Jump to content

Xiaomi Mi Max 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή μπορώ να την περάσω και εγώ που δεν έχω κάνει εγγραφή δεν έχω ξεκλειδώσει κτλ;Δεν με ενδιαφέρει root θέλω Nova go.για τα update και την μπαταρία με ενδιαφέρει

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγγραφή τι εννοείς; Στο miui forum ; Δε βλέπω λόγο να ΜΗΝ κάνεις εγγραφή εκεί. Λογικά όμως μπορείς με τον τρόπο που περιγράφω.

Δεν μπορώ ακόμη να επιβεβαιώσω τις διαφορές στην μπαταρία με την 9.0.3.0 global stable, γιατί είχα ήδη φορτισμένο το κινητό όταν πέρασα το update, και το έβαλα και στο PC για να περάσω διάφορα πράγματα, οπότε θα ξέρω με την επόμενη φόρτιση, αλλά ήδη φαίνεται να κάνει καλύτερη διαχείριση :)

Για το Nova Go δεν έχω άποψη καθώς δεν είμαι κάτοχος της υπηρεσίας :)

Link to comment
Share on other sites

το nova go δεν παιζει μονο αμα εχουμε root δικαιωματα δεν εχει προβλημα αλλιως και εμενα παιζει κανονικα.

 

Κατι δεν εχω καταλαβει ρε παιδια και εχω μπερδευτει. Για να περασουμε dev rom δεν θελουμε δλδ root?

επισης ποτε χανουμε τις αναβαθμισεις να γινονται μεσω ΟΤΑ και περνανε ΜΟΝΟ χειροκινητα?

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφή τι εννοείς; Στο miui forum ; Δε βλέπω λόγο να ΜΗΝ κάνεις εγγραφή εκεί. Λογικά όμως μπορείς με τον τρόπο που περιγράφω.

Δεν μπορώ ακόμη να επιβεβαιώσω τις διαφορές στην μπαταρία με την 9.0.3.0 global stable, γιατί είχα ήδη φορτισμένο το κινητό όταν πέρασα το update, και το έβαλα και στο PC για να περάσω διάφορα πράγματα, οπότε θα ξέρω με την επόμενη φόρτιση, αλλά ήδη φαίνεται να κάνει καλύτερη διαχείριση :)

Για το Nova Go δεν έχω άποψη καθώς δεν είμαι κάτοχος της υπηρεσίας :)

 

οχι εγραφη εχω κανει απλα δεν ξεκλειδωσα bootloader εννοω.δεν εχω βαλει recovery κτλ.αυτα δεν με ενδιαφερουν και τοσο.οποτε προχωραω κανονικα την κατεβαζω και την περναω οπως περιγραφεις και το στηνω απο την αρχη σωστα?

Link to comment
Share on other sites

το nova go δεν παιζει μονο αμα εχουμε root δικαιωματα δεν εχει προβλημα αλλιως και εμενα παιζει κανονικα.

 

Κατι δεν εχω καταλαβει ρε παιδια και εχω μπερδευτει. Για να περασουμε dev rom δεν θελουμε δλδ root?

επισης ποτε χανουμε τις αναβαθμισεις να γινονται μεσω ΟΤΑ και περνανε ΜΟΝΟ χειροκινητα?

 

Ρε μαν το λέω ξεκάθαρα ότι πέρασα την Dev Rom ΧΩΡΙΣ root.

 

Όλα αυτά το έκανα χωρίς root/unlock.

 

Μου έκανες και παράθεση, δεν διάβασες τι γράφω; :p

 

οχι εγραφη εχω κανει απλα δεν ξεκλειδωσα bootloader εννοω.δεν εχω βαλει recovery κτλ.αυτα δεν με ενδιαφερουν και τοσο.οποτε προχωραω κανονικα την κατεβαζω και την περναω οπως περιγραφεις και το στηνω απο την αρχη σωστα?

 

Σωστά. Αυτό έκανα κι εγώ. Ρώτησα στην προηγούμενη σελίδα. Απλά εμένα δεν κατέβηκε καλά την πρώτη φορά, και μετά χρειάστηκε να κάνω rename την rom και restart το κινητό, και μετά ξεκίνησε το decryption και συνέχισα κανονικά :)

Αυτό το έξτρα step, το έκανα καθαρά γι'αυτό το λόγο. Δεν ξέρω αν χρειάζεται πάντα να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε μαν το λέω ξεκάθαρα ότι πέρασα την Dev Rom ΧΩΡΙΣ root.

 

ωραια καλο αυτο, θελει την διαδικασια ομως με το unlock ετσι?

επισης αυτη μετα γινεται OTA updates? γιατι καπου διαβασα οτι τα περναμε χειροκινητα μεσα, και μετα θελει και factory reset καθε φορα?

Link to comment
Share on other sites

ωραια καλο αυτο, θελει την διαδικασια ομως με το unlock ετσι?

επισης αυτη μετα γινεται OTA updates? γιατι καπου διαβασα οτι τα περναμε χειροκινητα μεσα, και μετα θελει και factory reset καθε φορα?

 

Δεν ξέρω που το διάβασες αυτό, αλλά όπου ρώτησα, μου είπαν ότι γίνεται ΟΤΑ. Θα δω την Παρασκευή :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω που το διάβασες αυτό, αλλά όπου ρώτησα, μου είπαν ότι γίνεται ΟΤΑ. Θα δω την Παρασκευή :p
Στις official rom γίνεται μέσω ota αυτόματα, αν εχεις βάλει την ελληνική xtrv πρέπει να την κατεβάσεις, να την περάσεις στην μνήμη, και να την φλασαρεις στο κινητό... Αν είσαι όμως vip στο miui Hellas, πλέον παίρνεις και αυτόματα τις ενημερώσεις...

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω που το διάβασες αυτό, αλλά όπου ρώτησα, μου είπαν ότι γίνεται ΟΤΑ. Θα δω την Παρασκευή :p

 

γιατι τι ειναι την Παρασκευη?

μαλλον καπου εδω το ειδα https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/26352-Flash-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%81%CE%BF%CE%BC-%CF%83%CF%84%CE%BF-Xiaomi-Mi-Max-2-Oxygen-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC/?pageNo=1

γιατι εδω θελει να κανεις τα παντα, αυτη ειναι custom rom προφανως ετσι ? οποτε λογικο να μην εχει και ΟΤΑ updates τοτε.

 

Στις official rom γίνεται μέσω ota αυτόματα, αν εχεις βάλει την ελληνική xtrv πρέπει να την κατεβάσεις, να την περάσεις στην μνήμη, και να την φλασαρεις στο κινητό... Αν είσαι όμως vip στο miui Hellas, πλέον παίρνεις και αυτόματα τις ενημερώσεις...

 

με προλαβες, αυτο καταλαβα και εγω τωρα που τα διαβαζα!

Γραφτηκα κιολας γιατι δεν μπορουσα να κατεβασω την ROm...

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Στις official rom γίνεται μέσω ota αυτόματα, αν εχεις βάλει την ελληνική xtrv πρέπει να την κατεβάσεις, να την περάσεις στην μνήμη, και να την φλασαρεις στο κινητό... Αν είσαι όμως vip στο miui Hellas, πλέον παίρνεις και αυτόματα τις ενημερώσεις...

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Η official δεν είναι αυτή που έβαλα; Από εδώ κατέβασα την Global Dev

Link to comment
Share on other sites

Η official δεν είναι αυτή που έβαλα; Από εδώ κατέβασα την Global Dev

 

ναι αυτη ειναι official εδω δεν ειναι : https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/6191-Stable-V9-0-1-0-Xiaomi-Mi-MAX-2/#files

ενταξει τωρα τα καταλαβα ολα κατεβασα και τα αλλα αρχεια που δεν ειχα.

Εχω τωρα MIUI 9.0.3.0 stable και πηγα στον updater να δω το μενου πανω δεξια που παταμε στην γωνια, κατι πατησα νομιζω ενημερωση κατι τετοιο και κατεβαζει. Το ερωτημα ειναι ΤΙ κατεβαζει? αφου ελεγε οτι δεν εχει ενημερωσεις...

κανει τωρα ληψη 10% ειναι και δεν υπαρχει το μενου, τι κανω το αφηνω?

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Εάν δηλαδή κάνουμε αυτό χωρίς root που λέτε που θα δούμε διαφορά και σε τι και πόσο; γιατί το σκέφτομαι να το κάνω παρόλο που θέλω να το αφήσω εντελώς μαμά αλλά εάν στην ήδη πολύ καλή μπαταρία γίνει όπως ήταν προ της 9.0.3.0 δηλαδή ακόμα πιο καλή να το κάνουμε
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτη ειναι official εδω δεν ειναι : https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/6191-Stable-V9-0-1-0-Xiaomi-Mi-MAX-2/#files

ενταξει τωρα τα καταλαβα ολα κατεβασα και τα αλλα αρχεια που δεν ειχα.

Εχω τωρα MIUI 9.0.3.0 stable και πηγα στον updater να δω το μενου πανω δεξια που παταμε στην γωνια, κατι πατησα νομιζω ενημερωση κατι τετοιο και κατεβαζει. Το ερωτημα ειναι ΤΙ κατεβαζει? αφου ελεγε οτι δεν εχει ενημερωσεις...

κανει τωρα ληψη 10% ειναι και δεν υπαρχει το μενου, τι κανω το αφηνω?

 

Δεν πατάς ενημέρωση εκεί αλλά επιλογή πακέτου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πατάς ενημέρωση εκεί αλλά επιλογή πακέτου.

 

ναι λεω πατησα ενημερωση και κατεβαζει κατι και ειναι πανω απο τα μισα!!! τι κατεβαζει αφου ελεγε οτι ΔΕΝ εχει ενημερωσεις?

να πως ειναι αυτο πχ http://www.freeknowledge.in/wp-content/uploads/2017/08/m1_1-2.jpg αλλα στα Ελληνικα σε εμενα, πατησα στο κατεβασμα ενημερωσης και κατεβαζει ενω ελεγε οτι δεν εχει!

δεν πηγα να αλλαξω ROM με αρχειο, πηγα απλα να δω το μενου και πατησα εκει.

 

Tελικα εκανε κανονικα αναβαθμιση αλλα δεν αλλαξε τιποτα, ζητησε να βαλω και φορτιστη γιατι ειχε μεινει με 18% μπαταρια....

οποτε απο την Τριτη περιπου ιδια ωρα φορτισα ξαναφορτιζω σημερα απο 18%....αναγκαστικα γιατι αλλιως θα το αφηνα!

 

Miui Pro ROM αλήθεια εχει και αλλη? https://forum.xda-developers.com/mi-max-2/development/rom-miuipro-rom-xiaomi-mi-max-2-oxygen-t3707175

 

Πολύ πραμα για τα κινητα μας! https://forum.xda-developers.com/mi-max-2

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο λαθος είχα κάνει κι εγώ και εγώ και ξαναπέρασε μάλλον από πάνω την ίδια Ρομ ξερωγω :p

Μετά έκανα από το αρχείο και όλα κομπλέ :)

 

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έβαλα κανονικά. Παιχνιδάκι ήταν...

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι νομιζω το ιδιο απο πανω περασε ενταξει δεν εγινε και τιποτα.

Θα ασχοληθω το αλλο ΣΚ καθως εχω τρεχαματα ολες τις μερες και θελω να δω και την διαρκεια της μπαταριας αλλη μια φορα.

Aπο Τριτη απογευμα 9/1 φορτισα σημερα το απογευμα 14/1 απο 18% λογω της λαθος αναβαθμισης της ROM γμτ:( not bad at all!!!

Θα βαλω την official dev φυσικα και αργοτερα θα δω αν θα κανω root + twrp.

Eνα θεμα που με ειχε απασχολησει πολυ ειναι οτι δεν παιζει το nova go αμα εισαι root, οποτε αν δεν ειναι απολυτα αναγκαιο δεν θα κανω...

Επισης για τις διαφημισεις εχει και τροπους χωρις root αν και ο καλυτερος ειναι πειραζοντας το αρχειο hosts του /system ειτε χειροκινητα, ειτε με προγραμμα.

 

αυτη τι ειναι συνεχεια της cyanogenmod ή δεν καταλαβα καλα? https://www.needrom.com/download/lineage-os-14-1-for-xiaomi-mi-max-2/

http://www.stupdroid.com/2017/07/Lineage-os-mi-max-2-oxygen.html

kernel source ? https://github.com/MiCode/Xiaomi_Kernel_OpenSource/tree/oxygen-n-oss

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο λαθος είχα κάνει κι εγώ και εγώ και ξαναπέρασε μάλλον από πάνω την ίδια Ρομ ξερωγω :p

Μετά έκανα από το αρχείο και όλα κομπλέ :)

 

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Αυτό ακριβώς γίνεται.. Περνάς την ίδια ρομ, δεν αλλάζει κάτι.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα θέλω να κάνω μια ερώτηση όταν συνδέσω το τηλέφωνο με το PC ότι και να κάνω το PC δεν το βλέπει σαν αποθηκευτικό χώρο. Μόλις το βάζω για κάμερα το βλέπει αλλά δεν μπορώ να στείλω μου λέει απασχολημένο.Τη μπορεί να φταίει;

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου βγάζει μεταφορά αρχείων; περίεργο....

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στις τελευταίες δύο σελίδες αν κοιτάξεις θα το δεις.

Βαριά βαριά τρεις

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα θέλω να κάνω μια ερώτηση όταν συνδέσω το τηλέφωνο με το PC ότι και να κάνω το PC δεν το βλέπει σαν αποθηκευτικό χώρο. Μόλις το βάζω για κάμερα το βλέπει αλλά δεν μπορώ να στείλω μου λέει απασχολημένο.Τη μπορεί να φταίει;

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπορείς να ενεργοποιήσεις το development options. Μετά να ενεργοποιήσεις το usb debugging και θα σου εμφανίσει επιλογές για mtp να δεις τη συσκευή σου όταν βάλεις το καλώδιο στο πισι.

https://www.xiaomitimes.com/enable-developer-options-usb-debugging/

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ενεργοποιήσεις το development options. Μετά να ενεργοποιήσεις το usb debugging και θα σου εμφανίσει επιλογές για mtp να δεις τη συσκευή σου όταν βάλεις το καλώδιο στο πισι.

https://www.xiaomitimes.com/enable-developer-options-usb-debugging/

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το έχω κάνει και αυτό αλλά τίποτα όταν πάω μεταφορά αρχείων κάνει ένα κλικ το τηλέφωνο αλλά στο PC δεν εμφανίζεται τίποτα.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει και αυτό αλλά τίποτα όταν πάω μεταφορά αρχείων κάνει ένα κλικ το τηλέφωνο αλλά στο PC δεν εμφανίζεται τίποτα.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άλλαξε καλώδιο, επανεκκίνηση το κινητό. Τσέκαρε το σε άλλο υπολογιστή.

Η απλά κάνε επανεκκίνηση και στο pc.

Δοκιμάσε σε fastboot Mode το κινητό να δεις εάν το βλέπεις με το καλώδιο.

Κατέβασε το mi suite να είσαι σίγουρος για τους drivers.

Διάβασε και εδώ μήπως σε βοηθήσει...

http://en.miui.com/thread-669669-1-1.html

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...