Jump to content

OnePlus 5T


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πήρα στα χέρια μου προχτές , και έψαξα για το update δεν το έβρισκε δοκίμασα vpn πάλι δεν το έβρισκε , και ανακάλυψα από την κοινότητα το oxygen updater στο play store το βρήκε το κατέβασε πήγα στα σετιγκς στο update και το πέρασα χειροκίνητα .

Τούμπανο το τηλέφωνο !

Καλή χρονιά !

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους!

Κατέβασε κάποιος το update, ώστε να πει αν αξίζει συγκριτικά με πριν? Χρειάζεται back up ή το τηλέφωνο λειτουργεί όπως και πριν το update?

Edited by SCORPIONE69
Link to comment
Share on other sites

Με VPN Καναδά στην έβγαλε;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βγήκε 9.0.1 με βελτιώσεις στο WiFi και VoLTE

 

 

 

Καλή μας χρονιά!

Με VPN Καναδά στην έβγαλε;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Oxygen Update

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.arjanvlek.oxygenupdater

 

Δεν θέλει root κτλ.

Βρίσκει το zip της rom και το περνάς σαν local.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πλέον η διανομή μιας rom γίνεται με random ή άλλα κριτήρια. Εμένα κανένα VPN δεν την δίνει πιο γρήγορα το τελευταίο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Oxygen Update

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.arjanvlek.oxygenupdater

 

 

 

Δεν θέλει root κτλ.

 

Βρίσκει το zip της rom και το περνάς σαν local.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πλέον η διανομή μιας rom γίνεται με random ή άλλα κριτήρια. Εμένα κανένα VPN δεν την δίνει πιο γρήγορα το τελευταίο καιρό.

Αν κατεβάσω την ενημερώσει με αυτόν τον τρόπο. Αργότερα αν θέλω να παίρνω ενημερώσεις με τον επίσημο τρόπο, οπότε βγαίνει επίσημα για την χώρα μας θα μπορώ;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Πώς ρυθμίζουμε το Led ανάλογα με την εφαρμογή.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

OnePlus Referral Program: https://oneplus.net/gr/invite#EKRHPVBXTCA68Q9 για 20€ έκπτωση σε accessories Oneplus.
Link to comment
Share on other sites

Αν κατεβάσω την ενημερώσει με αυτόν τον τρόπο. Αργότερα αν θέλω να παίρνω ενημερώσεις με τον επίσημο τρόπο, οπότε βγαίνει επίσημα για την χώρα μας θα μπορώ;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι. Φαίνεται να μην πειράζει το λειτουργικό και την σχετική λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Πώς ρυθμίζουμε το Led ανάλογα με την εφαρμογή.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με εφαρμογή. Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και και ένα χρόνο light manager.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα δεν έχει από μόνο του να ορίσεις τι γίνεται με τα Led?

 

Πφφφρ.

 

Εν τω μεταξύ η ιδέα μου είναι ή τα gestures γίναν λίγο για το ανάθεμα. Αναφέρομαι πιο πολύ στο swipe up από μέση.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

OnePlus Referral Program: https://oneplus.net/gr/invite#EKRHPVBXTCA68Q9 για 20€ έκπτωση σε accessories Oneplus.
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα δεν έχει από μόνο του να ορίσεις τι γίνεται με τα Led?

 

Πφφφρ.

 

Εν τω μεταξύ η ιδέα μου είναι ή τα gestures γίναν λίγο για το ανάθεμα. Αναφέρομαι πιο πολύ στο swipe up από μέση.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχει αλλά δε σου δίνει την δυνατότητα να αλλάξεις χρώματα σε κάθε εφαρμογή που θες.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήγα να περάσω την 9.01 (είχα 9) από twrp, αλλά ξεχάστηκα και δεν έσβησα το compatibility και έβγαλε fail και έκανε reboot. Το κινητό άνοιξε όπως το πήρα (έβγαλε επιλογή για γλώσσα, να κανω restore κλπ). Αρχεία δε μου πείραξε. Ούτε το root έχασε.

 

Αφαιρώ το combatibility.zip και παω να την ξαναπεράσω αλλά είπα να μην κανω φλας το magisk uninstaller γιατι βαριόμουν να περάσω ξανά τα modules. Περνάω τη ρομ, φλασαρω magisk, clear cache και dalvik. Reboot ξαι κανα το ίδιο. Αντε ξανά restore και στήσιμο τα settings.

 

Όταν πέρασα την 9 (από oreo), είχα φλασαρει το uninstaller και όλα πήγαν οκ.

 

Ήταν όντως το magisk uninstaller, ή έφταιξε κάτι άλλο;

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους!

Κατέβασε κάποιος το update, ώστε να πει αν αξίζει συγκριτικά με πριν? Χρειάζεται back up ή το τηλέφωνο λειτουργεί όπως και πριν το update?

 

Όσοι εγκατέστησαν το update βλέπουν κάποια διαφορά?

Το τηλέφωνο λειτουργεί όπως πριν ή έρχεται σε κατάσταση hard reset?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Έχω το κινητό με OOS 5.1.7 stable, rooted με magisk 18 και TWRP blu_spark 8.69. Σκέφτομαι το εξής, όταν θα λάβω την ΟΤΑ 9.0.1, θα δημιουργηθεί πρόβλημα αν αφήσω να γίνει "κανονικά" η αναβάθμιση μέσω του αυτόματου update ώστε να χαθεί το root και το custom recovery και έπειτα να περάσω μια συμβατή με Pie έκδοση του TWRP και να ξαναρουτάρω;

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Έχω το κινητό με OOS 5.1.7 stable, rooted με magisk 18 και TWRP blu_spark 8.69. Σκέφτομαι το εξής, όταν θα λάβω την ΟΤΑ 9.0.1, θα δημιουργηθεί πρόβλημα αν αφήσω να γίνει "κανονικά" η αναβάθμιση μέσω του αυτόματου update ώστε να χαθεί το root και το custom recovery και έπειτα να περάσω μια συμβατή με Pie έκδοση του TWRP και να ξαναρουτάρω;

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Μπορείς από τώρα να φλασαρεις το bluspark 9.91 και να περάσεις μια και καλή στην Pie αν κατεβάσεις και την ROM.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς από τώρα να φλασαρεις το bluspark 9.91 και να περάσεις μια και καλή στην Pie αν κατεβάσεις και την ROM.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Άρα, φλασάρω το image file του blu_spark 9.91 μέσω του 9.69, κάνω boot στο νέο recovery, φλασάρω το zip file της 9.0.1 OOS, φλασάρω το magisk και θεωρητικά είμαι οκ, σωστά; Εννοείται ότι σε κάθε βήμα κάνω wipe σε dalvik και cache. Μου διαφεύγει κάτι;

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Άρα, φλασάρω το image file του blu_spark 9.91 μέσω του 9.69, κάνω boot στο νέο recovery, φλασάρω το zip file της 9.0.1 OOS, φλασάρω το magisk και θεωρητικά είμαι οκ, σωστά; Εννοείται ότι σε κάθε βήμα κάνω wipe σε dalvik και cache. Μου διαφεύγει κάτι;

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

Wipe dalvik και cache μπορείς να κάνεις στο τέλος αφού περάσεις και το magisk.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πάω να περάσω το τελευταίο recovery από blu_spark και μετά τίποτα!

Πάω να μπω σε recovery και μαύρη οθόνη με αναμμένο το led σε μπλέ!

Κάνω κάτι λάθος;; Παίζει ρόλο ότι έχω 5.1.7 και το twrp του blu_spark να είναι μόνο για 9.0+;;

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάω να περάσω το τελευταίο recovery από blu_spark και μετά τίποτα!

Πάω να μπω σε recovery και μαύρη οθόνη με αναμμένο το led σε μπλέ!

Κάνω κάτι λάθος;; Παίζει ρόλο ότι έχω 5.1.7 και το twrp του blu_spark να είναι μόνο για 9.0+;;

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

Τελικά ναι παίζει ρόλο.

Από ορεο, ξαναπερνα την 9.85 για να αναβαθμιστεις σε pie. Με αυτή τη recovery όμως θα πρέπει να αφαιρέσεις το compatibility zip από το zip της pie, γιατί αλλιώς δεν θα το περάσει

Αυτό θα το κάνεις για μια φορά μόνο. Διότι μόλις περάσεις την pie, θα αναβαθμισεις κατευθείαν σε 9.91 η οποία από εδώ και πέρα θα κάνει remove μόνη της το compatibility zip.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ναι παίζει ρόλο.

 

Από ορεο, ξαναπερνα την 9.85 για να αναβαθμιστεις σε pie. Με αυτή τη recovery όμως θα πρέπει να αφαιρέσεις το compatibility zip από το zip της pie, γιατί αλλιώς δεν θα το περάσει

 

Αυτό θα το κάνεις για μια φορά μόνο. Διότι μόλις περάσεις την pie, θα αναβαθμισεις κατευθείαν σε 9.91 η οποία από εδώ και πέρα θα κάνει remove μόνη της το compatibility zip.

Ναι κάτι τέτοιο κατάλαβα και εγώ!

Η 9.91 είναι μάλλον μόνο για όσους έχουν Pie!

Εμένα πάντως που δοκίμασα δύο φορές να αναβαθμίσω σε 9.0.0 γύρισα στο Oreo γιατί δεν δούλευε με τίποτα το WiFi!

Ήρθε είδα η 9.0.1 που λύνει και θέματα με το WiFi αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να δοκιμάσω...

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάτι τέτοιο κατάλαβα και εγώ!

Η 9.91 είναι μάλλον μόνο για όσους έχουν Pie!

Εμένα πάντως που δοκίμασα δύο φορές να αναβαθμίσω σε 9.0.0 γύρισα στο Oreo γιατί δεν δούλευε με τίποτα το WiFi!

Ήρθε είδα η 9.0.1 που λύνει και θέματα με το WiFi αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να δοκιμάσω...

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

Εγώ με open beta δεν έχω κανένα θέμα. Να δοκιμάσεις τη νέα σταθερή σίγουρα λέω εγώ.. Η OOS pie είναι εμφανώς καλύτερη της ορεο.

Παρτα όλα από την αρχή με τη σειρά τους για να σιγουρευτείς ότι όλα δουλεύουν καλά.

Ορεο με 9.85 recovery. Από εκεί πέρνα την 9.01 χωρίς το compatibility zip. Τεσταρε την και αν όλα είναι οκ, περνάς 9.95 recovery.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με open beta δεν έχω κανένα θέμα. Να δοκιμάσεις τη νέα σταθερή σίγουρα λέω εγώ.. Η OOS pie είναι εμφανώς καλύτερη της ορεο.

 

Παρτα όλα από την αρχή με τη σειρά τους για να σιγουρευτείς ότι όλα δουλεύουν καλά.

 

Ορεο με 9.85 recovery. Από εκεί πέρνα την 9.01 χωρίς το compatibility zip. Τεσταρε την και αν όλα είναι οκ, περνάς 9.95 recovery.

Αυτό θέλω να κάνω, να πάω στην 9.0.1 απευθείας!

Αλλά ακόμα και με VPN ακόμα την 9.0.0 μου εμφανίζει και σε Oxygen Updater!

Υπάρχει περίπτωση να είναι αναγκαστικό να πάω πρώτα στην 9.0.0 ή μπορώ να πάω και στην 9.0.1 απευθείας;;

Κανονικά θα πρέπει να μπορώ να πάω απευθείας σε όποια έκδοση θέλω... σωστά;;

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλω να κάνω, να πάω στην 9.0.1 απευθείας!

Αλλά ακόμα και με VPN ακόμα την 9.0.0 μου εμφανίζει και σε Oxygen Updater!

Υπάρχει περίπτωση να είναι αναγκαστικό να πάω πρώτα στην 9.0.0 ή μπορώ να πάω και στην 9.0.1 απευθείας;;

Κανονικά θα πρέπει να μπορώ να πάω απευθείας σε όποια έκδοση θέλω... σωστά;;

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

1) Μπορείς να πας σε όποια έκδοση θέλεις, αρκεί να αφαιρέσεις το compatibility zip με το mixplorer ή το total commander (προσοχή, αυτά τα δύο μόνο έχουν τεσταριστει ότι δουλεύουν σωστά).

 

Εδώ η full 9.0.1 op5t (πήγαινε στην 1η σελίδα του νήματος)

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/official-oxygenos-4-7-2-7-1-1-ota-t3709265

 

2) Αν για κάποιο λόγο δεν θέλεις να κάνεις την ως άνω (πολύ σύντομη) διαδικασία μόνος σου, εδώ είναι το ζιπ της 9.0 ήδη χωρίς το compatibility. (Για την 9.01 δεν έχει βγει ακόμα)

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/official-oxygenos-4-7-2-7-1-1-ota-t3709265/post78517411

 

Επομένως σε αυτή την περίπτωση περνάς πρώτα την 9 και μετά την 9.0.1.

 

Εσύ διαλέγεις τι προτιμάς. Υπόψιν και στα δύο σενάρια, να μην ξεχάσεις να φλασαρεις το magisk uninstaller πριν την οποιαδήποτε ρομ.

Edited by maria_1
Link to comment
Share on other sites

1) Μπορείς να πας σε όποια έκδοση θέλεις, αρκεί να αφαιρέσεις το compatibility zip με το mixplorer ή το total commander (προσοχή, αυτά τα δύο μόνο έχουν τεσταριστει ότι δουλεύουν σωστά).

 

 

 

Εδώ η full 9.0.1 op5t

 

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/official-oxygenos-4-7-2-7-1-1-ota-t3709265

 

 

 

2) Αν για κάποιο λόγο δεν θέλεις να κάνεις την ως άνω (πολύ σύντομη) διαδικασία μόνος σου, εδώ είναι το ζιπ της 9.0 ήδη χωρίς το compatibility. (Για την 9.01 δεν έχει βγει ακόμα)

 

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/official-oxygenos-4-7-2-7-1-1-ota-t3709265/post78517411

 

 

 

Επομένως σε αυτή την περίπτωση περνάς πρώτα την 9 και μετά την 9.0.1.

 

 

 

Εσύ διαλέγεις τι προτιμάς. Υπόψιν και στα δύο σενάρια, να μην ξεχάσεις να φλασαρεις το magisk uninstaller πριν την οποιαδήποτε ρομ.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Γνωρίζω για το compatibility zip αφού την 9.0.0 έτσι την πέρασα πριν λίγες μέρες!

Θα κατεβάσω και θα πάω απευθείας στην 9.0.1 μάλλον...

Ευχαριστώ πολύ και για τα links και για την συμβουλή με το Magisk!

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα κάνω το πιο μπελαλίδικο. Θα αναβαθμίσω σε pie κλειδωμένος και χωρίς ρουτ και μετά σκέφτομαι να εγκαταστήσω τη νέα twrp και να ξεκλειδώσω. Θεωρώ ότι η διαδικασία δεν έχει αλλάξει για το ξεκλείδωμα και το root ή μου διαφεύγει κάτι;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...