Jump to content

OnePlus 5T


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νέα έκδοση Oxygen OS 9.0.7 μου ήρθε πριν λίγο!

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Long story short.

 

Όταν το πρωτοπηρα είχα ξεκλειδώσει το bootloader και το ρουταρα. Με τις τελευταίες αναβαθμίσεις το ξε-ρουταρα αλλά ο bootloader παραμένει κλειδωμένος.

 

Αν ακολουθήσω τα βήματα από εδώ για να τον ξανά κλειδώσω θα είμαι οκ ή παίζει να γμθ το σύμπαν;

 

https://www.androidexplained.com/oneplus-5-lock-bootloader/

 

Θενκς

 

Οποιοδήποτε θέμα και αν παρουσιαστεί χρεισιμοποιεις unbrick tool και είσαι έτοιμος. Το κινητό μετά από αυτή τη διαδικασία θα είναι σαν να βγήκε μόλις από το κουτί. Οπότε το ξανασεταρεις και περνάς τα update που θα σου έρθουν. Έχω καταφέρει να το μπρικαρω και με αυτό δουλεύει σαν να μη ξεκλείδωσα ποτέ bootloader

Link to comment
Share on other sites

Οποιοδήποτε θέμα και αν παρουσιαστεί χρεισιμοποιεις unbrick tool και είσαι έτοιμος. Το κινητό μετά από αυτή τη διαδικασία θα είναι σαν να βγήκε μόλις από το κουτί. Οπότε το ξανασεταρεις και περνάς τα update που θα σου έρθουν. Έχω καταφέρει να το μπρικαρω και με αυτό δουλεύει σαν να μη ξεκλείδωσα ποτέ bootloader

 

Ωχ. Άμα είναι να κλειδώσω bootloader και να στήνω από την αρχή, το ξεχνάω.

 

Το βασικό μου θέμα είναι ότι για να βάλω κάρτα στο Google pay μου βγάζει ότι είναι αδύνατο γιατί είναι ξεκλείδωτος ο Bootloader

Όσο το είχα ρουτ το έκρυβα με το magisk αλλά τώρα που ξερουταρα, πως μπορώ να κρύψω το γεγονός ότι είναι ξεκλείδωτος ο bootloader;;

 

Και τέλος, δλδ τι πιθανότητα δίνεις να το μπρικαρω ενώ ξανάκλειδωνω bootloader;

Edited by mary19
Link to comment
Share on other sites

Ωχ. Άμα είναι να κλειδώσω bootloader και να στήνω από την αρχή, το ξεχνάω.

 

Το βασικό μου θέμα είναι ότι για να βάλω κάρτα στο Google pay μου βγάζει ότι είναι αδύνατο γιατί είναι ξεκλείδωτος ο Bootloader

Όσο το είχα ρουτ το έκρυβα με το magisk αλλά τώρα που ξερουταρα, πως μπορώ να κρύψω το γεγονός ότι είναι ξεκλείδωτος ο bootloader;;

 

Και τέλος, δλδ τι πιθανότητα δίνεις να το μπρικαρω ενώ ξανάκλειδωνω bootloader;

 

 

Μα και με τον οδηγό που έβαλες λινκ, πάλι factory reset θέλει. Το στήσιμο από την αρχή δεν το γλυτώνεις έτσι κι αλλιώς.

 

Και όχι, χωρίς ροοτ, δεν υπάρχει τρόπος να κρύψεις τον ξεκλείδωτο bootloader.

Link to comment
Share on other sites

Μα και με τον οδηγό που έβαλες λινκ, πάλι factory reset θέλει. Το στήσιμο από την αρχή δεν το γλυτώνεις έτσι κι αλλιώς.

 

Και όχι, χωρίς ροοτ, δεν υπάρχει τρόπος να κρύψεις τον ξεκλείδωτο bootloader.

Σε ευχαριστώ πολύ συνονοματη.

 

Τι πιθανότητα δίνεις να το μπρικαρω; είμαι τώρα σε 9.0.6

 

Γενικά το έχει ξανακλειδωσει κάποιος να μου πει αν την πάτησε κάπου;

Link to comment
Share on other sites

Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες από εδώ https://www.google.com/amp/s/forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/oneplus-5t-unbricking-tool-confirmation-t3733012/amp/ δε θα έχεις προβλήματα. Τον έχω κλειδώσει αρκετές φορές
Link to comment
Share on other sites

Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες από εδώ https://www.google.com/amp/s/forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/oneplus-5t-unbricking-tool-confirmation-t3733012/amp/ δε θα έχεις προβλήματα. Τον έχω κλειδώσει αρκετές φορές

 

Για να μαθαίνουμε κι εμείς οι πιο άσχετοι, τι επιτυγχάνεται με το κλείδωμα του bootloader?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ συνονοματη.

 

Τι πιθανότητα δίνεις να το μπρικαρω; είμαι τώρα σε 9.0.6

 

Γενικά το έχει ξανακλειδωσει κάποιος να μου πει αν την πάτησε κάπου;

 

Εγώ για να κλειδώσω bootloader το είχα κάνει με το unbrick tool. Τώρα για να το μπρικαρεις εγώ δε μπορώ να σου πω τι πιθανότητες υπάρχουν. Είναι ανάλογα με το τι κινήσεις θα κάνεις. Εγώ το είχα μπρικαρει όταν πρώτο ασχολήθηκα με custom rom. Αλλά όπως σου είπε και ο φίλος πιο πάνω και factory reset να κάνεις πάλι θα πρέπει να ξανά στησεις τη συσκευή. Γενικά με κλείδωμα και ξεκλείδωμα αυτό δε το γλυτώνεις. Πάντως να είσαι σίγουρη ότι και μπρικαρισμα αν προκαλέσεις με αυτό το εργαλείο επανέρχεται κανονικά η συσκευή. Πριν κάνεις οτιδήποτε όμως ψαξε και κατέβασε αυτό το αρχείο μαζί με τα υπόλοιπα που χρειάζονται για να περαστούν στο κινητό σου. Αυτό για να τα έχεις όλα έτοιμα στον υπολογιστή σου για παν ενδεχόμενο

Link to comment
Share on other sites

Jvw5wRH Μόλις έκανα το update σε 9.0.7

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόλις έκανα το update σε 9.0.7

Edited by ZoReN
Link to comment
Share on other sites

Τι φαση αυτο το update? Εμενα δε μου εχει ερθει ακομα. Εβαλα και VPN (Hola) Καναδα αλλα τιποτα. Εχει κατι το ουσιαστικο πανω σε σχεση με την προηγουμενη;
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Τι φαση αυτο το update? Εμενα δε μου εχει ερθει ακομα. Εβαλα και VPN (Hola) Καναδα αλλα τιποτα. Εχει κατι το ουσιαστικο πανω σε σχεση με την προηγουμενη;

 

Επέστρεψε το κινητό από το service; Όλα καλά; Εντυπώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε πείραξα τίποτα. Μου ήρθε μόνο του σήμερα το απηγευμα. Σαν έξτρα αυτά που έχει είναι screen recorder, Quick reply in landscape και fnatic Mode. Στο επίσημο σαιτ μπορείτε να κατεβάσετε την τελευταία έκδοση αν θέλετε να την περάσετε. Το έκανα μέσω OTA
Link to comment
Share on other sites

Επέστρεψε το κινητό από το service; Όλα καλά; Εντυπώσεις;

 

Ναι ήρθε. Εκανε ακριβως μια βδομαδα. Διορθωθηκε το προβλημα με το ακουστικο, ελπιζω να μην το εμφανισει ξανα γιατι μια βδομαδα με κινητο του 2014 δεν ηταν και η πιο ευχαριστη εμπειρια :lol:

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να κλειδώσω bootloader το είχα κάνει με το unbrick tool. Τώρα για να το μπρικαρεις εγώ δε μπορώ να σου πω τι πιθανότητες υπάρχουν. Είναι ανάλογα με το τι κινήσεις θα κάνεις. Εγώ το είχα μπρικαρει όταν πρώτο ασχολήθηκα με custom rom. Αλλά όπως σου είπε και ο φίλος πιο πάνω και factory reset να κάνεις πάλι θα πρέπει να ξανά στησεις τη συσκευή. Γενικά με κλείδωμα και ξεκλείδωμα αυτό δε το γλυτώνεις. Πάντως να είσαι σίγουρη ότι και μπρικαρισμα αν προκαλέσεις με αυτό το εργαλείο επανέρχεται κανονικά η συσκευή. Πριν κάνεις οτιδήποτε όμως ψαξε και κατέβασε αυτό το αρχείο μαζί με τα υπόλοιπα που χρειάζονται για να περαστούν στο κινητό σου. Αυτό για να τα έχεις όλα έτοιμα στον υπολογιστή σου για παν ενδεχόμενο

Σε ευχαριστώ πολύ. Θα τα κατεβάσω να τα έχω για καλού κακού.

 

Οκ πες ότι κλειδώνω bootloader, όταν ψάξει για ενημερώσεις ota, θα βγαλει την τελευταία ή θα τις περνάω μια μια;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ειναι πρόβλημα της οθονης, αλλα software, της rom.

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

Mπορώ να το πάω σε κάποιο μαγαζί να μου περάσουν πάλι τη ROM με clean install ή δεν ξέρωγω τι? Μου κολλαει συχνά και δεν γνωρίζω από αυτές τις διαδικασίες. Τις έκανα με το παλιό κινητό(LE1) αλλά δεν θυμάμαι και πολλά και δεν θέλω να ρισκάρω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Θα τα κατεβάσω να τα έχω για καλού κακού.

 

Οκ πες ότι κλειδώνω bootloader, όταν ψάξει για ενημερώσεις ota, θα βγαλει την τελευταία ή θα τις περνάω μια μια;

 

Αν το κάνεις με το unbrick tool θα σε πάρει από τη nougat σε 5.1.4. Μετά την 5,1,4 απευθείας στην τελευταία pie

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Θα τα κατεβάσω να τα έχω για καλού κακού.

 

Οκ πες ότι κλειδώνω bootloader, όταν ψάξει για ενημερώσεις ota, θα βγαλει την τελευταία ή θα τις περνάω μια μια;

 

Όπως σου είπε ο φίλος από πάνω θα έχεις Android 7. Δε ξέρω όμως σίγουρα αν σου έρθει μόνο ένα update για την πιο πρόσφατη ενημέρωση. Από τη δική μου εμπειρία θα έχεις δύο. Εγώ τουλάχιστον τόσα είχα. Αλλά αν το κάνεις να έχεις στο μυαλό σου γενικά ότι πρώτο boot θα είσαι με Android 7 και μετά 1 το πολύ 2 update και είσαι έτοιμη

Οδηγος για το πως το κάνεις και λινκ απο κάτω για το πρόγραμμα με ολα οσο χρειαζονατι να κατεβασεις

Edited by ZoReN
Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνεις με το unbrick tool θα σε πάρει από τη nougat σε 5.1.4. Μετά την 5,1,4 απευθείας στην τελευταία pie

Δεν εχω καταλαβει γιατι να το κανω σωνει και καλά με το unbrick tool. Λεω με τους adb drivers και choose Yes στο κλείδωμα. Λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλαβει γιατι να το κανω σωνει και καλά με το unbrick tool. Λεω με τους adb drivers και choose Yes στο κλείδωμα. Λάθος;

 

Αν θυμάμαι καλά έτσι το είχα μπρικαρει

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά έτσι το είχα μπρικαρει

 

Α τέλεια! :cry:

 

Υπαρχει καποιος να μου πει αν το κλειδωσε με adb και το μπρικαρε και αυτός;

Link to comment
Share on other sites

Α τέλεια! :cry:

 

Υπαρχει καποιος να μου πει αν το κλειδωσε με adb και το μπρικαρε και αυτός;

 

Και να μπρικαρει αυτό το εργαλείο έχει δημιουργηθεί για αυτό το λόγο. Για να ξεκμπρικαρει τη συσκευή. Οπότε δεν έχεις να ανησυχείς για κάτι

Link to comment
Share on other sites

(δεν έχω πάρει ακόμα απόφαση να κλειδώσω bootloader)

 

Έκανα χτες την ενημέρωση σε 9.0.7 και σήμερα άνοιξα κάμερα να τραβήξω φώτο με το bokeh εφέ και ήταν άθλιες.

Δεν είναι η πρώτη φορά που το χρησιμοποιώ και έπαθα σοκ γιατί ότι έχω τραβήξει με bokeh ήταν πάρα πολύ καλό το αποτέλεσμα.

 

Κανείς άλλος που το παρατήρησε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μάλλον έκανα χοντρή μαλ@@@ία με το κινητό...Καταρχάς να πω ότι είμαι φοράω την 5.1.7 Oreo, είμαι rooted με magisk και blusparks 8.69. Προσπαθούσα να βάλω ένα module μέσω του magisk manager, δεν το έπαιρνε με τίποτα και μετά από 3-4 προσπάθειες το κινητό bootαρε μόνο στην custom recovery. "Κανένα πρόβλημα" σκέφομαι, έχω την 5.1.7 στο κινητό, οπότε αποφασίζω να την περάσω, ώστε να καταφέρει να μπει στο λειτουργικό χωρίς να χάσω τα data μου. Δυστυχώς, τίποτα. Πλέον το κινητό bootάρει μόνο στην stock recovery. Προσπαθώ να περάσω την 5.1.7 μέσα από εκεί. Μου δείχνει success, αλλά δυστυχώς δε μπαίνει στο λειτουργικό. Προσπαθεί και μετά από λίγο με πετάει πάλι στη stock recovery. Υπάρχει τρόπος να σώσω τουλάχιστον κάποιες φωτογραφίες από μέσα; Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...