Jump to content

Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ταχύτητα ,οθόνη,κάμερα , κράτημα όλα άψογα σε σχέση με το 7edge! Το 8 με το 8 + είναι η οθόνη λες και πιάνεις δύο διαφορετικές συσκευές,και φυσικά η μπαταρία!

Μαλλον για το 8 θα κοιταξω λογω οθονης (πιο βολικη για μενα) αλλα και για τα χρηματα ποιο φτηνο... Απλα ρωτησα για το αν εχουν σημαντικες διαφορες με το 7 edge που εχω. Ευχαριστω.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

@giorgos1966, η διαφορά ποιότητας κάμερας μεταξύ S7 και S8 είναι μεγάλη το βράδυ έξω σε χαμηλό φωτισμό. Αν τραβήξεις πχ έναν υποφωτιζόμενο δρόμο το βράδυ, το S7 θα δώσει περισσότερο θόρυβο και καφέ απόχρωση. Έχω κάνει πάρα πολλά tests στις κάμερες των δύο συσκευών σε αυτές τις συνθήκες φωτισμού και η διαφορά είναι ξεκάθαρη και μεγάλη. Αντίθετα αν πάλι το βράδυ βγάλεις φωτό ένα καλά φωτισμένο κτήριο εκεί η διαφορά περιορίζεται αισθητά μιας και υπάρχει έντονη εστία φωτός που θα βοηθήσει το S7 να μη δείξει την αδυναμία του. Όσο για την ημέρα η μόνη διαφορά εντοπίζεται στο dynamic range. Αν πχ βγάλεις ένα κτήριο όπου ψηλά έχεις το φως του ήλιου και κάτω στο δρόμο δημιουργείται σκιά, το S7 δεν θα καταφέρει τόσο καλά να συνδυάσει τη διαφορά φωτός και θα σου δώσει πχ πιο σκούρο δρόμο. Ελπίζω να στα περιέγραψα καλά και να κατάλαβες τι εννοώ.:) Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε η αναβάθμιση πριν 3 μέρες, την κατέβασα όμως δε την πέρασα ακόμη.

ποια είναι η γνώμη σας μετά την εγκατάσταση να το κάνω και μια εργοστασιακή επαναφορά;

θα κάνει καλό;

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε η αναβάθμιση πριν 3 μέρες, την κατέβασα όμως δε την πέρασα ακόμη.

ποια είναι η γνώμη σας μετά την εγκατάσταση να το κάνω και μια εργοστασιακή επαναφορά;

θα κάνει καλό;

 

Πάντα σε μεγάλες αναβαθμίσεις κάνουμε εργοστασιακή επαναφορά.

Εγω θα συνιστούσα μια φορά πριν την εγκατάσταση και μια φορά μετά!

Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε η αναβάθμιση πριν 3 μέρες, την κατέβασα όμως δε την πέρασα ακόμη.

ποια είναι η γνώμη σας μετά την εγκατάσταση να το κάνω και μια εργοστασιακή επαναφορά;

θα κάνει καλό;

 

Μόνο αν έχεις κάποιο θέμα. Αλλιώς δεν χρειάζεται. Ίσως να κάνεις απλά ένα clear cache μετά την εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε χρειάζεται εργοστασιακή επαναφορά, ειδικά από τη στιγμή που δεν υπάρχει ένας τρόπος της προκοπής να κάνεις restore τις εφαρμογές σου, με τα data τους. Αμα ήταν να χάνουμε 5-6 ώρες + data κάθε φορά που βγαίνει αναβάθμιση, ζήτω που καήκαμε.
Link to comment
Share on other sites

Φίλος με wind πήρε κανονικά την αναβάθμιση. Εγώ με cosmote ακόμα τίποτα. Και τα δύο αγορασμένα από σκρουτζομάγαζα.
Link to comment
Share on other sites

Και εγω που το εχω 1 εβδομαδα δεν προκειται να καμω επαναφορα οταν ερθει το update. Μου πηρε 3 μερες να το στησω οπως θελω. Ενα clear cache αρκετο ειναι. Αν παρατηρησω καποιο θεμα βλεπουμε.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλος με wind πήρε κανονικά την αναβάθμιση. Εγώ με cosmote ακόμα τίποτα. Και τα δύο αγορασμένα από σκρουτζομάγαζα.

Εφόσον είναι από σκρουτζομάγαζα, δεν έχει σημασία ο πάροχος κινητής, μόνο η χώρα προέλευσης της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

@giorgos1966, η διαφορά ποιότητας κάμερας μεταξύ S7 και S8 είναι μεγάλη το βράδυ έξω σε χαμηλό φωτισμό. Αν τραβήξεις πχ έναν υποφωτιζόμενο δρόμο το βράδυ, το S7 θα δώσει περισσότερο θόρυβο και καφέ απόχρωση. Έχω κάνει πάρα πολλά tests στις κάμερες των δύο συσκευών σε αυτές τις συνθήκες φωτισμού και η διαφορά είναι ξεκάθαρη και μεγάλη. Αντίθετα αν πάλι το βράδυ βγάλεις φωτό ένα καλά φωτισμένο κτήριο εκεί η διαφορά περιορίζεται αισθητά μιας και υπάρχει έντονη εστία φωτός που θα βοηθήσει το S7 να μη δείξει την αδυναμία του. Όσο για την ημέρα η μόνη διαφορά εντοπίζεται στο dynamic range. Αν πχ βγάλεις ένα κτήριο όπου ψηλά έχεις το φως του ήλιου και κάτω στο δρόμο δημιουργείται σκιά, το S7 δεν θα καταφέρει τόσο καλά να συνδυάσει τη διαφορά φωτός και θα σου δώσει πχ πιο σκούρο δρόμο. Ελπίζω να στα περιέγραψα καλά και να κατάλαβες τι εννοώ.:)

Σε ευχαριστω φιλε μου.Ησουνα απολυτα κατατοπιστικός στο θεμα της καμερας που με ενδιαφερει προτίστως.:)

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι από σκρουτζομάγαζα, δεν έχει σημασία ο πάροχος κινητής, μόνο η χώρα προέλευσης της συσκευής.
Πως το βλέπουμε αυτό; χώρα κατασκευής;

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Το σ9 εχει πραγματικα καλυτερη κάμερα απο το δικομας? Η ειναι μικρεςοι διαφορες?

 

Με βάση τα specs πρέπει να είναι αισθητά καλύτερη. Αν δεν βγουν εκτεταμένα συγκριτικά όμως δεν μπορούμε να ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι από σκρουτζομάγαζα, δεν έχει σημασία ο πάροχος κινητής, μόνο η χώρα προέλευσης της συσκευής.
Καμία σχέση.

Όταν παίρνεις unbranded ευρωπαϊκή συσκευή, μόλις βάλεις μέσα την Ελληνική σιμ σου σου ζητάει να κάνει επαναφορά και γυρνάει σε ΕΛΛΗΝΙΚΟ.

Δεν πα να το πήρες από την άλλη άκρη του κόσμου, είναι πλέον EUR, ελληνικό.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση.

Όταν παίρνεις unbranded ευρωπαϊκή συσκευή, μόλις βάλεις μέσα την Ελληνική σιμ σου σου ζητάει να κάνει επαναφορά και γυρνάει σε ΕΛΛΗΝΙΚΟ.

Δεν πα να το πήρες από την άλλη άκρη του κόσμου, είναι πλέον EUR, ελληνικό.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Εγω δεν το εχω δει αυτο που λες. UK ειναι πχ το S8 που πηρα προ εβδομαδας, UK εμεινε και μετα την εισαγωγη της sim card.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα το update χωρίς επαναφορά, μόνο clear cache.

Προς το παρόν όλα καλά.

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν το εχω δει αυτο που λες. UK ειναι πχ το S8 που πηρα προ εβδομαδας, UK εμεινε και μετα την εισαγωγη της sim card.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Γιατί το άνοιξες χωρίς σιμ.

Το πρώτο πράγμα που κάνει μια unbranded ευρωπαϊκή συσκευή μόλις ανοίξει με την σιμ, είναι να σου πει να κάνεις επαναφορά και γυρνάει το csc.

Το δικό μου αγοράστηκε από kaizer, ελβετικό (απ ότι είδα μετά) και μόλις έβαλα το γερμανικό μου αριθμό μέσα και άνοιξα, έγινε γερμανικό. Γι'αυτό και έχω oreo επίσημα εδώ και 1 μηνα.

Δεν ξέρω αν έχει γραφτεί εδώ, ωστόσο στο νήμα του plus έχει αναφερθεί 50 φορές οπότε ήξερα από πριν τι να περιμένω :)

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Με αυτην την λογικη αν κανω πχ τωρα επαναφορα που εχει την sim δεν θα επρεπε να αλλαξει το csc, η γινεται μονο την πρωτη φορα που θα ανοιξεις τη συσκευη;

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικό έχεις πλέον, από Γερμανία ήταν η συσκευή πριν αλλάξει το csc σου σε Ελληνικό.

Εμένα που ήταν Ελβετικό και πλέον Γερμανικό βάση της κάρτας μου (γερμανική) έχει CSC DBT/DBT/AUT

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω λογο να το κανω. Μικρη σημασια εχει ποτε θα ερχεται το update. Τι σημερα, τι σε 2 εβδομαδες...

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο Forum

Ερώτηση ( κυρίως ) προς κατόχους s8

Έχω παρατηρήσει πως κατά τον τερματισμό μιας συνομιλίας , ενώ πατάω το κόκκινο στην οθόνη για τερματισμό της κλήσης , αργεί αρκετά ( περίπου 2 -3 sec ) να ανταποκριθεί . :mad:Αυτό συμβαίνει κυρίως όταν προσπαθώ να κλείσω πρώτος απο τον συνομιλητή την συνομιλία.

Γενικά πάντως θεωρώ αρκετά αργό τον dialer , σε αντίθεση με το S7 Edge που είχα πριν ( και τα iphone κτλ ) όπου η απόκριση ήταν πολύ άμεση..

Έχει παρατηρήσει κάποιος το ίδιο ?? Διορθώνεται κάπως ??

Έκανα ένα wipe cache αλλά το πρόβλημα παραμένει..:(

Ευχαριστώ

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ. Υπάρχει κάποια λύση; Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...