Jump to content

Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ωραια τα εκανα παιδια ολα αυτα..εκτος την εφαρμογη που εστειλε ο φιλος παραπανω (BK Package Disabler ) που θελει πληρωμη.σημασια εχει οτι το εκλεισα και δεν φαινεται και αριστερα στην οθονη.τωρα ομως επανερχομαι με μια αλλη ερωτηση και ειναι...πως μπορω να κανω να φαινεται σε κατασταση αναμονης μονο η οθονη κλειστη.τωρα αναγκαστικα βλεπω ωρα και ημερα.γινεται?? η κανω κατι λαθος...το κλεινω απο τα πλαγια και μετα απο 2 δευτερα ανοιγει και δειχνει την ωρα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στα 490 ευρω απο skroutz πιστευετε οτι αξιζει η αγορα του; δεν ειναι μια εξαιρετικη τιμη για ενα τετοιο κινητο;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ωραια τα εκανα παιδια ολα αυτα..εκτος την εφαρμογη που εστειλε ο φιλος παραπανω (BK Package Disabler ) που θελει πληρωμη.σημασια εχει οτι το εκλεισα και δεν φαινεται και αριστερα στην οθονη.τωρα ομως επανερχομαι με μια αλλη ερωτηση και ειναι...πως μπορω να κανω να φαινεται σε κατασταση αναμονης μονο η οθονη κλειστη.τωρα αναγκαστικα βλεπω ωρα και ημερα.γινεται?? η κανω κατι λαθος...το κλεινω απο τα πλαγια και μετα απο 2 δευτερα ανοιγει και δειχνει την ωρα.
Την Bixby μπορείς να την απενεργοποιήσεις ούτως ή άλλως χωρίς πρόγραμμα.

Μέσα από την Bixby βάζεις να μην κάνει τίποτα όταν πατάς το κουμπί.

Επίσης το Bixby home αριστερά της οθόνης απενεργοποιείται ακόμα πιο γρήγορα.

Πατάς παρατεταμένα πάνω σε ένα κενό σημείο στην αρχική οθόνη, πας αριστερά στην Bixby και πάνω έχει on/off switch.

Αυτό που βλέπεις μπροστά σου όταν κλείνεις την συσκευή είναι η always on display.

Κάτι που παρακαλούσαμε να μπει σε όλες τις συσκευές με OLED οθόνη από την εποχή που το το ν9 άρχισε αυτή την λειτουργία.

Βλέπεις την ώρα και τις ειδοποιήσεις σου χωρίς να χρειάζεται να ανοίξεις την συσκευή και δεν αναβοσβήνει η οθόνη όπως κάνουν ακόμα τα iPhone και θυμίζει 2007!

Αν ωστόσο δεν θέλεις για κάποιο λόγο την AOD, κατέβασε απλά τα quick toggle από την status bar και κάνε ένα κλικ στο εικονίδιο της AOD για να απενεργοποιηθεί.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την Bixby μπορείς να την απενεργοποιήσεις ούτως ή άλλως χωρίς πρόγραμμα.

Μέσα από την Bixby βάζεις να μην κάνει τίποτα όταν πατάς το κουμπί.

Επίσης το Bixby home αριστερά της οθόνης απενεργοποιείται ακόμα πιο γρήγορα.

Πατάς παρατεταμένα πάνω σε ένα κενό σημείο στην αρχική οθόνη, πας αριστερά στην Bixby και πάνω έχει on/off switch.

Αυτό που βλέπεις μπροστά σου όταν κλείνεις την συσκευή είναι η always on display.

Κάτι που παρακαλούσαμε να μπει σε όλες τις συσκευές με OLED οθόνη από την εποχή που το το ν9 άρχισε αυτή την λειτουργία.

Βλέπεις την ώρα και τις ειδοποιήσεις σου χωρίς να χρειάζεται να ανοίξεις την συσκευή και δεν αναβοσβήνει η οθόνη όπως κάνουν ακόμα τα iPhone και θυμίζει 2007!

Αν ωστόσο δεν θέλεις για κάποιο λόγο την AOD, κατέβασε απλά τα quick toggle από την status bar και κάνε ένα κλικ στο εικονίδιο της AOD για να απενεργοποιηθεί.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

ετσι το απενεργοποιησα.οπως το αναφερες...και επειδη ερχομαι απο iphone εχω τα "κολληματα" οπως προαναφερες.ενταξει ειναι πολυ ωραιο...απλα ειναι θεμα συνηθειας πιστευω.αλλα νομιζω οτι θα :food: μπαταρια.ετσι το σκεφτομαι.πολυ μου αρεσε που εχουν προσθεσει το μπλε φως ειδικα για το βραδυ.παντα μου αρεσε αυτο.γενικα το τηλεφωνο με εκδοση 7 που εχω αγορασμενο απο cosmote (ευτυχως δεν branded) αν και εχει κατι χαζο συντομευσεις εχει πολυ λιγες εφαρμογες.εποχες s7 που το ειχα..ειναι μερα με την νυχτα.ναι μπορω να πω οτι ειναι κινηταρα και το χω μονο 5ωρες.

 

στα 490 ευρω απο skroutz πιστευετε οτι αξιζει η αγορα του; δεν ειναι μια εξαιρετικη τιμη για ενα τετοιο κινητο;

 

το συζητας?? σουπερ τιμη για μια κινηταρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω το i7 παράλληλα και πηγα φέτος το καλοκαίρι ξανά σε Samsung γιατί δεν τα βρήκαμε παλαιότερα, μπορώ να σου εγγυηθώ ότι για το 99% των περιπτώσεων, μόλις μάθεις μερικά κολπάκια στην χρήση του s8, δεν θα μπορείς να πας σε μήλο ξανά χωρίς να σου λείψει κάτι.. δυστυχώς!

Με γειες!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω το i7 παράλληλα και πηγα φέτος το καλοκαίρι ξανά σε Samsung γιατί δεν τα βρήκαμε παλαιότερα, μπορώ να σου εγγυηθώ ότι για το 99% των περιπτώσεων, μόλις μάθεις μερικά κολπάκια στην χρήση του s8, δεν θα μπορείς να πας σε μήλο ξανά χωρίς να σου λείψει κάτι.. δυστυχώς!

Με γειες!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

ευχαριστω φιλε..να σαι καλα..:up:

και αλλες 2 ερωτησεις..γιατι ψαχνω και δεν βρισκω ειναι αν μπορω να κανω εγω οτι θελω το κουμπι που τυγχαιως ανακαλυψα στην αριστερη πλευρα της οθονης?? (παραδειγμα να το κανω συντομευση για μια εφαρμογη)και δεν μπορω να βρω ανα ειναι ενεργοποιημενη η ασυρματη φορτιση.γιατι εχω ενα ασυρματο φορτιστη και το κινητο δεν φορτιζει (χωρις θηκη) και λεω μηπως εχει καπου καποια λειτουργεια και δεν την βρισκω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το κουμπί της Bixby. Η Samsung δεν θέλει να μην την χρησιμοποιούμε βέβαια, οπότε δεν δίνει επίσημα τρόπο για remap.

Ωστόσο υπάρχει το bx actions στο play store (δωρεάν και επί πληρωμή) που σου επιτρέπει να βάλεις οτιδήποτε θέλεις σε αυτό το κουμπί!

Η ασύρματη φόρτιση ενεργοποιείται μόνη της όταν ακουμπήσεις την συσκευή σε ασύρματο φορτιστή. Αν δεν δουλεύει, τότε υπάρχει κάποιο θέμα με τον φορτιστή ή δεν έχει κεντραριστεί σωστά η συσκευή με το πηνίο εσωτερικά του φορτιστή (που και πάλι σφάλμα κατασκευαστικό του φορτιστή θεωρείται αν συμβαίνει κάτι τέτοιο).

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το κουμπί της Bixby. Η Samsung δεν θέλει να μην την χρησιμοποιούμε βέβαια, οπότε δεν δίνει επίσημα τρόπο για remap.

Ωστόσο υπάρχει το bx actions στο play store (δωρεάν και επί πληρωμή) που σου επιτρέπει να βάλεις οτιδήποτε θέλεις σε αυτό το κουμπί!

Η ασύρματη φόρτιση ενεργοποιείται μόνη της όταν ακουμπήσεις την συσκευή σε ασύρματο φορτιστή. Αν δεν δουλεύει, τότε υπάρχει κάποιο θέμα με τον φορτιστή ή δεν έχει κεντραριστεί σωστά η συσκευή με το πηνίο εσωτερικά του φορτιστή (που και πάλι σφάλμα κατασκευαστικό του φορτιστή θεωρείται αν συμβαίνει κάτι τέτοιο).

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

α καταλαβα...δεν δουλευει η συσκευη.ειναι μαλλον για παλια κινητα.δανεικη την πηρα απο εναν φιλο που εχει s7 edge.οσο για το κουμπι δεν ειναι κατι ενοχλητικο..απλα εμενα μου την εδωσε να το αλλαξω.θα κατεβασω το app που αναφερες και θα δω τι γινετε.ολα ωραια μεχρι στιγμης.εεευυχαριστω πολυ για τον χρονο σου και τις γρηγορες απαντησεις. :respect:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

α καταλαβα...δεν δουλευει η συσκευη.ειναι μαλλον για παλια κινητα.δανεικη την πηρα απο εναν φιλο που εχει s7 edge.οσο για το κουμπι δεν ειναι κατι ενοχλητικο..απλα εμενα μου την εδωσε να το αλλαξω.θα κατεβασω το app που αναφερες και θα δω τι γινετε.ολα ωραια μεχρι στιγμης.εεευυχαριστω πολυ για τον χρονο σου και τις γρηγορες απαντησεις. :respect:

 

το bxactions εμενα σταματησε να μου δουλευει με το τελευταιο update

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

το bxactions εμενα σταματησε να μου δουλευει με το τελευταιο update

εμενα τωρα δουλευει και το προγραμμα εβαλε μονο του να ανοιγει ο bronswer.

και μολις ανακαλυψα ενα bug που οφειλετε στην κακογραμμενη εφαρμογη του messenger και τι εννοω..οταν κανεις συνομιλια και θελεις να βγαλεις μια φωτογραφια για να την στειλεις αμεσα στην επαφη που μιλας..ανοιγει η καμερα και δεν φαινεται στην οθονη το κουμπι της εναλλαγης καμερας (μπροστα/πισω).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει γίνει optimize ακόμα η εφαρμογή του messenger.

Εμφάνισε τα κουμπιά μόνιμα (με διπλό ταπ στην τελεία) και θα το δεις κάτω στην γωνία!

Μετά με διπλό ταπ τα εξαφανίζεις πάλι.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει γίνει optimize ακόμα η εφαρμογή του messenger.

Εμφάνισε τα κουμπιά μόνιμα (με διπλό ταπ στην τελεία) και θα το δεις κάτω στην γωνία!

Μετά με διπλό ταπ τα εξαφανίζεις πάλι.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Το καταλαβα...δεν με ενοχλει..και μπορειτε να μου πειτε πως κανω ληψη στ.οθονης

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Power+ vol down ή σέρνοντας την παλάμη από την αριστερή πλευρά της οθόνης προς τα δεξιά (αν το έχεις ενεργοποιημένο στα advanced features το τελευταίο).

Μετά το Screenshot έχεις επιλογές κάτω για crop, edit, ή να σκρολαρεις και να πάρεις ss προς τα κάτω (όλα τα σχόλια πχ σε ένα ποστ).

Επίσης πολύ βολικό για screenshot είναι και το edge panel που υπάρχει για την edge οθόνη. Πολλές λειτουργίες, κάνει και GIFακια.

Αυτό που με βολεύει προσωπικά στο edge panel είναι ότι επιλέγω άμεσα το κομμάτι που θέλω να τραβήξω ss, κάνω κοινοποίηση εκεί που θέλω και δεν το αποθηκεύει αν δεν πατήσεις αποθήκευση (μιας και σε πολλά δεν θέλω να μείνουν στη συσκευή).

Γενικότερα πολύ πράμα, ακόμα και για απλές λειτουργίες. Όρεξη να έχεις να ασχολείσαι!

Link to comment
Share on other sites

Power+ vol down ή σέρνοντας την παλάμη από την αριστερή πλευρά της οθόνης προς τα δεξιά (αν το έχεις ενεργοποιημένο στα advanced features το τελευταίο).

Μετά το Screenshot έχεις επιλογές κάτω για crop, edit, ή να σκρολαρεις και να πάρεις ss προς τα κάτω (όλα τα σχόλια πχ σε ένα ποστ).

Επίσης πολύ βολικό για screenshot είναι και το edge panel που υπάρχει για την edge οθόνη. Πολλές λειτουργίες, κάνει και GIFακια.

Αυτό που με βολεύει προσωπικά στο edge panel είναι ότι επιλέγω άμεσα το κομμάτι που θέλω να τραβήξω ss, κάνω κοινοποίηση εκεί που θέλω και δεν το αποθηκεύει αν δεν πατήσεις αποθήκευση (μιας και σε πολλά δεν θέλω να μείνουν στη συσκευή).

Γενικότερα πολύ πράμα, ακόμα και για απλές λειτουργίες. Όρεξη να έχεις να ασχολείσαι!

ωραια τα γραφεις φιλε και πολυ αναλυτικα,αλλα αυτο ---Power+ vol down ---δεν μπορω να το καταφερω ,η μαλλον τα παταω αλλα δεν γινετε τιποτα.ισως εχω απενργοποιησει κατι που μου διαφευγει.οσο για τις λειτουργιες με την παλαμη τις εχω απενεργοποιησει τελειως.

 

 

διορθωση...τελικα το βρηκα ηθελα παρατετημενο πατημα..2 δευτερα που λεμε..και οχι ενα απλο..οπως γινοτανε στο iphone τοσο καιρο.ευχαριστω...καληνυχτα :)

Edited by RAVER
βρηκα λυση
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως πατάς καταλάθος το κουμπί της Bixby?

Με το power και την μείωση της έντασης μαζί για περίπου μισό δευτερόλεπτο, βγαίνει το ss.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όσοι κάνετε το update μέσο Odin προσοχή.

Θα τικαρετε όλες τις επιλογές χρησιμοποιώντας το εκάστοτε αρχείο από την αναβάθμιση πού έχετε κατεβάσει...στο bl ας πούμε επιλέγετε το αντίστοιχό μέσα από τον φάκελο πού έχετε κάνει extract.

Δε θα φορτώσετε μονό το ap αρχείο.

Επίσης στα option του odin μην ξεχάσετε να κάνετε untick το reparticion.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε η αναβάθμιση σε γερμανική συσκευή. Δεν την έχω κάνει ακόμα...πάντα έχω λίγο άγχος όταν πρωτοβγαίνει η αναβάθμιση..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο Forum

Ερώτηση ( κυρίως ) προς κατόχους s8

Έχω παρατηρήσει πως κατά τον τερματισμό μιας συνομιλίας , ενώ πατάω το κόκκινο στην οθόνη για τερματισμό της κλήσης , αργεί αρκετά ( περίπου 2 -3 sec ) να ανταποκριθεί . :mad:Αυτό συμβαίνει κυρίως όταν προσπαθώ να κλείσω πρώτος απο τον συνομιλητή την συνομιλία.

Γενικά πάντως θεωρώ αρκετά αργό τον dialer , σε αντίθεση με το S7 Edge που είχα πριν ( και τα iphone κτλ ) όπου η απόκριση ήταν πολύ άμεση..

Έχει παρατηρήσει κάποιος το ίδιο ?? Διορθώνεται κάπως ??

Έκανα ένα wipe cache αλλά το πρόβλημα παραμένει..:(

Ευχαριστώ

Θανάσης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Ηθελα να ρωτησω εαν αξιζει τωρα που αποφασισα να δωσω το S7 Edge για αλλη συσκευη, να παρω το S8 (μεταχ/νο)

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Ηθελα να ρωτησω εαν αξιζει τωρα που αποφασισα να δωσω το S7 Edge για αλλη συσκευη, να παρω το S8 (μεταχ/νο)

 

Από 7edge μόνο μετάβαση για s8+ αξίζει όχι για το απλό 8αρι!

Link to comment
Share on other sites

Από 7edge μόνο μετάβαση για s8+ αξίζει όχι για το απλό 8αρι!

Τι διαφορες εχουν εκτος απο το μεγεθος;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

To plus έχει μεγαλύτερη μπαταρία απ το απλό. Για μένα μια χαρά αξίζει η μετάβαση αν σου βγεί κανα 100άρικο πχ.

Από καμερα ειναι ιδια με το 7αρι; Ευχαριστω.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Στο προηγούμενο τηλέφωνο ενα xiaomi ειχα την δυνατότητα να ορίζω εγω, πια εφαρμογή θα χρησιμοποιεί internet(data ή wifi). Στο galaxy υπάρχει; δεν το βρίσκω ρε παιδιά.

Τα φώτα σας παρακαλώ!!

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορες εχουν εκτος απο το μεγεθος;

 

Ταχύτητα ,οθόνη,κάμερα , κράτημα όλα άψογα σε σχέση με το 7edge! Το 8 με το 8 + είναι η οθόνη λες και πιάνεις δύο διαφορετικές συσκευές,και φυσικά η μπαταρία!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...