Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί με κάρτες των άλλων δύο δικτύων φαίνεται κανονικά η ένδειξη VoLTE στο πάνω μέρος της οθόνης και υπάρχει και "κουμπί" ενεργοποίησης/απενεργοποίησης στο μενού της συσκευής, ενώ στην Vodafone όχι και έχω ενεργοποιημένο κανονικά το Vodafone Giga WiFi Calling... 

Ζητώ συγγνώμη αν έχει απαντηθεί ξανά το συγκεκριμένο ερώτημα, αλλά δεν το βρίσκω

Να συμπληρώσω τέλος ότι όταν έχω ανοιχτό το Wi-Fi, το εικονίδιο του Wi-Fi Call εμφανίζεται κανονικά.

Edited by jimmis11
Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν υπαρχει καποια λυση για αυτο αλλα ρωτωντας πας στην πολη....

Στην δουλεια λογω κακου σηματος εχω λειτουργια πτησης και wifi calling. Προσφατα αλλαξαμε σε wifi6 και απο τοτε εχει μια δυσκολια να λειτουργησει το wifi calling με λειτουργια πτησης. Καθε φορς που συνδεομαι χρειαζεται επανεκκινηση το κινητο...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ενεργοποιήθηκα σήμερα στη Vodafone προερχόμενος από Cosmote και με έκπληξη διαπίστωσα ότι δε λειτουργεί το wifi calling σε κατάσταση λειτουργίας πτήσης. Δοκίμασα σε 2 διαφορετικά ρούτερ, το ένα wifi 6. Στην Cosmote έπαιζε παντού.

Επιπλέον δεν εμφανίζεται το εικονίδιο volte, αλλά από ότι διάβασα παραπάνω αυτό έχει να κάνει με τη Vodafone.

Έχει κάποιος καμμια ιδέα πως μπορεί να παίξει το Wifi calling σε flight mode;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, oregon said:

Ενεργοποιήθηκα σήμερα στη Vodafone προερχόμενος από Cosmote και με έκπληξη διαπίστωσα ότι δε λειτουργεί το wifi calling σε κατάσταση λειτουργίας πτήσης. Δοκίμασα σε 2 διαφορετικά ρούτερ, το ένα wifi 6. Στην Cosmote έπαιζε παντού.

Επιπλέον δεν εμφανίζεται το εικονίδιο volte, αλλά από ότι διάβασα παραπάνω αυτό έχει να κάνει με τη Vodafone.

Έχει κάποιος καμμια ιδέα πως μπορεί να παίξει το Wifi calling σε flight mode;

Μόλις τσέκαρα και δουλεύει κανονικά σε flight mode. Περίμενε 1-2 μέρες γιατί χρειάζεται ένα 24ωρο ως που να ενεργοποιηθούν πλήρως οι υπηρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα σας διάβαζα και συνειδητοποίησα ότι δε λειτουργεί το volte και σε μένα ενώ δούλευε...

Έκανα restart αλλά τίποτα που σημαίνει κάτι έκαναν πάλι στη vf....

Συσκευή Samsung a52s

Link to comment
Share on other sites

Με vodafone κάνει κανονικά κλήση σε flight mode αν είναι βέβαια ενεργοποιημένο το VoWiFi και η συσκευή το υποστηρίζει. Το εικονίδιο του VoLTE για λόγο που δεν γνωρίζω δεν εμφανίζεται ποτέ στη vodafone. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν λειτουργεί. Αυτό που έχω διαπιστώσει εγώ είναι ότι αν ξεκινάς κλήση σε σημείο που δεν έχεις καλή κάλυψη ίντερνετ δεν ενεργοποιείται το VoLTE ασχέτως αν μετακινηθείς μετά (ενώ μιλάς) σε σημείο που έχεις καλή κάλυψη. Και αυτό είναι πολύ ενοχλητικό και δεν ξέρω γιατί δεν ενεργοποιείται αυτόματα όταν βρεθείς σε σημείο με καλό σήμα ίντερνετ. Πρέπει να κλείσεις την γραμμή και να ξαναπάρεις ώστε να λειτουργήσει κανονικά το VoLTE.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, vagzard said:

Με vodafone κάνει κανονικά κλήση σε flight mode αν είναι βέβαια ενεργοποιημένο το VoWiFi και η συσκευή το υποστηρίζει. Το εικονίδιο του VoLTE για λόγο που δεν γνωρίζω δεν εμφανίζεται ποτέ στη vodafone. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν λειτουργεί. Αυτό που έχω διαπιστώσει εγώ είναι ότι αν ξεκινάς κλήση σε σημείο που δεν έχεις καλή κάλυψη ίντερνετ δεν ενεργοποιείται το VoLTE ασχέτως αν μετακινηθείς μετά (ενώ μιλάς) σε σημείο που έχεις καλή κάλυψη. Και αυτό είναι πολύ ενοχλητικό και δεν ξέρω γιατί δεν ενεργοποιείται αυτόματα όταν βρεθείς σε σημείο με καλό σήμα ίντερνετ. Πρέπει να κλείσεις την γραμμή και να ξαναπάρεις ώστε να λειτουργήσει κανονικά το VoLTE.

Επίσης με το VoWIFI της Vodafone δεν μπορείς να στείλεις sms όταν είσαι σε λειτουργία πτήσης(flight mode)ή δεν έχεις κάλυψη κινητής 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, aektzhs 1 said:

Επίσης με το VoWIFI της Vodafone δεν μπορείς να στείλεις sms όταν είσαι σε λειτουργία πτήσης(flight mode)ή δεν έχεις κάλυψη κινητής 

Σήμερα δειλά δειλά ξεκίνησε να παίζει το wifi calling σε flight mode. Νωρίς το πρωί μία έπαιζε 10 δεν έπαιζε, τώρα λειτουτγεί κανονικά Ήθελε τον χρόνο του.

Ότι δεν υποστηρίζει SMS είναι τραγικό, το δοκίμασα κι εγώ.

Όσον αφορά το volte όντως λειτουργεί και ας μην εμφανίζεται το εικονίδιο, το τσέκαρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι πριν κάτι μήνες είχα απενεργοποιήσει το VoLTE άρα και το VoWIFI, γιατί δεν λειτουργούσε το VoLTE στο Xiaomi Poco F3 Global Rom που με ενδιέφερε, και χθες - προχθές κατά λάθος είδα όταν είμαι σε 5G και κάνω κλήση δεν πέφτει σε 2G, άρα λειτουργεί το VoLTE... 😳😂
Εικονίδιο VoLTE δεν εμφανίζεται πάντως.

Edited by konstantinos77
Link to comment
Share on other sites

το volte δεν δουλεύει σήμερα που το πρόσεξα ξέρει κάποιος ? επίσης έπεσε και το chat να ρωτήσω 

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, akalos said:

το volte δεν δουλεύει σήμερα που το πρόσεξα ξέρει κάποιος ? επίσης έπεσε και το chat να ρωτήσω 

Εμένα όλα μια χαρά:

20240308_192218.thumb.jpg.0fd27413551b1894df816f365923bd0d.jpg

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, aektzhs 1 said:

Εμένα όλα μια χαρά:

20240308_192218.thumb.jpg.0fd27413551b1894df816f365923bd0d.jpg

τι να σου πω τώρα θα το δω αργότερα πήγα από την εφαρμογή αφού έστειλα sms στο 1339 και μου λέει δεν ισχύει για cu,άνοιξα την εφαρμογή της Vodafone και το ενεργοποιησα από εκεί και μου δείχνει αυτό τώρα ,θα δούμε ,με ενδιαφέρει μόνο το volte 

 

Screenshot_2024-03-08-19-32-45-448_com.myvodafone.android.jpg

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, akalos said:

τι να σου πω τώρα θα το δω αργότερα πήγα από την εφαρμογή αφού έστειλα sms στο 1339 και μου λέει δεν ισχύει για cu,άνοιξα την εφαρμογή της Vodafone και το ενεργοποιησα από εκεί και μου δείχνει αυτό τώρα ,θα δούμε ,με ενδιαφέρει μόνο το volte 

 

Screenshot_2024-03-08-19-32-45-448_com.myvodafone.android.jpg

Και σε από άλλους έχει αναφερθεί παρόμοιο πρόβλημα. Σίγουρα στην Vodafone έχουν κάνει την πατάτα

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, aektzhs 1 said:

Και σε από άλλους έχει αναφερθεί παρόμοιο πρόβλημα. Σίγουρα στην Vodafone έχουν κάνει την πατάτα

ορίστε και τρελάθηκα 😜

IMG_20240308_194526.jpg

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, akalos said:

το volte δεν δουλεύει σήμερα που το πρόσεξα ξέρει κάποιος ? επίσης έπεσε και το chat να ρωτήσω 

Το volte είναι μόνο για 4G δίκτυα. Για να το ελέγξεις θα πρέπει να είσαι συνδεδεμένος με 4G και να ξεκινήσεις κλήση. Αν πέσει σε 3G ή 2G και μόλις σταματήσει η κλήση επανέλθει σε 4G δεν δουλεύει. Αν παραμένει 4G δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, spiliot said:

Το volte είναι μόνο για 4G δίκτυα. Για να το ελέγξεις θα πρέπει να είσαι συνδεδεμένος με 4G και να ξεκινήσεις κλήση. Αν πέσει σε 3G ή 2G και μόλις σταματήσει η κλήση επανέλθει σε 4G δεν δουλεύει. Αν παραμένει 4G δουλεύει.

τα γνωρίζω αυτά πάντα είμαι σε 4g στο σπίτι μου αλλά δυστυχώς σε κλήση δεν έβγαζε hd όπως συνηθίζει να κάνει ούτε είχα ίντερνετ όταν ήθελα να δω κάτι στο ίντερνετ ,ήταν απλά νεκρό 

1 ώρα πριν, spiliot said:

Το volte είναι μόνο για 4G δίκτυα. Για να το ελέγξεις θα πρέπει να είσαι συνδεδεμένος με 4G και να ξεκινήσεις κλήση. Αν πέσει σε 3G ή 2G και μόλις σταματήσει η κλήση επανέλθει σε 4G δεν δουλεύει. Αν παραμένει 4G δουλεύει.

ααα ωραία έφτιαξε ποιος ξέρει τι έκαναν....

 

IMG_20240308_211553.jpg

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχεις volte (δηλαδή δρομολόγηση της κλήσης μέσω δικτύου πακέτων όπως το 4g) αλλά όχι codec υψηλής ποιότητας (το HD). Συνήθως πάνε μαζί γιατί περισσεύει bandwidth αλλά όχι απαραίτητα.

Το σημαντικό δεν είναι να έχεις ίντερνετ στη κλήση για να το επιβεβαιώσεις αλλά αν παραμένεις σε 4g κατά την διάρκειά της.

Αν ναι τότε 100% δουλεύει το volte. Αν όχι μπορεί να είναι και λόγοι ποιότητας σήματος, ειδικά αν είσαι οριακά με το 4g, δε σημαίνει ότι δεν είναι ενεργοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε εμένα πρέπει να συμβαίνουν αυτά τα ευτράπελα όταν προσπαθώ να έχω Wifi calling σε flight mode:

Επανεκκίνηση συσκευής σε λειτουργία πτήσης με ανοιχτό το Wifi, λειτουργεί το Wifi calling. Απενεργοποίηση της λειτουργίας πτήσης και επανενεργοποίησή της οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας ενώ δεν έχω βγει από το σπίτι, λειτουργεί το Wifi calling.

Βγαίνω για δουλειές, επιστρέφω, βάζω λειτουργία πτήσης, δε λειτουργεί το Wifi calling. Μόνο με επανεκκίνηση της συσκευής.

Δε νομίζω να φταίει η συσκευή γιατί με Cosmote δεν είχε παρόμοια συμπεριφορά. Λειτουργούσε το Wifi calling ανά πάσα στιγμή ενεργοποιούσα τη λειτουργία πτήσης.

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ρύθμιση προτεραιότητας στο τηλέφωνό σου; Κάποια το χρησιμοποιούν μόνο αν δεν έχεις σήμα, σε άλλα μπορείς να διαλέγεις να το χρησιμοποιεί πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όπως ανέφερα και σε προηγούμενο μου post, απενεργοποιημένο VoLTE - VoWiFi πριν κάτι μήνες, πρόσφατα διαπίστωσα ότι σε 5G δεν πέφτει σε 2G+ κατά την κλήση, που δεν γνώριζα ότι δεν αφορά το 5G το VoLTE όπως αναφέρθηκε εδώ μέσα και λογικά θα ισχύει.
Αλλά το τσέκαρα και με 4G και πάλι δεν έπεφτε σε 2G+ κατά την κλήση!
Αποστολή μηνύματος στο 1339 μου εμφανίζει και εμένα ως απάντηση "Η υπηρεσία  δεν είναι διαθέσιμη στο πρόγραμμα χρήσης σου"   (Vodafone CU)
Αλλά παρ' όλα αυτά λειτουργεί μία χαρά το VoLTE που αυτό με ενδιαφέρει.

Edited by konstantinos77
Link to comment
Share on other sites

Από τον Ιούνη του 23 και μετά - από ότι θυμάμαι - το 1339 σταμάτησε να δουλεύει, υποθέτω ότι κάπου τότε τους ενεργοποίησαν όλους σε volte.

Link to comment
Share on other sites

Από χθες παρατήρησα ότι σταμάτησε να λειτουργεί το WiFi calling σε 2 συσκευές μου άρα δεν είναι τυχαίο. Η Vodafone μου είπε ότι έκανε όλους τους απαραίτητους ελέγχους και η υπηρεσία είναι κανονικά ενεργή στην γραμμή μου. Έχει παρατηρήσει κανείς το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, vagzard said:

Από χθες παρατήρησα ότι σταμάτησε να λειτουργεί το WiFi calling σε 2 συσκευές μου άρα δεν είναι τυχαίο. Η Vodafone μου είπε ότι έκανε όλους τους απαραίτητους ελέγχους και η υπηρεσία είναι κανονικά ενεργή στην γραμμή μου. Έχει παρατηρήσει κανείς το ίδιο πρόβλημα;

Κι εμένα τα ίδια. Έχουν καιρό πρόβλημα. Τουλάχιστον 1,5 μήνα έχω να δω wifi calling στο Samsung μου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...