Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνεις έναν κόπο να βγάλεις φωτογραφία χωρίς την θήκη?

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν έχεις σκοπό να το βάλεις χωρίς θήκη το γυαλί θα σου αφήσει κενά με την θήκη έρχεται ακριβώς. a8bf159b61cb2cb50a54be841582b520.jpg

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Και τα 3 χρώματα του ταιριαζουνε πάρα πολύ. Ο λόγος, όμως, που επιλέγω σκουρόχρωμα είναι γιατί ταιριάζουν με τα περισσότερα αξεσουάρ.

 

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οπως τα λες ειναι..και στις 3 αποχρωσεις ειναι πανεμορφο!

Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή με τα βήματα, πως την απενεργοποιώ να μην μετράει; έχει εντοπισμό on Body στο κλείδωμα;
Settings-> security & privacy -> screen lock & passwords -> show step count on lock screen

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link για το γυαλακι;

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν το βρήκα στο site αλλά αν πάρεις τηλέφωνο θα σου πει. Γι αυτό έβγαλα φωτογραφία το κουτί του.

 

http://www.miplace.gr/index.php?route=product/product&product_id=13060

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Ο μαγνήτης δεν επηρεάζει σίγουρα σε τίποτα. Επίσης είναι official Huawei product. Για το χρώμα δεν ξέρω και εγώ μαύρη συσκευή έχω αλλά την παρήγγειλα την θήκη το καφέ σε φωτογραφίες όσο το έψαξα είναι αρκετά σκούρο.

 

Send from my Mate 10 pro

Λάζαρος..

Πήρες την καφέ φίλε μου;

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μεσα στη χρηση της μπαταριας πατας εκει που λεει οθόνη

Γεια σας και απο εμενα.κατοχος εδω και και κάποιες μέρες του κινητού.αυτο με το sot δεν το βρίσκω

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι γίνεται με το standby την μια μέρα είναι άριστο και την άλλη κακό γιατί έχει τόσες μεταπτώσεις η μπαταρία

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα.κατοχος εδω και και κάποιες μέρες του κινητού.αυτο με το sot δεν το βρίσκω
Settings -battery- battery usage -hardware - screen

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι γίνεται με το standby την μια μέρα είναι άριστο και την άλλη κακό γιατί έχει τόσες μεταπτώσεις η μπαταρία

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ισως το AI ακομα προσπαθει να σε μαθει.. χαχαχα

Και σε μενα η αληθεια ειναι οσο το κρατησα ειχε κατι κουλες διακυμανσεις

Link to comment
Share on other sites

Αχαχαχαχαχα Γιάννη καλό, τι να με μάθει Ιστορία είμαι;

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πήρες την καφέ φίλε μου;

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι την καφέ παρήγγειλα.

 

Send from my Mate 10 pro

Λάζαρος..

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Ναι την καφέ παρήγγειλα.

 

Send from my Mate 10 pro

Λάζαρος..

Περιμένω εντυπώσεις και φωτογραφίες για να την παραγγείλω και εγώ με τα μαυρακι

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δλδ φίλε μ εσύ ποιες κρίνεις ότι είναι καλύτερες φωτογραφίες;

 

Προτού κρίνει ο καθένας ποιά είναι "καλύτερη" (που μπορεί να είναι πολύ υποκειμενικό), ας αναγνωρίσουμε ότι καταδεικνύει μια εφαρμογή υπερ-όξυνσης (over-sharpening) στη φωτογραφία, κάνοντάς τη να μοιάζει αρκετά αφύσικη, ενώ ταυτόχρονα επηρεάζει και τα χρώματα και την αντίθεση...

Υποθέτω προς πρόκειται για παρέμβαση του AI στην φωτογραφία και τον τρόπο που αυτή "διαβάζει" την σκηνή, προσπαθώντας να βελτιώσει την "αντιληπτή" ευκρίνεια κι απόδοση...

 

Μιλάμε γι αυτά τα δείγματα εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7458770#post7458770

Σε άλλα δείγματα από δοκιμές που είχα δωσει νωρίτερα, αντιτάθηκε από κάποιους ότι ήταν απλώς θέμα "firmware", ενώ πρόκειται, αντίθετα, για επιλογή της Leica ως προς τον "χαρακτήρα" της κάμερας...

 

Και σε ένα άλλο δείγμα που ανέβασε ένας φίλος εδώ, είναι εμφανείς οι ίδιες τάσεις

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7456762#post7456762

- υπερ-όξυνσης

- αύξησης του μαύρου χρώματος στη φωτογραφία για αποφυγή εμφάνισης iso θορύβου

- αλλοίωσης του χρώματος: αυτό σε σκοτεινά τοπία μεταφράζεται σε άμβλυνσή τους, ενώ σε τοπία με φως αλλά σχετική συννεφιά αυτά γίνονται πιο έντοντα (το τοπίο που σχολίασες)...

 

Εντούτοις αυτά τα "λάθη" (ή επιλογές εφαρμοσμένες σε υπερβολικό βαθμό) δεν εμφανίζονται παντού, σε κάποια σκηνικά δημιουργούν ορατό πρόβλημα σε άλλα όχι...πρέπει να είναι ο τρόπος που το AI αντιλαμβάνεται κατά περίπτωση τη σκηνή...

Παράδειγμα καλής φωτογραφίας, στα πλαίσια τις αυξημένης όξυνσης, όχι όμως σε προβληματικό βαθμό

https://cdn.gsmarena.com/imgroot/reviews/17/huawei-mate-10-pro/camera/gsmarena_185.jpg

 

Αυτά τα είχα επισημανει και στην αρχική εκτίμηση των διαφορών των φωτογραφιών Pixel / Mate 10 pro, αλλά τα επαληθεύει και τα υπογραμμίζει και η δοκιμή του τηλεφώνου από το Android Authority, που μάλιστα το ανακήρυξε και "τηλέφωνο της χρονιάς 2017"

 

...λέει συγκεκριμένα:

https://www.androidauthority.com/huawei-mate-10-pro-review-807465/

"There’s very little noise to be found in low light shots, and the OIS helps with motion blur. But it must be noted that, to get those grain-free shots, the Mate 10 tends to crush blacks a bit and slightly darken the overall scene in the resulting photograph

...

bright spots in low-light photos tend to be a little blown out, like in the shot of the river above. The scene wasn’t quite as dark as this shot would imply, but the warning lights on the bridge are half white and half red, a fact the Pixel 2 managed to pick up, even if there was much more noise in the photo

...

the Mate 10 seems to be on a mission to stamp out noise at the expense of color and “reality”

...

A similar level of hit-or-miss occurred with the AI scene selection. The Mate 10 has a tendency to produce very different photos if you shoot a couple in a row

...

If I had to criticize the Mate 10 camera it’d be for over-sharpening, which can be pushed to such an extreme that the resulting photos look fake. Some of this may be down to the AI scene detection, but as you can see in this photo of a dog yawning, the ISP has tried so hard to sharpen up the details that it ends up looking odd.

...

"the Mate 10 has stepped up its full auto game. The addition of AI produces some great results, even if the handling of shadows and low light might not be to everyone’s tastes. Occasionally you will feel like you’re battling against our new AI overlords as you struggle to retain control over the resulting photo"

 

 

Δεν λέω προφανώς ότι η κάμερα είναι "κακή", αλλά

1) Ας αναγνωρίσουμε ότι υπάρχει κάποιο θέμα και πού έγκειται

2) Τείνει να παράγει άνισης ποιότητας φωτογραφίες

3) άλλο το αντικειμενικό κριτήριο, άλλα το υποκεινικό του "μου αρέσει έτσι"

 

 

Με διαφορά πόσο καιρό οι δύο φωτογραφίες;

Πιθανότατα πάνω από χρόνο....και με διαφορετικές καιρικές συνθήκες...

....αλλά δεν γίνεται ευθεία σύγκριση εδώ για το "καλύτερο", αλλά για να καταδειχθεί το over-sharpening, που μερικές φορές, ένα μη ασκημένο μάτι δεν θα το προσέξει αν δεν το δει δίπλα σε μια άλλη φωτογραφία γι αντιπαράθεση...

 

Στη συγκεκριμένη φωτογραφία, βέβαια, εγώ προτιμώ πολύ περισσότερο του Honor, γιατι λείπει η υπερόξυνση του Mate 10 που κάνει το τοπίο να μοιάζει ζωγραφισμένο αφύσικο...γιατί να το θέλω αυτό σε μια φωτογραφία μου;

 

Διάβασα ότι, ευτυχώς, το AI μπορεί να απενεργοποιηθεί με την επιλογή του "Pro Mode" στη κάμερα...αυτό για μένα είναι θετικό κι επαναφέρει τη προοπτκή να το κρατήσω...

...αλλά μπορεί να περιμένω και το συνδυασμό τριών φακών που θα φέρουν νεώτερα μοντέλα...αν και αμφιβάλλω ότι θα ξανακάτσει τέτοια τιμή με το καλημέρα του τηλεφώνου σχεδόν στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Προτού κρίνει ο καθένας ποιά είναι "καλύτερη" (που μπορεί να είναι πολύ υποκειμενικό), ας αναγνωρίσουμε ότι καταδεικνύει μια εφαρμογή υπερ-όξυνσης (over-sharpening) στη φωτογραφία, κάνοντάς τη να μοιάζει αρκετά αφύσικη, ενώ ταυτόχρονα επηρεάζει και τα χρώματα και την αντίθεση...

Υποθέτω προς πρόκειται για παρέμβαση του AI στην φωτογραφία και τον τρόπο που αυτή "διαβάζει" την σκηνή, προσπαθώντας να βελτιώσει την "αντιληπτή" ευκρίνεια κι απόδοση...

 

Μιλάμε γι αυτά τα δείγματα εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7458770#post7458770

Σε άλλα δείγματα από δοκιμές που είχα δωσει νωρίτερα, αντιτάθηκε από κάποιους ότι ήταν απλώς θέμα "firmware", ενώ πρόκειται, αντίθετα, για επιλογή της Leica ως προς τον "χαρακτήρα" της κάμερας...

 

Και σε ένα άλλο δείγμα που ανέβασε ένας φίλος εδώ, είναι εμφανείς οι ίδιες τάσεις

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7456762#post7456762

- υπερ-όξυνσης

- αύξησης του μαύρου χρώματος στη φωτογραφία για αποφυγή εμφάνισης iso θορύβου

- αλλοίωσης του χρώματος: αυτό σε σκοτεινά τοπία μεταφράζεται σε άμβλυνσή τους, ενώ σε τοπία με φως αλλά σχετική συννεφιά αυτά γίνονται πιο έντοντα (το τοπίο που σχολίασες)...

 

Εντούτοις αυτά τα "λάθη" (ή επιλογές εφαρμοσμένες σε υπερβολικό βαθμό) δεν εμφανίζονται παντού, σε κάποια σκηνικά δημιουργούν ορατό πρόβλημα σε άλλα όχι...πρέπει να είναι ο τρόπος που το AI αντιλαμβάνεται κατά περίπτωση τη σκηνή...

Παράδειγμα καλής φωτογραφίας, στα πλαίσια τις αυξημένης όξυνσης, όχι όμως σε προβληματικό βαθμό

https://cdn.gsmarena.com/imgroot/reviews/17/huawei-mate-10-pro/camera/gsmarena_185.jpg

 

Αυτά τα είχα επισημανει και στην αρχική εκτίμηση των διαφορών των φωτογραφιών Pixel / Mate 10 pro, αλλά τα επαληθεύει και τα υπογραμμίζει και η δοκιμή του τηλεφώνου από το Android Authority, που μάλιστα το ανακήρυξε και "τηλέφωνο της χρονιάς 2017"

 

...λέει συγκεκριμένα:

https://www.androidauthority.com/huawei-mate-10-pro-review-807465/

"There’s very little noise to be found in low light shots, and the OIS helps with motion blur. But it must be noted that, to get those grain-free shots, the Mate 10 tends to crush blacks a bit and slightly darken the overall scene in the resulting photograph

...

bright spots in low-light photos tend to be a little blown out, like in the shot of the river above. The scene wasn’t quite as dark as this shot would imply, but the warning lights on the bridge are half white and half red, a fact the Pixel 2 managed to pick up, even if there was much more noise in the photo

...

the Mate 10 seems to be on a mission to stamp out noise at the expense of color and “reality”

...

A similar level of hit-or-miss occurred with the AI scene selection. The Mate 10 has a tendency to produce very different photos if you shoot a couple in a row

...

If I had to criticize the Mate 10 camera it’d be for over-sharpening, which can be pushed to such an extreme that the resulting photos look fake. Some of this may be down to the AI scene detection, but as you can see in this photo of a dog yawning, the ISP has tried so hard to sharpen up the details that it ends up looking odd.

...

"the Mate 10 has stepped up its full auto game. The addition of AI produces some great results, even if the handling of shadows and low light might not be to everyone’s tastes. Occasionally you will feel like you’re battling against our new AI overlords as you struggle to retain control over the resulting photo"

 

 

Δεν λέω προφανώς ότι η κάμερα είναι "κακή", αλλά

1) Ας αναγνωρίσουμε ότι υπάρχει κάποιο θέμα και πού έγκειται

2) Τείνει να παράγει άνισης ποιότητας φωτογραφίες

3) άλλο το αντικειμενικό κριτήριο, άλλα το υποκεινικό του "μου αρέσει έτσι"

 

 

 

Πιθανότατα πάνω από χρόνο....και με διαφορετικές καιρικές συνθήκες...

....αλλά δεν γίνεται ευθεία σύγκριση εδώ για το "καλύτερο", αλλά για να καταδειχθεί το over-sharpening, που μερικές φορές, ένα μη ασκημένο μάτι δεν θα το προσέξει αν δεν το δει δίπλα σε μια άλλη φωτογραφία γι αντιπαράθεση...

 

Στη συγκεκριμένη φωτογραφία, βέβαια, εγώ προτιμώ πολύ περισσότερο του Honor, γιατι λείπει η υπερόξυνση του Mate 10 που κάνει το τοπίο να μοιάζει ζωγραφισμένο αφύσικο...γιατί να το θέλω αυτό σε μια φωτογραφία μου;

 

Διάβασα ότι, ευτυχώς, το AI μπορεί να απενεργοποιηθεί με την επιλογή του "Pro Mode" στη κάμερα...αυτό για μένα είναι θετικό κι επαναφέρει τη προοπτκή να το κρατήσω...

...αλλά μπορεί να περιμένω και το συνδυασμό τριών φακών που θα φέρουν νεώτερα μοντέλα...αν και αμφιβάλλω ότι θα ξανακάτσει τέτοια τιμή με το καλημέρα του τηλεφώνου σχεδόν στην αγορά.

 

Γιατί γράφεις τοοοοσο μεγάλα ποστ; Πάντως στη μία φωτό του Honor βλέπω ότι τα σύννεφα δεν τα έχει πιάσει καθόλου και είναι ένα ενιαίο μπλέ πράγμα!

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γιατί γράφεις τοοοοσο μεγάλα ποστ; Πάντως στη μία φωτό του Honor βλέπω ότι τα σύννεφα δεν τα έχει πιάσει καθόλου και είναι ένα ενιαίο μπλέ πράγμα!

Χαχαχαχα η αληθεια ειναι πως κουραστηκσ μονο που το ειδα..!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για γυαλί προστασίας δείτε και αυτό που περνάνε και σου προτείνουν στα mediamarket με το liquid tampered glass. Μου το πρότειναν και κατόπιν παρότρυνσης του υπαλλήλου το έβαλα, η τοποθέτηση γίνεται μπροστά σου σε δευτερόλεπτα, έχει εγγύηση και απλά σου αφήνει κάποιες φυσαλίδες οι οποίες μέσα σε 24 ώρες εξαφανίζονται... Με τη στοκ θήκη της συσκευασίας κανένα πρόβλημα έως τώρα ενώ και η αίσθηση του touch παραμένει εντάξει και απροβλημάτιστη. 18 ευρώ μου ζήτησαν αλλά καλύπτεται από εγγύηση... Edited by rx8_75

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για γυαλί προστασίας δείτε και αυτό που περνάνε και σου προτείνουν στα mediamarket με το liquid tampered glass. Μου το πρότειναν και κατόπιν παρότρυνσης του υπαλλήλου το έβαλα, η τοποθέτηση γίνεται μπροστά σου σε δευτερόλεπτα, έχει εγγύηση και απλά σου αφήνει κάποιες φυσαλίδες οι οποίες μέσα σε 24 ώρες εξαφανίζονται... Με τη στοκ θήκη της συσκευασίας κανένα πρόβλημα έως τώρα ενώ και η αίσθηση του touch παραμένει εντάξει και απροβλημάτιστη. 18 ευρώ μου ζήτησαν αλλά καλύπτεται από εγγύηση...
Τι ακριβώς είναι αυτό του mediamarket? Και άλλο παιδί το έχει αναφέρει!

 

May the mi note 3 force be with you.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί γράφεις τοοοοσο μεγάλα ποστ; Πάντως στη μία φωτό του Honor βλέπω ότι τα σύννεφα δεν τα έχει πιάσει καθόλου και είναι ένα ενιαίο μπλέ πράγμα!

 

Δεν είναι καν ίδια μέρα, μην μπερδεύεστε...απέχουν 1 χρόνο τουλάχιστον, το ένα είναι τίγκα συννεφιά, το άλλο έχει μερικά σύννεφα σε μια περισσότερο ηλιόλουστη μερα

...δεν ήταν "σύγκριση" (για το καλύτερο) ήταν για να διευκολυνθεί η παρατήρηση του oversharpening που κάνει το Mate 10 δίπλα σε μια δεύτερη φωτό που έχει μάλλον ουδέτερο sharpening...

 

 

Γράφω πολλά γιατί γράφω γρήγορα και δεν βαριέμαι...κι αν κάτι χρειάζεται λίγο ανάλυση για να γίνει σαφές, δεν μπορώ να το γράψω διαφορετικά...

 

Link για το γυαλακι;

Αυτά τα τζαμάκια, κρίνοντας από τη συσκευασία, τα φέρνει και το stoucky στη Θεσσαλονίκη...νομίζω είναι αυτό (από τις φωτογραφίες)

https://www.stoucky.gr/en/for-huawei-mate-10-pro-2-5d-tempered-glass-screen-protector-film-arc-edge.html

Link to comment
Share on other sites

Την κατεβαζω εγω να δουμε τι εγινε

 

Την κατέβασα εχθές το βράδυ αλλά δεν μου την εγκατέστησε....

Αναμένουμε!!!

Panasonic G500/G600 - Siemens S25/SL45/SX1 - Nokia N95 - HTC HD - HTC HD2 - HTC SENSATION -Samsung V200/Omnia I / GALAXY S3 _ S5 / NOTE 3/ Huawei P8 _ Mate8 _Mate 10 pro _ P30 pro _ Mate 30 pro ....
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς είναι αυτό του mediamarket? Και άλλο παιδί το έχει αναφέρει!

 

May the mi note 3 force be with you.

Όταν λες εγγύηση?

 

 

Στάλθηκε από το SM-T700 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω εντυπώσεις και φωτογραφίες για να την παραγγείλω και εγώ με τα μαυρακι

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οκ μόλις παραλάβω θα βάλω φωτογραφίες αν και από ότι κατάλαβα θα κάνει κάνα 10μερο να έρθει.

 

Send from my Mate 10 pro

Λάζαρος..

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για γυαλί προστασίας δείτε και αυτό που περνάνε και σου προτείνουν στα mediamarket με το liquid tampered glass. Μου το πρότειναν και κατόπιν παρότρυνσης του υπαλλήλου το έβαλα, η τοποθέτηση γίνεται μπροστά σου σε δευτερόλεπτα, έχει εγγύηση και απλά σου αφήνει κάποιες φυσαλίδες οι οποίες μέσα σε 24 ώρες εξαφανίζονται... Με τη στοκ θήκη της συσκευασίας κανένα πρόβλημα έως τώρα ενώ και η αίσθηση του touch παραμένει εντάξει και απροβλημάτιστη. 18 ευρώ μου ζήτησαν αλλά καλύπτεται από εγγύηση...

 

Μηπως εννοεις μεμβρανη?

Link to comment
Share on other sites

https://flic.kr/s/aHsmcBg9nN

 

Πάρτε μία ιδέα για το τζαμάκι του Mediamarkt.

Μου είπαν ότι έχει εγγύηση από bubbles κλπ για ένα χρόνο (αν δεν κάνω λάθος).

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

https://flic.kr/s/aHsmcBg9nN

 

Πάρτε μία ιδέα για το τζαμάκι του Mediamarkt.

Μου είπαν ότι έχει εγγύηση από bubbles κλπ για ένα χρόνο (αν δεν κάνω λάθος).

Είναι τζάμι ή ζελατίνα υγρής τοποθέτησης;

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...