Jump to content

Xiaomi Mi Max 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα..και γω χθες εισήλθα εις το μαγικόν κόσμο του mi max 2..Περσυ 3 μήνες χειμώνα είχα το μαξ 1 .. ευχαριστημένος αλλά λόγο μεγέθους και Βερμούδων το έδωσα το καλοκαίρι..τώρα μετά από μια περιπλάνηση σε ματε 9-mi mix - mi note 2 επέστρεψα στον βασιλιά .... Global edtion black 6/64 ,με το που άνοιξα ήρθε αναβάθμιση 7.1.1 ...το έκανε είδη μια φόρτιση με τα απο ώρες σεταρισματος και ασχολίας μαζί του.... Πραγματικά οποίος θέλει μεγάλη οθόνη,αυτό το κινητό είναι μονόδρομος....τελεια και παύλα...δεν το διαπραγματεύομαι.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, το ξερω αυτο, μαλλον αυτο που θελω μονο με το gravitybox μπορει να γινει, θα το δω οταν με το καλο του δωσω root δικαιωματα.

Εχει βαλει κανεις xposed+gravitybox ? οπως ειχα ξαναγραψει στο προηγουμενο κινητο μου Zopo 980 1/16/1.2 quad MTK 6589 με miui 9 beta custom 4.4.2 ειχε τροποποιημενα αρχεια τα κανονικα δεν παιζουν σε MIUI roms.

 

Απο Τριτη απογευμα που παρελαβα και φορτισα το κινητο σημερα ειναι 41% η μπαταρια. Εχω παθει σοκ απλα...

 

Όχι, δεν το έχω κάνει γιατί όταν αποφάσισα να ασχοληθώ είχα ήδη στήσει το κινητό και δεν έχω χρόνο να μπω στη διαδικασία να το κάνω από την αρχή γιατί πρέπει να του περάσω developer ROM.

 

Η μπαταρία βγάζει 12 με 14 ώρες οθόνη ανάλογα τη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω...Και έγινε !!!!!

Αρα για vodafone θέλει αυτή την ρυθμιση!!!!

Καλησπέρα. Χαίρομαι που δούλεψε :D

 

Να ρωτήσω , γενικά προτείνεται να περαστεί η last developer ROM μέσω του updater ? Τι θα κερδίσω ουσιαστικά; Με το πέρασμα της φαντάζομαι εγγύηση δεν επηρεάζεται μιας και το κινητό είναι κλειδωμένο και απείραχτο , σωστά; Thanx in advance !

 

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν χάνεις την εγγύηση

Και θα κερδίσεις εβδομαδιαίες αναβαθμίσεις με ότι συνεπάγεται αυτό.

 

Ευχαριστώ :) Λογικά θα την περάσω σήμερα-αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Απο καμερα πως τα παει?

 

Σε συνθήκες με καλό φωτισμό βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες, σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού τραβάει τα ζόρια του..overal θα του έβαζα 7/10

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν χάνεις την εγγύηση

Και θα κερδίσεις εβδομαδιαίες αναβαθμίσεις με ότι συνεπάγεται αυτό.

 

Ευχαριστώ :) Λογικά θα την περάσω σήμερα-αύριο.

 

Δοκιμάζω και βλέπω το εξής μήνυμα:

Can't verify update

It's not allowed to upgrade to unofficial ROM package.

 

Έχω κατεβάσει την rom από εδώ.

Πριν πατήσω το οτιδήποτε, καταλάθος είχα πατήσει το "download" αντί για το "choose rom package". Κάτι έδειχνε να κατεβάζει και με έβαλε να κάνω reboot και έδειχνε να "αναβαθμίζει", χωρίς ουσιαστικά να αλλάξει κάτι. Να φταίει αυτό; Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση;

 

edit: Πατάω στο package και λέει ότι είναι corrupted. Το κατεβάζω ξανά μήπως και δεν κατέβηκε/περάστηκε σωστά στο κινητό (το πέρασα μέσω WiFi και ίσως να φταίει αυτό).

edit2: Άλλαξα το όνομα σε update.zip , αφού το ξανακατέβασα, και τώρα βλέπω λέει "couldn't verify update package" απλώς.

What the hell

edit3: Έκανα ένα restart το κινητό και τώρα κάνει decrypting και μου λέει erase and update. To κάνω και ο θεός βοηθός.

Edited by tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Όταν από την global stable που έχεις τώρα πηγαίνεις σε global dev θα κάνει factory reset αυτό σου λέει για αυτό πάρε backup

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά την πρώτη φόρτιση έχω 2,5 μέρες αυτονομία και 10,5 ώρες οθόνη. Χάλια μαύρα.
Από τις χειρότερες μετρήσεις εδώ μέσα....

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από τις χειρότερες μετρήσεις εδώ μέσα....

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φαντάσου πως ακόμη το σεταρω με εφαρμογές. Και δεν είμαι άνθρωπος της βελτιστοποίησης. Όλα ανοιχτά.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνήθως μιάμιση μερα αυτονομία με 12.5 ώρες οθόνη όχι σταθερά. Πάντως μου βγάζει σχεδόν πάντα μιάμιση μερα μέχρι να πάει κάτω από δέκα τοις εκατό και χει φτάσει μέχρι 14 ώρες οθόνη και λιγότερη τις εννιά ώρες
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, εμενα σημερα ειναι 24% με φορτιση Τριτη απογευμα...αναλογα τι χρηση κανει ο καθενας βεβαια, ειχα πει σε ενα ποστ τι χρηση κανω. Σε σχεση με το αλλο που ειχα που ηθελε καθε μερα, σαφως εχω παθει την πλακα μου!

 

τι λεει εδω? εμεις γιατι δεν ειμαστε μεσα? http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=462904

θα παρει αλλα αργοτερα http://en.miui.com/thread-1502126-1-1.html

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, εμενα σημερα ειναι 24% με φορτιση Τριτη απογευμα...αναλογα τι χρηση κανει ο καθενας βεβαια, ειχα πει σε ενα ποστ τι χρηση κανω. Σε σχεση με το αλλο που ειχα που ηθελε καθε μερα, σαφως εχω παθει την πλακα μου!

 

τι λεει εδω? εμεις γιατι δεν ειμαστε μεσα? http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=462904

θα παρει αλλα αργοτερα http://en.miui.com/thread-1502126-1-1.html

Βάλε αγόρι μου Dev να δεις φως...

bf930434d3c0cde06e28f26484750c92.jpg

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, θα βαλω καποια στιγμη δεν εχω χρονο αυτες τις μερες να ασχολουμε ΚΑΙ με το κινητο δυστυχως....

ισως το επομενο ΣΚ να εχω τον χρονο να ασχοληθω, γιατι δεν εχω ιδεα ακομα τι πρεπει να κανω, τα εχουμε πει προφανως αλλα ουτε για διαβασμα εχω χρονο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, θα βαλω καποια στιγμη δεν εχω χρονο αυτες τις μερες να ασχολουμε ΚΑΙ με το κινητο δυστυχως....

ισως το επομενο ΣΚ να εχω τον χρονο να ασχοληθω, γιατι δεν εχω ιδεα ακομα τι πρεπει να κανω, τα εχουμε πει προφανως αλλα ουτε για διαβασμα εχω χρονο.

 

Κατεβάζεις από το λινκ που έχω στην αμέσως προηγούμενη σελίδα.

Την τοποθετείς στην εσωτερική μνήμη του κινητού τη rom (Global Developer Full Rom να κατεβάσεις).

Πας στον updater. Από τις 3 τελίτσες πάνω-δεξιά επιλέγεις "choose update package".

Καλό θα είναι να έχεις μετονομάσει το πακέτο σε "update.zip". Εμένα χρειάστηκε και restart για να το δει και να ξεκινήσει να το ανοίγει.

 

Το ανοίγεις, σου λέει ότι θα σου σβήσει τα πάντα (κάνει factory reset), και τότε το περνάς. 10 λεπτά σύνολο. Αργεί λίγο στην πρώτη εκκίνηση απλά.

Όλα αυτά το έκανα χωρίς root/unlock. Νομίζω ήδη ότι έχει διαφορά με την 9.0.3.0... Με root και τα σχετικά θα ασχοληθώ πολύ αργότερα κι εγώ. Δεν το χρειάζομαι για κάποιο λόγο προς το παρόν :)

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε πότε θα μας έρθει εμας η 9.2 ή μπας και βελτιώσει την μπαταρία να πιάνουμε τα τρελά παλιά καλά νούμερα.
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις από το λινκ που έχω στην αμέσως προηγούμενη σελίδα.

Την τοποθετείς στην εσωτερική μνήμη του κινητού τη rom (Global Developer Full Rom να κατεβάσεις).

Πας στον updater. Από τις 3 τελίτσες πάνω-δεξιά επιλέγεις "choose update package".

Καλό θα είναι να έχεις μετονομάσει το πακέτο σε "update.zip". Εμένα χρειάστηκε και restart για να το δει και να ξεκινήσει να το ανοίγει.

 

Το ανοίγεις, σου λέει ότι θα σου σβήσει τα πάντα (κάνει factory reset), και τότε το περνάς. 10 λεπτά σύνολο. Αργεί λίγο στην πρώτη εκκίνηση απλά.

Όλα αυτά το έκανα χωρίς root/unlock. Νομίζω ήδη ότι έχει διαφορά με την 9.0.3.0... Με root και τα σχετικά θα ασχοληθώ πολύ αργότερα κι εγώ. Δεν το χρειάζομαι για κάποιο λόγο προς το παρόν :)

 

Ευκολο δειχνει, τα εχω κατεβασει ολα τα παντα, αλλα μετα θελει ασχολια γιατι θα χασεις τα παντα.

Επισης αμα ασχοληθω με το κινητο δεν θα κανω μισες δουλειες, και unlock, root και twrp recovery.

 

Άντε να δούμε πότε θα μας έρθει εμας η 9.2 ή μπας και βελτιώσει την μπαταρία να πιάνουμε τα τρελά παλιά καλά νούμερα.

 

τα τρελα παλια καλα νουμερα που λες, ποτε ηταν δλδ? εκανες καποιες αλλαγες και αλλαξε η συμπεριφορα της?

εγω με το κινητο μαμα δεν βλεπω καποιο θεμα με την μπαταρια εχει απιστευτη διαρκεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευκολο δειχνει, τα εχω κατεβασει ολα τα παντα, αλλα μετα θελει ασχολια γιατι θα χασεις τα παντα.

Επισης αμα ασχοληθω με το κινητο δεν θα κανω μισες δουλειες, και unlock, root και twrp recovery.

 

 

 

τα τρελα παλια καλα νουμερα που λες, ποτε ηταν δλδ? εκανες καποιες αλλαγες και αλλαξε η συμπεριφορα της?

εγω με το κινητο μαμα δεν βλεπω καποιο θεμα με την μπαταρια εχει απιστευτη διαρκεια.

 

Δεν τα χρειάζομαι αυτά, άρα μένω στις μισές δουλειές :P Προς το παρόν έτσι; Αφού οι custom rom δεν με τρελαίνουν να σου πω την αλήθεια. Δεν τις χρειαζόμαστε στο κινητό μας, θεωρώ ;) Ούτε xposed/gravitybox μιας που όλα όσα θέλω είναι εκεί :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι θελω custom rom, θελω ομως τα αλλα! :D

δλδ με την developer παιρνει συχνα αναβαθμισεις αλλα δεν γινεται μεσω OTA και θα το κανουμε χειροκινητα και ΚΑΘΕ φορα θελει factory reset? γιατι αυτο ειναι αρκετα κακο....:mad:

 

Η αληθεια ειναι οτι επειδη δοκιμασα στο παλιο κινητο μου αμα εχεις MIUI δεν πολυχρειαζονται τα xposed-gravitybox ισως για λιγες δουλειες, βασικα εγω ηθελα περισσοτερο το greenify αλλα νομιζω αμα εχεις root παιζει και αυτονομα. Αλλα σε αυτο το κινητο ουτε αυτο χρειαζεται. Εκει ειχα 1GB RAM γιαυτο το ηθελα.

Link to comment
Share on other sites

Και η developer παίρνει update ota όπως η stable δεν κάνεις κάτι παραπάνω. Factory reset κάνουμε μόνο από stable σε dev και το αντίστροφο

 

Redmi Note 3 pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι θελω custom rom, θελω ομως τα αλλα! :D

δλδ με την developer παιρνει συχνα αναβαθμισεις αλλα δεν γινεται μεσω OTA και θα το κανουμε χειροκινητα και ΚΑΘΕ φορα θελει factory reset? γιατι αυτο ειναι αρκετα κακο....:mad:

 

Η αληθεια ειναι οτι επειδη δοκιμασα στο παλιο κινητο μου αμα εχεις MIUI δεν πολυχρειαζονται τα xposed-gravitybox ισως για λιγες δουλειες, βασικα εγω ηθελα περισσοτερο το greenify αλλα νομιζω αμα εχεις root παιζει και αυτονομα. Αλλα σε αυτο το κινητο ουτε αυτο χρειαζεται. Εκει ειχα 1GB RAM γιαυτο το ηθελα.

 

ΟΤΑ γίνονται τα update.

Στο LG Optimus G του avatar μου είχα ένα αγορασμένο προγραμματάκι και χρησιμοποιούσα MIUI icon packs και notification icons κλπ κλπ, το είχα κάνει εξ'ολοκλήρου MIUI-like στην μαμα ρομ αρχικά, και μετά στις άλλες 2 που δοκίμασα :P

Πλέον δεν χρειάζομαι τίποτα, μιας και τα θέματα αλλάζουν όλο το ύφος του κινητού. Έχω βρει το κατάλληλο για μένα και τέλος. Twrp/root/unlock κλπ μόνο για backup με κάνα Titanium Backup θα χρειαζόμουν. Αλλά δε νομίζω ότι τα έχω και ανάγκη πλέον :)

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις από το λινκ που έχω στην αμέσως προηγούμενη σελίδα.

Την τοποθετείς στην εσωτερική μνήμη του κινητού τη rom (Global Developer Full Rom να κατεβάσεις).

Πας στον updater. Από τις 3 τελίτσες πάνω-δεξιά επιλέγεις "choose update package".

Καλό θα είναι να έχεις μετονομάσει το πακέτο σε "update.zip". Εμένα χρειάστηκε και restart για να το δει και να ξεκινήσει να το ανοίγει.

 

Το ανοίγεις, σου λέει ότι θα σου σβήσει τα πάντα (κάνει factory reset), και τότε το περνάς. 10 λεπτά σύνολο. Αργεί λίγο στην πρώτη εκκίνηση απλά.

Όλα αυτά το έκανα χωρίς root/unlock. Νομίζω ήδη ότι έχει διαφορά με την 9.0.3.0... Με root και τα σχετικά θα ασχοληθώ πολύ αργότερα κι εγώ. Δεν το χρειάζομαι για κάποιο λόγο προς το παρόν :)

Δηλαδή μπορώ να την περάσω και εγώ που δεν έχω κάνει εγγραφή δεν έχω ξεκλειδώσει κτλ;Δεν με ενδιαφέρει root θέλω Nova go.για τα update και την μπαταρία με ενδιαφέρει

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...