Jump to content

OnePlus 5T


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαβάζω διαβάζω , όλοι λένε πως η εταιρία είναι από τις πρώτες που δίνει αναβαθμίσεις και ενώ είχαν πει θα πάρουμε τον Δεκέμβρη Android 9 είμαστε μέσα Ιανουαρίου και δεν έχει έρθει τίποτα ακόμη.....

Τα χιαομακια πάντως όλα την πήραν όπως και πολλές άλλες μάρκες.....

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω διαβάζω , όλοι λένε πως η εταιρία είναι από τις πρώτες που δίνει αναβαθμίσεις και ενώ είχαν πει θα πάρουμε τον Δεκέμβρη Android 9 είμαστε μέσα Ιανουαρίου και δεν έχει έρθει τίποτα ακόμη.....

Τα χιαομακια πάντως όλα την πήραν όπως και πολλές άλλες μάρκες.....

 

Φιλαράκι, όταν ένα Xiaomi παίρνει μια έκδοση MIUI δεν σημαίνει ότι συνοδεύεται και από τον αντίστοιχο πυρήνα android, ασχέτως αν σε άλλες συσκευές με την έκδοση αυτή παίρνουν και το upgrade του πυρήνα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω ξεφύγει πια απ' αυτή τη "μανία" για γρήγορη αναβάθμιση και γλίτωσα την ψυχική ταλαιπωρία!

Έχω το κινητό με την 5.1.3 ακόμη και δουλεύει τέλεια και σφαίρα. Έχω root, custom recovery, always on display, Dolby Atmos, περνάω το SafetyNet του Magisk και βλέπω και NogaGo σε root κινητό! :)

Γιατί να αγχωθώ να πάρω την pie;

Όλο και κάποια δυσλειτουργία θα μου βγάλει και δεν έχω πλέον τη διάθεση να παιδεύομαι, όταν όλα δουλεύουν μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω ξεφύγει πια απ' αυτή τη "μανία" για γρήγορη αναβάθμιση και γλίτωσα την ψυχική ταλαιπωρία!

Έχω το κινητό με την 5.1.3 ακόμη και δουλεύει τέλεια και σφαίρα. Έχω root, custom recovery, always on display, Dolby Atmos, περνάω το SafetyNet του Magisk και βλέπω και NogaGo σε root κινητό! :)

Γιατί να αγχωθώ να πάρω την pie;

Όλο και κάποια δυσλειτουργία θα μου βγάλει και δεν έχω πλέον τη διάθεση να παιδεύομαι, όταν όλα δουλεύουν μια χαρά!

 

Συμφωνώ κι εγώ... Έκανα αναβάθμιση για να μη βλέπω το μήνυμα και παρατηρώ ότι η φωτεινότητα χαμήλωσε (ακόμη και χειροκίνητα, η μέγιστη φωτεινότητα είναι χαμηλότερη από πριν), η κατανάλωση μπαταρίας μάλλον χειροτέρεψε και τα ονόματα των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας που φαινόταν στο πάνω μέρος της οθόνης, εξαφανιστηκαν και πλέον εμφανίζονται στην 1η κουρτίνα .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω ξεφύγει πια απ' αυτή τη "μανία" για γρήγορη αναβάθμιση και γλίτωσα την ψυχική ταλαιπωρία!

Έχω το κινητό με την 5.1.3 ακόμη και δουλεύει τέλεια και σφαίρα. Έχω root, custom recovery, always on display, Dolby Atmos, περνάω το SafetyNet του Magisk και βλέπω και NogaGo σε root κινητό! :)

Γιατί να αγχωθώ να πάρω την pie;

Όλο και κάποια δυσλειτουργία θα μου βγάλει και δεν έχω πλέον τη διάθεση να παιδεύομαι, όταν όλα δουλεύουν μια χαρά!

Ωραίος, έτσι ✌

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω διαβάζω , όλοι λένε πως η εταιρία είναι από τις πρώτες που δίνει αναβαθμίσεις και ενώ είχαν πει θα πάρουμε τον Δεκέμβρη Android 9 είμαστε μέσα Ιανουαρίου και δεν έχει έρθει τίποτα ακόμη.....

Τα χιαομακια πάντως όλα την πήραν όπως και πολλές άλλες μάρκες.....

 

Έχει δώσει τρεις εκδόσεις oxygen OS βασισμένες σε android 9.

Η πρώτη κατά τα Χριστούγεννα, η τρίτη σήμερα.

Μια χαρά δίνει αναβαθμίσεις λοιπόν.

Τώρα αυτή η μακακία που κάνει και κάποιοι αργούν να τις πάρουν είναι άλλο θέμα, και γι αυτό αξίζει να κραχτεί. Σε αυτό μαζί σου.

 

Βεβαίως είναι τόσο εύκολο να περαστεί χειροκίνητα, που τουλάχιστον χρήστες σαν εμάς που σκαμπάζουμε 2 πράγματα παραπάνω δεν πρέπει να μας απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

Με VPN ρυθμισμένο για Γερμανία εμένα μου ήρθε τσακ μπαμ η 9.0.0 και η 9.0.2 . Όσοι έχουν παράπονα γιατί δεν δοκιμάζουν έτσι ; Δεν είναι ότι δεν έδωσε το update η 1+ ..απλά η κατανομή στις συσκευές είναι ότι ναναι... Αλλιώς manual ...

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Με VPN ρυθμισμένο για Γερμανία εμένα μου ήρθε τσακ μπαμ η 9.0.0 και η 9.0.2 . Όσοι έχουν παράπονα γιατί δεν δοκιμάζουν έτσι ; Δεν είναι ότι δεν έδωσε το update η 1+ ..απλά η κατανομή στις συσκευές είναι ότι ναναι... Αλλιώς manual ...
Παιδιά για να πάω από 8.0.0 σε 9.0.0 χρησιμοποίησα tunnelbear vpn και χώρα Νορβηγία. Δοκίμασα και με webscribe και tunnelbear να πάρω την αναβάθμιση 9.0.1 και 9.0.2 κάνω κάτι λάθος;

Έχω δοκιμάσει Καναδά, Γερμανία, Γαλλία και Νορβηγία τπτ δεν γίνεται.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

OnePlus Referral Program: https://oneplus.net/gr/invite#EKRHPVBXTCA68Q9 για 20€ έκπτωση σε accessories Oneplus.
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι α) Δίνει αρκετά γρήγορα τις αναβαθμίσεις, μη γελιομαστε αλλά β) υπάρχουν μικρό θεματακια στην pie. Προσωπικά όχι τίποτα δραματικό, αλλά η εμπειρία χρήσης χειροτέρευσε
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω copy κείμενο από διαφορετικούς Browser και δεν μπορώ, ξέρετε τι μπορεί να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση.

Η εφαρμογή του καιρού και θερμοκρασίας έχει και σε εσάς θέματα;

Είναι σχεδόν συνεχώς εκτός πραγματικότητας και δείχνει πολλές φορές ότι να ναι.

Προχτές πχ έδειχνε μείον 8 βαθμούς νέα Φιλαδέλφεια ενώ είχε 1 πάνω από μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να καίγεστε για την Pie.

Περισσοτερους περιορισμους και λιγότερες επιλογές φέρνει παρά κάτι καλύτερο.

1.Call recording δεν δουλεύει χωρίς root

2.Substratum themes εξισου

3. Καταργηθηκε battery saver mode στα location.

4.Το μενού εμφάνισης ήχων εχει γινει λειψό και φτωχό εμφανίζεται μόνο μια κατηγορία αυξομείωσης του και οχι 3 η και 4 που γίνεται με root η με custom rom.

5.Δεν ξερω με 5Τ πως ειναι τα gesture navigation με Pie αλλά σε 6T ειναι χειρότερη η εμπειρία χρήσης με απότομα και κοφτά animation σε σημειο να βαλω oneplus gesture app απο play store για να εχω την λειτουργικότητα,φιλικότητα όπως ήταν με 8.1 σε 5T.

 

Και σε θεμα εμφάνισης stock UI θεωρώ οτι με open beta 8.1 τελευταίο εξάμηνο ήταν πολύ πιο καλαίσθητο,λειτουργικό και όμορφο στο ματι απο οτι με Pie(setting menu διάταξη και μενού,εικονίδια το ίδιο σε notification center)

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγο τα φώτα σας. Επειδή έχω και usb type C συσκευές αλλά και micro USB συσκευές έχει δοκιμάσει κάποιος κανένα καλό charging station ώστε να βολεύει; η usb type C συσκευή είναι το op5t οπότε δεν ξέρω αν θα χάσω το fast charging με το dock.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες όσοι βάλατε την 9 έχετε κανένα θέμα με τα app τραπεζών στο log in κτλ;

 

Ούτε εγώ έχω θέμα με εθνική.

 

USB type-c ακουστικά να υποθέσω ότι δουλεύουν κανονικά με το κινητό; Έχει κανείς τα bullets της OnePlus? Αξίζουν;

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να καίγεστε για την Pie.

Περισσοτερους περιορισμους και λιγότερες επιλογές φέρνει παρά κάτι καλύτερο.

1.Call recording δεν δουλεύει χωρίς root

2.Substratum themes εξισου

3. Καταργηθηκε battery saver mode στα location.

4.Το μενού εμφάνισης ήχων εχει γινει λειψό και φτωχό εμφανίζεται μόνο μια κατηγορία αυξομείωσης του και οχι 3 η και 4 που γίνεται με root η με custom rom.

5.Δεν ξερω με 5Τ πως ειναι τα gesture navigation με Pie αλλά σε 6T ειναι χειρότερη η εμπειρία χρήσης με απότομα και κοφτά animation σε σημειο να βαλω oneplus gesture app απο play store για να εχω την λειτουργικότητα,φιλικότητα όπως ήταν με 8.1 σε 5T.

 

Και σε θεμα εμφάνισης stock UI θεωρώ οτι με open beta 8.1 τελευταίο εξάμηνο ήταν πολύ πιο καλαίσθητο,λειτουργικό και όμορφο στο ματι απο οτι με Pie(setting menu διάταξη και μενού,εικονίδια το ίδιο σε notification center)

 

1. Το Call recording δουλεύει κανονικότατα χωρίς root με την εφαρμογή drupe δοκιμασμένο γιατί το χρησιμοποιώ

2. Substratum themes δεν δουλεύει αλλά δεν είναι και απαραίτητη λειτουργία για να μην βάλεις Pie

3. Tο Αndroid Pie έχει δικιά του εφαρμογή διαχείρισης μπαταρίας για τις εφαρμογές που γίνεται από το λειτουργικό " Προσαρμοστική Μπαταρία" πρέπει να είναι Enable

4. Το menu ήχων για official έκδοση είναι μια χαρά αν θέλεις κάτι παραπάνω κάνεις root δεν βάζεις official.

5. Τα gesture navigation σε Pie είναι ανώτερα απο Oreo και πάνε βούτυρο. υπόψιν καθαρή εγκατάσταση με (hard reset)

 

Προσωπικά με Pie εχω καλύτερη αυτονομία μπαταρίας και η εμπειρία χρήσης είναι ίδια και λίγο καλύτερη από ότι με Oreo.

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με Pie εχω καλύτερη αυτονομία μπαταρίας και η εμπειρία χρήσης είναι ίδια και λίγο καλύτερη από ότι με Oreo.

 

Απόψεις είναι αυτές. Εγώ θεωρώ ότι στην Oreo άγγιξαν την τελειότητα, στην Pie έχουν ακόμα δρόμο. Όσο για την αυτονομία, διαφωνώ. Κάπου στις beta 10 ήταν τα top του κινητού μου. Αλλά αυτά είναι όλα σχετικά κι ο κάθε ένας έχει διαφορετική άποψη.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μετά την εφαρμογή του τελευταίου update σε pie, παρατηρώ πιο γρήγορη κατανάλωση της μπαταρίας και χαμηλότερη φωτεινότητα της οθόνης. Πριν ή οθόνη φωτιζε πολύ, τώρα πολύ λιγότερο. Επιπλέον, το fingerprint sensor έγινε πιο αναίσθητο μετά την αναβάθμιση. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει που δεν έκανα hard reset, απλά κατέβασα το αρχείο που ήρθε ως update. Edited by SCORPIONE69
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως οι περισσότεροι αυτό κάνουν, τρέχουν το αρχείο όπως έρχεται.

Είμαι τελικά πολύ φειδωλός με όσα διαβάζω για αυτήν την αναβάθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Eμενα η καταναλωση μπαταριας ειναι καλυτερη απο ποτε. Μακαρι να μεινει ετσι.

Ποτε αλλοτε(ισως μονο στις πρωτες εβδομαδες οταν το πηρα και πριν το φορτωσω) δεν μου κρατουσε 50+ ωρες και sot πανω απο 5,5

Link to comment
Share on other sites

Eμενα η καταναλωση μπαταριας ειναι καλυτερη απο ποτε. Μακαρι να μεινει ετσι.

Ποτε αλλοτε(ισως μονο στις πρωτες εβδομαδες οταν το πηρα και πριν το φορτωσω) δεν μου κρατουσε 50+ ωρες και sot πανω απο 5,5

 

Από φωτεινότητα δεν βλέπεις διαφορά? Wi-Fi το ίδιο δυνατό με πριν?

Δεν ξέρω αν γίνεται να γυρίσω στην προηγούμενη rom με κάποιο τρόπο...

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Eμενα η καταναλωση μπαταριας ειναι καλυτερη απο ποτε. Μακαρι να μεινει ετσι.

Ποτε αλλοτε(ισως μονο στις πρωτες εβδομαδες οταν το πηρα και πριν το φορτωσω) δεν μου κρατουσε 50+ ωρες και sot πανω απο 5,5

 

Από φωτεινότητα δεν βλέπεις διαφορά? Wi-Fi το ίδιο δυνατό με πριν?

Δεν ξέρω αν γίνεται να γυρίσω στην προηγούμενη rom με κάποιο τρόπο...

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα, φωτεινοτητα φαινεται να ειναι ενα τσικ πιο χαμηλη παρολο που ειναι ρυθμισμενη κοντα στο Max. Αλλα αφου εχω τοσο καλη καταναλωση δεν με ενδιαφερει.

Με το wi-fi δεν εχω καποιο προβλημα μετα το update(9.0.2).

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την μπιιιιιιπ 9.0.2. μόνο εγώ μπιιιιιιπ την ψυχούλα της δεν έχω πάρει;. Τι vpn μπιιιιιιπ κάνω τίποτα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

OnePlus Referral Program: https://oneplus.net/gr/invite#EKRHPVBXTCA68Q9 για 20€ έκπτωση σε accessories Oneplus.
Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την μπιιιιιιπ 9.0.2. μόνο εγώ μπιιιιιιπ την ψυχούλα της δεν έχω πάρει;. Τι vpn μπιιιιιιπ κάνω τίποτα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ δεν έχω πάρει ούτε την 9.0.0!

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...