Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να κάνω αναβάθμιση από lollipop σε marshmallow και εχω διαβάσει ότι είναι καλό να κάνεις μια επαναφορά πριν. Είμαι καλυμμένος δηλαδή αν κάνω την επαναφορά από το μενού;

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι είσαι. Θα κάνεις την επαναφορά και μετά την αναβάθμιση, ώστε να μην απομείνουν δεδομένα απ την προηγούμενη έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είσαι. Θα κάνεις την επαναφορά και μετά την αναβάθμιση, ώστε να μην απομείνουν δεδομένα απ την προηγούμενη έκδοση.

Ευχαριστώ πολυ!

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΝΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου νομίζω με τον stock, μπορείς να βάλεις μόνο τις δίκες του αποθηκευμένες σελίδες BBC, CNN, YAHOO NEWS κλπ, απ' τα widget. Εκτός κι αν γίνεται να αποθηκεύεις ως αγαπημένη κάποια σελίδα, και μετά πηγαίνοντας στα widget σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέγεις σελιδοδείκτη από αυτούς που έχεις αποθηκεύσει.

Με τον chrome και το firefox είναι απλά τα πράγματα. Στον chrome πας τρεις τελίτσες και ''προσθήκη στην αρχική οθόνη''

Με τον Mozila, τρεις τελίτσες/page/add to home screen

 

Όχι, με τον stock δεν εμφανίζεται στα widgets καμία από τις δικές μου αποθηκευμένες σελίδες.

 

Αφού γίνεται με chrome, όλα καλά. Thank you!!

 

Με κάποιον άλλο browser θα γίνεται σίγουρα...

 

Ρώτα εδώ

 

 

 

Όσο γι΄αυτό...

 

 

1)Root is freedom ;)

2)No root no phone :D:)

 

Σ' ευχαριστώ κι εσένα!

 

Όσο για τα 1 και 2. Ισχύουν, αν δεν παίρνεις συσκευές από Κινέζους κατασκευαστές. :D

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά!!

Λοιπόν αναζητώ κάποιο προγραμματάκι το οποίο όταν σε ένα χώρο υπάρχουν διαθέσιμα δύο δίκτυα ΜΕ ΤΟ ΊΔΙΟ SSID (με το ίδιο όνομα δηλαδή) και το ίδιο security, να διαλέγει αυτό με το ισχυρότερο σήμα, χωρίς να περιμένει το κινητό να μηδενιστεί το σήμα στο ένα από τα δύο για να γυρίσει στο άλλο. Μιλάω για android 5.1.1 ή και για 6.0.1. Σε παλιότερες εκδόσεις υπήρχε στις προχωρημένες ρυθμίσεις για WiFi η επιλογή για αποφυγή κακών συνδέσεων WiFi που αν την ενεργοποιούσες, όταν έβλεπε ότι η ροή των δεδομένων που έφτανε στο κινητό δεν ήταν ικανοποίητική, σε γυρίζε σε άλλο WiFi ή σε mobile data χωρίς απαραίτητα να έχει μηδενιστεί το σήμα του WiFi.

Το SWIFI κάνει αυτό που θέλω, αλλά λειτουργεί μόνο με WiFi δίκτυα με διαφορετικά ονόματα.

Εναλλακτικά αν ξέρει κάποιος πως μπορώ να αλλάξω το threshold στο σήμα του WiFi που συνδέεται ή αποσυνδέεται στο android 5 - 6, ευπρόσδεκτο.

 

Στάλθηκε από το D5503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπορεί να γίνει με tasker αυτό που θες.

 

Στάλθηκε από το HTC One μου

Link to comment
Share on other sites

Thanks και στους δυο σας. Θα τα δοκιμάσω και θα δω...

 

Στάλθηκε από το D5503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!! Εδώ κ 4 χρόνια ήμουν σε ios κ είχα κάποιες σελίδες οι οποίες μου πρότειναν δωρεάν εφαρμογές της ημέρας κ αλλά διαφορά..!! Πλέον ανήκω στην πλατφόρμα του Android κ ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο φόρουμ η σελίδα με κάτι αντίστοιχο! Ευχαριστώ...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Τις προάλλες ήθελα να τραβήξω ένα πανοραμικό βίντεο την οικογένειά μου να το στείλω σε κάποιους συγγενείς και επειδή ήθελα να βγει ωραίο το έκανα χρησιμοποιόντας ένα selfie stick που έχω. Το θέμα είναι ότι το selfie stick είναι με καλώδιο που μπαίνει στη θύρα για τα ακουστικά 3,5mm . Έτσι το κινητό νομίζει ότι έχω βάλει ακουστικά και δεν γράφει ήχο από το μικρόφωνο του κινητού (και εννοείται πώς το selfie stick δεν έχει δικό του μικρόφωνο) με αποτέλεσμα να μην έχει καθόλου ήχο το βίντεο. Υπάρχει κάποια εφαρμογή να μπορεί να βοηθήσει με αυτό? Δλδ να έχω το καλώδιο στη θύρα των ακουστικών και να γράφει και ήχο από το μικρόφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Την μόνη εφαρμογή που έχω βρει στο market να"παίζει" με εισόδους και εξόδους ήχου είναι το soundabout. Τσέκαρε το αν σου κάνει.

 

Sent from my Lenovo K50-t5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πολύ χρήσιμο στην τελευταία αναβάθμιση του Tapatalk ότι πηγαίνοντας σε πίσω σελίδα σε πάει στο τελευταίο ποστ της.

ενώ εάν πάς στην επόμενη σε πάει στο πρώτο ποστ της!

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην βάλεις το καλώδιο...

 

Προφανώς και αυτό έκανα εκείνη τη στιγμή για να τραβήξω το βίντεο, απλά έτσι δε λειτουργούσε και το κουμπί του selfie stick, για να τραβήξω έπρεπε να το φέρω κοντά μου και να πατήσω στην οθόνη. Ξέρω, "κλάιν", αλλά έλεγα μήπως μπορώ να το κάνω να δουλέψει κανονικά.

 

Θα τσεκάρω αν αυτό το sound about αν και μου φαίνεται ότι είναι μόνο για audio output

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!! Εδώ κ 4 χρόνια ήμουν σε ios κ είχα κάποιες σελίδες οι οποίες μου πρότειναν δωρεάν εφαρμογές της ημέρας κ αλλά διαφορά..!! Πλέον ανήκω στην πλατφόρμα του Android κ ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο φόρουμ η σελίδα με κάτι αντίστοιχο! Ευχαριστώ...

Υπάρχουν site με εφαρμογές σε προσφορά όπως αυτό http://www.app-sales.net/.

Επίσης υπάρχουν και εφαρμογές όπως το app of the day.

Αλλά το καλύτερο -για μένα- είναι το Amazon underground.

Εναλλακτικό market με πολλές free εφαρμογές .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Τις προάλλες ήθελα να τραβήξω ένα πανοραμικό βίντεο την οικογένειά μου να το στείλω σε κάποιους συγγενείς και επειδή ήθελα να βγει ωραίο το έκανα χρησιμοποιόντας ένα selfie stick που έχω. Το θέμα είναι ότι το selfie stick είναι με καλώδιο που μπαίνει στη θύρα για τα ακουστικά 3,5mm . Έτσι το κινητό νομίζει ότι έχω βάλει ακουστικά και δεν γράφει ήχο από το μικρόφωνο του κινητού (και εννοείται πώς το selfie stick δεν έχει δικό του μικρόφωνο) με αποτέλεσμα να μην έχει καθόλου ήχο το βίντεο. Υπάρχει κάποια εφαρμογή να μπορεί να βοηθήσει με αυτό? Δλδ να έχω το καλώδιο στη θύρα των ακουστικών και να γράφει και ήχο από το μικρόφωνο?

Μήπως αν συνδεθεί το selfie stick με κάτι τέτοιο και μείνει ελεύθερη η υποδοχή των ακουστικών δουλέψει; Μια σκέψη έκανα, δεν ξέρω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος με το fing να δούμε πόσο internet τραβάει η κάθε συσκευή στο δίκτυο;

Ή με κάποια άλλη εφαρμογή;

 

Στάλθηκε από το "κτήνος" V10

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος με το fing να δούμε πόσο internet τραβάει η κάθε συσκευή στο δίκτυο;

Ή με κάποια άλλη εφαρμογή;

 

Στάλθηκε από το "κτήνος" V10

 

Αυτο γινετε να το κανεις με εφαρμογες οπως το Shark for Root και το Wicap. Network sniffer Demo, αλλα δεν μπορεις να δεις ακριβως τα δεδομενα,υπολογιζεις στο περιπου και ξερεις πανω κατω πια συσκευη καταναλωνει τα περισσοτερα.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό θέλω, να δω ποιά συσκευή καταναλώνει όπως λες.

Θέλουν ρουτ αυτές;

Ευχαριστώ!

 

Στάλθηκε από το "κτήνος" V10

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Η μια ναι η άλλη όχι. Δοκίμασε τες και πες μας εντυπώσεις.

 

Στάλθηκε από το GT-I9105P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό όταν παίζω παιχνίδι και έχω Bluetooth για της κλήσης αν με Πάρουν τηλ να μην σταματάει η μουσική από το παιχνίδι ακόμα και αν απαντήσω στην κλήση; !!

Galaxy note 4 με 6.0.1

Είναι κάποιο bug;

Μπορώ να το πω κάπου ώστε να διορθωθεί; ;

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς ιδέα τι είναι αυτό;

 

http://s33.postimg.org/ow65yggyn/Screenshot_2016_05_29_20_51_13_1.png

 

Υπάρχει και σαν ενημέρωση καπου πηγα στο security policy updates menu και αν τσεκάρεις το εμφανίζει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα βάλει micro sd στη συσκευή μου και πήρα σήμερα. Όταν πάω να αλλάξω ποιος θα είναι ο προεπιλεγμένος αποθηκευτικός χώρος, μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα. Δε θα έχω θέμα, ε;
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Πως τσεκάρω το screen on time;

 

Με κάποιο πρόγραμμα απο το play π.χ gsam battery monitor ή μεσα απο τις ρυθμίσεις της συσκευης σου .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καποιο προγραμμα για να φτιαξω Samba server στο Note 5 με marshmallow?

Χρησιμοποιουσα το Sambadroid αλλα μετα το update της συσκευης σε 6.0.1 δε λειτουργει γιατι θελει το selinux να ειναι permissive. Βρηκα στους xda μια εφαρμογη που το κανει permissive, αλλα δε λειτουργει (θεωρητικα) στα samsung λογω Knox. Δεν την δοκιμασα λοιπον γιατι παιζει και να softbrickαρω τη συσκευη και δεν τρελαινομαι να φλασαρω σε αυτην τη φαση :p

Ισως αν εβγαζα ο,τι εχει να κανει με ΚΝΟΧ να λειτουργησει, αλλα δεν ξερω μεχρι ποιο επιπεδο ενσωματωσης στο λειτουργικο φτανει.

 

Οποτε αν εχει καποιος να προτεινει καποια Samba εφαρμογη που να δουλευει σε Samsung και MM, θα το εκτιμουσα.

Εναλλακτικα δοκιμασα το Portal αλλα δε με ενθουσιασε και ιδιαιτερα (αν και αν δε βρεθει κατι αλλο θα μεινω εδω) γιατι δεν εχω πληρη προσβαση στο filesystem και πρεπει να θετω συγκεκριμενο φακελο καθε φορα. Απο την αλλη δουλευει μονο Pc to Phone και οχι αντιστροφα.

Mε WiFi Explorers δε θα ηθελα να ασχοληθω, τους ειχα στο παρελθον, καλοι ειναι, αλλα υποτιθεται πως το Samba ειναι η πιο ολοκληρωμενη λυση για ολο αυτο που θελω να κανω :)

Ευχαριστω

 

EDIT: Βλεπω γινεται μεσα απο τον Root Explorer στο Add SMB Tab αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη με τα settings

 

 

 

Εχω ανοιξει ηδη ξεχωριστο θεμα για δικτυα εδω . Μπορεις να το κανεις με ολους τους root file managers αλλα εγω προσωπικα χρησιμοποιω το

AndSMB (samba client).

 

Τι settings εχεις στο AndSMB? Αυτο δεν προυποθετει permissive sellinux, σωστα?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...