Jump to content

Nokia 8


Pavletos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή άνοιξε η συζήτηση για τη κάμερα, οι περισσότεροι που έχουμε στη κατοχή το Nokia 8, γράφουμε για το πόσο καλύτερες θα ήταν οι φωτογραφίες με μία καλύτερη υλοποίηση της native εφαρμογής της Nokia.

Γι αυτό και με το apk βλέπουμε καλύτερα αποτελέσματα.

Πιστεύω πως όταν βγει η καινούργια εφαρμογή κάμερας από τη Nokia για τους φακούς Zeiss θα ανέβει επίπεδο, όχι όμως ότι είναι τραγικά τα πράματα με τη τωρινή.

Όποιος θέλει κορυφαία αποτελέσματα στις φωτογραφίες δύο λύσεις υπάρχουν, ή πάει Samsung και τρώει τα lag ή δίνει τα διπλά λεφτά και αγοράζει Pixel.

...υπάρχει και μία τρίτη λύση, δίνει λίγα παραπάνω από τα 399 και κοιτάει προς HTC U11.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή άνοιξε η συζήτηση για τη κάμερα, οι περισσότεροι που έχουμε στη κατοχή το Nokia 8, γράφουμε για το πόσο καλύτερες θα ήταν οι φωτογραφίες με μία καλύτερη υλοποίηση της native εφαρμογής της Nokia.

Γι αυτό και με το apk βλέπουμε καλύτερα αποτελέσματα.

Πιστεύω πως όταν βγει η καινούργια εφαρμογή κάμερας από τη Nokia για τους φακούς Zeiss θα ανέβει επίπεδο, όχι όμως ότι είναι τραγικά τα πράματα με τη τωρινή.

Όποιος θέλει κορυφαία αποτελέσματα στις φωτογραφίες δύο λύσεις υπάρχουν, ή πάει Samsung και τρώει τα lag ή δίνει τα διπλά λεφτά και αγοράζει Pixel.

...υπάρχει και μία τρίτη λύση, δίνει λίγα παραπάνω από τα 399 και κοιτάει προς HTC U11.

Υπάρχει τέτοια περίπτωση; εννοώ έχει ανακοινωθεί ότι ετοιμάζουν εφαρμογή για την κάμερα;

 

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σαν νέος κάτοχος του κινητού και προερχόμενος από το mi mix 2 μπορώ να πω ότι η κάμερα του μου φαίνεται πολύ καλή.

Επίσης σε σχέση και με το oneplus 3 που έχω σαν 2η συσκευή μπορώ να πω ακριβώς το ίδιο.

Μόλις του βάλω την gcam θα το δοκιμάσω κόντρα στο nexus 6p της συζύγου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τέτοια περίπτωση; εννοώ έχει ανακοινωθεί ότι ετοιμάζουν εφαρμογή για την κάμερα;

 

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Ναι, το ανακοίνωσαν μαζί με τις νέες συσκευές του 2018. Μόνο για τις συσκευές με φακούς Zeiss.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ανακοίνωσαν μαζί με τις νέες συσκευές του 2018. Μόνο για τις συσκευές με φακούς Zeiss.

Μόνο για φακούς Zeiss; Κάνουν και τέτοιες επιλογές; :confused:

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Άρα παίζει να δούμε την Pro Cam του 7 plus και του 8 Sirocco ΚΑΙ στο 8;;;
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σαν νέος κάτοχος του κινητού και προερχόμενος από το mi mix 2 μπορώ να πω ότι η κάμερα του μου φαίνεται πολύ καλή.

Επίσης σε σχέση και με το oneplus 3 που έχω σαν 2η συσκευή μπορώ να πω ακριβώς το ίδιο.

Μόλις του βάλω την gcam θα το δοκιμάσω κόντρα στο nexus 6p της συζύγου.

 

Μολις βαλεις το gcam δεν προκειται να χρησιμοποιησεις τιποτα αλλο:D

Link to comment
Share on other sites

Μολις βαλεις το gcam δεν προκειται να χρησιμοποιησεις τιποτα αλλο:D

 

Η βιντεοσκόπηση με την gcam φαντάζομαι δε λειτουργεί;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί κανονικά.

 

Sent from my TA-1012 using Tapatalk

Όχι με ήχο ΟΖΟ φαντάζομαι. Απλά στερεοφωνικό;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά κάμερα έχει και μια χαρά οπτικά δεν βλέπεις ψεγάδι...Τώρα πώς όλοι έχουν γίνει ειδικοί και γνωρίζουν το κινητό χωρίς να το έχουν δεν μπορώ να καταλάβω....αααααααα το γνωστό το έχει φίλος μου και το είδα Edited by spinterman
απλά.........και ομορφα
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος του κινητού ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε αυτά τα χρήματα... Κάμερα καλή, κορυφαία κατασκευή και design, καλή φωτεινή οθόνη, αξιοπρεπεστατη μπαταρία, ήχος καθαρός και δυνατός και επιδόσεις ναυαρχίδας. Πολύ δυνατό πακέτο συστήνεται παιδιά!
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος του κινητού ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε αυτά τα χρήματα... Κάμερα καλή, κορυφαία κατασκευή και design, καλή φωτεινή οθόνη, αξιοπρεπεστατη μπαταρία, ήχος καθαρός και δυνατός και επιδόσεις ναυαρχίδας. Πολύ δυνατό πακέτο συστήνεται παιδιά!

Α να έτσι μπράβο. Με λίγα λόγια αυτή είναι η πραγματικότητα. Δεν θα μπορούσε να είναι χειρότερο κι από το 6. Ακόμα και στη κάμερα.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ίσα ίσα κανένα κακό δεν έχει... Ήθελα να πω δεν μπορεί να είναι και τόσο τραγική η κάμερα όσο την παρουσιάζουν μερικοί. Πόσο μάλλον σε ποιότητα κατασκευής, που ακόμα τα 3, 5 και 6 που είδα ήταν πολύ καλά!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες είναι, η κάμερα με την εξωτερική εφαρμογή βγάζει μια χαρά φωτογραφίες με σωστά χρώματα σίγουρα δεν είναι στο επίπεδο των κορυφαίων σε αυτό το είδος π.χ note 8 αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο... Πιστεύω πως δύσκολα έχει αντίπαλο στην κατηγορία του.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το θέμα είναι ότι αντικειμενικά... out of the box η απόδοση της κάμερας του δεν είναι ανταγωνιστική σε σχέση με τις ναυαρχίδες των άλλων εταιριών, απλά είμαστε τυχεροί με το πόσο καλά δουλεύει η κάμερα του Pixel στο Nokia 8 που πραγματικά σώζει τη κατάσταση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το λες είναι, το τελικό αποτέλεσμα έστω και με την camera του pixel είναι πολύ καλό και δεν μειώνει την εμπειρία χρήσης. Θα ήταν πραγματικά ενοχλητικό αν το τηλέφωνο κόστιζε τα διπλάσια χρήματα και παρουσίαζε αυτό το φαινόμενο, σε αυτή την κατηγορία τιμής όμως μπορούμε να είμαστε πιο ελαστικοί πιστεύω.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το λες είναι, το τελικό αποτέλεσμα έστω και με την camera του pixel είναι πολύ καλό και δεν μειώνει την εμπειρία χρήσης. Θα ήταν πραγματικά ενοχλητικό αν το τηλέφωνο κόστιζε τα διπλάσια χρήματα και παρουσίαζε αυτό το φαινόμενο, σε αυτή την κατηγορία τιμής όμως μπορούμε να είμαστε πιο ελαστικοί πιστεύω.

Ακριβώς ετσι είναι.

Η Nokia ομως έχει, απ' ότι φαίνεται, κι άλλους άσσους στο μανίκι της για το άμεσο μέλλον, πάνω και στο θέμα κάμερας.

Δεν χρειάζεται να τα αποκαλύψει όλα από τώρα! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά ο κόσμος βλέπει 13 μεγκαπιξελ και κρίνει το αποτέλεσμα ,αλλά αυτά για τους άσχετους αν έχεις καλά οπτικά και με 4 μεγκαπιξελ έχεις αποτέλεσμα καλύτερο και από τα 23.

Απλά έχουν κολλήσει Στους αριθμούς, μας τα έχουν κάνει τσουρέκια με την κάμερα.

Διαβάζω παραπάνω λέει ο άλλος ότι θεοποιουμε το κινητό....Εγώ δεν βλέπω κάτι τέτοιο εδώ μέσα ,βρε κόλλημα που έχει ο κόσμος,βρε άνθρωπε αν δεν σου αρέσει αυτό που διαβάζεις μην μπαίνεις

Edited by spinterman
απλά.........και ομορφα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ρε παιδιά, ρωτάω, ξαναρωτάω, ως υποψήφιος αγοραστής, και απάντηση δεν πήρα ακόμα. Έχουμε φουλ χειροκίνητο έλεγχο με την κάμερα της Google; δηλαδή χειροκίνητη εστίαση, θερμοκρασία λευκού και ταχύτητα κλείστρου; Εγώ αυτό θέλω να ξέρω, αν το hardware τα υποστηρίζει όλα αυτά.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και το υποστηρίζει το hardware... Θέμα software είναι...

 

Ένα απλό πράγμα ειπώθηκε για τη κάμερα του 8. Ότι δεν συμβαδίζει με ναυαρχίδα του 2017... και είναι αλήθεια. Καλά μη τη συγκρίνουμε με κάτι PureView NOKIA όπως το 950 πχ...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και το υποστηρίζει το hardware... Θέμα software είναι...

 

Ένα απλό πράγμα ειπώθηκε για τη κάμερα του 8. Ότι δεν συμβαδίζει με ναυαρχίδα του 2017... και είναι αλήθεια. Καλά μη τη συγκρίνουμε με κάτι PureView NOKIA όπως το 950 πχ...

 

Εννοείτε δεν θα την συγκρίνουμε με του 950 γιατί το nokia 8 είναι smartphone με ικανοποιητική κάμερα ενώ το 950 είναι απλά ένα καλό καμερόφωνο αλλά χωρίς το smart (λόγω wp).

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εγώ πάντως ρε παιδιά, ρωτάω, ξαναρωτάω, ως υποψήφιος αγοραστής, και απάντηση δεν πήρα ακόμα. Έχουμε φουλ χειροκίνητο έλεγχο με την κάμερα της Google; δηλαδή χειροκίνητη εστίαση, θερμοκρασία λευκού και ταχύτητα κλείστρου; Εγώ αυτό θέλω να ξέρω, αν το hardware τα υποστηρίζει όλα αυτά.

 

Όχι, όπως δεν υπάρχουν αυτές οι manual ρυθμίσεις στο Pixel, έτσι δεν υπάρχουν και εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...