή ή καμιά αυτόματη φωτεινότητα κτλ.

Προς έκπληξη μου, ανακάλυψα πως το φαινόμενο αυτό συμβαίνει μόνο όταν φοράς polarized γυαλιά ηλίου και σε σύγκριση με άλλα κινητά (π.χ ένα huawei, ένα redmi note 2 και ένα redmi note 4) η διαφορά είναι τεράστια.

Με το Redmi 5 plus δεν βλέπεις τίποτα και με τα άλλα, απλά λίγο πιο σκουρόχρωμα από ότι χωρίς γυαλιά .

Σίγουρα έχει να κάνει με την οθόνη.

Το έχει παρατηρήσει κάνεις άλλος?

 

Συμφωνώ ότι με polarized γυαλιά δεν βλέπεις τίποτα, και νόμιζα ότι ήταν το tempered glass που είχα βάλει,

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το δοκίμασα και γω και όντως έτσι συμβαίνει. Έλεγα να αγοράσω και το note 5 αλλά δεν..... διότι έχουν ακριβώς την ίδια οθόνη. Την ψιλοπατήσαμε διότι πραγματικά σχεδόν δεν βλέπεις τίποτα με polarized γυαλιά, και γω χρησιμοποιώ μόνο τέτοια διότι με βολεύουν καλύτερα.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλως σας βρηκα σαν νεος κατοχος του redmi 5 plus.

 

στο κατω μερος του κινητου εχει 2 γριλιες οπου απο την μια βγαινει ο ηχος.

η δευτερη ειναι διακοσμητικη ή εχει 2 ηχεια και το ενα δεν δουλευει σε μενα?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλως σας βρηκα σαν νεος κατοχος του redmi 5 plus.

 

στο κατω μερος του κινητου εχει 2 γριλιες οπου απο την μια βγαινει ο ηχος.

η δευτερη ειναι διακοσμητικη ή εχει 2 ηχεια και το ενα δεν δουλευει σε μενα?

 

Αριστερα ειναι το μικροφωνο για τις κλησεις και δεξια το ηχειο.

Link to comment
Share on other sites

Settings, additional settings, privacy, SIM card lock

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα. Πώς απενεργοποιώ το password για την κάρτα sim?
Settings, additional settings, privacy, SIM card lock
Link to comment
Share on other sites

Settings, additional settings, privacy, SIM card lock

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Settings, additional settings, privacy, SIM card lock

Ευχαριστώ φίλε μου. Το παίζω και χάκερ!

Link to comment
Share on other sites

μεγαλο προβλημα αυτο με τα polarised γυαλια. τι θα κανουμε τωρα? δεν βλεπεις τιποτα ρε ****το

 

Βγαζεις την αυτοματη φωτεινοτητα και λυνεται...

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω σε επόμενη αναβαθμιση να σταματήσει να εμφανίζεται γιατια ειναι λίγο σπαστικό :lol::lol::lol:

 

Σέ εμένα ανοίγει κανονικά χωρίς καμμία τέτοια ειδοποίηση:worry::worry::worry:

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συμφωνώ ότι με polarized γυαλιά δεν βλέπεις τίποτα, και νόμιζα ότι ήταν το tempered glass που είχα βάλει,

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τό παρατήρησα καί εγώ αφού πρώτα μέ κοψοχόλιασε.Εντελώς μαύρη οθόνη... δέν βλέπεις τίποτα...καί δέν είναι στήν αυτόματη φωτεινότητα. Μάλλον είναι ο τύπος τής οθόνης. Κουραστικό καί εκνευριστικό κάθε φορά νά βγάζεις τά γυαλιά γιά νά δείς ποιός σέ παίρνει.:O:O:O:O

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Διάβασα όλες τις σελίδες του νήματος και πραγματικά όλες οι πληροφορίες είναι χρήσιμες. Έχω τις κάτωθι ερωτήσεις, οι οποίες δεν έχουν απαντηθεί έως τώρα.

 

1. Δουλεύει απροβλημάτιστα το miracast/mirrolink με smart tv;

2. Δουλεύει απροβλημάτιστα το τηλεκοντρόλ;

3. Δουλεύει απροβλημάτιστο το Usb on The Go (OTG);

4. Επειδή προεξέχει ελαφρώς το προστατευτικό της κάμερας και νομίζω ότι θα ακουμπά πάνω στο τραπέζι/γραφείο που θα το αφήνουμε, έχει παρατηρήσει κανείς γρατσουνιές ή χαρακιές στο κάλυμμα της κάμερας που επηρεάζουν τη λήψη φωτογραφιών/βίντεο;

5. Με ενδιαφέρει κι εμένα πολύ το SAR και ξέρω ότι έχει υψηλές τιμές. Οι τιμές αυτές όμως θεωρητικά έχουν υπολογιστεί για λειτουργία με δύο sim.

Λειτουργώντας το κινητό όμως μόνο με μία sim, δεν είναι λογικό να εκπέμπει λιγότερο;

6. Η θήκη έρχεται με κάθε global version ή ενδέχεται κιόλας να είναι global version και να μην υπάρχει θήκη στη συσκευασία;

7. Έχετε να προτείνετε δυο τρία ελληνικά καταστήματα skroutz (εκτός του phonegallery) τα οποία διαθέτουν σίγουρα την global version με τη θήκη;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τα polarised γυαλιά έχει να κάνει με την πόλωση της οθόνης.

Όπως ακριβώς κόβει την αντηλιά του ήλιου, για το λόγο αυτόν άλλωστε τα φοράμε, κόβει και την οθόνη...

Δεν υπάρχει λύση σε αυτό, συμβαίνει στα περισσότερα κινητά.

Αν βλέπεις στο landscape, δεν βλέπεις στο portrait και ανάποδα.

Σε μια από τις 2 θέσεις δεν βλέπεις, ανάλογα την συσκευή....

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τα polarised γυαλιά έχει να κάνει με την πόλωση της οθόνης.

Όπως ακριβώς κόβει την αντηλιά του ήλιου, για το λόγο αυτόν άλλωστε τα φοράμε, κόβει και την οθόνη...

Δεν υπάρχει λύση σε αυτό, συμβαίνει στα περισσότερα κινητά.

Αν βλέπεις στο landscape, δεν βλέπεις στο portrait και ανάποδα.

Σε μια από τις 2 θέσεις δεν βλέπεις, ανάλογα την συσκευή....

Εγώ πάντως φίλε μου με το Samsung J7 2017 όπως και με το Redmi 4x, βλέπω κανονικότατα με τέτοια γυαλιά σε όλες τις περιπτώσεις. Με το Redmi 5 plus δεν βλέπω σχεδόν τίποτα και φαντάζομαι το ίδιο συμβαίνει και με το note 5 που έχει την ίδια οθόνη. Από κει και πέρα θεωρώ ότι όπως και να έχει (δεν είμαι ειδικός) είναι φάουλ της εταιρίας και έπρεπε να το είχε ελέγξει διότι δεν υπήρχε το συγκεκριμένο θέμα στα προηγούμενα κινητά της, τουλάχιστον σε αυτά που έχω δοκιμάσει λχ Redmi Pro x25, Redmi note 4, Redmi 4x.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρεα!! Πέρασα χθες χειροκίνητα την 9.5.11.... Προσπαθώ να κατεβάσω το Instagram αλλά μου λέει ότι δεν είναι συμβατό με τη συσκευή μου.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Διάβασα όλες τις σελίδες του νήματος και πραγματικά όλες οι πληροφορίες είναι χρήσιμες. Έχω τις κάτωθι ερωτήσεις, οι οποίες δεν έχουν απαντηθεί έως τώρα.

 

1. Δουλεύει απροβλημάτιστα το miracast/mirrolink με smart tv;

2. Δουλεύει απροβλημάτιστα το τηλεκοντρόλ;

3. Δουλεύει απροβλημάτιστο το Usb on The Go (OTG);

4. Επειδή προεξέχει ελαφρώς το προστατευτικό της κάμερας και νομίζω ότι θα ακουμπά πάνω στο τραπέζι/γραφείο που θα το αφήνουμε, έχει παρατηρήσει κανείς γρατσουνιές ή χαρακιές στο κάλυμμα της κάμερας που επηρεάζουν τη λήψη φωτογραφιών/βίντεο;

5. Με ενδιαφέρει κι εμένα πολύ το SAR και ξέρω ότι έχει υψηλές τιμές. Οι τιμές αυτές όμως θεωρητικά έχουν υπολογιστεί για λειτουργία με δύο sim.

Λειτουργώντας το κινητό όμως μόνο με μία sim, δεν είναι λογικό να εκπέμπει λιγότερο;

6. Η θήκη έρχεται με κάθε global version ή ενδέχεται κιόλας να είναι global version και να μην υπάρχει θήκη στη συσκευασία;

7. Έχετε να προτείνετε δυο τρία ελληνικά καταστήματα skroutz (εκτός του phonegallery) τα οποία διαθέτουν σίγουρα την global version με τη θήκη;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Σέ LG smart tv 3D δουλεύει απροβλημάτιστα τό τηλεκοντρόλ( χωρίς τήνχρήση Wi Fi).Επίσης καί τό Miracast ταχύτατο χωρίς καθυστερήσεις καί κολήματα. Η θήκη είναι πιστεύω σέ όλες τίς συσκευασίες από τό εργοστάσιο ανεξαρτήτως τής έκδοσης. Τό έχω τσεκάρει στά unboxing βιντεάκια τού You Tube.. Μέ τήν χρήση θήκης δέν γίνονται γρατζουνιές. Οσο γιά τήν έκδοση global στό skroutz βλέπω ότι τά περισσότερα γράφουν ότι είναι μέ τήν global:blink::blink: Απλά διάλεξε τό φτηνότερο:D:D

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα επειδη θελω να το παρω σε μια φιλη (το global μοντελο) θελω να ρωτησω κατι:

 

Eχουν φτιαξει το θεμα του ηχου κατα την ηχογραφηση βιντεο?

Διαβαζω οτι με το 9.5 update το εχουν φτιαξει,ισχυει?

 

Εννοω τον μεταλλικο ηχο που βγαζει οταν γραφεις video,το bug δηλαδη του μικροφωνου του noise cancelation που ειχαν τοσα xiaomi τηλεφωνα περυσι (το ειχα και γω σε redmi note 4 και redmi 4 prime και φτιαχτηκε μετα απο καιρο μεσω update)

 

Eιναι κομπλε τωρα?

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...