Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε μου κρίμα

Δεν είχες αντίγραφο ασφαλείας στον Google λογαριασμό για τις επαφές;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κρίμα

 

Δεν είχες αντίγραφο ασφαλείας στον Google λογαριασμό για τις επαφές;

Δυστυχώς δεν το είχα κάνει για διάφορους λόγους ( προσωπικά κολλήματα ) ...

 

Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

past --> nokia 6110, 6310 & 8850 silver, sony ericsson K750i & W810i, samsung DUAL B7722 & samsung DUAL GRAND NEO, samsung S6, Huawei mate 10 pro, Redmi note 8 pro, Redmi note 10 pro,
current --> Samsung TabA T585 4G , Redmi Note 11 pro 5G-->

Link to comment
Share on other sites

Παλιά έτσι έκανα κι εγώ, αλλά πλέον πάντα έχω αντίγραφο.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Μετά από σχεδόν 2 χρόνια το κινητό μου εμφάνισε το πρώτο πρόβλημα.

Μπαίνω στην συλλογή και μόλις ανοίγω μια φωτογραφία την δείχνει μισό δευτερόλεπτο μετά μαυρίζει και με πετάει κατευθείαν έξω.

Σε διάφορες φωτογραφίες.

Να σημειώσω πως όταν μπαίνω από την εφαρμογή φωτογραφίες της google τις βλέπω κανονικά αλλά δεν με βολεύει τόσο πολύ να τα διαχειρίζομαι από εκεί.

Έκανα clear cache και εκκαθάριση δεδομένων σε συλλογή και κάμερα και δεν διορθώθηκε.

Επίσης δεν έχω βάλει κάποια εφαρμογή καινούρια εδώ και μήνες που το κινητό δούλευε πολύ καλά.

Έχει τύχει σε κανέναν?

Τι άλλο μπορώ να δοκιμάσω πριν κάνω επαναφορά?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Μετά από σχεδόν 2 χρόνια το κινητό μου εμφάνισε το πρώτο πρόβλημα.

Μπαίνω στην συλλογή και μόλις ανοίγω μια φωτογραφία την δείχνει μισό δευτερόλεπτο μετά μαυρίζει και με πετάει κατευθείαν έξω.

Σε διάφορες φωτογραφίες.

Να σημειώσω πως όταν μπαίνω από την εφαρμογή φωτογραφίες της google τις βλέπω κανονικά αλλά δεν με βολεύει τόσο πολύ να τα διαχειρίζομαι από εκεί.

Έκανα clear cache και εκκαθάριση δεδομένων σε συλλογή και κάμερα και δεν διορθώθηκε.

Επίσης δεν έχω βάλει κάποια εφαρμογή καινούρια εδώ και μήνες που το κινητό δούλευε πολύ καλά.

Έχει τύχει σε κανέναν?

Τι άλλο μπορώ να δοκιμάσω πριν κάνω επαναφορά?

 

Το εχουν αναφερει και αλλοι χρηστες σε αλλες συσκευες Huawei, μαλλον ειναι προβλημα της εφαρμογης ή καποιας υπηρεσιας (hms) και επηρεζει την Gallery.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους. Μια ερωτηση προς τους κατόχους του τηλεφώνου. Αξίζει η αγορά μεταχειρισμένου Mate 10 pro στα 200€ περίπου;Τα οικονομικά είναι περιορισμένα και αν είναι να δώσω αυτά τα χρήματα θα ήθελα να ξέρω πως στέκεται το τηλέφωνο απέναντι σε καινούργιες συσκευές μέχρι 250€. Το mate νομίζω πως καλύπτει τα θέλω μου αλλά θα ήθελα και την γνώμη κατόχων. Σας ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Μετά από σχεδόν 2 χρόνια το κινητό μου εμφάνισε το πρώτο πρόβλημα.

Μπαίνω στην συλλογή και μόλις ανοίγω μια φωτογραφία την δείχνει μισό δευτερόλεπτο μετά μαυρίζει και με πετάει κατευθείαν έξω.

Σε διάφορες φωτογραφίες.

Να σημειώσω πως όταν μπαίνω από την εφαρμογή φωτογραφίες της google τις βλέπω κανονικά αλλά δεν με βολεύει τόσο πολύ να τα διαχειρίζομαι από εκεί.

Έκανα clear cache και εκκαθάριση δεδομένων σε συλλογή και κάμερα και δεν διορθώθηκε.

Επίσης δεν έχω βάλει κάποια εφαρμογή καινούρια εδώ και μήνες που το κινητό δούλευε πολύ καλά.

Έχει τύχει σε κανέναν?

Τι άλλο μπορώ να δοκιμάσω πριν κάνω επαναφορά?

εχεις κανει αναβάθμιση της εφαρμογης μέσω AppGallery?

Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γνωρίζουμε περίπου το κόστος για αντικατάσταση μπαταρίας; Η συσκευή που έχω έχει λήξει η εγγύηση.
Link to comment
Share on other sites

εχεις κανει αναβάθμιση της εφαρμογης μέσω AppGallery?

 

έχω κάνει όλες τις ενημερώσεις ναι. και μέσω app gallery.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Μετά από σχεδόν 2 χρόνια το κινητό μου εμφάνισε το πρώτο πρόβλημα.

Μπαίνω στην συλλογή και μόλις ανοίγω μια φωτογραφία την δείχνει μισό δευτερόλεπτο μετά μαυρίζει και με πετάει κατευθείαν έξω.

Σε διάφορες φωτογραφίες.

Να σημειώσω πως όταν μπαίνω από την εφαρμογή φωτογραφίες της google τις βλέπω κανονικά αλλά δεν με βολεύει τόσο πολύ να τα διαχειρίζομαι από εκεί.

Έκανα clear cache και εκκαθάριση δεδομένων σε συλλογή και κάμερα και δεν διορθώθηκε.

Επίσης δεν έχω βάλει κάποια εφαρμογή καινούρια εδώ και μήνες που το κινητό δούλευε πολύ καλά.

Έχει τύχει σε κανέναν?

Τι άλλο μπορώ να δοκιμάσω πριν κάνω επαναφορά?

 

Υπάρχει γενικότερο πρόβλημα με το Huawei Gallery app

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8012805#post8012805

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γνωρίζουμε περίπου το κόστος για αντικατάσταση μπαταρίας; Η συσκευή που έχω έχει λήξει η εγγύηση.

Πριν λίγους μήνες ήταν 21€ στη Μιχαλακοπούλου η αλλαγή μπαταρίας. Παραλαβή την επόμενη μέρα, εκτός αν δεν υπάρχει ανταλλακτικό. Τηλ. 2170007575 αν κάποιος θέλει να ρωτήσει για διαθεσιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως πηρα τηλέφωνο και μου ειπαν 41 ευρώ

 

41; Τί ανατίμηση είναι αυτή; Πριν δύο μήνες και εγώ με 21 ευρώ την άλλαξα!

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον λογω lockdown ειπα να παιξω λιγο με το settings editor

https://play.google.com/store/apps/details?id=by4a.setedit22&hl=en_US

 

Και βρηκα τροπο κι εμφανησα στο menu τις επιλογες για "Λειτουργια τσεπης-pocket mode" και "Εικονικη κληση HD-HD call" οπου μετα την αναβαθμιση σε Android 9 εξαφανιστηκαν.

Η διαδικασια ειναι "απλη" και χρειαζεται Η/Υ με adb

  • Kατεβαζουμε την εφαρμογη SetEdit
  • Συνδεουμε την συσκευη με τον Η/Υ και μεσω adb shell δινουμε την εντολη
    pm grant by4a.setedit22 android.permission.WRITE_SECURE_SETTINGS


    ή

    adb shell pm grant by4a.setedit22 android.permission.WRITE_SECURE_SETTINGS


    ωστε να δωσουμε δικαιωμα στην εφαρμογη να κανει αλλαγες στο Secure Table

  • Ανοιγουμε την εφαρμογη και δεξια πανω απο System Table αλλαζουμε σε Secure Table
  • Βρισκουμε τα "hide_pocket_mode_settings" "hide_virtual_hd_voice_menu_settings" παταμε πανω κι επιλεγουμε EDIT VALUE, αλλαζουμε το νουμερο απο 1 σε 0 και παταμε SAVE CHANGES

 

Οι αλλαγες γινονται αμεσα και στο menu Τηλεφωνο->Πανω δεξια στις 3 τελιτσες->Ρυθμισεις->Περισσοτερα θα εχουν εμφανιστει.

Σε μενα ηταν ενεργη η λειτουργια τσεπης ενω η κληση HD οχι.

Καλο ειναι κι ενα restart της συσκευης μετα τις αλλαγες.

 

Ακομα για οσους θελουν να κλειδωσουν το δικτυο σε 4G στο SetEdit στην καρτελα System Table βρισκουν το "hw_networkmode_preference" και το αλλαζουν σε 11.

Μετα στο Ρυθμισεις->Δικτυα->Δικτυο κινητης τηλεφωνιας->Λειτουργια προτιμωμενου δικτυου θα τους εχουν ξεκλειδωσει ολες οι επιλογες.

LTE/WCDMA = 4G\3G

LTE = 4G

GSM/WCDMA/LTE = Αυτοματο (4G/3G/2G)

Αυτοματο GSM/WCDMA = 3G/2G

Μονο WCDMA = 3G

Μονο GSM = 2G

 

Μια σημειωση για το "trick" με τα δικτυα οτι αν θελησουμε να "κλειδωσουμε" παλι τις επιλογες και να μην εμφανιζονται ολα αυτα δεν γινεται και ο μονος τροπος που βρηκα ειναι το factory reset.

Βεβαια δεν επηρεαζει σε τιποτα και μονο για λογους OCD θα θελησει καπoιος να το επαναφερει.

 

Καλου κακου παρτε κι ενα backup πριν τις αλλαγες ωστε αν γινει καποια στραβη (ποτε δεν ξερεις) και πρεπει να κανετε factory reset.

 

Οδηγο για adb

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=468349

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγους μήνες ήταν 21€ στη Μιχαλακοπούλου η αλλαγή μπαταρίας. Παραλαβή την επόμενη μέρα, εκτός αν δεν υπάρχει ανταλλακτικό. Τηλ. 2170007575 αν κάποιος θέλει να ρωτήσει για διαθεσιμότητα.

 

Πήρα τηλέφωνο και δεν υπάρχει διαθεσιμότητα. Το κόστος ανέρχεται στα 42 ευρώ εκτός εγγύησης. Επίσης ρώτησα για αδιαβροχοποιηση και μου είπαν ότι χάνεται μετά την αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάχνω μια εφαρμογή, που να μπορώ να αλλάξω τα στοιχεία του κινητού, ip, imei και τέτοια, κάτι σαν το build pro, αλλά χωρίς ρουτ, νομίζω παλιά κάτι είχα δει αλλά τώρα δεν το βρίσκω, θυμάστε ποια εφαρμογή είναι η πως γίνεται;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Το καναλι μου για την εικονικη πραγματικοτητα.

https://www.youtube.com/channel/UCXvvcs2bdd7u7bCy7vsfK-Q?view_as=subscriber

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον λογω lockdown ειπα να παιξω λιγο με το settings editor

https://play.google.com/store/apps/details?id=by4a.setedit22&hl=en_US

 

Και βρηκα τροπο κι εμφανησα στο menu τις επιλογες για "Λειτουργια τσεπης-pocket mode" και "Εικονικη κληση HD-HD call" οπου μετα την αναβαθμιση σε Android 9 εξαφανιστηκαν.

...

 

Το pocket mode είναι αυτή η λειτουργία (:mad:) που αυξάνεται η ένταση στον ήχο κλήσης αν το έχεις στην τσέπη;

Προσωπικά με ενοχλεί απίστευτα.

Link to comment
Share on other sites

Το pocket mode είναι αυτή η λειτουργία (:mad:) που αυξάνεται η ένταση στον ήχο κλήσης αν το έχεις στην τσέπη;

Προσωπικά με ενοχλεί απίστευτα.

 

Ναι αυτο ειναι και ειναι ενεργο απο default οποτε εσυ που δεν το θες μπορεις ετσι να το απενεργοποιησεις.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Το "FIDO Security Key" τι είναι και τι κάνει;

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο και δεν υπάρχει διαθεσιμότητα. Το κόστος ανέρχεται στα 42 ευρώ εκτός εγγύησης. Επίσης ρώτησα για αδιαβροχοποιηση και μου είπαν ότι χάνεται μετά την αντικατάσταση.

 

Κατάλαβα. Όσο υπάρχει εγγύηση όλα καλά. Μετά αρχίζουν τα ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Σαν να μην μας τα λένε καλά!

Και ποια η λογική τότε να τους το πάω?

Αδιάβροχο last year, μπαταρία στο Θεό, εγγύηση τέρμα, γιατί να το πάω σ' αυτούς?

Έξω θα πάει σίγουρα λιγότερο!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...