Jump to content

iPhone X


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και σε μπαταριες ειναι πολυ πισω.

 

Iphone x με αναλυση οθονης 2436x1125(ευτυχως μονο 5.8 ιντσες)και η μπαταρια ειναι μολις 2700mah

 

Και εχεις το Iphone 8 plus με αναλυση 1920x1080 στις 5.5ιντσες παλι με 2700 μπαταρια.

 

Ε ειναι λογικο γιατι απο τα περσινα Iphone το 8plus ηταν αυτο με την καλυτερη αυτονομια.

 

Στο Iphone xs μαλιστα εκανε το κουλο και εριξε την μπαταρια στα 2650mah.

 

Δεν θα πάνε και άσχημα όμως σε αυτονομία σε σχέση με τον ανταγωνισμό που μόνο κάτι κινέζικα με 4000mah είναι καλύτερα

 

Δεν βάζουν πιο μεγάλες. Δεν ξεφεύγουν από αυτό το πάχος συσκευής με τίποτα τόσα χρόνια

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Eίναι μέγα λάθος να μετράμε τα mah σε σχέση με τις anrdoid συσκευές.

Άλλο λειτουργικό, άλλη διαχείριση της μπαταρίας.

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Eίναι μέγα λάθος να μετράμε τα mah σε σχέση με τις anrdoid συσκευές.

Άλλο λειτουργικό, άλλη διαχείριση της μπαταρίας.

 

Άλλο hardware και άλλο λογισμικό δηλαδή καμιά σύγκριση

 

Συγκρίνοντας όμως ώρες χρήσης με άλλα τηλέφωνα, που είναι και το πιο σωστό, τότε τα πηγαίνει αντίστοιχα καλά

Άρα δεν μας ενδιαφέρει τι έχει μέσα η συσκευή.

Μόνο να μας βγάζει η μπαταρία την μέρα

Η ότι άλλο στόχο έχει ο καθένας

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Eίναι μέγα λάθος να μετράμε τα mah σε σχέση με τις anrdoid συσκευές.

Άλλο λειτουργικό, άλλη διαχείριση της μπαταρίας.

 

Δεν μετραμε τα mah σε σχεση με τις Android συσκευες.

 

Λεμε οτι οι μπαταριες των νεων iphone δεν ειναι οσο μεγαλες θα επρεπε.

 

Αυτος ειναι ο βασικος λογος που απο τα νεα iphone,την καλυτερη αυτονομια την εχει το iphone xr.

Οπως λεει και το gsmarena

The iPhone XR has a 2942mAh battery, which is larger than the battery on the iPhone XS but smaller than the one on the iPhone XS Max.

 

However, because most of the iPhone XS Max' extra battery capacity goes into powering that massive OLED display, the iPhone XR actually has the highest battery life out of the three new iPhones this year,

 

Το ιδιο ισχυει και στο Iphone x του θεματος. Ανεβηκε σε αναλυση και ιντσες η συσκευη σε σχεση με το 8plus,χωρις να του βαλει μεγαλυτερη μπαταρια

εξου παλι η παρατηρηση απο το gsmarena που λεει συγκεκριμενα

''The X scored similar scores in the 3G call and standby tests as the iPhone 8 Plus but lagged about 3 hours behind the 8 Plus in video playback and web browsing. This means the AMOLED screen is more power hungry than the LCD unit on the iPhone 8 Plus.''

 

Επισης προσφατα βγηκε στην φορα και αυτο

https://www.forbes.com/sites/gordonkelly/2019/05/05/apple-iphone-xs-max-xr-upgrade-battery-problem-cost-iphone-x-8-plus/#58ec4c495620

highly regarded UK consumer advocacy group Which? (equivalent to Consumer Reports in the US) has discovered Apple is overstating the battery life of its iPhones by a massive margin.

Κατι που επιβεβαιωνει και το gsmarena απο τις δικες του μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μετραμε τα mah σε σχεση με τις Android συσκευες.

 

Λεμε οτι οι μπαταριες των νεων iphone δεν ειναι οσο μεγαλες θα επρεπε.

 

Αυτος ειναι ο βασικος λογος που απο τα νεα iphone,την καλυτερη αυτονομια την εχει το iphone xr.

Οπως λεει και το gsmarena

The iPhone XR has a 2942mAh battery, which is larger than the battery on the iPhone XS but smaller than the one on the iPhone XS Max.

 

However, because most of the iPhone XS Max' extra battery capacity goes into powering that massive OLED display, the iPhone XR actually has the highest battery life out of the three new iPhones this year,

 

Το ιδιο ισχυει και στο Iphone x του θεματος. Ανεβηκε σε αναλυση και ιντσες η συσκευη σε σχεση με το 8plus,χωρις να του βαλει μεγαλυτερη μπαταρια

εξου παλι η παρατηρηση απο το gsmarena που λεει συγκεκριμενα

''The X scored similar scores in the 3G call and standby tests as the iPhone 8 Plus but lagged about 3 hours behind the 8 Plus in video playback and web browsing. This means the AMOLED screen is more power hungry than the LCD unit on the iPhone 8 Plus.''

 

Επισης προσφατα βγηκε στην φορα και αυτο

https://www.forbes.com/sites/gordonkelly/2019/05/05/apple-iphone-xs-max-xr-upgrade-battery-problem-cost-iphone-x-8-plus/#58ec4c495620

highly regarded UK consumer advocacy group Which? (equivalent to Consumer Reports in the US) has discovered Apple is overstating the battery life of its iPhones by a massive margin.

Κατι που επιβεβαιωνει και το gsmarena απο τις δικες του μετρησεις.

 

Αυτά είναι φανερά δεν περιμέναμε το GSM arena

Το iPhone X έχει μικρότερη οθόνη σε εμβαδόν από το 8 plus

Μην κοιτάς τις ιντσες

Είναι πλασματικές. Δεν δείχνουν το σωστό μέγεθος της οθόνης

Μιλάμε για άλλες αναλογίες οθονών για αυτό γίνεται το μπέρδεμα

Ναι οι amoled είναι πιο απαιτητικές σε ενέργεια άσχετα που δήθεν όλοι λένε ότι με μαύρο φόντο κερδίζεις. Μηδαμινά νούμερα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδιά, το πήρα τελικά το τηλέφωνο. Καλό είναι και τελικά καινούριο όντως του κουτιού. Μπορείτε να μου πέιτε αν αξίζει το apple care + εσείς έχετε κάτι σχετικό; Επίσης μπορείτε να μου επιδείξετε έναν οδηγό για το apple id icloud? Στο android είχες ένα και σε έμπαζε παντού. Κατά το σετάρισμα κατέληξα με άλλο appleid και άλλο icloud id. Δεν ξέρω τι ρυθμίσεις ανέβηκαν ώστε να κάνω ρισέτ. Μου είπαν αν βάλω πολλά appleid θα κλειδώσει η συσκευή και θα ξανανοίξει μετά από ένα χρόνο

 

Ευχαριστώ πολύ!

TO CALL OR NOT TO CALL??
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μπορείτε να μου πέιτε αν αξίζει το apple care + εσείς έχετε κάτι σχετικό;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=477581

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα την βοήθεια σας στην εξής περίπτωση: στις 2/5 αγόρασε η αδερφή μου από scroutz το iphone x . Η συσκευή μέχρι κι την προηγούμενη εβδομάδα δούλευε κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα ώσπου κάποια στιγμή ανοίγοντας την κάμερα έβλεπε στην οθόνη του κινητού μόνο μια μαυρίλα. Βγαίνοντας κ επιλέγοντας πάλι την κάμερα το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο ώσπου έκανε μια επανεκκίνηση της συσκευής και έδειχνε εντάξει. Θεώρησε το γεγονός τυχαίο ωστόσο το πρόβλημα παρουσιάστηκε πάλι με την εφαρμογή της κάμερας και μάλιστα εντονότερα ώστε να μην διορθώνεται πλέον με επανεκκίνηση της συσκευής. Ούτε η διαγραφή όλων των δεδομένων και το στήσιμο της συσκευής από την αρχή βοήθησε. Σε επικοινωνία που είχε με το κατάστημα αγοράς την παρέπεμψαν στην info quest για τον έλεγχο της συσκευής και όντως η εταιρεία παρέλαβε την συσκευή και την ενημέρωσε άμεσα ότι έχει παραγγελθεί ανταλλακτικό προκειμένου να αντικαταστήσουν την κάμερα. Μη έχοντας εμπειρία με apple service θέλω να ρωτήσω τα εξής:σε συσκευή που δεν έχει κλείσει καλά καλά μήνα λειτουργίας δεν έχει δικαίωμα να ζητήσει άμεση αντικατάσταση συσκευής με νέα και όχι επισκευή; κανονικά σε ποιόν πρέπει να απευθυνθεί, στο service της apple ή στο κατάστημα;υπάρχει κάποιο email που γνωρίζετε προκειμένου να στείλει ζητώντας την αντικατάσταση της συσκευής ή κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας;

με συγχωρείτε για το μακροσκελές μήνυμα αλλά επειδή δεν πρόκειται για συσκευή των 200 ευρώ και μη γνωρίζοντας την πολιτική που ακολουθεί η apple σε τέτοιες περιπτώσεις θα ήθελα την βοήθεια σας. Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Μη έχοντας εμπειρία με apple service θέλω να ρωτήσω τα εξής:σε συσκευή που δεν έχει κλείσει καλά καλά μήνα λειτουργίας δεν έχει δικαίωμα να ζητήσει άμεση αντικατάσταση συσκευής με νέα και όχι επισκευή; κανονικά σε ποιόν πρέπει να απευθυνθεί, στο service της apple ή στο κατάστημα;υπάρχει κάποιο email που γνωρίζετε προκειμένου να στείλει ζητώντας την αντικατάσταση της συσκευής ή κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας;

με συγχωρείτε για το μακροσκελές μήνυμα αλλά επειδή δεν πρόκειται για συσκευή των 200 ευρώ και μη γνωρίζοντας την πολιτική που ακολουθεί η apple σε τέτοιες περιπτώσεις θα ήθελα την βοήθεια σας. Ευχαριστώ πολύ

 

Δεν ειναι πολιτικη της Apple αυτη.Σε ολες τις αλλες εταιρειες ετσι ακριβως λειτουργει το rma.

 

Δεν ξερω απο που ακριβως επικρατει αυτη η εντυπωση(το εχω ξαναδιαβασει πολλες φορες χωρις να στηριζεται πουθενα) οτι επειδη η συσκευη κοστιζει ακριβοτερα θα υπαρχει ειδικη μεταχειριση με αντικατασταση περαν του αρχικου διαστηματος του Doa που παρεχει το καταστημα αγορας.

Μονο αν δεν ειναι δυνατη η επισκευη μιας συσκευης γινεται ή αντικατασταση ή επιστροφη χρηματων.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως 10-14 μέρες έχουν οι περισσότεροι DOA

Δηλαδή εάν έχει κάποιο πρόβλημα η συσκευή τότε σου δίνουν καινούργια

Μετά το πέρας των ημερών αυτών πηγαίνεις στο service και εκεί ανάλογα τι πρόβλημα υπάρχει, θα το επισκευάσουν η θα πάρεις συσκευή refurbished(ανακατασκευή)

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως 10-14 μέρες έχουν οι περισσότεροι DOA

Δηλαδή εάν έχει κάποιο πρόβλημα η συσκευή τότε σου δίνουν καινούργια

Μετά το πέρας των ημερών αυτών πηγαίνεις στο service και εκεί ανάλογα τι πρόβλημα υπάρχει, θα το επισκευάσουν η θα πάρεις συσκευή refurbished(ανακατασκευή)

 

Για την ακρίβεια σχεδόν κανείς δε δίνει πάνω από 7 μέρες doa. Ειδικά στην περίπτωση της Apple, οι resellers δίνουν και λιγότερο...

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια σχεδόν κανείς δε δίνει πάνω από 7 μέρες doa. Ειδικά στην περίπτωση της Apple, οι resellers δίνουν και λιγότερο...

 

Έτσι ακριβώς. Έχω φτύσει αίμα για να γίνει αντικατάσταση εντός DOA...

Link to comment
Share on other sites

μεγάλη "μαγκιά" η αδιαβροχοποίηση.

έριξα ένα ποτήρι νερό και γεμίσανε τα πάντα....το πληκτρολόγιο και δυο ποντίκια ......το τελευταίο πράγμα που δεν με ένοιαξε ήταν το κινητό.....το πέταξα στην άκρη και άρχισα να ασχολούμαι με τα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια.

 

Εκανα και εγω τη μεταβαση απο 6s σε Χ, αλλα δεν μπορω να δηλωσω ενθουσιασμενος απο τη μπαταρια.

 

Λογικα κατι πρεπει να παιζει με το σεταρισμα του κινητου, γιατι δεν εξηγειται τη νυχτα που το εβαλα σε airplane mode να επεσε απο 22% στο 4%.

 

Επισης, μου φαινεται περιεργο με την ιδια χρηση με το 6s να εχουν περιπου την ιδια αυτονομια, ισως και λιγο χειροτερη το Χ.

 

Υ.Γ.: Υγεια μπαταριας το 6s στο 79%, ενω το Χ 90%.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

 

Εκανα και εγω τη μεταβαση απο 6s σε Χ, αλλα δεν μπορω να δηλωσω ενθουσιασμενος απο τη μπαταρια.

 

Λογικα κατι πρεπει να παιζει με το σεταρισμα του κινητου, γιατι δεν εξηγειται τη νυχτα που το εβαλα σε airplane mode να επεσε απο 22% στο 4%.

 

Επισης, μου φαινεται περιεργο με την ιδια χρηση με το 6s να εχουν περιπου την ιδια αυτονομια, ισως και λιγο χειροτερη το Χ.

 

Υ.Γ.: Υγεια μπαταριας το 6s στο 79%, ενω το Χ 90%.

 

Θέλει 2-3 μέρες για να τελειώσουν όλες οι διεργασίες που τρέχουν στο παρασκήνιο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

 

Εκανα και εγω τη μεταβαση απο 6s σε Χ, αλλα δεν μπορω να δηλωσω ενθουσιασμενος απο τη μπαταρια.

 

Λογικα κατι πρεπει να παιζει με το σεταρισμα του κινητου, γιατι δεν εξηγειται τη νυχτα που το εβαλα σε airplane mode να επεσε απο 22% στο 4%.

 

Επισης, μου φαινεται περιεργο με την ιδια χρηση με το 6s να εχουν περιπου την ιδια αυτονομια, ισως και λιγο χειροτερη το Χ.

 

Υ.Γ.: Υγεια μπαταριας το 6s στο 79%, ενω το Χ 90%.

 

 

Το έχω εδώ και ενάμιση χρόνο με υγεία μπαταρίας στο 89% και το βράδυ χάνω 0-2% με όλα ανοιχτά. Την ημέρα την βγάζω άνετα με όλα ανοιχτά (2 ώρες ομιλία, 4 email, Facebook, Instagram κτλ)

 

Καινούργιο ή μεταχειρισμένο το πήρες; Αν είναι καινούργιο θα έπρεπε η υγεία να είναι στο 100%.

GATE 13...TILL THE END OF THE WORLD...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

 

Εκανα και εγω τη μεταβαση απο 6s σε Χ, αλλα δεν μπορω να δηλωσω ενθουσιασμενος απο τη μπαταρια.

 

Λογικα κατι πρεπει να παιζει με το σεταρισμα του κινητου, γιατι δεν εξηγειται τη νυχτα που το εβαλα σε airplane mode να επεσε απο 22% στο 4%.

 

Επισης, μου φαινεται περιεργο με την ιδια χρηση με το 6s να εχουν περιπου την ιδια αυτονομια, ισως και λιγο χειροτερη το Χ.

 

Υ.Γ.: Υγεια μπαταριας το 6s στο 79%, ενω το Χ 90%.

 

Περιμενε να συνχρονισει τα παντα με το cloud πρωτα και μετα θα δεις την διαφορα

Η αυτονομια στο x ειναι σιγουρα 1-2 ωρες παραπανω απο το 6s

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έκανε κανενα backup των φωτο σε iCloud όλη τη νύχτα? Η κάποια παρόμοια διαδικασία σε κάποιο cloud?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μεταχειρισμενο το πήρα παιδιά γι αυτό είναι στο 90%.

 

Επίσης δεν έχω βάλει φωτογραφίες να συγχρονίζονται στο iCloud, τις πέρασα χειροκίνητα από το παλιό με airdrop.

Θα περιμένω 2-3 μερουλες να δω πως θα πάει, αλλά ελπίζω να στρώσει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 88 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μήπως έκανε κανενα backup των φωτο σε iCloud όλη τη νύχτα? Η κάποια παρόμοια διαδικασία σε κάποιο cloud?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Όχι όχι

Αφού το είχα σε λειτουργία πτήσης ;)

Link to comment
Share on other sites

Μεταχειρισμενο το πήρα παιδιά γι αυτό είναι στο 90%.

 

Επίσης δεν έχω βάλει φωτογραφίες να συγχρονίζονται στο iCloud, τις πέρασα χειροκίνητα από το παλιό με airdrop.

Θα περιμένω 2-3 μερουλες να δω πως θα πάει, αλλά ελπίζω να στρώσει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 88 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Όχι όχι

Αφού το είχα σε λειτουργία πτήσης ;)

 

Ότι και να κανείς θέλει 1-2 μέρες για να έρθει στα ίσια η απόδοση της συσκευής

Άφησε τα όλα ανοιχτά καλύτερα να κάνει τους συγχρονισμους όλα τα πάντα και μετά θα μπορείς να έχεις άποψη

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως σιγά σιγά αρχίζει να στρώνει.

 

Με φόρτιση από χθες το βράδυ, είμαι αυτή τη στιγμή με 52% και 3:23 ενεργή οθόνη.

Πιστεύω πως πλέον αρχίζει να πηγαίνει καλά

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως σιγά σιγά αρχίζει να στρώνει.

 

Με φόρτιση από χθες το βράδυ, είμαι αυτή τη στιγμή με 52% και 3:23 ενεργή οθόνη.

Πιστεύω πως πλέον αρχίζει να πηγαίνει καλά

 

Άφησε το όλη νύχτα στο WiFi και στην φόρτιση να γίνουν όλοι οι συγχρονισμοι και μετά θα είσαι εντάξει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Άφησε το όλη νύχτα στο WiFi και στην φόρτιση να γίνουν όλοι οι συγχρονισμοι και μετά θα είσαι εντάξει

 

Έχω περίπου 5 μέρες που το έστησα απλά επειδή έβλεπα να συνεχίζει να χάνει μπαταρία, ρώτησα για να μάθω κατά πόσο ήταν φυσιολογικό.

 

Θεωρώ πως πλέον είναι εντάξει.

 

Τώρα πχ είμαι 44% με 4 ώρες ενεργή οθόνη που για εμένα είναι κομπλέ ;)

 

Το μόνο που μένει πλέον είναι να φτιάξω και το 6s για backup

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπου 5 μέρες που το έστησα απλά επειδή έβλεπα να συνεχίζει να χάνει μπαταρία, ρώτησα για να μάθω κατά πόσο ήταν φυσιολογικό.

 

Θεωρώ πως πλέον είναι εντάξει.

 

Τώρα πχ είμαι 44% με 4 ώρες ενεργή οθόνη που για εμένα είναι κομπλέ ;)

 

Το μόνο που μένει πλέον είναι να φτιάξω και το 6s για backup

 

Τότε αλλάζει το θέμα

Κάτι άλλο σου έτρωγε την μπαταρία

Ίσως κάποια εφαρμογή

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Τότε αλλάζει το θέμα

Κάτι άλλο σου έτρωγε την μπαταρία

Ίσως κάποια εφαρμογή

 

Παίζει να ισχύει αυτό Τάσο.

Με το που απενεργοποιησα το "χρόνο επί οθόνης" άλλαξε όλη η συμπεριφορά του.

 

Πλέον βλέπω κατανάλωση μόνο μέσα από:

ρυθμίσεις -> μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone X
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...