Jump to content

OnePlus 5T


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει τρόπος όταν βγάζουμε ένα screenshot και το επεξεργαστούμε άμεσα, πχ να σημειώσεις κάτι πάνω, να μην αποθηκεύει και το αρχικό screen και το επεξεργασμένο αλλά μόνο το επεξεργασμένο;

 

Sent from my One Plus 5T

Link to comment
Share on other sites

Αν δουλεύει το led σε άλλες εφαρμογές, ξήλωμα της εφαρμογής και εγκατάσταση ξανά.

Έχει πολλά bugs η συγκεκριμένη.

Επίσης πολλές φορές μετά από αναβαθμίσεις της εφαρμογής αλλάζουν κάποιες ρυθμίσεις της. Πχ εμένα μου αλλάζει τον ήχο του μηνύματος μόνο του καμία φορά. Δες λοιπόν πρώτα αν έχει αλλάξει κάτι στην εφαρμογή ή στις ρυθμίσεις του κινητού για την εφαρμογή στις ειδοποιήσεις και στο led.

 

 

Sent from my One Plus 5T

 

Έσβησα την εφαρμογή την πέρασα ξανά κ όλα οκ. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Το εχω ξαναζητήσει και δεν απάντησε κανείς αλλά θα ξαναρωτησω μήπως...

 

Διαβάζοντας γενικότερα , όλοι λένε πως η gram camera της google κάνει θαύματα.

Εδώ προσπαθήσει επανειλημμένα να βρω σε αυτό το site άβυσσος ένα λινκ που να δουλεύει κατά γενική ομολογία καλύτερα από την δίκη μας εφαρμογή αλλά μάταια.

Εινια πιθανόν να μην εχω βρει το σωστό λινκ να την κατεβάσω μιας και όσες κατέβασα έκαναν διαφορά κουλά.

Δλδ, κάποια έβγαζαν ένα θολό μπλε στην φωτό η κανονικής με φλας, η στην σελφι.

Άλλες έστελναν της φωτό στην εφαρμογή της google...άλλες κόλλαγαν και έλεγαν δεν δουλεύει σωστά η κάμερα.

Είμαι σίγουρος πως κάτι ίσως δεν εχω κάνει σωστά και ρωτάω αν κάποιος ξέρει κάποιο λινκ το οποίο δουλεύει καλά παντού.

Αν όχι, και πάλι καλή η κάμερα του.

 

Υγ. Όσο περίεργο και αν φανεί σε κάποιους σήμερα έκανα ένα συγκριτικό ανάμεσα στο δικό μου 5Τ με το 6Τ και εξεπλάγην με το ποσό ελάχιστες διάφορες έχουν μεταξύ τους.

Παιχνίδια δεν παίζω για να πούμε οκ ο 845 τα πάει καλύτερα από τον 835 αλλά σε κάμερα οθόνη ταχύτητα δεν είπα ουαου αξίζει η μετάβαση.

Link to comment
Share on other sites

Αν και προσωπικά δεν κατέχω και πολύ το αντικείμενο της φωτογραφίας, την Gcam την κατεβάζουμε από 'δω:

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/

Δεν μπορώ όμως να σε βοηθήσω ποια έκδοση δουλεύει πιο καλά γιατί έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ!

Είχα κάνει τις δοκιμές όταν πήρα το κινητό αλλά στο θέμα της φωτογραφίας δεν μου άρεσε καμία έκδοση της Gcam περισσότερο απ' τη μαμά κάμερα! Έχω όμως μια πιο παλιά έκδοση της Gcam γιατί στη λήψη βίντεο μου είχε φανεί πιο smooth και τη χρησιμοποιώ για το βίντεο!

Για τις φώτο όμως δουλεύω τη μαμά κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Το εχω ξαναζητήσει και δεν απάντησε κανείς αλλά θα ξαναρωτησω μήπως...

 

 

 

Διαβάζοντας γενικότερα , όλοι λένε πως η gram camera της google κάνει θαύματα.

 

Εδώ προσπαθήσει επανειλημμένα να βρω σε αυτό το site άβυσσος ένα λινκ που να δουλεύει κατά γενική ομολογία καλύτερα από την δίκη μας εφαρμογή αλλά μάταια.

 

Εινια πιθανόν να μην εχω βρει το σωστό λινκ να την κατεβάσω μιας και όσες κατέβασα έκαναν διαφορά κουλά.

 

Δλδ, κάποια έβγαζαν ένα θολό μπλε στην φωτό η κανονικής με φλας, η στην σελφι.

 

Άλλες έστελναν της φωτό στην εφαρμογή της google...άλλες κόλλαγαν και έλεγαν δεν δουλεύει σωστά η κάμερα.

 

Είμαι σίγουρος πως κάτι ίσως δεν εχω κάνει σωστά και ρωτάω αν κάποιος ξέρει κάποιο λινκ το οποίο δουλεύει καλά παντού.

 

Αν όχι, και πάλι καλή η κάμερα του.

 

 

 

Υγ. Όσο περίεργο και αν φανεί σε κάποιους σήμερα έκανα ένα συγκριτικό ανάμεσα στο δικό μου 5Τ με το 6Τ και εξεπλάγην με το ποσό ελάχιστες διάφορες έχουν μεταξύ τους.

 

Παιχνίδια δεν παίζω για να πούμε οκ ο 845 τα πάει καλύτερα από τον 835 αλλά σε κάμερα οθόνη ταχύτητα δεν είπα ουαου αξίζει η μετάβαση.

Καταρχήν πρέπει να είσαι root για να αποφεύγεις τέτοιες δυσλειτουργίες με την gcam και δεύτερον να περάσεις μέσω magisk κάποια modules, ώστε να μην έχεις το θέμα με τις ροζ και κίτρινες φωτογραφίες.

 

Ύστερα μπορείς να βρίσκεις εδώ οποία έκδοση θες για OnePlus 5/5T.

https://www.google.com/url?sa=i&source=web&cd=&ved=2ahUKEwiw-ar3itDgAhWvyYUKHTSZAhIQzPwBegQIARAC&url=https%3A%2F%2Fforum.xda-developers.com%2Foneplus-5%2Fthemes%2Fgoogle-camera-hdr-t3655215&psig=AOvVaw3katyddqXA48D_bABYd7gb&ust=1550950485607380

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες με την beta 24 χάθηκε το VoLTE. Φλασαρα ξανά το ζιπάκι αλλά τίποτα. Είχε κανείς το ίδιο θέμα; Θέλει όλη τη διαδικασία από την αρχή;;
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις που μπορουμε να το βρουμε για αγορα αλλα την global εκδοση?

Αν εννοείς το 5Τ ( αν κάνω λάθος σορυ ) η συσκευή παντού σε όλο το κόσμο εινια ίδια.

Είναι η μοναδική εταιρία που έχει μια έκδοση με όλες τις γλώσσες παντού.

Όποτε αν βρεις την παίρνεις από όπου ναναι.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το 5Τ ( αν κάνω λάθος σορυ ) η συσκευή παντού σε όλο το κόσμο εινια ίδια.

Είναι η μοναδική εταιρία που έχει μια έκδοση με όλες τις γλώσσες παντού.

Όποτε αν βρεις την παίρνεις από όπου ναναι.

 

Κυκλοφορει και η κινεζικη εκδοση, αν δεν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορει και η κινεζικη εκδοση, αν δεν κανω λαθος.

Από όσο ξέρω όχι είναι ένα μοντέλο παντού ίδιο και εσυ επιλέγεις γλώσσα.

Ωστόσο ( χαχχαχαχα) έλα να σου δώσω το δικό μου είναι από Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορει και η κινεζικη εκδοση, αν δεν κανω λαθος.
Σαν Hardware το κινητό είναι το ίδιο το μόνο που αλλάζει λογικά είναι ο φορτιστής ο οποίος είναι για Κινέζικες Μπρίτζες. Το διαφορετικό μόνο είναι το λογισμικό στην Ευρώπη έχουμε την OxygenOS, κανονικά με Google Play, στην Κίνα έχουν την HydrogenOS, χωρίς Google Play, λόγω πολιτικής της Κίνας και μερικές προεγκατεστημένες εφαρμογές.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

OnePlus Referral Program: https://oneplus.net/gr/invite#EKRHPVBXTCA68Q9 για 20€ έκπτωση σε accessories Oneplus.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες. Επειδή στην αναζήτηση δεν μπορώ να ψαξω για SMS λόγω τριών χαρακτήρων, μήπως μπορεί να μου πει κανείς καμια εφαρμογή που καθε μηνυμα να παιρνει ολους τους χαρακτηρες;

 

Edit: Έβαλα το chomp. Παλιά καλή εφαρμογή...

Edited by iPap
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες. Επειδή στην αναζήτηση δεν μπορώ να ψαξω για SMS λόγω τριών χαρακτήρων, μήπως μπορεί να μου πει κανείς καμια εφαρμογή που καθε μηνυμα να παιρνει ολους τους χαρακτηρες;

 

Edit: Έβαλα το chomp. Παλιά καλή εφαρμογή...

 

Εγώ χρησιμοποιώ textra

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες. Επειδή στην αναζήτηση δεν μπορώ να ψαξω για SMS λόγω τριών χαρακτήρων, μήπως μπορεί να μου πει κανείς καμια εφαρμογή που καθε μηνυμα να παιρνει ολους τους χαρακτηρες;

 

Edit: Έβαλα το chomp. Παλιά καλή εφαρμογή...

Όταν λες τους χαρακτήρες;;

 

Sent from my One Plus 5T

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες τους χαρακτήρες;;

 

Sent from my One Plus 5T

 

Εγώ όταν γράφω αγγλικά, το μήνυμα χωράει 160 χαρακτήρες, όταν γράφω ελληνικά χωραει πολύ λιγότερους. Δοκίμασα και το textra και το chomp SMS και τα ίδια πάλι....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν γράφω αγγλικά, το μήνυμα χωράει 160 χαρακτήρες, όταν γράφω ελληνικά χωραει πολύ λιγότερους. Δοκίμασα και το textra και το chomp SMS και τα ίδια πάλι....

Το textra πάντως γράφει Ελληνικά 160 χαρακτήρες! Το δουλεύω εδώ και 14 μήνες, από τότε που πήρα το κινητό!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν γράφω αγγλικά, το μήνυμα χωράει 160 χαρακτήρες, όταν γράφω ελληνικά χωραει πολύ λιγότερους. Δοκίμασα και το textra και το chomp SMS και τα ίδια πάλι....
Προφανώς θα έχει επιλογή στις ρυθμίσεις της εφαρμογής για χρήση απλών χαρακτήρων. Επίσης δοκίμασε αν γράψεις με κεφαλαία μήπως φτάνει τους 160 χαρακτήρες. Στο messages της Google που χρησιμοποιώ πάντως στέλνει με κεφαλαία 160.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν γράφω αγγλικά, το μήνυμα χωράει 160 χαρακτήρες, όταν γράφω ελληνικά χωραει πολύ λιγότερους. Δοκίμασα και το textra και το chomp SMS και τα ίδια πάλι....

 

όπως ειπε και ο titarasauid παραπάνω, πρέπει να ενεργοποιήσεις την αντίστοιχη επιλογή στις ρυθμίσεις.

εχει επιλογή μάλιστα να το κάνει μόνο όταν το μήνυμα ξεπερνάει τους 60 χαρακτήρες. αν είναι μικρότερο το στέλνει κανονικά με πεζά γράμματα και τόνους.

ότι καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα έχει επιλογή στις ρυθμίσεις της εφαρμογής για χρήση απλών χαρακτήρων. Επίσης δοκίμασε αν γράψεις με κεφαλαία μήπως φτάνει τους 160 χαρακτήρες. Στο messages της Google που χρησιμοποιώ πάντως στέλνει με κεφαλαία 160.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ακριβώς αυτό. Και εγώ εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ το app της Google.

Είναι μια απλή ρύθμιση.

 

Sent from my One Plus 5T

Link to comment
Share on other sites

όπως ειπε και ο titarasauid παραπάνω, πρέπει να ενεργοποιήσεις την αντίστοιχη επιλογή στις ρυθμίσεις.

εχει επιλογή μάλιστα να το κάνει μόνο όταν το μήνυμα ξεπερνάει τους 60 χαρακτήρες. αν είναι μικρότερο το στέλνει κανονικά με πεζά γράμματα και τόνους.

ότι καλύτερο

 

Αυτην τη ρυθμιση την ειχε παλια στο Chomp. Δεν τη βρηκα αυτην τη φορα και εγκατεστησα το messages της Google και βρήκα εύκολα την επιλογή. Ισως να την εχουν αφαιρεσει απο το Chomp, αν και δεν εχει και πολλη λογικη αυτο.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα με την Android 9 εχω καταλήξει σε διαφορά συμπεράσματα.

 

Από την αρχή μου άρεσε και συνεχίζει το οπτικό μέρος .

Στα υπόλοιπα η μπαταρία είναι το ίδιο αν όχι καλύτερη ..αλλά μέχρι εκεί.

Η συσκευή θεωρώ έχασε μέρος της σπιρτάδα του σε ταχύτητα, οι ειδοποιήσεις πχ mesenzer έρχονται με μεγάλη καθυστέρηση , το Bluetooth ενεργοποιείται πιο αργά από πριν, αλλά αυτό που βλέπω και δεν νομίζω πως κάνω λάθος , εινια η κάμερα.

Το τηλ βγάζει ελαφρώς χειρότερες φωτό από πριν, και αυτό φαίνεται όταν κανείς ζουμ.

Ο αισθητήρας δακτυλικών χάνει κάποιες προσπαθείες στην μέρα ( εδώ η εταιρία επιμένει πως εχω λερωμένα χέρια Χαχαχχαχαχαχα ) και η φωτεινότητα που έχασε πολύ κια το λέτε όλοι.

Γενικά εχω απογοητευτεί αρκετά δεν το περίμενα και το έχω βάλει αγγελία όσο πιο γρήγορα να φύγει...και δεν ξέρω αν ξαναπάω σε oneplus μιας και ως ειδα είτε το 6 είτε το 6Τ οι διάφορες ειναι μικρές.

Όλα αυτά δεν σημαίνουν πως δεν θαυμάζω την εν λόγω εταιρία αλλά ποιος έχει υπομονή για να περιμένει updates...

Απλή ενημέρωση έκανα μην πέσετε να με φάτε χαχαχχαχαχα....

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα με την Android 9 εχω καταλήξει σε διαφορά συμπεράσματα.

 

Από την αρχή μου άρεσε και συνεχίζει το οπτικό μέρος .

Στα υπόλοιπα η μπαταρία είναι το ίδιο αν όχι καλύτερη ..αλλά μέχρι εκεί.

Η συσκευή θεωρώ έχασε μέρος της σπιρτάδα του σε ταχύτητα, οι ειδοποιήσεις πχ mesenzer έρχονται με μεγάλη καθυστέρηση , το Bluetooth ενεργοποιείται πιο αργά από πριν, αλλά αυτό που βλέπω και δεν νομίζω πως κάνω λάθος , εινια η κάμερα.

Το τηλ βγάζει ελαφρώς χειρότερες φωτό από πριν, και αυτό φαίνεται όταν κανείς ζουμ.

Ο αισθητήρας δακτυλικών χάνει κάποιες προσπαθείες στην μέρα ( εδώ η εταιρία επιμένει πως εχω λερωμένα χέρια Χαχαχχαχαχαχα ) και η φωτεινότητα που έχασε πολύ κια το λέτε όλοι.

Γενικά εχω απογοητευτεί αρκετά δεν το περίμενα και το έχω βάλει αγγελία όσο πιο γρήγορα να φύγει...και δεν ξέρω αν ξαναπάω σε oneplus μιας και ως ειδα είτε το 6 είτε το 6Τ οι διάφορες ειναι μικρές.

Όλα αυτά δεν σημαίνουν πως δεν θαυμάζω την εν λόγω εταιρία αλλά ποιος έχει υπομονή για να περιμένει updates...

Απλή ενημέρωση έκανα μην πέσετε να με φάτε χαχαχχαχαχα....

 

δεν έχω ούτε ένα απο αυτά τα προβλήματα και το πήρα day1 :P

προσωπικά με βολεύει η χαμηλότερη φωτεινότητα!

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα με την Android 9 εχω καταλήξει σε διαφορά συμπεράσματα.

 

Από την αρχή μου άρεσε και συνεχίζει το οπτικό μέρος .

Στα υπόλοιπα η μπαταρία είναι το ίδιο αν όχι καλύτερη ..αλλά μέχρι εκεί.

Η συσκευή θεωρώ έχασε μέρος της σπιρτάδα του σε ταχύτητα, οι ειδοποιήσεις πχ mesenzer έρχονται με μεγάλη καθυστέρηση , το Bluetooth ενεργοποιείται πιο αργά από πριν, αλλά αυτό που βλέπω και δεν νομίζω πως κάνω λάθος , εινια η κάμερα.

Το τηλ βγάζει ελαφρώς χειρότερες φωτό από πριν, και αυτό φαίνεται όταν κανείς ζουμ.

Ο αισθητήρας δακτυλικών χάνει κάποιες προσπαθείες στην μέρα ( εδώ η εταιρία επιμένει πως εχω λερωμένα χέρια Χαχαχχαχαχαχα ) και η φωτεινότητα που έχασε πολύ κια το λέτε όλοι.

Γενικά εχω απογοητευτεί αρκετά δεν το περίμενα και το έχω βάλει αγγελία όσο πιο γρήγορα να φύγει...και δεν ξέρω αν ξαναπάω σε oneplus μιας και ως ειδα είτε το 6 είτε το 6Τ οι διάφορες ειναι μικρές.

Όλα αυτά δεν σημαίνουν πως δεν θαυμάζω την εν λόγω εταιρία αλλά ποιος έχει υπομονή για να περιμένει updates...

Απλή ενημέρωση έκανα μην πέσετε να με φάτε χαχαχχαχαχα....

Προσωπικά αυτό με τις ειδοποιήσεις και το Bluetooth δεν το έχω παρατηρήσει.

Αντίθετα, έχω δει ότι όταν το έχεις στην αυτόματη φωτεινότητα, αυτή παίζει πιο ψηλά με σχέση πριν, και πάντα μιλώντας για μένα, η μπαταρία έχει πέσει λιγάκι. Και εννοείται ότι μου βγάζει άνετα μία μέρα ακόμα και με σκληρή χρήση.

Το θέμα είναι ότι τις ημέρες που δεν το χρησιμοποιούσα τοοοοοσο πολύ έντονα, μου έβγαζε άνετα δεύτερη μέρα. Πλέον με την ίδια χρήση πρέπει να προσέχω πολύ για να βγάζει δεύτερη μέρα.

 

Sent from my One Plus 5T

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...