Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ θέλω να χρησιμοποιώ αυτές τις εφαρμογές σε δύο διαφορετικές τηλεφωνικές συσκευές, να αλλάζω δηλαδή τη sim από τη μία στην άλλη. Να παίρνω το πρωί στη δουλειά το ένα κινητό και να χρησιμοποιώ το άλλο από το απόγευμα και μετά.

 

Το Viber πχ το έχω και στο κινητό και σε ένα tablet (οι ειδοποιήσεις έρχονται και στα δύο ταυτόχρονα), αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να το κάνω με 2 διαφορετικά κινητά. Για να γίνεται όμως σε κινητό-tablet, γιατί να μη γίνεται και σε κινητό-κινητό;

 

Όσον αφορά το Whatsapp, στο Help Center του αναφέρει:

 

Your WhatsApp account can only be verified with one number on one device. If you have a dual SIM phone, please note that you still must choose one number to verify with WhatsApp. There is no option to have a WhatsApp account with two phone numbers.

 

If you attempt to frequently switch your WhatsApp account between different devices, at a certain point, you may be blocked from re-verifying your account. Please don't repeatedly switch between different devices and numbers.

 

Η δεύτερη παράγραφός του με μπερδευτεί λίγο, δεν ξέρω αν αναφέρεται μόνο σε δύο διαφορετικούς αριθμούς ή και απλά σε δύο διαφορετικές συσκευές.

 

Για το Messenger δεν έχω ιδέα τι μπορεί να γίνεται.

Μακάρι να γίνεται σε όλες αυτές τις εφαρμογές, να μπορώ να τις χρησιμοποιήσω σε 2 διαφορετικές συσκευές, θα μου λύσει τα χέρια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να χρησιμοποιώ αυτές τις εφαρμογές σε δύο διαφορετικές τηλεφωνικές συσκευές, να αλλάζω δηλαδή τη sim από τη μία στην άλλη. Να παίρνω το πρωί στη δουλειά το ένα κινητό και να χρησιμοποιώ το άλλο από το απόγευμα και μετά.

 

Το Viber πχ το έχω και στο κινητό και σε ένα tablet (οι ειδοποιήσεις έρχονται και στα δύο ταυτόχρονα), αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να το κάνω με 2 διαφορετικά κινητά. Για να γίνεται όμως σε κινητό-tablet, γιατί να μη γίνεται και σε κινητό-κινητό;

 

Όσον αφορά το Whatsapp, στο Help Center του αναφέρει:

 

Your WhatsApp account can only be verified with one number on one device. If you have a dual SIM phone, please note that you still must choose one number to verify with WhatsApp. There is no option to have a WhatsApp account with two phone numbers.

 

If you attempt to frequently switch your WhatsApp account between different devices, at a certain point, you may be blocked from re-verifying your account. Please don't repeatedly switch between different devices and numbers.

 

Η δεύτερη παράγραφός του με μπερδευτεί λίγο, δεν ξέρω αν αναφέρεται μόνο σε δύο διαφορετικούς αριθμούς ή και απλά σε δύο διαφορετικές συσκευές.

 

Για το Messenger δεν έχω ιδέα τι μπορεί να γίνεται.

Μακάρι να γίνεται σε όλες αυτές τις εφαρμογές, να μπορώ να τις χρησιμοποιήσω σε 2 διαφορετικές συσκευές, θα μου λύσει τα χέρια.

 

Δεν γίνεται σε δύο ίδιες συσκευες για λόγους ασφαλείας.Θα μπορουσε καποιος να έχει το viber σου.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες τι σκάλωμα έχει φάει το YouTube?Παλιά,αν είχες πχ μία συσκευή με 720p ανάλυση,το YouTube στο android σου εμφάνιζε μέγιστη ανάλυση στα βίντεο μέχρι 720p.Εδώ και λίγες μέρες στο τάμπλετ μου και στο τάμπλετ της γυναίκας μου,και τα δύο με 720p οθόνες,μας αφήνει να επιλέξουμε και 1080p.Γιατί αυτό?
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες τι σκάλωμα έχει φάει το YouTube?Παλιά,αν είχες πχ μία συσκευή με 720p ανάλυση,το YouTube στο android σου εμφάνιζε μέγιστη ανάλυση στα βίντεο μέχρι 720p.Εδώ και λίγες μέρες στο τάμπλετ μου και στο τάμπλετ της γυναίκας μου,και τα δύο με 720p οθόνες,μας αφήνει να επιλέξουμε και 1080p.Γιατί αυτό?

Κάτι ανάλογο έχω παρατηρήσει και 'γω στο YouTube Vanced που έχω στο OnePlus 5T.

Μέχρι πρότινος μπορούσα να επιλέξω μέχρι 1080p τώρα μπορώ να βάλω μέχρι 2160p.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ανάλογο έχω παρατηρήσει και 'γω στο YouTube Vanced που έχω στο OnePlus 5T.

Μέχρι πρότινος μπορούσα να επιλέξω μέχρι 1080p τώρα μπορώ να βάλω μέχρι 2160p.

 

Περίεργο ε?Μου θυμίζει λίγο windows που σου δίνει όλες τις αναλύσεις,ανεξάρτητα από τι οθόνη έχεις κτλ.Στα κινητά μας,και τα δύο με 1080p οθόνες,μας αφήνει εώς 1080p μέχρι στιγμής.Όπως πάντα δηλαδή.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο ε?Μου θυμίζει λίγο windows που σου δίνει όλες τις αναλύσεις,ανεξάρτητα από τι οθόνη έχεις κτλ.Στα κινητά μας,και τα δύο με 1080p οθόνες,μας αφήνει εώς 1080p μέχρι στιγμής.Όπως πάντα δηλαδή.

Πριν 3+ χρόνια που πήρα το Oneplus 5T μου είχε "κακοφανεί" που δε μ' άφηνε να επιλέξω την μέγιστη ανάλυση!

Επειδή το κινητό, απ' τις πρώτες μέρες, το έχω με root και custom recovery βρήκαμε τότε να φλασάρουμε κάτι mod's που μας δίναν τη δυνατότητα να επιλέξουμε και 4Κ ανάλυση! Είχαμε όμως φαινόμενα με "πράσινες οθόνες", ξενέρωσα, τα ξήλωσα όλα και συμβιβάστηκα στα 1080p. Καλά θα μου πεις σιγά να μην καταλάβεις διαφορά στις 6 ίντσες, αλλά για το γ@μώτο.

Γι' αυτό μου έκανε τώρα εντύπωση και μένα που μπορώ να βάλω τη μέγιστη ανάλυση!

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Στο μενού του android Chrome δίπλα στην επιλογή share υπάρχει ένα εικονίδιο.

Το εικονίδιο αυτό είναι η default sharing εφαρμογή.

Στη δική μου περίπτωση έχει τον FB Messenger.

Τι πρέπει να κάνουμε για να επιλέξουμε και να θέσουμε κάποια άλλη εφαρμογή εκεί;

 

p.s. σκέφτηκα να πάω στις ιδιότητες / info του messenger, να δω εκεί τα defaults και να τα "καθαρίσω". Δεν μου δίνεται τέτοια επιλογή

 

Screenshot-20210223-114726-com-android-chrome.jpg

 

Screenshot-20210223-115057-com-android-settings.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Στο μενού του android Chrome δίπλα στην επιλογή share υπάρχει ένα εικονίδιο.

Το εικονίδιο αυτό είναι η default sharing εφαρμογή.

Στη δική μου περίπτωση έχει τον FB Messenger.

Τι πρέπει να κάνουμε για να επιλέξουμε και να θέσουμε κάποια άλλη εφαρμογή εκεί;

 

p.s. σκέφτηκα να πάω στις ιδιότητες / info του messenger, να δω εκεί τα defaults και να τα "καθαρίσω". Δεν μου δίνεται τέτοια επιλογή

 

Screenshot-20210223-114726-com-android-chrome.jpg

 

Screenshot-20210223-115057-com-android-settings.jpg

 

καλημέρα , νομίζω εκεί δεν βλέπεις την default εφαρμογή αλλά την τελευταία που χρησιμοποιήθηκε. Οπότε την επόμενη φορά που θέλεις να μοιράσεις κάτι μέσω του chr;ome , πάτα στην λέξη share και όχι στο εικονίδιο του messenger. Θεωρώ πώς τότε θα σου βγάλει τις επιπλέον επιλογές

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

 

 

Στο μενού του android Chrome δίπλα στην επιλογή share υπάρχει ένα εικονίδιο.

 

Το εικονίδιο αυτό είναι η default sharing εφαρμογή.

 

Στη δική μου περίπτωση έχει τον FB Messenger.

 

Τι πρέπει να κάνουμε για να επιλέξουμε και να θέσουμε κάποια άλλη εφαρμογή εκεί;

 

 

 

p.s. σκέφτηκα να πάω στις ιδιότητες / info του messenger, να δω εκεί τα defaults και να τα "καθαρίσω". Δεν μου δίνεται τέτοια επιλογή

 

Το εικονίδιο απλά δείχνει με ποια εφαρμογή έκανες τελευταία φορά Share, έτσι ώστε αν θέλεις να κάνεις και την επόμενη φορά κάτι share με τον ίδιο τρόπο, να πατήσεις απευθείας πάνω στο εικονίδιο.

Αν πατήσεις στο εικονίδιο του Share θα σου εμφανίσει όλες τις διαθέσιμες εφαρμογές που μπορείς να μοιραστείς την σελίδα.

Αν επιλέξεις μία άλλη εφαρμογή, θα δεις ότι το εικονίδιο του Messenger (στη δική σου περίπτωση), θα αλλάξει με αυτό της εφαρμογής που μόλις έκανες share την σελίδα.

 

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Το εικονίδιο απλά δείχνει με ποια εφαρμογή έκανες τελευταία φορά Share, έτσι ώστε αν θέλεις να κάνεις και την επόμενη φορά κάτι share με τον ίδιο τρόπο, να πατήσεις απευθείας πάνω στο εικονίδιο.

Αν πατήσεις στο εικονίδιο του Share θα σου εμφανίσει όλες τις διαθέσιμες εφαρμογές που μπορείς να μοιραστείς την σελίδα.

Αν επιλέξεις μία άλλη εφαρμογή, θα δεις ότι το εικονίδιο του Messenger (στη δική σου περίπτωση), θα αλλάξει με αυτό της εφαρμογής που μόλις έκανες share την σελίδα.

 

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

 

Καλημέρα.

Ευχαριστώ για το feedback.

Δυστυχώς το εικονίδιο του messenger παραμένει εκεί ακόμα κι αν κάνω (κι όσες φορές κι αν κάνω) share με άλλες εφαρμογές.

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ευχαριστώ για το feedback.

Δυστυχώς το εικονίδιο του messenger παραμένει εκεί ακόμα κι αν κάνω (κι όσες φορές κι αν κάνω) share με άλλες εφαρμογές.

Ναι, έτσι είναι. Το έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ευχαριστώ για το feedback.

Δυστυχώς το εικονίδιο του messenger παραμένει εκεί ακόμα κι αν κάνω (κι όσες φορές κι αν κάνω) share με άλλες εφαρμογές.

Σ' εμένα δεν συμβαίνει αυτό.

 

Το επιχείρησα πριν σου απαντήσω στο προηγούμενο post, το έκανα και μόλις τώρα.

 

Αν αλλάξω εφαρμογή (στείλω σε Messenger, μετά σε Gmail, μετά σε Messages, κοκ) κρατάει πάντα την τελευταία, για γρήγορη αποστολή την επόμενη φορά.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Σ' εμένα δεν συμβαίνει αυτό.

 

Το επιχείρησα πριν σου απαντήσω στο προηγούμενο post, το έκανα και μόλις τώρα.

 

Αν αλλάξω εφαρμογή (στείλω σε Messenger, μετά σε Gmail, μετά σε Messages, κοκ) κρατάει πάντα την τελευταία, για γρήγορη αποστολή την επόμενη φορά.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Μήπως στις τελευταίες εκδόσεις το άλλαξαν αυτό; Γιατί έχω καιρό να στείλω. Να κάνω share δηλαδή...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά !

Χθες σκέφτηκα με κάποιο τρόπο να κάνω "reset" το Chrome μήπως και φτιάξει το πρόβλημα.

Με delete cache / data δεν έγινε τίποτα.

Μετά πήγα και έκανα force stop και disable το Chrome app.

Ετσι γύρισε στην παλιά έκδοση που είχε όταν πήρα τη συσκευή και μετά έκανε update μέσω Play Store στην τελευταία.

Το εικονίδιο του messenger έφυγε πλέον δίπλα από το Share, αλλά από χθες δεν εμφανίζεται και κανένα άλλο εκεί, κι ας έχω δοκιμάσει να κάνω share με Viber, Pocket κλπ.

Λίγο απρόβλεπτη, λοιπόν, η συμπεριφορά του Chrome στο συγκεκριμένο θέμα.

Ίσως με τον καιρό επανέλθει και εμφανίσει ξανά εικονίδιο για share και να δουλεύει σωστά.

Θα δείξει.

 

Ναι, έτσι είναι. Το έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό.

 

Σ' εμένα δεν συμβαίνει αυτό.

 

Το επιχείρησα πριν σου απαντήσω στο προηγούμενο post, το έκανα και μόλις τώρα.

 

Αν αλλάξω εφαρμογή (στείλω σε Messenger, μετά σε Gmail, μετά σε Messages, κοκ) κρατάει πάντα την τελευταία, για γρήγορη αποστολή την επόμενη φορά.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

 

Μήπως στις τελευταίες εκδόσεις το άλλαξαν αυτό; Γιατί έχω καιρό να στείλω. Να κάνω share δηλαδή...
Link to comment
Share on other sites

Στο Google Maps είχα dark mode εδώ και καιρό. Με το τελευταίο update 10.61.2 μου πήρε πίσω αυτή την δυνατότητα. :lol:

Είναι δυνατόν αυτό? Είμαι σε Android 10 με ενεργό το dark theme στην συσκευή.

Edited by vasileios13
Link to comment
Share on other sites

Στο Google Maps είχα dark mode εδώ και καιρό. Με το τελευταίο update 10.61.2 μου πήρε πίσω αυτή την δυνατότητα. :lol:

Είναι δυνατόν αυτό? Είμαι σε Android 10 με ενεργό το dark theme στην συσκευή.

Ναι κι εμένα λείπει το dark mode. Έμεινε στο σκοτεινό θέμα εσένα ή άσπρισε;

Εγώ το είχα στο θέμα του συστήματος. Δηλαδή άσπρο την ημέρα και σκοτεινό το βράδυ. Τώρα πρέπει να γίνει 21:00 η ώρα για να δω αν έμεινε στη ρύθμιση που το είχα βάλει.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εμένα λείπει το dark mode. Έμεινε στο σκοτεινό θέμα εσένα ή άσπρισε;

Εγώ το είχα στο θέμα του συστήματος. Δηλαδή άσπρο την ημέρα και σκοτεινό το βράδυ. Τώρα πρέπει να γίνει 21:00 η ώρα για να δω αν έμεινε στη ρύθμιση που το είχα βάλει.

 

Άσπρο έμεινε,περίεργα "πράματα".

Link to comment
Share on other sites

Άσπρο έμεινε,περίεργα "πράματα".

Το ίδιο κι εμένα. Το βράδυ παρέμεινε άσπρο. Ελπίζω σε επόμενη ενημέρωση να φέρουν πίσω το dark mode.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κι εμένα. Το βράδυ παρέμεινε άσπρο. Ελπίζω σε επόμενη ενημέρωση να φέρουν πίσω το dark mode.

 

ΜΑυρο γίνεται όταν κάνεις δρομολόγηση.Μολις το δοκίμασα και έγινε μαυρο .Το εχω στο αυτόματο.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑυρο γίνεται όταν κάνεις δρομολόγηση.Μολις το δοκίμασα και έγινε μαυρο .Το εχω στο αυτόματο.

 

Παντα γινόταν dark στην πλοήγηση αν το έχεις επιλεγμένο.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Μου εμφανίζετε στο κινητό με το που το ξεκλειδώνω ή και σε άλλες στιγμές site στο browser με διαφημίσεις . συνήθως από το stoiximan.

Και με κλειστό το browser παλι θα μου το πετάξει. Συνήθως οταν ειναι σε αδρανεια το κινητό και με το που κατι κάνω μου το βγάζει.

Δεν το εχω κανει root , μιλάμε για Android .

Εχω κατεβάσει και ελέγξει με Eset, malwarebytes, και άλλα , ομως δεν βρισκουν τίποτα!

Τι μπορώ να κανω? Σας εχει τύχει και εσας?

Y.Γ. Μολίς τώτα που ήμουν και διάβαζα στι Viber , έφυγε ολη η οθόνη του Viber και εμφανιστηκε η σελίδα του spoiximan.

Link to comment
Share on other sites

Τι κινητό έχεις; Λογικά κάποια εφαρμογή στο κάνει. Σβήσε τις τελευταίες που κατέβασες μια-μια, για να το τσεκαρεις.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κοινότητα,

Εχω ενα "θεματάκι" και θα ήθελα τα 'φώτα" κάποιου που πιθανώς γνωρίζει. Εχω ένα αποθηκευμένο "xml" file από ένα παλιό S6 samsung το οποίο έχει sms μηνύματα,(το Samsung s6 δεν υπάρχει πια, παρά μόνο το xml file), τα οποία θα ήθελα να επαναφέρω εάν γίνεται βέβαια στο xiaomi redmi note5 που έχω.

Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο?

Eυχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...