Jump to content

OnePlus 5T


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τον Δεκέμβριο έστειλα το 3t μου στην oneplus για αλλαγή μπαταρίας,αλλά αυτό που έκανα εγώ ήταν να ανοίξω απευθείας αίτημα για την αλλαγή της ως προβληματική,δίχως βέβαια να είναι,μόνο και μόνο για την ανανέωση όπως εσύ!

Εννοείται μέσα στην εγγύηση και την τελευταία μέρα αυτής!

 

Πόσο σου κόστισε η διαδικασία αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Θυμάται μήπως κανείς τους κωδικούς που πληκτρολογούμε στο τηλέφωνο για να μπούμε στο κρυφό μενού για κσλιμπραρισμα αισθητήρων κλπ;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δωρεάν,όταν έκανα το αίτημα ήταν εντός εγγύησης!

 

Και δεν σου έκαναν ερωτήσεις ή να σου ζητήσουν το ο, τιδήποτε για να αποδείξεις ότι η μπαταρία σου είχε όντως πρόβλημα? Το δέχτηκαν έτσι απλά?

Link to comment
Share on other sites

Θυμάται μήπως κανείς τους κωδικούς που πληκτρολογούμε στο τηλέφωνο για να μπούμε στο κρυφό μενού για κσλιμπραρισμα αισθητήρων κλπ;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

*#808# αν θυμάμαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Και δεν σου έκαναν ερωτήσεις ή να σου ζητήσουν το ο, τιδήποτε για να αποδείξεις ότι η μπαταρία σου είχε όντως πρόβλημα? Το δέχτηκαν έτσι απλά?

 

Τίποτα απολύτως,τους έγραψα στο αίτημα από την αρχη ότι σβήνει όταν φτάσει στο 10% από μόνο του(το οποίο φυσικά δεν ίσχυε) και το επόμενο βήμα ήταν από αυτούς απλά για να το στείλω!

Ούτε ερωτησεις,ούτε να κάνω κάτι άλλο με το κινητό!

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα απολύτως,τους έγραψα στο αίτημα από την αρχη ότι σβήνει όταν φτάσει στο 10% από μόνο του(το οποίο φυσικά δεν ίσχυε) και το επόμενο βήμα ήταν από αυτούς απλά για να το στείλω!

Ούτε ερωτησεις,ούτε να κάνω κάτι άλλο με το κινητό!

Εσύ φταις λοιπόν και ανεβαίνουν οι τιμές στα νέα μοντέλα :p

Link to comment
Share on other sites

Εσύ φταις λοιπόν και ανεβαίνουν οι τιμές στα νέα μοντέλα :p

 

ΧΑ ΧΑ ΧΑ,σίγουρα έβαλα και εγώ το λιθαράκι μου....

Το κινητό αυτοί το πήραν (αν και το service τους από ότι κατάλαβα είναι κάποιος εξωτερικός συνεργάτης τους εκεί,αρκετά καλος,έβγαζαν φωτόγραφιες τα βήματα κ.τ.λ.) εε ας έκαναν τους ελέγχους τους και να έβγαζαν πόρισμα,αλλά πιθανών να το κάνουν σε όλους ώστε να φαίνεται το after sale service της oneplus ως πολύ καλό,το οποίο και τελικά για εμένα ειναι!

Ξαναθυμιζω,ότι το αίτημα εγώ το έκανα την τελευταία μέρα και συγκεκριμένα 2 ώρες πριν τελειώσει και αλλάξει η τελευταία μέρα!

Link to comment
Share on other sites

ΧΑ ΧΑ ΧΑ,σίγουρα έβαλα και εγώ το λιθαράκι μου....

Το κινητό αυτοί το πήραν (αν και το service τους από ότι κατάλαβα είναι κάποιος εξωτερικός συνεργάτης τους εκεί,αρκετά καλος,έβγαζαν φωτόγραφιες τα βήματα κ.τ.λ.) εε ας έκαναν τους ελέγχους τους και να έβγαζαν πόρισμα,αλλά πιθανών να το κάνουν σε όλους ώστε να φαίνεται το after sale service της oneplus ως πολύ καλό,το οποίο και τελικά για εμένα ειναι!

Ξαναθυμιζω,ότι το αίτημα εγώ το έκανα την τελευταία μέρα και συγκεκριμένα 2 ώρες πριν τελειώσει και αλλάξει η τελευταία μέρα!

Παρά τον αστεϊσμό μου, δεν τίθεται κανένα ηθικό ζητήματα. Έτσι και αλλιώς προσωπικά διαφωνώ π.χ. με το ότι οι μπαταρίες θεωρούνται σαν αναλώσιμο (όσο αφορά εγγυήσεις ή επισκευές). Μακάρι όντως η OnePlus να παρέχει τόσο φιλικό service.

Link to comment
Share on other sites

Στις 2 τελευταίες open beta αναφέρει αυτήν την λειτουργία ως νέα.

Ξέρεις αν απενεργοποιείται;

 

Sent from my One Plus 5T

Link to comment
Share on other sites

Kαι σε εμένα ήρθε η 9.0.5 αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να την κάνω η να μείνω στην 8 που είμαι τώρα. Εξαλείφτηκαν τα θέματα τα αρχικά η υπάρχουν ακόμα? Όσοι έχουν βάλει την 9 το έχουν μετανιώσει?
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι με 9.0.5. Μετά το update δεν είδα καμιά διαφορά. Στα θέματα που έχετε πει δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. Το μόνο είναι με τη φτηνότητα η οποία από τη μια δεν δουλεύει όπως δούλευε στην 8 αλλά οι διαφορές είναι μικρές που μέσα στη μέρα δε τι κατάλαβαινεις.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις αν απενεργοποιείται;

 

Sent from my One Plus 5T

Με μια γρήγορη ματιά δεν βρήκα κάτι. Έχω open beta 29

OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Kαι σε εμένα ήρθε η 9.0.5 αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να την κάνω η να μείνω στην 8 που είμαι τώρα. Εξαλείφτηκαν τα θέματα τα αρχικά η υπάρχουν ακόμα? Όσοι έχουν βάλει την 9 το έχουν μετανιώσει?
καλημέρα φίλε μου και εγω είμαι με την 8 και έχω αυτό το δίλημμα, επίσης δεν ξέρω (διότι δεν έχω και πολλές γνώσης πάνω στο θέμα) αν δεν κάνω την αναβάθμιση σε 9.0.5, αν θα έχει η συσκευή κάποιο πρόβλημα, π.χ. ενημέρωσης ασφαλείας του μήνα. Πάνω σε αυτό ρώτησα και την one plus και μου απάντησε δεν υπάρχει πρόβλημα αν δεν γίνει αλλά καλό είναι να γίνει, λόγο καλύτερης λειτουργίας του συστήματος ( σταθεροποίηση-βελστοποιηση συστήματος). Πραγματικά δεν ξέρω.
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε μου και εγω είμαι με την 8 και έχω αυτό το δίλημμα, επίσης δεν ξέρω (διότι δεν έχω και πολλές γνώσης πάνω στο θέμα) αν δεν κάνω την αναβάθμιση σε 9.0.5, αν θα έχει η συσκευή κάποιο πρόβλημα, π.χ. ενημέρωσης ασφαλείας του μήνα. Πάνω σε αυτό ρώτησα και την one plus και μου απάντησε δεν υπάρχει πρόβλημα αν δεν γίνει αλλά καλό είναι να γίνει, λόγο καλύτερης λειτουργίας του συστήματος ( σταθεροποίηση-βελστοποιηση συστήματος). Πραγματικά δεν ξέρω.
Μείνε εκεί που είσαι φίλε.. Εχω την τελευταία έκδοση και δεν είμαι ευχαριστημένος καθόλου. Την φωτεινότητα την έχουν χαλάσει εντελώς. Βλέπω το τηλ την ημέρα όταν έχει ήλιο και με φουλ φωτεινότητα με δυσκολία βλέπω... Στην 8 δεν Είχα κανένα θέμα.

Η μπαταρία πέφτει πιο γρήγορα..

Τα gestures χάλια.. Μια πιάνουν μια δεν πιάνουν. Η λειτουργία του split screen επίσης χάλια. Την χάλασαν και αυτή.

Πολλά bugs σε apps... Πχ Είμαι σε βιντεοκληση στο WhatsApp και με παίρνουν κι όλας στο Messenger. Ο ήχος τρώει κόλλημα.. η ένταση χαμηλώνει και δεν επανέρχεται. πρέπει να κλείσω την βιντεοκληση και να ξανακάνω για να επανέλθει ο ήχος στην βιντεοκληση. Επίσης, όταν τελειώνω την κλήση, το ξυπνητήρι δεν ακούγεται και ο ήχος της συσκευής νεκρώνει... Θέλει restart για να επανέλθουν όλα στο κανονικό.

Γενικά καθόλου ευχαριστημένος με την Pie. Μείνε εκεί που είσαι

 

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 OnePlus 10Pro & 5T

Link to comment
Share on other sites

Μείνε εκεί που είσαι φίλε.. Εχω την τελευταία έκδοση και δεν είμαι ευχαριστημένος καθόλου. Την φωτεινότητα την έχουν χαλάσει εντελώς. Βλέπω το τηλ την ημέρα όταν έχει ήλιο και με φουλ φωτεινότητα με δυσκολία βλέπω... Στην 8 δεν Είχα κανένα θέμα.

Η μπαταρία πέφτει πιο γρήγορα..

Τα gestures χάλια.. Μια πιάνουν μια δεν πιάνουν. Η λειτουργία του split screen επίσης χάλια. Την χάλασαν και αυτή.

Πολλά bugs σε apps... Πχ Είμαι σε βιντεοκληση στο WhatsApp και με παίρνουν κι όλας στο Messenger. Ο ήχος τρώει κόλλημα.. η ένταση χαμηλώνει και δεν επανέρχεται. πρέπει να κλείσω την βιντεοκληση και να ξανακάνω για να επανέλθει ο ήχος στην βιντεοκληση. Επίσης, όταν τελειώνω την κλήση, το ξυπνητήρι δεν ακούγεται και ο ήχος της συσκευής νεκρώνει... Θέλει restart για να επανέλθουν όλα στο κανονικό.

Γενικά καθόλου ευχαριστημένος με την Pie. Μείνε εκεί που είσαι

 

 

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Ναι φίλε μου αυτό θα κάνω απλά φοβάμαι μην έχω θέματα με την συσκευή που δεν θα κάνω την αναβάθμιση
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι με τόσο ενδιαφέρον για την απόδοση κάθε υποέκδοσης σχεδόν οποιουδήποτε λογισμικού, γιατί τα repository τύπου github δεν είναι γεμάτα από εθελοντές σχολιαστές και συνεισφορείς :p
Link to comment
Share on other sites

Μείνε εκεί που είσαι φίλε.. Εχω την τελευταία έκδοση και δεν είμαι ευχαριστημένος καθόλου. Την φωτεινότητα την έχουν χαλάσει εντελώς. Βλέπω το τηλ την ημέρα όταν έχει ήλιο και με φουλ φωτεινότητα με δυσκολία βλέπω... Στην 8 δεν Είχα κανένα θέμα.

Η μπαταρία πέφτει πιο γρήγορα..

Τα gestures χάλια.. Μια πιάνουν μια δεν πιάνουν. Η λειτουργία του split screen επίσης χάλια. Την χάλασαν και αυτή.

Πολλά bugs σε apps... Πχ Είμαι σε βιντεοκληση στο WhatsApp και με παίρνουν κι όλας στο Messenger. Ο ήχος τρώει κόλλημα.. η ένταση χαμηλώνει και δεν επανέρχεται. πρέπει να κλείσω την βιντεοκληση και να ξανακάνω για να επανέλθει ο ήχος στην βιντεοκληση. Επίσης, όταν τελειώνω την κλήση, το ξυπνητήρι δεν ακούγεται και ο ήχος της συσκευής νεκρώνει... Θέλει restart για να επανέλθουν όλα στο κανονικό.

Γενικά καθόλου ευχαριστημένος με την Pie. Μείνε εκεί που είσαι

 

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

Υπερβολικο σε βρισκω. Εγώ βεβαια εχω BETA εκδοση και δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα. Περαν της φωτεινοτητας που ειναι προβληματικη απο την πρωτη μερα, δεν εχω ιδιαιτερο θεμα. Το μονο που με χαλαει ειναι οτι στον ηλιο δεν ανεβαινει τερμα η φωτεινοτητα αυτοματα.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Μείνε εκεί που είσαι φίλε.. Εχω την τελευταία έκδοση και δεν είμαι ευχαριστημένος καθόλου. Την φωτεινότητα την έχουν χαλάσει εντελώς. Βλέπω το τηλ την ημέρα όταν έχει ήλιο και με φουλ φωτεινότητα με δυσκολία βλέπω... Στην 8 δεν Είχα κανένα θέμα.

Η μπαταρία πέφτει πιο γρήγορα..

Τα gestures χάλια.. Μια πιάνουν μια δεν πιάνουν. Η λειτουργία του split screen επίσης χάλια. Την χάλασαν και αυτή.

Πολλά bugs σε apps... Πχ Είμαι σε βιντεοκληση στο WhatsApp και με παίρνουν κι όλας στο Messenger. Ο ήχος τρώει κόλλημα.. η ένταση χαμηλώνει και δεν επανέρχεται. πρέπει να κλείσω την βιντεοκληση και να ξανακάνω για να επανέλθει ο ήχος στην βιντεοκληση. Επίσης, όταν τελειώνω την κλήση, το ξυπνητήρι δεν ακούγεται και ο ήχος της συσκευής νεκρώνει... Θέλει restart για να επανέλθουν όλα στο κανονικό.

Γενικά καθόλου ευχαριστημένος με την Pie. Μείνε εκεί που είσαι

 

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

Είσαι σίγουρος ότι έκανες clean install / factory reset μετά την αναβάθμιση όπως είναι το σωστό? Δεν είναι λογικό να έχεις όλα αυτά τα θέματα. Άλλοι δεν έχουν τίποτα από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι έκανες clean install / factory reset μετά την αναβάθμιση όπως είναι το σωστό? Δεν είναι λογικό να έχεις όλα αυτά τα θέματα. Άλλοι δεν έχουν τίποτα από αυτά.
Αν σου πω ότι κάποια από αυτά τα θέματα τα είχα στο 6Τ και έτσι δεν μου προκαλεί έκπληξη.

 

Κάτι με Pie άλλαξε προς το χειρότερο με Oxygen.

 

Τα είχα αναφέρει και εδώ αλλά και στο 6Τ νήμα παλιότερα.

 

Με 5Τ και 8.1 και 10 μήνες όλα κυλουσαν νεράκι.

 

Και αρκετά παράπονα και σε θέματα ram management.

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Με μια γρήγορη ματιά δεν βρήκα κάτι. Έχω open beta 29

Σε ευχαριστώ.

Ώρες ώρες μου σπάει τα νεύρα!

Υποτίθεται γι'αυτό κλειδώνεις το orientation για να μην γίνεται αυτό.

 

Sent from my One Plus 5T

Link to comment
Share on other sites

Από τοτε που έβαλα την τελευταια Beta υπαρχει ενα προβλημα με τον ηχο οταν μιλαω απο το ηχειακι. Οχι το speaker, το κανονικο ηχειο στο πανω μερος. Κανει εναν περιεργο θορυβο, λες και φουσκωνει ενα sub woofer και παει να σκασει. Ειναι καπως υποκωφος και ενοχλητικος. Το κανει ανα 10-20 δευτερολεπτα συνηθως. Εχει τυχει σε κανεναν;
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πάρα πολύ καλά νέα για την συσκευή μας θα λάβει την τελευταία έκδοση που θα δώσει η Google το καλοκαίρι Android Q (10) οπως και νέα χαρακτιριστικά απο το Oneplus 7/Pro!!! Εκεί που ήμουν έτοιμος να την δώσω την συσκευή έχει ακόμα πολύ μέλλον με την έλευση του Q.

 

Επίσημη επιβεβαίωση απο τον "Global Product Operations Manager" της εταιρίας, δεν έχει βγει χρονοδιάγραμμα πότε θα την λάβει την αναβάθμιση αν κρίνουμε από την αναβάθμιση του Oneplus3/3T σε Pie για καλοκαίρι του 2020 μας βλέπω να κυκλοφορεί η stable!!

 

Πηγή: https://forums.oneplus.com/threads/oneplus-7-series-oxygen-os-features-heading-to-oneplus-5-5t-6-6t.1037976/

 

Αξίζουν πάρα πολλά bravo στην Oneplus!!! Τρία major updates καμιά εταιρία δεν δίνει πέρα απο την Google :clap::clap:

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...