Jump to content

OnePlus 5T


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό με το fingerprint το κάνει λόγω pocket mode. Αν το κλείσεις θα φτιάξει. (ελπίζω να το φτιάξουν κάποια στιγμή). Η στοκ κάμερα εχει γίνει χάλια, 90% τραβαει τέρμα θολές τωρα, την έχω μόνο για το βίντεο. Εγω εχω την gcam 5.1 Urnyx05mod.

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

όπως ειπε και ο titarasauid παραπάνω, πρέπει να ενεργοποιήσεις την αντίστοιχη επιλογή στις ρυθμίσεις.

εχει επιλογή μάλιστα να το κάνει μόνο όταν το μήνυμα ξεπερνάει τους 60 χαρακτήρες. αν είναι μικρότερο το στέλνει κανονικά με πεζά γράμματα και τόνους.

ότι καλύτερο

 

Δοκίμασα να γράψω κεφαλαία γράμματα και πάλι δεν γράφει 160 χαρακτήρες, κοίταξα στις ρυθμίσεις και δεν βρήκα κάτι που να μπορεί να επηρεάσει το μέγεθος του μηνύματος

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτό με το pocket Mode δεν ξέρω τι είναι να είμαι ειλικρινής και πως μπορω να το απενεργοποιώ.

Στα υπολοιπα όταν έρχεται ένα μην στο mesenzer το βλέπω αρχικά στο ipad κάποιες φορές μετά από λίγο βλέπω να ανάβει λαμπάκι στη συσκευή και κάποιες άλλες μετά από ώρα.

Χτες ας πούμε δεν ήρθε ένα μην ποτέ...

Τέλος πάντων είναι τραγικό τελείως να παίρνεις αναβάθμιση την οποία ολόκληρη εταιρία δεν έχει τελειοποιησει αλλά παρά ταύτα την στέλνει.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να γράψω κεφαλαία γράμματα και πάλι δεν γράφει 160 χαρακτήρες, κοίταξα στις ρυθμίσεις και δεν βρήκα κάτι που να μπορεί να επηρεάσει το μέγεθος του μηνύματος

Στις Ρυθμίσεις textra - SMS.... Έχεις αυτές τις ρυθμίσεις;

ae729e674fc1677e26977ed3d5ee3271.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι με pie έχει χάσει κομμάτι της αυτονομίας και για να έχεις το ίδιο επίπεδο φωτεινότητας με Oreo προέχει να τη ρυθμίσεις πιο ψηλά. Επιπλέον κάποια μικρό κολληματακια βλέπω στο WiFi και στο δακτυλικό όταν είναι ώρα αδρανές το τηλέφωνο. Ωστόσο στο οπτικό κομμάτι αρκετά καλύτερο για αυτό και το αφήνω έτσι. Ίσως αργότερα γυρίσω σε Oreo. Πάντως δεν είναι λογοι να αλλάξεις το τηλέφωνο

Υ.Γ. Ποια έκδοση της gcam έχετε; Εγώ έβαλα την 6.1.21 του arnova και το magisk fix αλλά ενώ τις πρώτες δύο τρεις τις βγάζει μια χαρά, μετά εμφανίζει μια πράσινη απόχρωση. Τι πρέπει να αλλάξω στις ρυθμίσεις;

Edited by stapd_21
Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο στο οπτικό κομμάτι αρκετά καλύτερο για αυτό και το αφήνω έτσι. Ίσως αργότερα γυρίσω σε Oreo. Πάντως δεν είναι λογοι να αλλάξεις το τηλέφωνο

Υ.Γ. Ποια έκδοση της gcam έχετε; Εγώ έβαλα την 6.1.21 του arnova και το magisk fix αλλά ενώ τις πρώτες δύο τρεις τις βγάζει μια χαρά, μετά εμφανίζει μια πράσινη απόχρωση. Τι πρέπει να αλλάξω στις ρυθμίσεις;

 

Άδικο δεν έχεις ως ένα σημείο, αλλά, οι ενημερώσεις έρχονται αργά...

Να περιμένω δλδ αν και ποτέ θα στείλει η εταιρία ενημέρωση για να φτιάξει η κάμερα;

Τραβάω λόγω δουλειάς κάθε μέρα πολλές φωτό και προσπαθώ να βρω μια εφαρμογή αξιόλογη κια δεν βρίσκω.

Πριν Ήταν τέλειες οι φωτό....τώρα όχι.

Το δακτυλικό δεν με νοιάζει και πολύ, αλλά η κάμερα θεωρώ για πολλούς όχι μόνο για μένα είναι προτεραιότητα πια στα κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο oxygen OS update το πέρασε κάποιος να μας πει εντυπώσεις;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Στις Ρυθμίσεις textra - SMS.... Έχεις αυτές τις ρυθμίσεις;

ae729e674fc1677e26977ed3d5ee3271.jpg

 

Ευχαριστώ πολύ, τις έκανα τις ρυθμίσεις, χωράει περισσότερους χαρακτήρες τώρα, αλλά όταν "γεμίσει" το πρώτο μήνυμα και πάει για το δεύτερο, βλέπω ότι ξεκινά να μετράει από το 145 και όχι από το 160...

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο oxygen OS update το πέρασε κάποιος να μας πει εντυπώσεις;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχει καμμια ωρα που το περασα δεν βλεπω πολλα.. αναφερει για Networks " Improved network stability" οπως επισης και για Phone " Deep intergration with Google Duo" , αν δηλ χρησιμοποιει κανεις το Duo (?)

Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταία 9.0.4 ελαττώθηκαν αισθητά τα lags που είχε η Pie [κλείνοντας - ανοίγοντας εφαρμογές] σε μεγάλο επίπεδο...Την Oreo δεν την ξεπέρασε σε ταχύτητα ακόμα αλλά πιστεύω σε ένα με 2 update ακόμα η εμπειρία χρήσης στην Pie θα είναι σε πολύ καλά επίπεδα. Τώρα για την μπαταρία θέλει χρόνο έχει κάτι ώρες που την πέρασα! Επίσης είδα οτι βγήκε και καινούριο apk για την κάμερα Oneplus Camera 3.0.21. Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στην pie αυτά που μου την έσπασαν ήταν wi-fi, το δακτυλικό που μετά από ώρα κοιμάται και ο νέος χειρισμός των ήχων αυτά κάμερα δεν τρελή διάφορα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

OnePlus Referral Program: https://oneplus.net/gr/invite#EKRHPVBXTCA68Q9 για 20€ έκπτωση σε accessories Oneplus.
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω αυτά που γράφεται για την 9 και ακόμα δεν την έχω περάσει. Σκέφτομαι να την περάσω όμως. Σε περίπτωση που θα θέλω να γυρίσω στην 8 ξερετε πως γίνεται; είμαι ρουτ να συμπληρώσω
Link to comment
Share on other sites

Για τις ειδοποιήσεις που ίσως να χάνονται, πέρασα την 9.0.4. Και μου άλλαξε τα optimize στις ρυθμίσεις της μπαταρίας, από μόνο του.

Σε κάποιες εφαρμογές που είχα do not optimize, τα έκανε by default optimize.

Για δείτε μήπως φταίει αυτό που δεν έρχονται ειδοποιήσεις σε κάποιες εφαρμογές.

Έχασα και εγώ κάποιες ειδοποιήσεις μέχρι να καταλάβω τι είχε γίνει.

 

 

Sent from my One Plus 5T

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μετά την νέα αναβάθμιση, έχω την αίσθηση ότι επανήλθε η φωτεινότητα της οθόνης που είχε χαθεί και επιπλέον βελτιώθηκε το WiFi
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.

οταν πηρα το εν λογω τηλκεφωνο ημουν πεπεισμενος πως κραταω μια σουπερ συσκευη συμφωνα παντα και με οτι διαβαζα κατα καιρους.

αυτο βεβαια συνεβαινε και συμβαινει, ΜΟΝΟ ομως στο θεμα ταχυτητα της συσκευης.

στην διαρκεια της συμβιωσης μου με αυτο, ημουν ευχαριστημενος με τα περισσοτερα, εκτος βεβαια την ποιοτητα κατασκευης του.

εχω την μαυρη ματ εκδοση, οπου εχει μπιμπικια πολλα πλαι πισω, χωρις ποτε να πεσει κατω παρα μονο βγαλε βαλε αλλη θηκη.

οκ το ειχα δεχτει.

περιμενα πως και πως την εκδοση pie ...οπου η εμφανιση μου αρεσε, αλλα αρχισε να κανει διαφορα κολληματακια, η ταχυτητα επεσε, η φωτεινοτητα επισης, αλλα αυτο που δεν μου αρεσει πλεον, ειναι η καμερα.

εχασε θεωρω ενα 50% ισως και παραπανω σε ποιοτητα φωτογραφιας, αν κανεις πλεον ζουμ εχει παντου θορυβο και οι βραδινες δεν εχουν καμια σχεση με πριν.

αποφασισα να το δωσω, βαζοντας το εκει στα 300 ευρω με 5 ακριβες θηκες τζαμακια, παρελκομενα και ενεργη εγγυηση απο την oneplus ευρωπης εως το τελος του 19.

κανεις μα κανεις δεν εδειξε ενδιαφερον....

κοιταξα ανταλλαγη μηπως και βρω εκει καποιον.

προταση σε συσκευες, xiaomi mi8, xiaomi mi mix3, s9pus, p20pro, oneplus 6, 6t, oppo find x , ακομη και σε lg g7.....

οπου και αν προτεινα εφαγα πορτα, ολοι μα ολοι δεν δεχτηκαν καν....ουτε συζήτησή.....

η συσκευη συνεχιζει να μην μου ειναι αδιαφορη, αλλα εχω ξενερωσει οσο δεν παει με την αδιαφορια της ναυαρχιδας του 17....απο το τηλ που το ονομασαν οι tubers ο φονιας των ........iphone.

εκτος και αν πρεπει να το δωσω κοντα στα 200 κατι ευρω, οσο δλδ πουλανε καποια meizu pro 6plus και βαλε.....

 

την καλημερα σε ολους, ενα απλο παραπονο εβγαλα γιατι κυριολεκτικα δεν το περιμενα, εχω δωσει απειρες συσκευες, αλλα με αυτο τετοια αδιαφορια ειναι ακρως περιεργο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.

οταν πηρα το εν λογω τηλκεφωνο ημουν πεπεισμενος πως κραταω μια σουπερ συσκευη συμφωνα παντα και με οτι διαβαζα κατα καιρους.

αυτο βεβαια συνεβαινε και συμβαινει, ΜΟΝΟ ομως στο θεμα ταχυτητα της συσκευης.

στην διαρκεια της συμβιωσης μου με αυτο, ημουν ευχαριστημενος με τα περισσοτερα, εκτος βεβαια την ποιοτητα κατασκευης του.

εχω την μαυρη ματ εκδοση, οπου εχει μπιμπικια πολλα πλαι πισω, χωρις ποτε να πεσει κατω παρα μονο βγαλε βαλε αλλη θηκη.

οκ το ειχα δεχτει.

περιμενα πως και πως την εκδοση pie ...οπου η εμφανιση μου αρεσε, αλλα αρχισε να κανει διαφορα κολληματακια, η ταχυτητα επεσε, η φωτεινοτητα επισης, αλλα αυτο που δεν μου αρεσει πλεον, ειναι η καμερα.

εχασε θεωρω ενα 50% ισως και παραπανω σε ποιοτητα φωτογραφιας, αν κανεις πλεον ζουμ εχει παντου θορυβο και οι βραδινες δεν εχουν καμια σχεση με πριν.

αποφασισα να το δωσω, βαζοντας το εκει στα 300 ευρω με 5 ακριβες θηκες τζαμακια, παρελκομενα και ενεργη εγγυηση απο την oneplus ευρωπης εως το τελος του 19.

κανεις μα κανεις δεν εδειξε ενδιαφερον....

κοιταξα ανταλλαγη μηπως και βρω εκει καποιον.

προταση σε συσκευες, xiaomi mi8, xiaomi mi mix3, s9pus, p20pro, oneplus 6, 6t, oppo find x , ακομη και σε lg g7.....

οπου και αν προτεινα εφαγα πορτα, ολοι μα ολοι δεν δεχτηκαν καν....ουτε συζήτησή.....

η συσκευη συνεχιζει να μην μου ειναι αδιαφορη, αλλα εχω ξενερωσει οσο δεν παει με την αδιαφορια της ναυαρχιδας του 17....απο το τηλ που το ονομασαν οι tubers ο φονιας των ........iphone.

εκτος και αν πρεπει να το δωσω κοντα στα 200 κατι ευρω, οσο δλδ πουλανε καποια meizu pro 6plus και βαλε.....

 

την καλημερα σε ολους, ενα απλο παραπονο εβγαλα γιατι κυριολεκτικα δεν το περιμενα, εχω δωσει απειρες συσκευες, αλλα με αυτο τετοια αδιαφορια ειναι ακρως περιεργο.

 

Φιλε μου καλησπερα. Θα σχολιασω το παραπονο σου αν μου επιτρεπεις ξεκινωντας με τα σημαδια πισω στο αλουμινιο. Κι εμενα τα εχει και θαρρω πως ειναι λογω τριβης σκονης και σωματιων με τη θηκη. Προσωπικα δε με πολυνοιαζει αν και θα μπορουσαν να το ειχαν προβλεψει και κατασκευασει καλυτερα. Και παλι ομως δε με επηρεαζει.

 

Όσον αφορά την Pie, η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι τοσο βελτιστοποιημενη οσο ηταν η Oreo. Η καμερα ειναι μια αξιολογη υλοποιηση, καθως δε μιλαμε για DSLR αλλα ουτε και για ακριβη καμερα ενος Pixel ή Galaxy S. Συνεπώς λοιπόν δεν μπορούμε να έχουμε τρελές απαιτήσεις και στο φινάλε αν θελεις, δεν ειναι και κακη. Εγω προσωπικα όταν βγαζω portrait mode φωτος, παθαινουν πλακα. Για τις βραδινες ληψεις συμφωνω αλλα ξαναλεω δεν μπορεις να εχεις παραλογες απαιτησεις. Κολληματακια εγω προσωπικα δεν εχω παρατηρησει, το κινητο παει σφαιρα και δεν εχω κανει format πολλους μηνες. Η φωτεινοτητα σταθεροποιηθηκε τελευταια αρκετα και το μονο που με προβληματιζει καπως ειναι η αυτονομια που εχει μειωθει λιγακι αλλα ισως να ειναι και λογω (υπερ)χρησης του κινητου εδω και 16 μηνες που το εχω. Και παλι μου κανει τη δουλεια πολυ τιμια.

 

Απο κει και περα, θεωρω οτι δυσκολα θα βρεθει καποιος να σου δωσει τα χρηματα που ζητας. Οχι γιατι δεν τα αξιζει το κινητο, αλλα γιατι δεν ειναι iPhone ή Galaxy. Όπως και να το κανεις, μονο αυτα εχουν σημαντικες τιμες μεταπωλησης. Σκεψου οτι το Galaxy S6 μου το πουλησα Νοεμβριο του 17 οταν ηδη κυκλοφορουσε το S8 στις 150 λιρες (πες 150 ευρω). Αν θελεις την προσωπικη μου αποψη, θα σου προτεινα να το κρατησεις αν δεν εχει καποιο σημαντικο ψεγαδι. Βεβαια για μενα η καμερα δεν ειναι drawback, για καποιον αλλον μπορει και να ειναι. Η ταχυτητα του κινητου με εκπλησει καθημερινα, για εμενα ηταν το πρωτο κριτηριο αγορας του κι επειτα η μπαταρια του (μαζι με το dash charge) οποτε δε βρισκω λογο αντικαταστασης του. Εννοειτα ολα αυτα φιλικα.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μοτογιάννη :)

Θα πρέπει να τονίσουμε ότι η αγορά έχει γεμίσει από πολλά και καλά μεταχειρισμένα από διάφορες δυνατές εταιρείες του χώρου. Για παράδειγμα ο "βασιλιάς" του android για πολλούς ( βλ. Samsung σειρας note ) της ίδιας χρονιάς με το 5Τ σου (note 8) έχοντας αρχική τιμή 1000+ τρομάζει να πουλήσει πια στα 350 ευρώ, ο τωρινός έχει ήδη πάει στα 500 περίπου ενώ το ανταγωνιστικό με το 5Τ μοντέλο, s8 παίζει στα 250 πάνω κάτω ενώ το plus αγωνίζεται να μην πέσει κάτω από τα 300. Μην έχεις λοιπόν παράπονο όσον αφορά την αξία μεταπώλησης του κινητού σου, πόσο δε όταν απευθύνεται σε συγκεκριμένο αγοραστικό κοινό όπως και τα αγαπημένα μας αγωνιστικά Renault ;) :)

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μοτογιάννη :)

Θα πρέπει να τονίσουμε ότι η αγορά έχει γεμίσει από πολλά και καλά μεταχειρισμένα από διάφορες δυνατές εταιρείες του χώρου. Για παράδειγμα ο "βασιλιάς" του android για πολλούς ( βλ. Samsung σειρας note ) της ίδιας χρονιάς με το 5Τ σου (note 8) έχοντας αρχική τιμή 1000+ τρομάζει να πουλήσει πια στα 350 ευρώ, ο τωρινός έχει ήδη πάει στα 500 περίπου ενώ το ανταγωνιστικό με το 5Τ μοντέλο, s8 παίζει στα 250 πάνω κάτω ενώ το plus αγωνίζεται να μην πέσει κάτω από τα 300. Μην έχεις λοιπόν παράπονο όσον αφορά την αξία μεταπώλησης του κινητού σου, πόσο δε όταν απευθύνεται σε συγκεκριμένο αγοραστικό κοινό όπως και τα αγαπημένα μας αγωνιστικά Renault ;) :)

 

καλησπερα και σε σενα (δεν ξερω ποιος εισαι) και ναι εχεις δικιο, σε θεμα μεταπωλησης, αλλα και σε θεμα ανταλλαγης ρε ****το?

megane rs τελικα και το 5t..............2η παντρειά δλδ????

με εφαγαν τα γρηγορα αυτοκινητα και τα γρηγορα κινητα........ευτυχως δεν με εφαγαν οι μοτο (sorry για το of topik)......

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω την γκρίνια για την Pie. Ειδικά στο 9.0.4, κανένα πρόβλημα με wifi, φωτεινότητα κτλ. Ίσως λίγο με την μπαταρία αλλά από την άλλη σίγουρα η συσκευή μου έχει παλιώσει, ενώ είμαι από τους τύπους που φορτίζω το κινητό οπότε νάνε, με ότι φορτιστή βρω μπροστά μου.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω την γκρίνια για την Pie. Ειδικά στο 9.0.4, κανένα πρόβλημα με wifi, φωτεινότητα κτλ. Ίσως λίγο με την μπαταρία αλλά από την άλλη σίγουρα η συσκευή μου έχει παλιώσει, ενώ είμαι από τους τύπους που φορτίζω το κινητό οπότε νάνε, με ότι φορτιστή βρω μπροστά μου.

 

1.7 gb για χάλια μπαταρία (με νορμάλ χρήση από 2-2.5 μέρες πήγε στις 1.5!!!!) και το δακτυλικό αποτύπωμα πάλι με προβληματα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

να ρωτησω αν ευκολα μπορει καποιος να γυρισει στην oreo?

και οταν λεω ευκολα απο καποιον που δεν ειναι αριστος χειριστης η γνωστης στα πολυ εσωτερικου περιεχομενου των κινητων.

Link to comment
Share on other sites

1.7 gb για χάλια μπαταρία (με νορμάλ χρήση από 2-2.5 μέρες πήγε στις 1.5!!!!) και το δακτυλικό αποτύπωμα πάλι με προβληματα

 

Είμαι σίγουρος ότι ελάχιστη παρέμβαση κάνει η κάθε εταιρεία π.χ. στον μηχανισμό δακτυλικά αποτυπώματα. Το πολύ-πολύ κατά την προσαρμογή, να εισάγουν διαφορετική έκδοση driver για τον σένσορα και αυτό όμως απευθείας από την κατασκευάστρια εταιρεία του σένσορα. Σταματήστε να φαντάζεστε τους προγραμματιστές ότι γράφουν ακόμη και "κώδικα μηχανής" :-)

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα της 9 σε σχέση με την 8 τα έγραψα ποιο πίσω όπως και άλλοι συμφορουμητες και όλοι τα ίδια διαπίστωσαν.Με την τελευταία αναβάθμιση κάτι έγινε αλλα την 8 δεν την έπιασε ακόμη σε ταχύτητα, στην αυτόματη φωτεινότητα αργεί να αλλάξει, το δαχτυλικο αποτύπωμα τωδα καλύτερο απο πριν αλλά όχι σαν της 8 σε αποτελεσματικότητα.απο μπαταρία κ καμερα δεν ξέρω τι γίνεται.

 

Σαν συσκευή για τα λεφτά που είχε με καλύπτει σε όλα πλην της κάμερας, αν είχε OIS θαμουν πολυ ευχαριστημένος για πλάκα βγαίνει θολή αν δεν προσέξεις.απαντηση σε παραπάνω ποσταρισματα

Η μεταπώληση είναι δύσκολη γιατί δεν είναι γνωστή μάρκα,ουτε εμπορική είναι η εν λόγο εταιρεία εδώ, ούτε μαγαζί έχει, μεγάλη γκάμα συσκευών δεν έχει,οι γνώστες αγοράζουν oneplus που δεν θελουν να δώσουν τα 1000αρικα για ναυαρχίδες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...