Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς ούτε να λάβεις sms. Το πρόβλημα με τα sms είναι σημαντικό και δυστυχώς η vodafone έχει ρυθμούς χελώνας.

 

Μια χαρά μπορώ να λάβω SMS.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Η λήψη γίνεται κανονικά. Τώρα αν φτάνει καθυστερημένα σε κάποιους δε το ξέρω. Το σίγουρο είναι ότι στην αποστολή για να το διώξει, κάνει περί τα 40 δεύτερα σε μένα. Αν και θυμήθηκα τώρα ότι με το που φεύγει, έρχεται γρήγορα η αναφορά παράδοσης.
Link to comment
Share on other sites

Η λήψη γίνεται κανονικά. Τώρα αν φτάνει καθυστερημένα σε κάποιους δε το ξέρω. Το σίγουρο είναι ότι στην αποστολή για να το διώξει, κάνει περί τα 40 δεύτερα σε μένα. Αν και θυμήθηκα τώρα ότι με το που φεύγει, έρχεται γρήγορα η αναφορά παράδοσης.

 

Σε εμένα μερικές φορές, έκανε και 3 λεπτά για να κάνει αποστολή.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την αποστολή των SMS οφείλεται στο volte. Δοκιμάστε να το απενεργοποιήσετε πριν στείλετε SMS.
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνω κάτι? Αφήνω μόνο το wifi ανοιχτό αλλά δεν δέχομαι κλήσεις. Το έχω ενεργοποιήσει το wifi calling στο cu.

 

Για το volte δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, αρκεί να έχεις ανοικτό τον διακόπτη "βελτιωμένη λειτουργία 4g lte".

Για το vowifi θες την εφαρμογή vodafone wifi calling.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, και κανονικά δεν θα έπρεπε γιατί ουσιαστικά το κινητό όταν χρησιμοποιεί volte / vowifi δεν έχει έτοιμη και σύνδεση 3g και 4g, κρατάει έτοιμη μόνο την σύνδεση 4G.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το σηκώσει με vowifi βγαίνει η Πυροσβεστική...

Πλάκα κάνω, και με τα δύο ο συνδρομητής που καλέσατε δεν είναι διαθέσιμος λέει, και κλείνει.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Όχι, και κανονικά δεν θα έπρεπε γιατί ουσιαστικά το κινητό όταν χρησιμοποιεί volte / vowifi δεν έχει έτοιμη και σύνδεση 3g και 4g, κρατάει έτοιμη μόνο την σύνδεση 4G.

 

και ομως γινεται ετσι . αδειαζει γρηγορα

μονη λυση που εχω βρει ειναι να το εχω airplane mode στο σπιτι

P1i - starsnav BT-74s && BT GPS Royaltek
Link to comment
Share on other sites

Τι router έχεις; Αν είναι το speedport plus ή το Vodafone H300S τότε έχει αναφερθεί ξανά το θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Τι router έχεις; Αν είναι το speedport plus ή το Vodafone H300S τότε έχει αναφερθεί ξανά το θέμα.

 

Technicolor TD5336 αυτο εχω

P1i - starsnav BT-74s && BT GPS Royaltek
Link to comment
Share on other sites

Με volte αν δε σηκώσει το τηλέφωνο ο συνομιλητής συνδέεται στο 112... Τι άλλο θα δούμε με τη Vodafone?

 

Τώρα που το λες, έπαιρνα τον πατέρα μου να του ρωτήσω για ένα θέμα, δεν το σήκωνε το τηλέφωνο και έβγαινε στη γραμμή το 112 αρκετές φορές :lol:

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λες, έπαιρνα τον πατέρα μου να του ρωτήσω για ένα θέμα, δεν το σήκωνε το τηλέφωνο και έβγαινε στη γραμμή το 112 αρκετές φορές :lol:

 

Άρα είναι γενικό το θέμα , δοκίμασε άλλος;

Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή της υπηρεσίας το κάνει αυτό, ακόμα δεν το διόρθωσαν; Σε μερικές περιπτώσεις (μάλλον κάτι παίζει με τις προωθήσεις) αντί να στέλνει στον τηλεφωνητή (ή στον αριθμό που έχει βάλει προώθηση ο άλλος) σε στέλνει στο 112. Εγώ προσωπικά δεν το έτυχα γιατί πάντα το κλείνω πριν ακούσω το μήνυμα αλλά είχε αναφερθεί ξανά.
Link to comment
Share on other sites

και ομως γινεται ετσι . αδειαζει γρηγορα

μονη λυση που εχω βρει ειναι να το εχω airplane mode στο σπιτι

Αν αναφέρεσαι στην εφαρμογή και σε εμένα μου κατάπινε την μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή κρατάει το τηλέφωνο ξύπνιο για να στέλνει κάθε 10 δευτερόλεπτα IPSec πακέτο για να μην χαλάσει το NAT Mapping. Λογικό είναι να λιώνει την μπαταρία. Τα στατιστικά μπαταρίας τι λένε;
Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή κρατάει το τηλέφωνο ξύπνιο για να στέλνει κάθε 10 δευτερόλεπτα IPSec πακέτο για να μην χαλάσει το NAT Mapping. Λογικό είναι να λιώνει την μπαταρία. Τα στατιστικά μπαταρίας τι λένε;

 

δεν εχω καμια εφαρμογη

η συσκευη ειναι ιφον11 και η ενεργοποιηση του wifi calling εγινε μετα απο τηλ στη βοντα

στα στατιστικα μπαταριας τι πρεπει να δω.. ;

P1i - starsnav BT-74s && BT GPS Royaltek
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω καμια εφαρμογη

η συσκευη ειναι ιφον11 και η ενεργοποιηση του wifi calling εγινε μετα απο τηλ στη βοντα

στα στατιστικα μπαταριας τι πρεπει να δω.. ;

 

Δύσκολο να φταίει το WiFi calling τότε, κάπου αλλού φεύγει η μπαταρία σου.

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή κρατάει το τηλέφωνο ξύπνιο για να στέλνει κάθε 10 δευτερόλεπτα IPSec πακέτο για να μην χαλάσει το NAT Mapping. Λογικό είναι να λιώνει την μπαταρία. Τα στατιστικά μπαταρίας τι λένε;

Κακογραμμένη δηλαδή?

μια εφαρμογή VoIP η ένα vpn ipsec να έχεις να τρέχει δεν θα στην φάει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

επισημη ανακοινωση στο site της για το wifi calling αλλα λεει οτι η εφαρμογη υποστηριζει και wifi μεσω 4g. εδω https://www.vodafonecu.gr/upiresies-cu/wifi-calling/

WiFi Calling

Μπορείς να πραγματοποιείς και να δέχεσαι κλήσεις στο κινητό σου, οπουδήποτε υπάρχει WiFi ακόμα κι αν το σήμα της κινητής είναι περιορισμένο.

H υπηρεσία είναι διαθέσιμη σε όλους τους συνδρομητές μας, ακόμα και όταν η συσκευή δεν υποστηρίζει τη λειτουργία, μέσω της πρωτοποριακής μας εφαρμογής Vodafone WiFi Calling.

 

Πώς ρυθμίζω τη συσκευή μου

 

Android

 

1. Aν έχεις συσκευή που υποστηρίζει την λειτουργία Wifi Calling

Συσκευές που υποστηρίζουν αυτόματα τη λειτουργία:

 

Samsung: Galaxy A6 / Α6+/ A7 / A8 / A9 / A10 / A20e / A30s /A40 / A50 / A70 / A80, Galaxy J3 2017 / J5 2017 / J4+ / J6 / J6+, Galaxy S8 / S8+ / S9 / S9+ / S10 / S10+ / S10e, Galaxy Note 8 / Note 9 / Note 10 / Note 10+, Galaxy Xcover4

Huawei: Mate 10 Pro, P20 / P20 Pro /P20 Lite/ Mate 20 Lite / Mate 20 Pro, P30 / P30 Pro / P30 Lite, P Smart 2018/ P Smart 2019

Vodafone: Smart E9, Smart N9 lite

 

 

Βήμα 1. Ενεργοποίησε δωρεάν την υπηρεσία στέλνοντας SMS στο 1339 με τη λέξη WiFi.

Βήμα 2. Αφού λάβεις το SMS ενεργοποίησης της υπηρεσίας, βεβαιώσου ότι έχεις την τελευταία έκδοση λογισμικού και κάνε επανεκκίνηση της συσκευής σου.

Βήμα 3. Ρύθμισε τη συσκευή σου ως εξής: α) Πήγαινε στο Τηλέφωνο, δηλαδή εκεί που πραγματοποιείς τις κλήσεις σου β) Πάτα το εικονίδιο Ρυθμίσεις (μοιάζει με τρεις κάθετες τελείες) γ) Ενεργοποίησε το WiFi Calling

Βήμα 4. Για να χρησιμοποιήσεις την υπηρεσία, θα πρέπει να συνδεθείς σε WiFi.

*Σε περίπτωση που ο διακόπτης του Wifi Calling δεν ενεργοποιείται, κάνε επανεκκίνηση της συσκευής σου και ξαναδοκίμασε.

 

 

2. Aν έχεις συσκευή που δεν υποστηρίζει την λειτουργία Wifi Calling

Aν η συσκευή σου δεν υποστηρίζει αυτόματα τη λειτουργία, δηλαδή δεν ανήκει σε κάποιο από τα παραπάνω μοντέλα, τότε ακολούθησε τα παρακάτω βήματα για να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία εύκολα και γρήγορα μέσω του My CU app.

Σε περίπτωση που έχεις λάβει ήδη SMS ότι η υπηρεσία Vodafone Giga WiFi Calling έχει ενεργοποιηθεί στο κινητό σου, τότε πήγαινε κατευθείαν στο Βήμα 4 για να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις την εφαρμογή Vodafone WiFi Calling από το Play Store:

 

 

Μπες στο My CU App, πατώντας εδώ και πήγαινε στο "Μενού"

 

Από το Μενού, επίλεξε "Υπηρεσίες" και στη συνέχεια "WiFi Calling"

 

εμενα δεν μου το εμφανιζει καν στο android market τοσο καλα!! . Αλλα εστειλα το μυνημα ενεργοποιησης wifi στο 1339

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω και εγω λιγο, οι πιο πανω συσκευες δεν χρειαζονται την εφαρμογη απο το play store για να δουλεψει ;
Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα λειτουργει και σ' έμενα το Wifi Calling, στον Κινεζοκουβά μου. :p Παλιότερα με SMS στο 1339 δε γινόταν τίποτα, σήμερα όμως έλαβα μήνυμα για επιτυχή ενεργοποίηση.

 

Η ποιότητα κλήσεων φαίνεται καλή. Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα λειτουργει και σ' έμενα το Wifi Calling, στον Κινεζοκουβά μου. :p Παλιότερα με SMS στο 1339 δε γινόταν τίποτα, σήμερα όμως έλαβα μήνυμα για επιτυχή ενεργοποίηση.

 

 

 

Η ποιότητα κλήσεων φαίνεται καλή. Θα δείξει...

Έχεις δοκιμάσει κάποιο Voip?

Θεωρητικά αυτό είναι με πανάκριβη τιμή.

Αν δοκιμάσεις μας λες διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...