Jump to content

Xiaomi Mi Max 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καμία πρόταση από που να πάρουμε το κινητό; Ακόμα και από Κίνα αλλά χωρίς φόβο τελωνείου. Ευχαριστώ

 

απο banggood λιγο πιο τσιμπημενα αλλα σιγουρα(χωρις τελωνειο)με priority

Link to comment
Share on other sites

Καμία πρόταση από που να πάρουμε το κινητό; Ακόμα και από Κίνα αλλά χωρίς φόβο τελωνείου. Ευχαριστώ

καλημέρα, από Ελλαδα λες? εγω το πηρα από πλαισιο στα 269 γιατι εχει 2 χρονια εγγυηση αντιπροσωπειας...

από σκρουτζομαγαζα εβρισκα από 230 αλλα 1 χρονο δικια τους εγγυηση, μονο ένα μαγαζι ειχε 2 χρονια αλλα παλι δικια του και αν γινει κατι σε αυτους το στελνουν κινα. Αν κλεισουν παει η εγγυηση. Οποτε προτιμησα να δωσω τα παραπανω χρηματα για αξιοπιστια εγγυησης αλλα και 2 χρονια και αντιπροσωπειας.

Επισης από κινα αργουν και το ηθελα γρηγορα. Σε 1 μερα από την παραγγελια το ειχα στα χερια μου.

Και την ιδια μερα πηγα σε μαγαζι και πηρα τζαμακι και θηκη.

 

Αλλα από Κινα που λενε για το banggood είναι πολύ καλο εχω παρει απειρα πραγματα και εχουν αποθηκη και στην Ευρωπη για μερικα από αυτά.

Γρηγορο σχετικα με αλλους κινεζους, αξιοπιστο και δεν εχεις θεμα με τελωνειο. Και τοτε με τα C.C το μοναδικο που περνουσε η καρτα μου γιαυτο αρχισα τα ψωνια από αυτό και από τοτε γιναμε κολληταρια....:P

Link to comment
Share on other sites

απο banggood λιγο πιο τσιμπημενα αλλα σιγουρα(χωρις τελωνειο)με priority
Παλιά (το priority από banggood) χθες το βράδυ δεν είχε αυτή την επιλογή!!! Άκυρο, τώρα το πρωί στα ίδια προϊόντα που έβλεπα χθες το ξαναεχει!!

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by cfotis13
Link to comment
Share on other sites

Μια βδομάδα τώρα και σήμερα θα κάνω την τρίτη φόρτιση. Έχω 475 εφαρμογές στο συρτάρι μαζί με τις δικές του. 5 mail και όλα ανοιχτά εκτός του Bluetooth. Δε μου έχει κάνει τακ. Κανένα κόλλημα, καμία αβαρια. Τελικά το $8+ που είχα μάλλον είχε θέμα. Δε βλέπω άλλη εξήγηση.

 

Τα μόνα που μου την έχουν δώσει είναι το κλασικό θέμα με τα στατικά εικονίδια στη μπάρα και το γεγονός πως δε μπορείς να αλλάξεις εικόνα στην οθόνη κλειδώματος όταν δεν έχεις τον stock launcher. Αλλά αυτά είναι άσχετα με το τηλέφωνο καθεαυτό.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ειπωθεί πολλάκις ότι έχει μόνο λευκό :) Δυστυχώς ενώ έχει τόση παραμετροποίηση, δεν βάλανε ένα πολύχρωμο λεντακι... Μικρό το κακό

 

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω εδώ και δέκα ημέρες το mi max2 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος! Μπαταρία πρωτοφανούς διάρκειας μαζί με καλές επιδόσεις, καλός ήχος σε κλείσεις και ανοιχτή ακρόαση. Τη φωτογραφική του απορώ γιατί την θάβουν! Έχουν περάσει από τα χέρια μου σε αυτά τα λεφτά αρκετά τηλέφωνα και αυτό είναι το καλύτερο στο θέμα της φωτογραφίας!

Μια ερώτηση όμως. Αξίζει να βάλω κάποια άλλη ρόμ ή να μείνω με την επίσημη clobal? Οχι ότι έχω κάποιο πρόβλημα, τουναντίον, λέω όμως μήπως υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει και αξίζει κάποια άλλη ρομ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, σημερα ανακαλυψα ενα μειονεκτημα δεν ξερω μηπως ειναι θεμα ρυθμισεων.

Προσπαθησα να βγαλω φωτος απο κοντα σχετικα οχι και στους 5cm ομως εναν διακοπτη πχ ηλεκτρικου παραθυρου με φλας και ειναι σχετικα σκοτεινη η φωτο, τι κανω λαθος? πολυ καλυτερα απο το προηγουμενο μου που απλα δεν.....αλλα θα ηθελα να ηταν καλυτερα.

Μηπως ειναι θεμα ρυθμισεων? σε ποιο μακρινες ειναι μια χαρα. Οταν λεω κοντα μαλλον για 10cm το κοβω.

 

Παραμενει το προβλημα με τον ηχο τον ΑΘΛΙΟ στα βιντεος καποια στιγμη θα βαλω dev global...

 

Το καλο τωρα ειναι οτι για ΔΕΥΤΕΡΗ φορα παλι παω για 5 ακριβως μερες χρησης μπαταριας μεχρι το 18% τωρα λεω περιπου γιατι ειναι τωρα 28% και δεν ξερω ποσο θα ειναι μεχρι αυριο το απογευμα. Θα δω αν μπορεσω να το αφησω μεχρι να κλεισει να δω ποσο παραπανω θα παει να δω θα σπασω το πρωτο ρεκορ μου?

Αλλα πρωτη φορτιση Τριτη απογευμα μεχρι Κυριακη απογευμα που μας περασε στο 18%, και τωρα σημερα Πεμπτη ειμαι 28% αυτη την στιγμη που γραφω. Πραγματικα εχω παθει την πλακα μου! ΔΕΝ υπαρχει!!! ΦΤΟΥΥΥΥΥ (με σαλια :lol::lol::lol:) για να μην το ματιαξω....

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, σημερα ανακαλυψα ενα μειονεκτημα δεν ξερω μηπως ειναι θεμα ρυθμισεων.

Προσπαθησα να βγαλω φωτος απο κοντα σχετικα οχι και στους 5cm ομως εναν διακοπτη πχ ηλεκτρικου παραθυρου με φλας και ειναι σχετικα σκοτεινη η φωτο, τι κανω λαθος? πολυ καλυτερα απο το προηγουμενο μου που απλα δεν.....αλλα θα ηθελα να ηταν καλυτερα.

Μηπως ειναι θεμα ρυθμισεων? σε ποιο μακρινες ειναι μια χαρα. Οταν λεω κοντα μαλλον για 10cm το κοβω.

 

Παραμενει το προβλημα με τον ηχο τον ΑΘΛΙΟ στα βιντεος καποια στιγμη θα βαλω dev global...

 

Το καλο τωρα ειναι οτι για ΔΕΥΤΕΡΗ φορα παλι παω για 5 ακριβως μερες χρησης μπαταριας μεχρι το 18% τωρα λεω περιπου γιατι ειναι τωρα 28% και δεν ξερω ποσο θα ειναι μεχρι αυριο το απογευμα. Θα δω αν μπορεσω να το αφησω μεχρι να κλεισει να δω ποσο παραπανω θα παει να δω θα σπασω το πρωτο ρεκορ μου?

Αλλα πρωτη φορτιση Τριτη απογευμα μεχρι Κυριακη απογευμα που μας περασε στο 18%, και τωρα σημερα Πεμπτη ειμαι 28% αυτη την στιγμη που γραφω. Πραγματικα εχω παθει την πλακα μου! ΔΕΝ υπαρχει!!! ΦΤΟΥΥΥΥΥ (με σαλια :lol::lol::lol:) για να μην το ματιαξω....

 

Δοκίμασε με τις manual ρυθμίσεις και manual focus... Με φλας όμως από τόσο κοντινή απόσταση, τι ακριβώς περιμένεις δεν ξέρω. "Καίγεται" η φώτο προφανώς.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με τις manual ρυθμίσεις και manual focus... Με φλας όμως από τόσο κοντινή απόσταση, τι ακριβώς περιμένεις δεν ξέρω. "Καίγεται" η φώτο προφανώς.

 

φυσικα και ΔΕΝ καιγεται!

λεμε βγαινει σκοτεινη οχι φωτεινη! το αντιθετο απο αυτο που λες!

φωτεινη το παθαινω με μια μηχανη compact που την εχω για θαλασσα για βουτιες και εχει πολυυυυ δυνατο φλας, κολλησα πανω απο το μισο με μονωτικη για να βγαζει σωστες φωτος με φλας εκτος του βυθου θαλασσας :lol::lol::lol: αφου στραβωνονταν τα ψαρια αμα τα προλαβαινα και μετα τα ακουμπουσα καμια φορα! και οχι δεν κανω πλακα!

να βγαλω ποιο macros φωτος περιμενω....μαλλον και γιαυτα θα πρεπει να χρησιμοποιω την DSLR με τον φακο "μικροσκοπιο" και macro ring flash.

Mε βλεπω με αυτο γυρω απο τον φακο του κινητου αλλα πως να δουλεψει http://www.ultimateyoutubeguide.com/wp-content/uploads/2016/10/3-Polaroid-Macro-LED-Ring-Flash.jpg ΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ

 

Ενταξει θα δω και τις ρυθμισεις μπας και κανω κατι λαθος. Μπορει να εχει επιλογη για macro.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Μια βδομάδα τώρα και σήμερα θα κάνω την τρίτη φόρτιση. Έχω 475 εφαρμογές στο συρτάρι μαζί με τις δικές του. 5 mail και όλα ανοιχτά εκτός του Bluetooth. Δε μου έχει κάνει τακ. Κανένα κόλλημα, καμία αβαρια. Τελικά το $8+ που είχα μάλλον είχε θέμα. Δε βλέπω άλλη εξήγηση.

 

Τα μόνα που μου την έχουν δώσει είναι το κλασικό θέμα με τα στατικά εικονίδια στη μπάρα και το γεγονός πως δε μπορείς να αλλάξεις εικόνα στην οθόνη κλειδώματος όταν δεν έχεις τον stock launcher. Αλλά αυτά είναι άσχετα με το τηλέφωνο καθεαυτό.

 

475???? :shock::shock:wtf?:X

Τι είναι όλες αυτές οι εφαρμογές ρε φίλε;

3γω ζήτημα να έχω καμία 20αρια....:blink:

Link to comment
Share on other sites

475???? :shock::shock:wtf?:X

Τι είναι όλες αυτές οι εφαρμογές ρε φίλε;

3γω ζήτημα να έχω καμία 20αρια....:blink:

 

same here. Tops 20 :p

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο γενικά το δουλεύω. Και πάντα ψάχνω εφαρμογές να με διευκολύνουν. Πχ η σουίτα της Microsoft και της Adobe. Ή file managers. Άλλος είναι καλός στην τοπική διαχείριση και άλλος έχει καλύτερη δικτύωση. Βάλε μερικά παιχνίδια και σετ με εικονίδια και ορίστε.

 

Θα είχα μείνει ακόμη με το προπερσινό nexus 6p. Με κάλυπτε απόλυτα σε όλα πλην της μπαταρίας. Γι'αυτό το πούλησα πέρυσι. Ήθελα δύο φορές την ημέρα φόρτιση. Τώρα που έχω και χώρο και μπαταρία άστα μέσα να υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο γενικά το δουλεύω. Και πάντα ψάχνω εφαρμογές να με διευκολύνουν. Πχ η σουίτα της Microsoft και της Adobe. Ή file managers. Άλλος είναι καλός στην τοπική διαχείριση και άλλος έχει καλύτερη δικτύωση. Βάλε μερικά παιχνίδια και σετ με εικονίδια και ορίστε.

 

Θα είχα μείνει ακόμη με το προπερσινό nexus 6p. Με κάλυπτε απόλυτα σε όλα πλην της μπαταρίας. Γι'αυτό το πούλησα πέρυσι. Ήθελα δύο φορές την ημέρα φόρτιση. Τώρα που έχω και χώρο και μπαταρία άστα μέσα να υπάρχουν.

 

Κοίτα και να έλεγες ότι κολλάει λίγο με τόσες εφαρμογές πάλι θετικό θα ήταν..εδώ ο υπολογιστής με 100+ εφαρμογές,φορώντας ssd,16 ram και i5 και μπορεί να φάει κάτι σκαλοματακια..βέβαια άλλο λειτουργικό..Εγώ πάντως το θηρίο μας ,το έχω 30 εφαρμογές έξτρα και δε κολλάει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, να ρωτησω πρεπει να αφηνουμε μια στο τοσο την μπαταρια να αδειαζει εντελως δλδ να κλεινει το κινητο ή οχι? για συντηρηση το λεω και καλα. Δευτερη φορα τελικα που μεχρι το 18% μου εβγαλε 5μερες ακριβως και δεν το εχω φορτισει ακομα τωρα ειναι 5% (στην 6η μερα ειμαι) το φορτισα Κυριακη απογευμα.

 

Επισης ακουω για προβληματα με την ελλειψη μπαντας 800 και οπου εχω παει με Cosmote W.U εχω σημα κανονικα 4G....

μηπως το προβλημα ειναι με αλλους παροχους κινητης?

 

αν και δεν παιζω ποτε παιχνιδια στο κινητο βγηκε το 3 απο το αγαπημενο μου σε ταμπλετ και δεν ειναι συμβατο! εχω 6 συσκευες android και το μονο συμβατο ειναι το mi max 2!!! ΑΑΑΑrggggg.....https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dsfishlabs.gofmanticore

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου εγώ συνήθως το φορτίζω γύρω στο δέκα τοις εκατό. Μια φορά στον ένα μήνα που το έχω το έχω αφήσει να κλείσει. Ναι για μένα μια φορά στο τόσο ναι είναι καλό. Όμως εγώ γύρω στο 10%το φορτίζω πάνω κάτω. Και είσαι θηρίο έξι μέρες;;; εγώ ποτέ δεν τα έχω καταφέρει. Δύο μισή μέρες το ρεκόρ. Εγώ βέβαια το ξεσκίσω λίγο είμαι όλη μέρα από πάνω του.......
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, τελικα μου εκλεισε οποτε μιλαμε για 5,5 μερες.

Κοιτα ειναι αναλογα τι χρηση κανει ο καθενας, εγω πχ ΔΕΝ παιζω ποτε παιχνιδια στο κινητο, δουλευω οποτε στην δουλεια το χρησιμοποιω ελαχιστα και με wifi συνδεση, σπιτι εχω αλλα να κανω οποτε λιγο κανω κατι με αυτο. Βιντεος δεν εχω δει απολυτως τιποτα εκτος ενα-δυο που τραβηξα μικρα εγω.

Λιγη χρηση απεξω δεδομενων 4G για κοινωνικα δικτυα μονο, τηλεφωνα και sms λιγα, λιγο bt για την οδοντοβουρτσα της oral b που εχω.

Γενικα ειναι η χρηση που εκανα και στο προηγουμενο μου κινητο απο τον Μαιο 2013 που το ειχα αλλα εκεινο ειχε 2000mah μπαταρια και αποσπωμενη και ειχα 4! :lol:

 

Οταν λεω ποσες μερες κραταει δεν κανω συγκριση με τους αλλους χρηστες αυτου του κινητου, αλλα με την χρηση που εκανα εγω, πριν ηθελα ΚΑΘΕ μερα φορτιση και επρεπε να εχω μαζι μου ειτε powerbank ειτε δευτερη μπαταρια γιατι λιγη παραπανω χρηση δεν μου εβγαζε την μερα ενω εδω δεν ανησυχω και εχω πολλες μερες στην διαθεση μου και αν το σκισω παλι θα μου βγαλει 2-3 χαλαροτατα. Οποτε δεν ανησυχω ουτε επειδη ειναι ενσωματωμενη η μπαταρια κατι που ποτε πριν δεν ηθελα! αλλα ουτε και να εχω μαζι μου powerbank που πριν κουβαλουσα και εκεινο (χειροποιητο μαλιστα εκτος την πλακετιτσα του) καθως και ενα καλωδιο.

Το καλοκαιρι στις διακοπες τον Αυγουστο θα το τιμησουμε δεοντος και εκει θα εκτιμησουμε πολυ τα 5300mah της μπαταριας του!!!

ελπιζω μονο η ελλειψη της 800αρας μπαντας στο 4G να μην μας προδωσει! μεχρι στιγμης οπου εχω κινηθει εχει μια χαρα 4G με COTE W.U.

 

Επισης αν ειμαι σπιτι εχω και αλλες συσκευες Android οποτε δεν ειμαι συνεχεια με το κινητο, πχ το 8αρι ταμπλετ μου ειναι μονιμα ανοιχτο, και ακομα και στο αμαξι εχω 2din πηγη με android 7αρα οποτε παλι δεν ακουμπαω το κινητο και δεν εχω δοκιμασει ακομα το bt εκει πρεπει να το κανω!

 

Στην αρχη ημουν σχεδον 99.9% αποφασισμενος να παρω το mi A1 ενα κλικ με γλιτωσε. Ενας απο τους κυριους λογους ηταν η μπαταρια γιατι την θεωρω παρα πολυ μικρη εκεινη, 2ος η οθονη (πολυ μικρη η διαφορα απο 5 να πας σε 5,5 αμελητεα για εμενα) και 3ος οτι τελικα αποφασισα πως αγαπαω την MIUI και δεν μπορω χωρις αυτην με κινητο της Xiaomi, και ηταν και ο λογος που προτιμησα και την μαρκα αυτη.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω κιου δηλαδή στην ουσία wind μια χαρά σήμα έχω όταν είμαι με τα δεδομένα όχι παντού αλλά σε γενικές γραμμές αξιοπρεπές σήμα έχω.πιο γρήγορο από το wifi μερικές φορές.
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα το κινητο απο Κινα κατευθειαν.Μηπως γνωριζει καποιος τι γινεται οσον αφορα την εγγυηση?Αν παθει κατι τι κινησεις πρεπει να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα το κινητο απο Κινα κατευθειαν.Μηπως γνωριζει καποιος τι γινεται οσον αφορα την εγγυηση?Αν παθει κατι τι κινησεις πρεπει να κανω?

 

καλησπέρα, εχει σημασια απο ΠΟΥ το αγορασες, μαγαζι? ebay, aliexpress που?

εγω πχ που ειχα παρει πραγματα απο chinavasion που εχει εγγυηση και αξιοπιστια 100% μου εχουν αλλαξει κατι, εχουν πληρωσει μεταφορικα επιστροφης σε εμενα, αλλα πληρωσα εγω να παει και εχει τυχει και να μου κανουν πιστωση.

Το κακο ειναι οτι ακομα και να ειναι ενα αξιοπιστο μπορει να πληρωσεις καποια μεταφορικα εξοδα αλλα και ο χρονος του πηγαινελα. Θελει παρα πολυ χρονο + χρονος του service.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου αυτο ηξερα κι εγω απλα ελεγα μηπως το καλυπτει η αντιπροσωπεια στην ελλαδα πλεον
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου αυτο ηξερα κι εγω απλα ελεγα μηπως το καλυπτει η αντιπροσωπεια στην ελλαδα πλεον

 

Ειχε γινει ενα θεμα μεταξυ εμενα και ενος μελος του forum επειδη την ελεγα αντιπροσωπεια, και τελικα μου αποκαλυψε οτι η ξενη σελιδα η επισημη δεν εχει καν μεσα την Ελλαδα....

η infoquest εχει αναλαβει την διανομη των xiaomi στην Ελλαδα, τα ανταλλακτικα και το service αλλα μαλλον δεν ειναι τοσο επισημη τελικα.

πηγαινε εδω http://www.mi.com/en/ πατα INTERNATIONAL πανω ψηλα το δεξι να δεις στην λιστα χωρων, δεν εχει Ελλαδα.

Εγγυηση απο infoquest εχεις ΜΟΝΟ αν το παρεις μεσω καταστηματος που εχει σχεση με αυτους, γιαυτο εγω πχ το πηρα απο ΠΛΑΙΣΙΟ με γραπτη εγγυηση αλλα κυριως γιατι το ηθελα σε μια μερα! το ιδιο ισχυει και για τα σκρουτζομαγαζα που το εχουν φερει απεξω, αν γινει κατι παει Κινα, αν κλεισουν εχασες την εγγυηση.

Τωρα εχεις απο εκει που το πηρες. Τελικα απο που το πηρες? απο ποιο site?

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο το πηρα απο αλλον δεν εχω ακριβη στοιχεια.Εγω συνηθως παιρνω απο Bangood kai geekbyuing
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο το πηρα απο αλλον δεν εχω ακριβη στοιχεια.Εγω συνηθως παιρνω απο Bangood kai geekbyuing

 

τι απο αλλον? μεταχειρισμενο εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...