Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο σκρουτζ οταν γραφουν άτομα που μολις αγορασαν κατι και αναφερουν δεν ειναι αξιοπιστα ,χωρια ότι φαινεται γράφουν κάποιοι για λόγους μάρκετινκ,αν κρινει κανεις με τι διαφημιζεται παραλληλα μια περιοδο και σε αλλα καλύτερα προιόντα δεν υπαρχει τίποτε ποτε.reviews απο sites που εμπιστεύεται καθένας.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το λοιπον. Σκευτομαι αγορα κινητου εκ ανατολης. Δεν εχουν b20 (800) αυτα που κοιταω. Ειμαι σε Cosmote. Τι προβληματα θα εχω και σε ποιες περιπτωσεις γιατι εχω διαβασει πολλα και εχω μπερδευτει... :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Με κοσμοτε οχι τοσο θεμα...

Με wind ειναι το προβλημα.

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

 

Δηλαδη με cosmote & vodafone για να καταλαβω παω σε μια χαραδρα, σε ενα βουνο, σε μια απομερη παραλια η κατω στο μετρο, μεσα σε ενα κτήριο και ειμαι οκ απο σημα & 4G? Η' εκει θα εχω θεματα? Γενικα τι μπαντες κοιταω για κοσμοτε για να με καλα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι καθαρα θεμα δικτυου και οχι μπάντας...

Δες την καλυψη αρχικα.

Η wind σε επαρχια χρησιμοποιεί αποκλειστικα την 800.

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι καθαρα θεμα δικτυου και οχι μπάντας...

Δες την καλυψη αρχικα.

Η wind σε επαρχια χρησιμοποιεί αποκλειστικα την 800.

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

υπαρχει χαρτης με καλυψη δικτυου και ποιες μπαντες εχει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά,συγνώμη που ρωτάω (ίσως το ερώτημα μου έχει ξανατεθεί παλιότερα εδώ) αλλά είμαι καινούργιο μέλος της παρέας και καίγομαι για την απάντηση σ'αυτό : Είμαι κάτοχος ενός Huawei Honor 7 lite (αλλιώς γνωστό και ως Huawei Honor 5c) και αναρωτιόμουν,πότε και αν θα προσφέρουν το EMUI 5.0 (Android Nougat) και σε μας ... υπάρχει κάποιος να μου απαντήσει με εγκυρότητα ; Ως εναλλακτική , έχω βρεί το Android Nougat σε Custom έκδοση στο XDA σε περίπτωση που η εταιρεία αποφάσιζε να μην προχωρήσει σε αναβάθμιση,αλλά θα προτιμούσα κάτι πιο official ... αν κάποιος γνωρίζει,παρακαλώ,ας μου απαντήσει ... Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θελω να ρωτησω,εχω ενα s4 mini με τσακισμενη μαυρη οθονη.το συνδέω στο pc και ανοιγει κανονικα ο φακελος της εσωτερικης μνημης.

Βρηκα ενα ιδιο με το αντιθετο θέμα,καμενη μητρικη.τιμη στα 30 ευρω.

Αξιζει τον κοπο?πιανουν τα χερια μου,ειναι ευκολη η μεταμοσχευση?

Παρακαλω μια απαντηση απο γνωστη επιδει αυριο σαββατο 11/3 αν ειναι θα παρω το άλλο τηλέφωνο.

Ευχαριστω.

Αν μου απαντησει καποιος ας διαγραφει το μυνημα.

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω,εχω ενα s4 mini με τσακισμενη μαυρη οθονη.το συνδέω στο pc και ανοιγει κανονικα ο φακελος της εσωτερικης μνημης.

Βρηκα ενα ιδιο με το αντιθετο θέμα,καμενη μητρικη.τιμη στα 30 ευρω.

Αξιζει τον κοπο?πιανουν τα χερια μου,ειναι ευκολη η μεταμοσχευση?

Παρακαλω μια απαντηση απο γνωστη επιδει αυριο σαββατο 11/3 αν ειναι θα παρω το άλλο τηλέφωνο.

Ευχαριστω.

Αν μου απαντησει καποιος ας διαγραφει το μυνημα.

 

E, για 30 ευρω δεν ειναι κακο. αν σε εξιταρουν αυτου του ειδους οι επεμβασεις θα κερδισεις τη χαρα της δημιουργειας, και θα εχεις και ενα 2ο κινητο καβαντζα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , θέλω να μετράω τα βήματα που κάνω μέσα στην μέρα. Είτε μέσα στο σπίτι σε διάδρομο γυμναστικής είτε έξω. Γίνεται κάτι τέτοιο η όλες οι εφαρμογές που μετράνε βήματα δουλεύουν κατά προσέγγιση με βάση το gps σε εξωτερικούς χώρους;
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα , θέλω να μετράω τα βήματα που κάνω μέσα στην μέρα. Είτε μέσα στο σπίτι σε διάδρομο γυμναστικής είτε έξω. Γίνεται κάτι τέτοιο η όλες οι εφαρμογές που μετράνε βήματα δουλεύουν κατά προσέγγιση με βάση το gps σε εξωτερικούς χώρους;

Όλα κατά προσέγγιση δουλεύουν. Ακόμη και τα ρολόγια ή τα sport bands, στο περίπου υπολογίζουν.

Όταν πχ γράφεις, οδηγείς κλπ, αυτά γράφουν βήματα.

Δεν χρησιμοποιούν gps, αλλά καταλαβαίνουν την κίνηση του σώματος από τους αισθητήρες που έχουν.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχω διαβασει και εχω δει διαφορα βιντεο πανω στο θεμα "χρηση τηλεορασης για monitor" αλλα θα ηθελα και μια "ελληνικη" γνωμη εδω απο το φορουμ.

ενα ατομο σαν εμενα (χωρις τηλεοραση στο σπιτι) που σκεφτεται την αλλαγη απο 1080p monitor σε 4k, γιατι να ΜΗΝ παει σε μια 4k τηλεοραση 40-50 ιντσες και να την χρησιμοποιει σαν μονιτορ; το μεγεθος εννοειται πως ειναι τεραστιο για αυτη την αποσταση που χρησιμοποιειται ο υπολογιστης αλλα δεν ειμαι υποχρεωμενος να τα εχω ολα fullscreen. ετσι μενει παρα πολυς χωρος για πολλα παραθυρα (σαν να εχεις 4 1080p monitors) και οταν θελεις να δεις καμια ταινια απλα αραζεις πισω και παρακολουθεις.

ποια ειναι τα αρνητικα μιας 4K τηλεορασης σε σχεση με ενα monitor? παρατηρησα πως οι τηλεορασεις ειναι πολυ φθηνοτερες και ψηθηκα για την αλλαγη. δεν θελω ομως στο θεμα αυτο να μιλησω για συγκεκριμενα μοντελα τηλεορασης αλλα γενικα για το αν αξιζει μια 4k τηλεοραση σαν monitor.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα σας θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε . Πρόσφατα αγόρασα μια τηλεόραση Samsung UE49MU6402 είναι smart και 4K . Δοκίμασα να συνδέσω το laptop με την τηλεόραση μέσω hdmi αλλά ενώ μου δείχνει την εικόνα που έχω στο laptop δεν δείχνει καθόλου τα εικονίδια που βρίσκονται στην επιφάνεια εργασιας επίσης όταν ανοίγω μια σελίδα πχ στο google ενώ στο laptop δείχνει ότι έχει ανοίγει στην τν δεν την μεγιστοποιεί για να την δω! Όταν συνδέω την τν με τον η/υ μέσω screen mirroring μια χαρά τα δείχνει όλα! Ξέρετε τι μπορεί να φταίει; ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

θέλω να πάρω τα δεδομένα από αυτήν την συσκευή αλλά μόλις την συνδέω δεν βρίσκει τους diver να πω επίσης ότι έχει πρόβλημα η οθόνη και δεν φαίνεται τίποτα έχω κατεβάσει το windows phone για pc αλλά δεν βρίσκει την συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Είμαι στο κόσμο του android από το 2011 και επί εποχής GALAXY S I9000 όπου πραγματικά αν υπήρχε knox τότε σίγουρα θα είχε τερματίσει από πολύ νωρίς με τα φλασαρίσματα που του είχα κάνει :lol:

Δεν μου άρεσε η λογική του ios, δεν μου άρεσαν οι παράλογοι περιορισμοί του, οι υπερβολικά υψηλές τιμές των iphone

Ο καιρός όμως περνάει και βλέπουμε ότι και το android γίνεται ολοένα και πιο κλειστό (για κάποιον που δε θέλει να ασχοληθεί με root, roms κτλ), οι συσκευές του γίνονται και αυτές ολοένα και πιο ακριβές (το μικρό galaxy ξεκίνησε από τα 830ε :blink: ) και σε κάποια πραγματάκια απογοητεύομαι από τη λειτουργία του android

το ios μου φαίνεται ακόμη και τώρα πιο ώριμο λειτουργικό, πιο απροβλημάτιστο από το android, πιο smooth, έτοιμο για κάποιον που δε θέλει να ψάχνεται για το τι και πως, λειτουργώντας σε όλα όπως πρέπει, τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους κάνανε το βήμα από android σε ios ή και αντίστροφα τι είναι αυτό που τους λείπει, αν είναι ευχαριστημένοι ή αν το έχουνε μετανιώσει

Περιμένω απόψεις!! :D

Ευχαριστώ

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόσα χρόνια στο λειτουργικό, είναι βασικό να δεις αν έχεις επενδύσει και χρήματα στο οικοσύστημα. Αν δεν έχεις βάλει καθόλου λεφτά ή έχεις βάλει ελάχιστα τότε είναι και πιο εύκολο. Όσο περισσότερες αγορές έχεις κάνει όμως τόσο δυσκολότερο είναι να το εγκαταλείψεις.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από Symbian (N95) μεταπήδησα το 2010 σε iPhone 4. Άλλα μυαλά και άλλες απαιτήσεις τοτε. Το 2011 πούλησα το 4 και πήγα αρχικά σε HTC και μετά για 4 χρόνια σε Samsung συσκευές (S3, S4, Note 3 κ.α.). To 2015 κουράστηκα με την ασχήμια του UI, τα battery drains, την αστεία υποστήριξη σε λογισμικό και τα μεγάλα μεγέθη χωρίς one hand usability και έλλειψη gestures και πήγα σε ένα 6S. Βρήκα ένα λειτουργικό φτιαγμενο για χρηση ενός χεριού, πολύ σταθερό και με εφαρμογές σφιχταγκαλιασμένες με το UI σαν λογική χρήσης και σαν αισθητική. Βρήκα επίσης άριστα SoC που οδηγούν σβέλτα και χωρίς απαιτήσεις σε ενέργεια το οικοσύστημα, σε σημείο που όλα φαίνονται σαν "φυσικές κινήσεις" και όχι σαν animations σε μια οθόνη. Βρήκα μία από τις καλύτερες κάμερες σε auto και το καλύτερο βίντεο σε mobile συσκευές, όπως και επικό DAC για ποιοτική μουσική ακρόαση. Επίσης υποστήριξη 5ετών σε αναβαθμίσεις και άριστη μεταπωλητική αξία. Πριν 3 μήνες, επειδή μπορούσα, πήγα στο 7αρι, όχι επειδή δεν ήμουν ευχαριστημένος με το 6s, αλλά επειδή έτυχε να το πάρω 250€ κάτω καινούργιο.

Δεν μπορώ να πω ότι μου λείπει κάτι από το android. Τέλειο λειτουργικό δεν υφίσταται φυσικά, απλώς θεωρώ ότι το iOS έχει λιγότερα μειονεκτήματα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε στο εξαιρετικό Android που μετά την Marshalllow πάει τραίνο και κάνει τα πάντα γιατί οι πολλοί περιορισμοι του iOS θα σε σοκάρουν και θα πρέπει να συμβιβαστεις σε πάρα πολλά θέματα που είναι ότι χειρότερο γιατί μιλάμε για αρκετές ώρες τη μέρα ενασχόλησης.

 

Το Android είναι ένας πραγματικός υπολογιστής τσέπης

Το ios όπως και τα wp κάνουν 3 4 πράγματα καλά και τέλος. Στα υπόλοιπα συμβιβάζεσαι υποχρεωτικά.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο μου αντροιντ ήταν το s4 mini. Τότε το μπατζετ μου αυτό επέτρεπε. Με τον καιρό η μπαταρία του ήταν για κλάμματα και αναθεμάτιζα τα κολληματα που έτρωγε. Μετά πίστεψα τις λαλακίες των windows phone fans εδώ, περί σταθερότητας και smoothness του λειτουργικού, οπότε και πήρα το lumia 640. Ήταν πράγματι smooth. Ήταν και ό,τι πιο άχρηστο έχω πιάσει. Περίμενα ο άμοιρος τα σωτήρια windows 10 που θα σπέρνουνε... Το αποτέλεσμα γνωστό. Εν τέλει οι συγκυρίες το έφεραν έτσι ώστε να μπορώ να πάρω το galaxy s6. Ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος και εκνευριζόμουν από την τραγική υποστήριξη σε αναβαθμίσεις.

 

Ως κάτοχος macbook είπα να πάρω το 6s. Ειλικρινά θεωρώ το ios ανάπηρο μπροστά στο android. Μόνο αν έχεις επενδύσει χρόνο και χρήμα αξίζει, ειδάλλως αν είσαι με αντροιντ και σου ταιριάζει, θα απογοητευτείς. Έχει όμως ενα τεράστιο πλεονέκτημα. Αναβαθμίσεις σε βάθος 5ετίας. Αγοράζεις μεν πανάκριβο κινητό, αλλά η εταιρεία στο υποστηρίζει. Για μένα είναι πολύ σημαντικό αυτό και γι'αυτό για την ώρα παραμένω εδώ. Ίσως κάποια στιγμή μου την βαρέσει και ξαναπάρω αντροιντ. Διόλου απίθανο, καθότι καθημερινά υπάρχουν πράγματα που μ'εκνευρίζουν και μου λείπει το s6.

 

Το πρόβλημα για μένα συμπερασματικά είναι το εξής: σε τιμές ναυαρχίδας, το αντροιντ υπερέχει. Αλλά iphone του 2015 δεν θεωρείται παλιό, ενώ το s6 της ίδιας χρονιάς είναι. Αν όχι τώρα, σε ένα χρόνο θα θεωρείται αρχαίο. Κι ας ήταν καλύτερο. Δεν έχω ασχοληθεί φυσικά με ρουτ και xda που θεωρητικά παίρνω τις νέες εκδόσεις αντροιντ, αλλά δεν μ'ενδιαφέρει να το κάνω. Η εταιρεία στην οποία έσκασα 700 πρέπει να μου τα δίνει εγκαίρως και για καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας αυτό που μου συνέβη πριν από 1 μήνα περίπου. Μια γνωστή μου είχε ένα Lenovo φθηνιάρικο που όταν το αγόρασε είχε αγοράσει μια εξτρά εγγύηση της εταιρίας στην οποία συμπεριλαμβανόταν και αλλαγή σπασμένου digitizer για μιά μόνο φορά. Ήρθε η στιγμή που της έσπασε ο οθόνη και αφού το πήγε στην εταιρία, εκεί έκατσε 2,5-3 βδομάδες περίπου και μετά το πήρε πίσω με αλλαγμένη οθόνη, σαν καινούριο. Ύστερα από δυο μέρες, ετοιμαζόμασταν να πάμε για καφέ και το κινητό το είχε πάνω στο τραπέζικαι ύστερα το τοποθέτησε σε μια πολύ άνετη τσέπη της τσάντας της( μόνο το κινητο και τπτ αλλό) και όταν φτάσαμε καθίσαμε και άνοιξε την τσάντα για να βγάλει το κινητό, τσουπ, η οθόνη σπασμένη έτσι απλά. Της είπα να μην το κυνηγήσει το θέμα γιατί δεν πρόκειται να καταφέρει κάτι με αυτούς. Αλλά τώρα τι να πρωτοσχολιάσει κανείς; Τα 20 ευρώ που θέλουν για αυτήν την εξτρά-εγγύηση ή την φθηνοδουλειά που κάνουν στα κινητά που είναι για επισκευή? Edited by MarcDS
Link to comment
Share on other sites

H απάτη ποια είναι;

Πόσο σίγουρος είσαι ότι δεν χτυπήθηκε το κινητό μέσα στην τσάντα;

Γιατί η φίλη σου δεν του αγόρασε μια θήκη να το βάζει μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Κατά 99.9% κάπου χτύπησε και χαμπάρι δεν πήρε, λίγο απίθανο να το στήσουν έτσι ώστε επίτηδες να σπάσει
Link to comment
Share on other sites

Την απάτη δεν βλέπω.

Οι οθόνες δεν σπάνε μόνες τους. Η ψιλο-εκατσε πάνω στην τσάντα της ή την στρίμωξε πίσω στην πλάτη της κάποια στιγμή ή την κοπανησε με καμιά πόρτα αυτοκινήτου ή μπορεί χιλια-δυο αλλά πράγματα.

Απλά ανεφερα μερικά που τα κάνει συνεχώς η γυναίκα μου. Αν δεν το είχε σε θήκη (τύπου ατζέντα) θα το είχε σπάσει δεν ξέρω και εγώ π όσες φορές.

 

Sent from my Samsung Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...