Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

9 ώρες πριν, paanos said:

Αν πας ρυθμίσεις > γενικά > πληροφορίες > στην ενότητα του δικτύου πατήσεις πάνω στον φορέα vf-GR 55.xxxx και εμφανιστεί η ένδειξη «κατάσταση IMS » βλέπεις να λέει «Ομιλία και SMS »?

 Σωστή παρατήρηση, δηλαδή μόνο στην Cosmote το γράφει ωστόσο έχω στείλει κανονικά μήνυμα και έχει παραλειφθεί οπότε άσχετα με το τι γράφει δουλεύει.

IMG_2371.thumb.jpg.113991f78a71673e4355abbdee7f63db.jpg

 

**** ΜΕΓΑ ΔΙΟΡΘΩΣΗ****

Αν απενεργοποιήσω την γραμμή της Cosmote δεν στέλνει το μήνυμα!!!

Αν και επέλεγα να το στείλει με Vodafone το έστελνε με Cosmote.

Όποτε μια χαρά φαίνεται στο status του IMS, ήταν μία καλή ευκαιρία να αναθεωρήσω 🙂

IMG_2372.thumb.jpg.efb62b68bc87a5b14aa71aaf07e94451.jpg

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς πλέον να δέχεσαι sms σε flight mode με WiFi calling ενεργό;
Σε εμένα πάντως όχι.

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα πάντως όχι.

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk

Και όμως δουλεύει, το δοκίμασα πριν λίγο

έχω δυο καρτοκινητα voda και τα δύο έχουν την εφαρμογή της google για τα μηνύματα και rcs

ενεργοποίησα το Vo WiFi στο ένα και το έβαλα σε airplane mode, μπήκα στο δίκτυο της Vodafone με Vo WiFi

Άνοιξα την εφαρμογή των μηνυμάτων, στο τηλέφωνο με το Vo WiFiκαι έστειλα ένα μήνυμα


9db369077ee5c0027a5bfb7cf03d9776.jpg

όταν και τα δύο τηλέφωνα έχουν ενεργοποιήσει το rcs η εποικινωνια με sms είναι δυνατή

25d41c0aaac778bf38b666c25964cec3.jpg

Η μπλε φούσκα δείχνει ότι ο άλλος έχει RCS

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk




Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλά αυτό είναι άσχετο με το vowifi, τα μηνύματα RCS στέλνονται σαν viber μέσω δημοσίου ίντερνετ ακόμα και με απενεργοποιημένο το volte/vowifi, όχι σαν sms.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, HEO said:

Και όμως δουλεύει, το δοκίμασα πριν λίγο

έχω δυο καρτοκινητα voda και τα δύο έχουν την εφαρμογή της google για τα μηνύματα και rcs

ενεργοποίησα το Vo WiFi στο ένα και το έβαλα σε airplane mode, μπήκα στο δίκτυο της Vodafone με Vo WiFi

Άνοιξα την εφαρμογή των μηνυμάτων, στο τηλέφωνο με το Vo WiFiκαι έστειλα ένα μήνυμα


9db369077ee5c0027a5bfb7cf03d9776.jpg

όταν και τα δύο τηλέφωνα έχουν ενεργοποιήσει το rcs η εποικινωνια με sms είναι δυνατή

25d41c0aaac778bf38b666c25964cec3.jpg

Η μπλε φούσκα δείχνει ότι ο άλλος έχει RCS

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk



 

Είπαμε, δεν δουλεύει με sms. Το rcs είναι σαν το IMessage 

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλά αυτό είναι άσχετο με το vowifi, τα μηνύματα RCS στέλνονται σαν viber μέσω δημοσίου ίντερνετ ακόμα και με απενεργοποιημένο το volte/vowifi, όχι σαν sms.
Η εφαρμογή στέλνει το μήνυμα σαν sms ανν χρήστης δεν είναι συνδεδεμένος στο διαδίκτυο η δεν έχει ενεργοποιήσει το rcs

Όπως έγραψα και παλιότερα η Βόδα ακόμα δεν έχει συνδέσει τα δύο προτοκαλλα να στέλνεις sms και να παραδίδεται RCS και το αντίστροφο

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα καμία δεν το έχει κανει… Πλέον δεν ξέρω και άμα γίνεται γιατί επιλέγουν οι εταιρίες να βασιστούν στη λύση της google από το να έχουν δικούς τους σέρβερ 

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι έγραψαν ότι στην coamote παραδίδονται sms όταν είσαι σε κατάσταση Vo WiFi

Πώς γίνεται αυτό;;; Μέσω ποιας εφαρμογης;;; Δεν έχω coamote για να το τσεκαρω

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites



Κάποιοι έγραψαν ότι στην coamote παραδίδονται sms όταν είσαι σε κατάσταση Vo WiFi

Πώς γίνεται αυτό;;; Μέσω ποιας εφαρμογης;;; Δεν έχω coamote για να το τσεκαρω

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk




Όταν ήμουν cosmote έστελνα και λάμβανα sms όταν ήμουν με wificall (aeroplane mode+wifi on). Χωρίς κάποια εφαρμογή, δεν ξέρω πως. Με vodafone δεν συμβαίνει αυτό. Μόνο κλήσεις.

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Κάποια εφαρμογή μηνυμάτων χρησιμοποιούσες. Η default εφαρμογή σε πολλά κινητά είναι η εφαρμογή της google που διαχειρίζεται απλά sms και rcs.

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια εφαρμογή μηνυμάτων χρησιμοποιούσες. Η default εφαρμογή σε πολλά κινητά είναι η εφαρμογή της google που διαχειρίζεται απλά sms και rcs.

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk


Ναι σωστά, έτσι όπως το έγραψα δεν βγάζει νόημα. Εννοώ χρησιμοποιούσα τη default εφαρμογή του κινητού, χωρίς κάποια extra εφαρμογή. Της Google είχε. Με vodafone και με google ως default εφαρμογή για sms όπως έγραψα και πριν, δεν...

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk





The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, HEO said:

Πώς γίνεται αυτό;

Ο IMS Server του παρόχου το κανει αυτό. Δεν είναι θέμα συσκευής 

Link to comment
Share on other sites

Ο IMS Server του παρόχου το κανει αυτό. Δεν είναι θέμα συσκευής 
Μα αυτό λέω κάποιος πρέπει να τα παντρέψει αυτά το rcs και το απλό sms

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ότι ένα SMS παραδίδεται μέσω VoWiFi (μέσω IMS δηλαδή) είναι άσχετο με το RCS.

Το πάντρεμα του RCS (που ξαναλέω ότι νομίζω πως πλέον είναι ανέφικτο) αφορά όταν στέλνεις ένα RCS και ο άλλος δεν έχει, όμως εκεί η παράδοση του θα γίνει με απλό SMS. Αυτό δεν συμφέρει τις εταιρίες γιατί σε άλλες χώρες έχουν απεριόριστα SMS/MMS ενώ εμείς όχι, άρα θα δημιουργούσε κομφούζιο. 
Ξαναλεω όμως ότι αυτή η λύση είναι εφικτή μονο όταν το RCS είναι από υποδομές του παρόχου. Σε άλλη περίπτωση, δεν έχει δικαίωμα πχ η Google να στείλει SMS σαν από το κινητό σου. Μπορεί να κανει μόνο αυτό που γίνεται τώρα, να σε ενημερώσει ότι θα το στείλει με SMS και άρα να αγνοήσει τελείως το RCS 

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ μπορώ να λάβω SMS από OTP τράπεζας για παράδειγμα, όταν είμαι σε VoWiFi Cosmote& Flight mode. VF και Nova, sorry but no.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ μπορώ να λάβω SMS από OTP τράπεζας για παράδειγμα, όταν είμαι σε VoWiFi Cosmote& Flight mode. VF και Nova, sorry but no.
Μπορείς να κάνεις ένα πείραμα;;; Να πας στην εφαρμογή των μηνυμάτων και να απενεργοποιήσεις το rcs και να δεις αν έρχονται μηνύματα vo-wifia41bf7552df97679460e1f8688a255db.jpg

Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ εγώ να επιβεβαιώσω ότι παίζει, από iPhone που δεν έχει RCS. Σε Cosmote πάντα, όχι vf 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ εγώ να επιβεβαιώσω ότι παίζει, από iPhone που δεν έχει RCS. Σε Cosmote πάντα, όχι vf 
Και πως έρχεται το μήνυμα;;;

σαν imessage (μπλε) η sms (πράσινο);;;

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Σαν sms φυσικα. Στο 1256 έστειλα κιόλας, ούτε καν σε κάποιον συνδρομητή ώστε να αποκλείσουμε κάθε ενδεχόμενο. 
Η Vodafone δεν υποστηρίζει πάντως ακόμα SMS μέσω IMS, ας κρατήσουμε αυτό 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η Vodafone στέλνει μηνύματα rcs όχι μόνο οι απλοί συνδρομητές3c55483846b954fab69cffc256ce5ae6.jpg

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Μη σε μπερδεύει το ότι χρησιμοποιεί RCS, μπορεί να χρησιμοποιεί και viber ή whatsapp (ακόμα και τράπεζες το κάνουν). Το RCS όπως και το viber δεν είναι όπως το sms ένα διεθνές πρωτόκολλο τηλεφωνίας και η υλοποίησή του αφορά εφαρμογές (ή στην καλύτερη) λειτουργικά συστήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

έχω παρατηρήσει ότι στις περισσότερες κλήσεις μου βγάζει HD, σε κάποιες τίποτα και τώρα τελευταία σε κάποιες HD+. Έτσι από περιέργεια, ξέρει κάποιος τη διαφορά μεταξύ HD και HD+;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εδώ εξηγεί γιατί σε μερικες εταιρείες φαίνεται το lte ενώ σε άλλες όχι:

https://en.droidwiki.org/wiki/4G_or_LTE:_What_is_shown_when%3F?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...